Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
@ΚρίτωνΓ
Οποιον βλεπεις μέσα, κατα 90 τοις εκατο παρακολουθει, ειδικα οταν μιλαμε για μεταπτυχιακο. Στο προπτυχιακο δινω ενα φειδωλο 70 τοις εκατο και φυσικα κατα προσεγγιση.
Αν εχουν απορια, πατανε το "χερακι" και παιρνουν τον λογο με το μικροφωνο ή γραφουν στο τσατ. Μην το εχεις αγχος.
Να κοβεις το μαθημα σε τεμαχια και μετα το τελος καθε θεματικης ενοτητας να ρωτας για αποριες. Ετσι θα τσεκαρεις κατα ποσο παρακολουθουν.:ματιά:
Να τους παροτρυνεις στην αρχη καθε μαθηματος, οποια απορια εχουν κατα τη διαρκεια να την γραφουν στη συνομιλια για να μη σε διακοπτουν και στο τελος καθε θεματικης ενοτητας να δινεις τις απαντησεις.
Για αξιολογηση του δικου σου περφορμανς μπορεις να βιντεοσκοπησεις το μαθημα και να σε δεις. Θα εχεις καλυτερη οπτική ακομη και απο live μαθημα σε αμφιθεατρο!
Επισης ειναι καλο να φαινεσαι να μιλας και οχι η φωτογραφια σου.
Και τελος αν φαινεσαι εσυ και οχι η φωτογραφια σου, φροντισε να εισαι χτενισμενος!:))))

Βιστέρια

Κοινωνός
@Χρυσένια εγώ μάλλον ζω σε άλλον κόσμο...
9 ώρες μπροστά από έναν υπολογιστή, πόνοι παντού, το σήμα να χάνεται - είτε το δικό μου είτε του καθηγητή- μικρόφωνα ανοιχτά κάθε τρεις και λίγο και άλλα πολλά...
Για αρχή δεν είναι όλοι σε θέση να έχουν έναν τέλειο εξοπλισμό. Χθες έχασα 35 λεπτά μαθήματος εξαιτίας της κακής σύνδεσης του καθηγητή. Πολλές φορές μάλιστα έχασα μέχρι και 1 ώρα μαθήματος λόγω της δικής μου κακής σύνδεσης. Εδώ 5 λεπτά χάνεις και δεν ξέρεις αν ο άλλος έχει πει κάτι σημαντικό ή όχι.
(Μια φίλη μου την περίοδο της εξεταστικής είχε προβλήματα με το δίκτυο και τελευταία στιγμή έτρεχα να την πάρω, για να δώσει στο σπίτι μου το μάθημα. Εγώ παραλίγο να κοπώ σε μάθημα, επειδή η καθηγήτρια έβλεπε την κάμερά μου κλειστή ενώ είχα πατήσει το κουμπάκι. Μικρό καρδιακό.)
Αξιοσημείωτο είναι και το ζήτημα της ησυχίας που υπάρχει σε ένα σπίτι. Όταν ζεις μόνος σου, είσαι πάνω κάτω κομπλέ. Όταν ζεις με άλλα άτομα, αλλάζει η υπόθεση. Αν πχ ζεις με 3+ άτομα που είτε δουλεύουν είτε παρακολουθούν διαδικτυακά μαθήματα και εσύ προσπαθείς να συγκεντρωθείς, καλή τύχη. Κι αυτό φυσικά είναι το λιγότερο. Δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται στο σπίτι του καθενός από πολλές απόψεις. Άσε που δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις 15 λαπτοπ, 15 ακουστικά και 15 δωμάτια.
Όσον αφορά τις επιδόσεις, ας μη γελιόμαστε, σχεδόν όλοι αντιγράφουν.
Οι απορίες στο τσατ έχουν βοηθήσει πολύ αλλά μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα, τι να το κάνεις;
Η διδασκαλία είναι ζωντανή διαδικασία.
Αν εσύ ζεις, όπως μας το περιέγραψες, πραγματικά χαίρομαι. Το να λέμε όμως πως έτσι είναι η κατάσταση γενικά, δεν στέκει. Μακάρι να ήταν!

