Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ενημερωνω οσους θεωρουν ηλιθιους ολους εμας που φοραμε τη μασκα κατω απο τη μυτη, στο σαγονι κλπ.

Δε φοραμε τη μασκα στο σαγονι εχοντας την αυταπατη οτι μας προστατευει. Τη φοραμε στο σαγονι για να παρει ανασα το προσωπο μας επειδη τη φορουσαμε πριν, μεχρι να τη φορεσουμε ξανα. Ποσο μαλλον εφοσον απαγορευεται να αγκιζουμε την επιφανεια της, να αποθηκευεται στην τσεπη κλπ.

Καποιος που περπαταει ετσι στο δρομο δεν τη φοραει για να "προστατευτει" στο περπατημα, αλλα επειδη βγηκε απο πχ. το λεωφορειο, οπου και τη φορουσε,-και δε χρειαζεται να τη φοραει πλεον στη μυτη του.

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Έχει νόημα να τη φοράς (γενικά μιλώντας) έτσι όταν είσαι έξω σε ανοιχτό χώρο, έχω δει σε ηλεκτρικό/μετρό/λεωφορείο, να τη έχουν έτσι για ώρα μέχρι να κατέβουν. Και μάλιστα σε ασφυκτικά γεμάτο χώρο. Δεν έχει νόημα τότε, απλά βάλε την λχ στην τσέπη.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Όσο τυχόν με αφορά, δεν είχα σκοπό από τα γραφόμενά μου να βγει ένα τέτοιο συμπέρασμα. Ένα περιστατικό που είχα αναφέρει ήταν για εργαζόμενους σε καφέ, δηλαδή για ανθρώπους που βρίσκονται σε συνεχή επαφή με κόσμο.

Ποτέ δεν ένιωσα και ιδιαίτερη σιγουριά από τις συνεχής ενημερώσεις που είχαμε αυτούς τους μήνες, που όσον αφορά την μάσκα στο τέλος νομίζω αυτό που μου έμεινε ήταν μια μεγάλη παραφιλολογία για το θέμα αυτό.

Μπορεί να βρήκαμε, αλλά χάσαμε και αρκετά πράγματα αυτούς τους μήνες που ήταν γεμάτοι ανασφάλεια. Ένα από τα πρώτα πράγματα που έχασα ήταν μια συναυλία που αποφάσισα τελευταία στιγμή να μην πάω, η συναυλία βέβαια έγινε γιατί χρονικά αφορούσε την περίοδο τα πρώτα "ίσως" κρούσματα που τελικά δεν επιβεβαιώθηκαν και λίγες μέρες μετά άρχισαν τα κλεισίματα..

Μια που τους θυμήθηκα

Τσίου

Μύστης
Για την επιχείριση με το όνομα Korona... Θέλω να μαζευτούμε εκεί, και να πούμε στο αφεντικό όλες τις λάθος αποφάσεις που έχουμε παρει. Έτσι, για παρηγοριά.

Ειλικρινά, ψυχοπλακωνομαι όσο σκέφτομαι πόσοι θα είναι με άδειες τσέπες.
Και τα δύσκολα δεν έχουν έρθει ακόμη. Ρε τι πάθαμε. Μου αρέσει που μιζεριάζαμε για το 2016.

Βάγγυ

Κοινωνός
Εγώ φέτος είμαι σε φάση, δε σας άρεσε το 2019 ε; Ορίστε, πάρτε το 2020, να χαρεί η ψυχή σας.

*Κι αυτό γιατί, για μένα, το 2019 ήταν μια πολύ ωραία χρονιά από πολλές απόψεις κι σε όποιον/α τολμούσα να πω το πόσο ωραία πέρασα (εκεί προς το τέλος του έτους, που όλοι γκρινιάζουν), άκουγα τη γνωστή ατάκα, μόνο σε εσένα άρεσε, χάλια ήταν κλπ κλπ. Ε κάρμα ιζ ε μπιτς μάι φρεντ.

Τσίου

Μύστης
Κάρμα ιζ ε μπιτς, αλλά κάπου να δείξει και λίγο έλεος το κάρμα ε; έχω να ζήσω καλή χρονιά από το 2012. Για να μη πω από το 2006 κι αλλάξει αυτόματα χρώμα η λέσχη, γίνει σέπια και στο ράδιο φάρος παίξει αφιέρωμα στον Καζαντζίδη.

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Τσίου, να πάμε μαζί χεράκι χεράκι πίσω στις "καλές" χρονιές στην αρχή του αιώνα, να δούμε λίγη χαρά ξανά. :χαχα:

Όσο για τα χρήματα, έχει να πέσει πολλή πείνα και μεγάλες αφραγκίες, αν κρίνουμε και από την πολιτική των τελευταίων δεκαετιών.

