Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Ιαβερης

Κοινωνός
Εμένα δεν με πειράζει, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι τρελός φαν του φαγητού (1.80 και 60 κιλά, βγαλε συμπέρασμα :χαχα:), καφέ και καπνό να'χω όλα τα άλλα περισσεύουν.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ρε παιδια μολις θυμηθηκα κατι. Οταν η επιδημια ξεκινουσε, ακομα στην Κινα δηλαδη, οι ειδησεις ειχαν δειξει ενα βιντεο τυπου σκηνες zombie apocalypse, με κινεζους γιατρους στο νοσοκομειο να στριγγλανε, να παραπατανε, να καταρρεουν στους διαδρομους κλπ.

Τωρα πλεον, εχοντας παρακολουθησει καπως τα πραγματα, βλεπω οτι ο ιος δεν ειναι ετσι, δηλ. δεδομενου οτι κατα 90% ειναι σαν απλη γριπη και οτι προκαλει επιπλοκες κυριως σε ηλικιωμενους, διαφερει πολυ απο "μολυσμενους γιατρους ζομπι που σωριαζονται".

Ομολογω οτι με ειχε τρομαξει πολυ αυτο το βιντεο, αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως ηταν σκηνοθετημενο προπαγανδιστικο βιντεο της Κινας :/

Λέανδρος

Κοινωνός
@Ιαβερης παίζει άγρια κόντρα μεταξύ μας δηλαδή. 1.83 με 68 κιλά. Αν και αναλογικά με κερδίζεις.
Κατηγορία φτερού είστε μωρέ! Εδώ μιλάμε για 1,83 και 111 κιλά. :))))

δεδομενου οτι κατα 90% ειναι σαν απλη γριπη και οτι προκαλει επιπλοκες κυριως σε ηλικιωμενους,
@ Αντέρωτα μην το δέσεις κόμπο, σήμερα βγήκε η είδηση πως στην Ιταλία πεθαίνουν πλέον και νέοι.

Ιαβερης

Κοινωνός
Κόντρα από την ανάποδη εννοεί, εδώ συγκρίνουμε ποιος είναι πιο Ψάλτης από τον άλλον.
BTW, σήμερα που είμαι σπίτι έβαλα 5 πλυντήρια. Ένα από τα θετικά του εγκλεισμού δηλαδή, επιτέλους συμμαζευουμε το σπίτι. Αύριο έχω τακτοποίηση βιβλιοθήκης στο πρόγραμμα.

@ Αντέρωτα μην το δέσεις κόμπο, σήμερα βγήκε η είδηση πως στην Ιταλία πεθαίνουν πλέον και νέοι.
Δεν πεθαίνει κανένας υγιής (ή έστω σπάνια όπως με την γνωστή γρίπη) νέος. Απορώ που το άκουσες αυτό. Όλες οι ανακοινώσεις λεν πως και οι ηλικιωμένοι πεθαίνουν διότι υπάρχει έλλειψη φροντίδας και κάποιοι νεότεροι που είχαν ήδη βεβαρημένη υγεία. Σύμφωνα με τον WHO/ΠΟΥ o ιός είναι αυτό που είπε ο Αντέρωτας. Σχεδόν ίδιος με τον κοινό ιό της γρίπης αλλά πιο μεταδοτικός.
Επίσης τα τελευταία νέα λεν πως υπήρξε σήμερα μείωση των θανάτων στην Ιταλία.
Να μην τρομάζουμε τσάμπα τον κόσμο έτσι; :ανέκφραστος:

Λέανδρος

Κοινωνός
Όλες οι ανακοινώσεις λεν πως και οι ηλικιωμένοι πεθαίνουν διότι υπάρχει έλλειψη φροντίδας και κάποιοι νεότεροι που είχαν ήδη βεβαρημένη υγεία.
Φυσικά! Επειδή και οι γιατροί είναι αναγκασμένοι να βάζουν προτεραιότητες, γι' αυτό και οι νεώτεροι χρήζουν περισσότερης φροντίδας. Αλλά πεθαίνουν ΚΑΙ νέοι, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι πεθαίνουν ΜΟΝΟ ηλικιωμένοι...
Επίσης τα τελευταία νέα λεν πως υπήρξε σήμερα μείωση των θανάτων στην Ιταλία.
Ναι, ευτυχώς αντί για 800 πέθαναν μόνο 650...:φρύδια:
Να μην τρομάζουμε τσάμπα τον κόσμο έτσι;
Δεν τρομάζει κανείς κανέναν. Απλώς είναι ανεύθυνο να το παίρνουμε τόσο χαλαρά, την στιγμή που γύρω μας πεθαίνει κόσμος. Και λίγη υπευθυνότητα δεν θα πείραζε μην γίνουμε κι εδώ Ιταλία. Κι εκείνοι έτσι χαλαρά το πήραν στην αρχή...

Νιλς

Κοινωνός
@Νικόλας Δε Κιντ και @Λέανδρος
Παιδιά μου, θεωρώ ότι οι απόψεις και των δύο σας είναι σωστές. Και αυτό για έναν πολύ απλό λόγο: δεν θεωρώ, ότι είναι αντίθετες. Ίσα ίσα θεωρώ, ότι αλληλοσυμπληρώνονται. Δηλαδή, θέλει και υπευθυνότητα, αλλά και αποφυγή πανικού. Και μάλιστα η αποφυγή πανικού είναι δείγμα υπευθυνότητας.
Εγώ θα σας το πήγαινα ένα κλικ πιο μακριά. Κόσμος πεθαίνει, σημειώνει σωστά ο Λέανδρος. Κόσμος πάντα πέθαινε, θα έλεγα, απλώς για πρώτη φορά υπάρχει τόσο μεγάλη προβολή. Η γνώμη μου είναι ότι τα μέσα και οι κυβερνήσεις ναι υπερβάλλουν, ναι επειδή φοβούνται μη γίνουν σαν την Ιταλία (σημειουμένου ότι, ακόμη και στην Ιταλία δεν υπάρχει καθολική απαγόρευση μετακινήσεων, δηλαδή μπορείς να πας στην δουλειά σου, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Τώρα, το ότι σήμερα πέθαναν 10 ενώ χθες 9 ή 11 δεν λέει κάτι στατιστικά. Πρέπει να το δούμε σε μεγαλύτερο δείγμα για να δούμε αν κάτι κατάφεραν οι γείτονες. Και όπως έλεγε και ο Στάλιν ''Ένας θάνατος είναι τραγωδία. Ένα εκατομμύριο θάνατοι είναι στατιστική''.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ναι, ευτυχώς αντί για 800 πέθαναν μόνο 650...:φρύδια:
Δυστυχώς, είναι μεγάλος ο αριθμός των ανθρώπων που φεύγουν ακόμα..

Αυτό που ελπίζω (ή καλύτερα παρακαλάω) είναι να έχει ξεκινήσει η ύφεση της ίωσης..

Κρονίδης

Όμορφο Νιάτο

άλλοι 50 αφγανοι και 6 αφρικανοι
εισέβαλαν ΜΟΝΟ σήμερα

κι εσύ Έλληνα φόρα μάσκα

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εγώ δεν φορούσα μάσκα μέχρι σήμερα, διότι δεν έβρισκα. Πάντως, σήμερα βρήκα κάτι υφασμάτινες, οι οποίες πιστεύω πως είναι καλύτερες από το τίποτα, και θα ξεκινήσω κι εγώ να φοράω. :)