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
@Βιστέρια
Η διδασκαλια ειναι ζωντανη διαδικασία και ετσι πρεπει να ειναι, αλλα δεδομενων των συνθηκων η τηλεδιδασκαλια ηταν ασσος στο μανικι! Πραγματικά στην παρουσα φαση δεν ξερω, τί θα γινοταν , αν δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα! Λογικα μετα μεχρι τωρα δεδομενα θα ειχαν χαθει 3 εξαμηνα, 4 εξεταστικες και βλεπουμε....
Ο καθηγητης οφειλει να κανει οτιδηποτε περνα απο το χερι του για να ακουγεται καμπανα. Ειτε αυτο ειναι καλος εξοπλισμος , ειτε ενσυρματη συνδεση, ειτε να εκπαιδευτει για την σωστη χρηση της πλατφορμας. Ειναι μερος των υποχρεωσεων του πλεον και αυτο.
Για το ζητημα ησυχιας εχεις δικιο, δεν ξερουμε, πώς ζει ο καθενας! Αν εχεις βεβαια ακουστικά λυνεται κατα πολυ το θεμα, αφου αυτοπεριοριζεσαι τροπον τινα..
Οσο για τις επιδοσεις και την αντιγραφη...αυτα παντα γινονταν και (δυστυχως) παντα θα γινονται! Στο μαθημα που ανεφερα για +30% επιτυχια η εξεταση ηταν προφορικη, οποτε το ενδεχομενο αντιγραφης προφανως δεν υπηρξε ουτε καν σαν σκεψη! Φυσικα και υπαρχουν τροποι να περιοριστει και αυτο το ενδεχομενο, ειτε με προφορικη εξεταση, ειτε με απαλλακτικες εργασιες, ειτε με γραπτη εξεταση με ανοιχτη καμερα. Εχω συναντησει ακομα και εργασια με ερωτηση κρισεως που βασιζοταν σε εκτενες κομματι της υλης και περιορισμενο χρονικο περιθωριο απαντησης, ακομη και ερωτηματολογια με απαντησεις κλειστου τυπου για το οποιο αντιστοιχουσε περιπου ενα λεπτο του χρονου για καθε απαντηση και τα ερωτηματολογια ηταν διαφορετικα για να περιοριστει το ενδεχομενο αντιγραφης του ενος φοιτητη απο τον αλλον. Υπαρχουν τροποι να ρυθμιστει το θεμα της πιθανης αντιγραφης, αλλα να μην ξεχναμε, πως μιλαμε και για ενηλικες φοιτητες!! Υπαρχει παντα το μεριδιο προσωπικης ευθυνης. Επισης το να ανοιγουν καθε τρεις και λιγο τα μικροφωνα, οπως ανεφερες, αν και προσωπικα δεν το συναντησα ποτέ μου να συμβαινει σε τετοιο βαθμο, ωστε να αποτελεσει προβλημα, ειναι θεμα των φοιτητων! Θελει σοβαροτητα και αντιληψη και απο τις δυο πλευρες, για να λειτουργησει αυτο το δεκανίκι που λεγεται τηλεδιδασκαλια.

Αν εσύ ζεις, όπως μας το περιέγραψες, πραγματικά χαίρομαι.
Θενξ!! :))))

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Το νέο θέμα που προέκυψε αφορά την επίταξη των γιατρών, που μόνο και με την είδηση δυσοίωνες σκέψεις περνάνε, για την κατάσταση στα νοσοκομεία. Έκλεισε χρόνος που ζούμε στην σκιά του κορονοιού και αυτό που έχει γίνει ως τώρα στο θέμα της υγείας είναι να παίρνουν υπάρχουσες ΜΕΘ (εκτός από ένα σεβαστό αριθμό που φτιαχτήκαν από ιδιωτική πρωτοβουλία) και γιατρούς και να τους μεταφέρουν στα Covid. Δεν έγιναν προσλήψεις όπως είχε ειπωθεί αρχικά.
Πήραν κοντινό μου άνθρωπο σήμερα τηλέφωνο από Δημόσιο Νοσοκομείο που είχε ραντεβού την επόμενη βδομάδα, ότι αυτό δεν θα πραγματοποιηθεί, γατί το συγκεκρμένο τμήμα του νοσοκομείου δεν είναι πλέον στελεχωμένο με γιατρούς. Είναι κατάσταση έκτακτης ανάγκης, το καταλαβαίνω, όπως καταλαβαίνω και ότι τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά όπως θέλουν να μας λένε. Για την ιστορία, το νέο ραντεβού που δόθηκε είναι για τον Οκτώβριο - ένα ακόμα μικρό σημάδι ότι η δημόσια υγεία ταλαιπωρείται παραπάνω τον τελευταίο χρόνο.