Τσίου

Μύστης
Τώρα που το σκέφτομαι, το 2016 και το 2018 ήταν καλό, μόνο γιατί γνώρισα κάποια άτομα που πήραν πράσινο φως για να μπουν στον κύκλο μου. Βάγγυ, προτείνω ανα χρόνο να χωνόμαστε σε κάψουλα εναλλάξ :))))

@Σαώρη !:μουάχαχα:Θυμάσαι βρε τότε, το 1983, τι ωραία που ήταν; Ήταν επειδή δεν είχα γεννηθεί :ναι: Τι; ένιωσε κανείς άβολα; Κακώς. Όσο εγώ θα (ξανα)βλέπω φάμιλυ γκάι, εσείς μείνετε ασφαλείς με όποιον τρόπο μπορείτε ✌

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Παρακολούθησα την πρώτη μου συναυλία, στην ενδιάμεση κατάσταση που βρισκόμαστε με τον κορωνοϊό. Η διοργάνωση άψογη: καθίσματα ανά δύο με απόσταση από τα άλλα, προσωπικό ευγενικό με μάσκες, κόσμος όσο αναλογούσε, που όταν βρισκόταν εκτός καθισμάτων έπρεπε να φοράει μάσκα.
Υπήρχε κέφι, τραγούδησε ο κόσμος, αλλά προς το τέλος που πήγε λίγο να σηκωθεί και να ξεχυθεί, έκανε ευγενική παράκληση ένας τραγουδιστής να σεβαστούμε τις συνθήκες.

Όμορφα αλλά λίγο αποστειρωμένα.. Να δούμε πως θα εξελιχθεί η πορεία..

274

Last edited:

Λούνα

Όμορφο Νιάτο
Καλημέρα στην ομάδα! Παιδιά θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με την υποχρεωτική χρήση μάσκας σε όλους τους κλειστούς χώρους. Και δεν αναφέρομαι για έναν πελάτη πχ σούπερ μάρκετ που την φοράει 15 λεπτά αλλά για τους εργαζόμενους που πρέπει να τη φοράνε οχτώ ώρες. Ανήκω στα τυχερά άτομα που η εργασία μου δεν απαιτεί τη χρήση μάσκας. Και τώρα ανακοινώθηκε και υποχρεωτική μάσκα στα σχολεία από την Δευτέρα Δημοτικού.. επίσης παρατήρησα ότι αρχίζουν και μιλάνε γιατροί ενάντια στην καθολική και πολύωρη χρήση της ( όχι βέβαια στα μεγάλα κανάλια για ευνόητους λόγους). Για να μην παρεξηγηθώ δεν ανήκω στους ανθρώπους που θεωρούν ότι ο ιός δεν υπάρχει. Μιλάω όμως με άτομα που μου αναφέρουν για πονοκεφάλους, πονόλαιμο και δύσπνοια απ την πολύωρη χρήση της..και αναρωτιέμαι μήπως κάπου η κατάσταση έχει ξεφύγει? ειδικά όταν τον Μάρτιο οι ίδιοι γνωστοί λοιμωξιολόγοι αναφέρανε ότι ο υγιής ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φοράει μάσκα.. Τι πιστεύετε?

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Η πανδημία που χτύπησε τον πλανήτη είναι κάτι το ιδιαίτερο το σοβαρό και το πρωτόγνωρο. Πιστεύω πως γιατροί και κυβερνήσεις προσπαθούν να την αντιμετωπίσουν και βρίσκουν σιγά-σιγά τα πατήματά τους.

Προσωπικά, πιστεύω πως η μάσκα είναι το ελάχιστο που πρέπει να κάνουμε. Δεν είδα ακόμη κάποιον να αναφέρει πονοκεφάλους και πονόλαιμο επειδή φοράει μάσκα. Τουλάχιστον στο περιβάλλον μου. Η κατάσταση έχει "ξεφύγει" στην κυριολεξία σε χώρες που αργήσανε να αντιδράσουν και που πήραν αρχικά τον ιό αψήφιστα. Δηλ. εκεί που άργησε το "λοκντάουν" και που υπήρξε η πιο πλημμελής εφαρμογή μέτρων, όπως η χρήση μάσκας.

Η ζωή δεν μπορεί να γυρίσει εκεί που ήταν. Όπως δεν μπορείς να έχεις απαίτηση π.χ. να ζεις όπως ζούσες, ενώ εξελίσσεται ένας πόλεμος. Αυτήν την στιγμή εξελίσσεται μια πανδημία. Ακόμη και κάποιος να έχει, για κάποιον ανεξήγητο λόγο πονόλαιμο, επειδή φοράει μάσκα, αυτό δεν σημαίνει πως η κοινωνία θα πρέπει να αλλάξει την οδηγία για χρήση μάσκας. Αυτήν την στιγμή, σε αυτό το ακόμη αρχικό στάδιο, είναι από τα ελάχιστα όπλα που διαθέτουμε.

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Η μάσκα είναι μια νέα πραγματικότητα, μια νέα συνήθεια που χρειάζεται να αποκτήσουμε αυτό το διάστημα. Σημαντικό ρόλο για την επιλογή του υλικού της μάσκας, έπαιξε η εκτίναξη των τιμών στις αρχές της πανδημίας και η έλλειψή τους ανά διαστήματα, για αυτό και πολλοί καταφύγαμε στις υφασμάτινες.

Ευτυχώς, η χρήση που κάνω είναι μικρή, όμως χρειάζεται προσοχή πιστεύω όταν την χρησιμοποιούμε. Πέρα από την συχνή αλλαγή τους (που προτιμώ να κάνω και ας πλένω αρκετές στο τέλος της ημέρας), σημαντικό είναι επίσης να αναλογιστούμε ότι η χρήση των υφασμάτων δεν είναι για να αναπνέουμε μέσα από αυτά και ειδικά οι άνθρωποι που κάνουν πολύωρη χρήση (στον χώρο της εστίασης μόνο υφασμάτινες βλέπω) χρειάζεται να προσέξουν το υλικό κατασκευής της μάσκας που φοράνε.

Last edited: