Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Ιαβερης

Κοινωνός
Τώρα που είπες για τις μάσκες, Φάρε είναι ευκαιρία να καταγγείλουμε την αισχροκέρδεια των φαρμακοποιών. Ο κολλητός μου δουλεύει σε φαρμακείο και μου είπε το εξής εξοργιστικο : Το αφεντικό του αγοράζει κάτι μάσκες από Βουλγαρία, 10 ευρώ η κούτα, 50 κομμάτια η καθεμία. Και προσοχή: πουλάει την κάθε μάσκα στο φαρμακείο του 3 ευρώ! Κι ο κόσμος αγοράζει! Το ίδιο γίνεται και με τα αντισηπτικά, αγοράζει το μπουκάλι 500ml 3.50 ευρώ από Βουλγαρία πάλι και το πουλάει 9.90. Κι ο κόσμος τα αγοράζει...

Νιλς

Κοινωνός

Γρίλος

Κοινωνός
Γιατί @Κρονίδης ; Εσύ τι προτείνεις;;
Να προσέχεις τι λέει ο Κρονίδης! Διαβάζει μόνο για να μάθει και ξέρει πάρα πολλά! Αν τον διαβάζεις προσεκτικά, γιατί έχει λιτό και απέριττο λόγο με πολλά επιχειρήματα, ίσως μάθεις και εσύ κάποτε.

Νυχτερίδα

Όμορφο Νιάτο
3€ καλα ειναι εμενα ο πατέρας μου αγόρασε μια 12€.
Εννοειται οτι ο κοσμος θα αγορασει. Απο το να πεθανει προτιμαει να πληρωσει.

Νιλς

Κοινωνός
Το ότι ένα ποστ σαν αυτό του @Κρονίδης το προσπερνάτε θα πρέπει να σας προβλημάτισε.... Είναι ντροπή αυτό που γράφει
Αλανε εγώ είχα σκοπό να σταθώ πολύ σε αυτό που έγραψε το συγκεκριμένο post. Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει ακόμα.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
@Αλανον το να ξέρεις να προσπερνάς εκεί που πρέπει είναι τέχνη που αποκτιέται με την σοφία των χρόνων.

Ή να το πούμε με ιντερνετικούς όρους, δεν τρέφουμε το τρολ. (Π.χ. η κουβέντα που γίνεται τώρα, το τρέφει)

Νιλς

Κοινωνός
@Φαροφύλακας συγγνώμη που θα το πω και ίσως να μην είναι επιθυμητή η άποψη μου, διότι είμαι πολύ πρόσφατο μέλος. Αντιλαμβάνομαι πλήρως αυτό που λες, ότι δηλαδή συζητώντας κάτι, του δίνουμε αξία. Και, εν πολλοίς, συμφωνώ. Ωστόσο, θεωρώ ότι σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα, οφείλουμε να είμαστε αδιαπραγμάτευτοι. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, βέβαια.

Αλανον

Όμορφο Νιάτο
@Αλανον το να ξέρεις να προσπερνάς εκεί που πρέπει είναι τέχνη που αποκτιέται με την σοφία των χρόνων.

Ή να το πούμε με ιντερνετικούς όρους, δεν τρέφουμε το τρολ. (Π.χ. η κουβέντα που γίνεται τώρα, το τρέφει)
Το να μενουν γραμμένες τέτοιου είδους απόψεις χωρίς σχολιασμό εμένα δεν μου δείχνει ότι αποφεύγουμε τα τρολ... Κάνε ότι νομίζεις...

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Το ότι ένα ποστ σαν αυτό του @Κρονίδης το προσπερνάτε θα πρέπει να σας προβλημάτισε.... Είναι ντροπή αυτό που γράφει
Αλανον κατι τετοιους το μονο που τους αξιζει ειναι η απαξιωση και η περιφρονηση. Δεν αξιζει να τους διαθεσεις ουτε ενα δευτερολεπτο απο τον χρονο σου. Το μονο που θα καταφερεις ειναι τους δωσεις αφορμή να λερώνουν ακόμα περισσότερο τον χώρο. Αυτο θελουν, αυτο επιδιωκουν.

Αλανον

Όμορφο Νιάτο
Αλανον κατι τετοιους το μονο που τους αξιζει ειναι η απαξιωση και η περιφρονηση. Δεν αξιζει να τους διαθεσεις ουτε ενα δευτερολεπτο απο τον χρονο σου. Το μονο που θα καταφερεις ειναι τους δωσεις αφορμή να λερώνουν ακόμα περισσότερο τον χώρο. Αυτο θελουν, αυτο επιδιωκουν.
Σε τέτοια θέματα εγώ δεν μπορώ να μην σχολιάσω...

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Κι έτσι κάνεις αυτό στο οποίο αποσκοπεί το τρολ

Κρονίδης

Όμορφο Νιάτο
Πάτρα : φοιτητές επιτίθενται στην Πρύτανη για το κλείσιμο των εστιών,ούτε ένας δε τιμωρήθηκε

(μακάρι οι γονείς τους να μη δουν ποτέ αυτό το βίντεο)

Κρονίδης

Όμορφο Νιάτο
Μετατίθενται οι Ολυμπιακοί αγώνες για το 2021 στο Τόκιο λόγω της πανδημίας

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Το σχόλιο του Κρονίδη δεν είναι ρατσιστικό. Το ότι εισήλθαν στην Ελλάδα τόσοι λαθρομετανάστες μπορεί να είναι μια αντικειμενική αλήθεια. Έχει βέβαια εξυπναδίστικο υφάκι. Αυτό ο καθένας διαλέγει πώς θα το αντιμετωπίσει.

@Φαροφύλακας δε σου επιτρέπω τέτοιους χαρακτηρισμούς,
Ο χαρακτηρισμός τρολ δεν ήταν για σένα.

Γρίλος

Κοινωνός
Στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός με την πανδημία, μιας και ζω σε μικρό χωριό της επαρχίας, αλλά όταν βλέπεις να παίρνονται τέτοια μέτρα (από το κράτος), όταν πας στον παιδίατρο για το τακτικό εμβόλιο και σου λέει "μόνο ένας γονιός μέσα με μάσκα και γάντια", συνεχίζοντας " τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμη" και όταν ακούς για την Ιταλία με 500+ νεκρούς κάθε μέρα, τότε οφείλεις να προβληματιστείς ότι κάτι σοβαρό διακυβεύεται.

Μάσκες για την εργασία μου, όχι για τον ιό, έχει ένα μήνα σχεδόν που δεν μπορώ να βρω γιατί θεωρούνται κατάλληλες για τον ιό. Ο φαρμακοποιός εδώ πουλάει τη μάσκα 1,50 ευρώ, αν και μου φάνηκε ακριβή σύμφωνα με τα λεγόμενα σας είναι ευκαιρία.

Λήδα

Κοινωνός
Λοιπόν, μια και μενουμε στο σπίτι, είπα να χρησιμοποιησω το εξτρα χρόνο να κανω κατι χρήσιμο. Τις δύο τελευταιές μέρες έξυσα με γυαλόχαρτο το χωλ του σπιτιού και μετά το έβαψα. Σήμερα θα ξεκινήσω την κατασκευή ενος μικρού λαχανόκηπου.

Τηλεόραση δεν εχω, διαβαζω τα νέα απο το internet δυο φορές την ημέρα. Ούτε ιστερίες, ούτε αναλύσεις 24 ωρες το 24ωρο. Θελω το μυαλό μου να παραμεινει ξεκαθαρο και να διατηρησω την ψυχική μου ηρεμία.

Κατά τα λοιπά, δουλειά, πολύ μουσική και πολύ διαβασμα.

Νιλς

Κοινωνός
Τι έγινε ρε παιδιά;; Κορονοϊό έχουμε. Καραντίνα έχουμε. Περιορισμό έχουμε. Πώς γίνεται να μην έχουμε ούτε μια παρουσίαση βιβλίου;