Θα ήθελα να συμπληρώσω και δυο σκέψεις, ίσως αυτονόητες ίσως και όχι, σχετικά με την κριτική σκέψη. Κάποια πράγματα θα ήταν για πολλά γέλια, αν δεν ήταν σοβαρή η κατάσταση που βιώνουμε. Παρόλα αυτά επιστρατεύω όση καλή διάθεση μπορώ, για να πω ότι δεν τρώνε όλα τα κατσίκια σανό. Τι θέλω να πω με αυτό; Ανέβηκε πιο πάνω ένα βίντεο, το οποίο ήταν μονταρισμένο και είχε ένα κομμάτι διαλόγου και όχι όλον τον διάλογο. Η κριτική σκέψη δεν προάγεται βάζοντας μια ερμηνεία σε λεγόμενα που επιλέγει. Η κριτική σκέψη προάγεται βάζοντας όλον τον διάλογο που έχει επιλέξει κάποιος να ανεβάσει και ο καθένας μας, συμμετέχοντας ή όχι σε μια συζήτηση, θα έδινε την δική του ερμηνεία ως σκεπτόμενο ον.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, σε αυτό το άρθρο διαβάζουμε ότι στο Μαρόκο υπάρχουν κατσίκια που μασουλάνε (όχι σανό αλλά) καρπούς, πάνω στα δέντρα. Αν βλέπαμε μόνο μια φωτογραφία, πχ την παρακάτω και από μια πρόταση του άρθρου βάζαμε μόνο ως σχόλιο τα bold: "Στο Μαρόκο οι κατσίκες σκαρφαλώνουν στα δέντρα και κάθονται πάνω στα κλαδιά επί ώρες για να γευτούν τους καρπούς του δέντρου Argan.", θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα:

οι κατσίκες σκαρφαλώνουν στα δέντρα και κάθονται πάνω στα κλαδιά επί ώρες
566

και δεν θα ξέραμε γιατί το κάνουν αυτό, θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι τα κατσίκια κάνουν διαλογισμό! Τέτοιου ειδους μοντάζ, ένα ιβρίδιο τέχνης σε κομμάτια ενημέρωσης, που προσπαθεί να βάλει τεχνικές σε ένα (ο θεός να το κάνει) διανοητικό μοντάζ του Αϊζενστάιν (κι ελπίζω να μην τρίξουν τα κοκαλάκια του με την αναφορά) που επικαλείται το συναίσθημα, χρησιμοποιείται στις ταινίες. Ο καλλιτέχνης, εκτός ότι έχει μπερδέψει τα είδη και τις τεχνικές, όσον αφορά και το καλλιτεχνικό κομμάτι, το δημιούργημα είναι λίγο κιτς, αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο, δεν είμαι κριτικός κινηματογράφου.

Όσον αφορά το βίντεο με τα στατιστικά, θα ήταν διαφανές να γίνεται αναφορά πηγών των στοιχείων της μελέτης, παράμετροι που οδήγησαν σε αυτή την σύγκριση και όχι σε κάποια άλλη αλλά και του δημιουργού αυτής. Με βάζει σε σκέψεις πώς ένα μέσο που θέλει να λέγεται ενημέρωσης δεν βάζει τουλάχιστον την πηγή προέλευσης της μελέτης.
Αλλά να μου πεις, εδώ βλέπουμε κι επώνυμα δημοσιευμένα στοιχεία και τρίβουμε τα μάτια μας με την κάθε είδους δημιουργική.. στατιστική:
567

