Η θεία (σύγκρυο) Ελλη προτείνει

Βράζεις τις φακές, τα κρεμμύδια, το σκόρδο κλπ και σερβίρεις σε άλλο πιάτο τα οσπρια + λαχανικά και σε κανάτα το ζουμι! 🤦‍♂️

Νικόλα, το σούρωμα υγρου στοιχειου δεν ειναι αποδόμηση. Ειναι σούρωμα υγρου στοιχείου.
Δε θα με μπουρδουκλώσεις, επειδη αποφασισες να σερβίρεις εναλλακτικά, λες κι εισαι ο Κοντιζας...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως αν έπρεπε, σώνει και καλά, να αποδομήσω μία σούπα, επειδή για παράδειγμα, οι Ναζί μου βάλαν το πιστόλι στον κρόταφο, τότε το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να αφαιρέσω το νερό. Από εκεί και πέρα θα βρισκόταν ο δρόμος. Όχι;

Κάνω συμπαράσταση στη σύζυγο.. Και ζηλεύω (καλοπροαιρετα) που θηλάζουν οι γυναίκες. Είναι απίστευτο πόσο αναπτύσσει τη σχέση της γυναίκας με το παιδί. Εγώ πρέπει να τραγουδάω και να παίζω όλη την ώρα για να κερδίσω μερικά χαμόγελα
Λογικό. Εκείνη προσφέρει το βασικό: φαϊ. Εσύ προσφέρεις διασκέδαση. Ρίξε μια ματιά στην πυραμίδα του Μασλοου...

To λοιπόν, Βαγγυ, οι πρώτες ειχαν σιγουρα μελι, ταχινι, κουβερτουΛα, ξηρους καρπούς, βρώμη, λιγα δημητριακά και κάτι αποξηραμενο, σταφιδα; cranberries; Δεν θυμάμαι, μαλλον το δευτερο θα ειχα επιλέξει. Η λογική ειναι αναμειξη των υγρων στοιχείων και ενσωματωση των στερεων, και μετά πατικωμα (επαγγελματικό) σε κάποια επιφανεια, ταψι κλπ, ωστε όλο αυτό το πράγμα να γινει σαν πίτα. Παιζει να ειχα ψησει λίγο τη βρώμη, ετσι για το καλο. Δεν θυμάμαι ποσότητες, αλλά νομίζω οτι ειναι και λιγο σχετικό αυτό.

Οι δευτερες, είχαν βρωμη, μέλι, σιγουρα κολοκυθοηλιοσπορους + κουκουνάρι (ναι, νομιζω κατι τετοια ειχα βαλει γιατι μονο σε μενα αρεσαν τελικά), φουντούκια ή ο, τι ειχα εκεινη την ώρα.

Τις τρίτες που εφτιαξα δεν τις πολυθυμάμαι, αλλα ειχαν βρωμη (:))))) και μπανανα; κάτι τετοιο. Δεν θυμαμαι τί αλλο ειχα ριξει μέσα, ειχα αρχισει να κουράζομαι κιολας, καταλαβαινεις...

Μα έκανες και πολλές παραλλαγές. Ήθελες να τους ευχαριστήσεις όλους απ' ότι κατάλαβα; :ρ ωραία, άρα από ζάχαρη τίποτα ε, την παίρνει τη γλυκά από το μέλι.