Θέλω να μου προτείνετε βιβλία

Σελεφά

Κοινωνός
Γειά σας. Καλή χρονιά χρόνια πολλά.
Με το νέο έτος λέω να αρχίσω να διαβάζω και άλλα είδη λογοτεχνίας.
Κάποια tips για μένα.
Είμαι περισσότερο της λογοτεχνίας του φανταστικού. Αγαπημένη μου συγγραφέας θα μπορούσα να πω είναι η Robin Hobb.
Επίσης ένα από τα πιο εμπνευσμένα βιβλία που διάβασα το 2019 ήταν το A Natural Histosry of Dragons της Marie Brennan.
Μη φανταστείτε ότι ήταν κάτι σπουδαίο αλλά ενθουσιάστηκα με τον τρόπο γραφής της συγγραφέως.
Μου αρέσουν τα επιστημονικής φαντασίας, θρίλερ (αγαπημένο Η Κατάρα του Lovecraft) και αστυνομικά (Αγκάθα Κρίστι η αγαπημένη μου από τους παλιούς συγγραφείς, από τους καινούργιους δεν έχω καταλλήξει κάπου).

Ζητάω να μου προτείνετε βιβλία από είδη λογοτεχνίας που έχω μικρή εμπειρία η καθόλου.
Δε με πειράζει αν μου προτείνετε κάποο εφηβικό. Παρακολούθω γενικά την παιδική/εφηβική βιβλιογραφία.
Δε με πειράζουν ούτε αν μου προτείνετε σειρά συγκεκριμένου βιβλίου.

Λοιπόν έχουμε και λέμε...
1. Ιστορικό-πολιτικό και όχι λογοτεχνικό (δεν έχω διαβάσει κανένα)
2. Ιστορικό εποχής 19ου αιώνα και μετά. δεν έχω διαβάσει κανένα)
3. Ρομαντικό (έχω διαβάσει μόνο δυο βιβλία)
4. Σύγχρονο-κοινωνικό (έχω διαβάσει μόνο τρια βιβλία)
5. Βιογραφία (έχω διαβάσει μόνο ένα βιβλίο)
Αυτά.

Last edited:

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Αν και μεγάλο σε έκταση, αν δεν έχεις μεγάλη επαφή με την μεσοπολεμική λογοτεχνία και τη γενιά του '30, θα σου πρότεινα να διαβάσεις ένα από τα τελευταία έργα του Καραγάτση.
Τον Σέργιο και Βάκχο. "Χορταστικό" σε έκταση, πλοκή και περιγραφές. Και ορισμένες φορές θα γελάσει και το χειλάκι σου. Είναι πλέον από τα αγαπημένα μου από τον λατρεμένο Καραγάτση!
Και το βιβλίο της Κατερίνας του Κορτώ, σύγχρονο, βιογραφικό λογοτεχνικό βιβλίο, και εν μέρει κοινωνικό.

Ελπίζω, αν αποφασίσεις να διαβάσεις κάποιο να το απολαύσεις!