Για να κλείσω για την ώρα όσον αφορά την κριτική σκέψη, πολλοί ταλαπωρούμαστε με την ότι έχει φέρει η πανδημία κι έχουμε πάνω - κάτω τις ίδιες αγωνίες. Είναι καλό το κλίμα συζήτησης που έχουμε οι περισσότεροι μεταξύ μας κι ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Με την ευκαιρία, έπεσε στην αντίληψή μου, η συνέντευξη ενός καθηγητή Βιοπληροφορικής και Βιοστατιστικής και την βάζω για να διαβάσει όποιος θέλει την άποψη του επιστήμονα.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Συναντώ παντου κοσμο που δεν φοραει καν την μασκα του ή δεν τη φοραει σωστα!
Εννοώ σε ανοιχτους χωρους.
Βεβαια σημερα ειδα 3 ατομα μεσα στο σουπερ μαρκετ με κατεβασμενη την μασκα και εναν 12χρονο, που δεν φορουσε καν!!!
Καθημερινα συμβαινει περιπου το εξης (ενδεικτικο παραδειγμα):
Περπαταω στο πεζοδρομιο βλεπω πχ ενα ζευγαρι να ερχεται με κατεβασμενες μασκες και περναω στο απεναντι.
Στο απεναντι ομως περναει ενας 55χρονος χωρις μασκα. Τοτε αποφασιζω να κατεβω στο δρομο και να περπατησω στην ακρη του. Παραλληλα εχω στον νου μου το ζευγαρι και μολις απομακρυνθει ξανανεβαινω στο πρώτο πεζοδρόμιο, γιατι πριν ειχα βγει εκτος διαδρομης..
Στριβω στην γωνια και βλεπω ενα τσουρμο 16χρονα να μιλανε και να γελανε με κατεβασμενη τη μασκα. Ξαναλλαζω πεζοδρομιο περνώντας απεναντι και ξαναβγαινοντας εκτος διαδρομης και φτου και απο την αρχη!
Διαδρομη 10 λεπτων, την κανω 20!!:ζντόινγκ:
Παρατήστε με! :γρμβ::πανικός:

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
@Χρυσένια αυτό που περιγράφεις είναι η προσωπική ευθύνη. Αλλά, εάν κάποιος από όλους αυτούς που περιγράφεις χρειαστεί να νοσηλευτεί (γιατί είναι ρώσική ρουλέτα εάν είσαι έτσι χύμα) ή να διασωληνωθεί, θα κατηγορεί το κράτος (και την κυβέρνηση που δεν έχει αρκετές κλίνες). Για να εξηγηθώ δεν θεωρώ ότι η κυβέρνηση τα έχει καλώς καμωμένα, αλλά δεν μπορεί να αποποιούμαστε τις δικές μας ευθύνες. Και εάν το πάω σε ωφελιμιστικό επίπεδο, μπορώ να πω ότι πιο χαμένος θα βγω εγώ (ο μάγκας που θα ταλαιπωρηθώ αφάνταστα ή που θα πάω στον άλλο κόσμο) παρά η κυβέρνηση που θα έχει "κάποιο πολιτικό κόστος". Συμπέρασμα, είμαι μ@λ@κ@ς και ανεύθυνος εάν κυκλοφορώ ό,τι να 'ναι (και φυσικά παίρνω και άλλους στο λαιμό μου)

Last edited:

Τσίου

Μύστης
Οι πιθανότητες να κολλήσω πριν έρθει η σειρά μου για να εμβολιαστω είναι μεγάλες, και το ψιλοεχω πάρει απόφαση, για να μην τρελαινω τον εαυτό μου, όχι τιποτ' άλλο. Τα χέρια μου τα έπλενα συνέχεια και πριν, (δεν περίμενα την μάι κορώνα και τις μεταλλάξεις της), με την μάσκα περνάω τέλεια, θα την κρατήσω για πάντα, από κει και πέρα... Αν είναι να ρθει, θε να ρθει. Κουράστηκα.

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Οι πιθανότητες να κολλήσω πριν έρθει η σειρά μου για να εμβολιαστω είναι μεγάλες, και το ψιλοεχω πάρει απόφαση, για να μην τρελαινω τον εαυτό μου, όχι τιποτ' άλλο. Τα χέρια μου τα έπλενα συνέχεια και πριν, (δεν περίμενα την μάι κορώνα και τις μεταλλάξεις της), με την μάσκα περνάω τέλεια, θα την κρατήσω για πάντα, από κει και πέρα... Αν είναι να ρθει, θε να ρθει. Κουράστηκα.
Που σημάνει ότι είσαι αρκετά νέα (να και κάτι καλό), οπότε αργείς να εμβολιαστείς! Οι γέροι εμβολιάζονται, καβατζώνονται και θα μας κάνουν πλάκα. Θα βλέπεις στα μπαράκια και τα κλαμπάκια μόνο ηλικιωμένους και εσύ θα κάθεσαι στο πηνίο, θα πλένεσαι και θα απολυμαίνεσαι και θα νοσταλγείς τα περασμένα μεγαλεία που έβγαινες με τους φίλους σου.
Πλάκα πλάκα, ποτέ η ζωή μας δεν θα είναι ξανά η ίδια (κλαψ!)

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Πλάκα πλάκα, ποτέ η ζωή μας δεν θα είναι ξανά η ίδια (κλαψ!)
Bρε παιδια, μην ειμαστε τοσο απαισιοδοξοι! Αν εμβολιαστουμε και παραλληλα τηρουμε τα μετρα, καποτε λογικα θα ξεπεραστει.
Όχι??

Νιικος

Κοινωνός
Ανέβηκε πιο πάνω ένα βίντεο, το οποίο ήταν μονταρισμένο και είχε ένα κομμάτι διαλόγου και όχι όλον τον διάλογο. Η κριτική σκέψη δεν προάγεται βάζοντας μια ερμηνεία σε λεγόμενα που επιλέγει. Η κριτική σκέψη προάγεται βάζοντας όλον τον διάλογο που έχει επιλέξει κάποιος να ανεβάσει και ο καθένας μας, συμμετέχοντας ή όχι σε μια συζήτηση, θα έδινε την δική του ερμηνεία ως σκεπτόμενο ον.

Το βίντεο αυτό είναι προϊόν κριτικής σκέψης και έρευνας σε βάθος χρόνου
ούτε διαστρέβλωσε,ούτε παρερμήνευσε,ούτε καν πήρε θέση
έδειξε τον Αλέξη να λέει ότι δέχεται το ρίσκο να κολλήσουν οι άνθρωποι κορονοϊό στις πορείες ,έδειξε ανθρώπους να διαδηλώνουν στους δρόμους
και τέλος έδειξε που οδήγησε η ανεύθυνη αυτήν στάση.

Το ανέβασμα ολόκληρου του διαλόγου δεν είχε κανένα αποτέλεσμα στην κριτική σκέψη των συμπολιτών μας
θέλω να πω ότι το βίντεο ανέβηκε στις 11 Φεβ 2021 στην σελίδα του Αλέξη,φαντάζομαι τότε ήταν που προβλήθηκε και στην τηλεόραση.
Αν δει κανείς τους αριθμούς θα καταλάβει ότι οι πορείες δε μειώθηκαν,ίσα ίσα που αυξήθηκαν,με αποκορύφωμα τον Μάρτιο.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Τα συμπεράσματα αυτά μπορείτε να τα γνωστοποιήσετε στους αρμόδιους επιστημονικούς φορείς, εκτός κι αν και σε εκείνη την μερίδα των πολιτών η κριτική τους σκέψη δεν λειτουργεί καλά.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Η συνέντευξη του Τσίπρα είναι όλη εδώ. Για να δει κανείς όλο το πλαίσιο πρέπει να δει από την αρχή μέχρι περίπου το 4ο λεπτό.

Λέει ξεκάθαρα (2:29) πως "δέχεται το ρίσκο" να κολλήσουν κάποιοι άνθρωποι τον ιό στο όνομα της Δημοκρατίας.

Θεωρεί (1:35) πως ο τρόπος για να μην γίνονται διαδηλώσεις θα ήταν εάν η Βουλή ανέστειλε τις εργασίες της και νομοθετούσε μόνο για ζητήματα που αφορούν την Πανδημία. Πράγμα αδύνατο, βέβαια. Έμμεσα εκεί, αλλά και στα υπόλοιπα είναι ξεκάθαρα υπέρ των διαδηλώσεων σε καιρούς πανδημίας..

Γενικά, ταυτίζει τις διαδηλώσεις με την φράση "λειτουργία της δημοκρατίας" και λέει πως αυτή (και άρα οι διαδηλώσεις) δεν γίνεται να ανασταλεί.

Εκεί που μάλλον έχει δίκιο ο Τσίπρας είναι πως θα πρέπει να αποφευχθούν δύσκολα, ας πούμε, νομοσχέδια τα οποία εγείρουν αντιδράσεις. Έτσι, βέβαια, γίνεται λιγότερο αποτελεσματική μια κυβέρνηση.

Προσωπική μου εκτίμηση, έχοντας δει την συνέντευξη και όχι μόνο το απόσπασμα, είναι πως είναι θετικός για τις διαδηλώσεις και πως δέχεται το ρίσκο να κολλήσουν άνθρωποι τον ιό.

Σχετικά με αυτό το βιντεάκι:
κυκλοφορεί ένα βίντεο
που δείχνει μερικές από τις πορείες που έγιναν
και την σχέση τους με την αύξηση των κρουσμάτων,δε γνωρίζω κατά πόσο οι αριθμοί είναι ακριβείς,είναι όμως ενδεικτικοί
Το θέμα εξάπλωσης του κορονοϊού είναι πολυπαραγοντικό. Είμαι βέβαιος πως οι διαδηλώσεις βοήθησαν στην διάδοση, και μαζί ένα σωρό άλλα πράγματα, όπως εκκλησίες, ο κόσμος να μεταλαβαίνει, τα βαφτίσια και οι κοινωνικές εκδηλώσεις, τα κορονοπάρτι, οι πιτσιρικάδες μαζεμένοι στις πλατείες, κτλ κτλ κτλ.

Οπότε η επιφύλαξη για το βιντεάκι είναι πως δίνει μια μονομερή και έτσι στρεβλή ερμηνεία, πως για τα αυξημένα κρούσματα φταίνε μόνο οι διαδηλώσεις. Και αυτές να λείπανε δεν νομίζω πως η εικόνα θα ήταν πολύ διαφορετική.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Eδώ δεν ειναι το τοπικ, που κράζω;;;;;
Λοιπον περπατουσα εξω και ενας παλιόγερος εεε 70χρονος κυριος κατεβαινει απο την μηχανη, βγαζει το κρανος και εν ριπη οφθαλμου φτυνει μπροστα μου!! Μετα βάζει την μασκα και περιμενει εξω απο το σουπερμαρκετ στην ουρα σαν κυριος!:αργκ:
Στο σουπερμαρκετ η αλλη ζηταει να δοκιμασει τυρι ετσι για τη λιγουρα , κατεβαζει την μασκα και τρωει!!:ζντόινγκ:
Βγαινω εξω και καθε μερα μου εχουν σπασει τα νευρα με ολους αυτους του ανεγκεφαλους! Να πρεπει να αλλαξω διαδρομη, να πω στον περιπτερα και στον διανομεα να φορεσουν την μασκα τους, εκεινοι να αρνουνται να γινονται λογια κλπ
Δεν με εχει κουρασει τοσο περιορισμος οσο ο τροπος αντιμετωπισης απο τις αμοιβαδες.
Εχουν σκουρύνει τα πραγματα και τα ζωντοβολα παραμενουν ζωντοβολα! Δεν υπαρχει σωτηρια!!
Σας ευχαριστω ,που με ακουτε. Με την πρωτη ευκαιρια θα επανελθω! :)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Βγάλτα από μέσα σου, @Χρυσένια

Έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν θα επιτραπούν οι μετακινήσεις από νομό σε νομό για το Πάσχα.

Νομίζω πως η γενικότερη διάθεση είναι να τις επιτρέψουν αν και είναι όλοι επιφυλακτικοί και περιμένουν να δουν πώς θα πάει με τα κρούσματα και τους διασωληνωμένους, ως τότε.

Εντωμεταξύ, αν κάποιος έχει κάνει το εμβόλιο δεν θα έπρεπε να μπορεί να ταξιδέψει; :χμ: