Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Νιλς

Κοινωνός
Καλημέρες στα απανταχού μέλη της Λέσχης.

Παιδιά αυτό το φόρουμ γιατί έπεσε σε αχρησία;
Ή που όλοι έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα ή που κρατάμε αναρτήσεις στα πρότυπα για το δεύτερο λοκ-νταουν (του Σεπτεμβρίου;).

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Στην κανονικότητα ακόμα δεν έχουμε επιστρέψει.. στο τρένο και στο μετρό κυκλοφορείς απαραιτήτως με μάσκα, συναυλίες δεν γίνονται (ευτυχώς τουλάχιστον πήγα θερινό σινεμά), συναθροίσεις με φίλους γίνονται, κάποιες με προϋποθέσεις - για να πω στα γρήγορα κάποιες ορατές διαφορές με το "πριν" μας.

Τώρα τι θα γίνει μέχρι τον Σεπτέμβρη, το έχω απορία, θα το δούμε..

Last edited:

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Τον Αντέρωτα δεν τον έχω πετύχει, αυτό που έχω πετύχει είναι μάσκες με διάφορα σχεδιάκια, μου άρεσε κάποια που ήταν το κάτω μέρος ενός κρανίου, λες και είμαστε στις Απόκριες.

Πέτυχα έναν χθες που φορούσε μία άσπρη μάσκα με σχέδιο τον πράσινο ήλιο του ΠΑΣΟΚ και από κάτω έγραφε το ακρωνύμιο του κόμματος. :χαχα: Τι φάση ήταν αυτή δεν μπορώ να καταλάβω..

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Ο καλύτερος συνάνθρωπος μας είναι γέννημα θρέμμα της Κορίνθου και κυκλοφορεί με μάσκα ύπνου για προστασία. Δεν πολυαγχώνεται όμως με τα προφανή κενά του αντικειμένου αυτού, τα οποία αφήνουν ακάλυπτα ΤΑ ΠΑΝΤΑ γιατί ως γνωστόν οι Κορίνθιοι είναι πολύ καθαροί άνθρωποι. Μπορώ να επιβεβαιώσω λόγω μαμάς και παππού για την εμμονή με την καθαριότητα.

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Συνυπογράφω όσα αναφέρονται από την Πεταλούδα. :ματιά:

Και να προσθέσω πως τις προηγούμενες μέρες που πήγα λαϊκή με αντισηπτικό στην τσέπη και μάσκα όλη την ώρα, γέλασα λίγο με έναν κύριο μεγάλης ηλικίας που ως φανατικός ΑΕΚτζής δεν αρκέστηκε μόνο στο t-shirt, αλλά είχε και ο θεούλης και μάσκα με το λογότυπο της ομάδας! :)))):μουάχαχα:
Χάρηκα απίστευτα βέβαια, όταν είδα κάποια παιδιά μουσικούς του δρόμου και επιτέλους άρχισε να γεμίζει μουσική ξανά ο δρόμος.

Εγώ πάντως προσπαθώ να συμπεριφέρομαι σαν να έχω νοσήσει προσπαθώντας έτσι να είμαι σε μία κάποια απόσταση όταν είμαι με άτομα που δεν ήμασταν και πολύ κοντά, αλλά και με τους δικούς μου ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα που βρίσκονται. Μου βγαίνει αυθόρμητα να τους πλησιάσω και να τους αγκαλιάσω, προσωπικά οι 3 μήνες δεν με απομάκρυναν και δεν με έκαναν πιο κλειστή σε κοινωνικές επαφές. Περισσότερο νομίζω δυνάμωσαν τις σχέσεις μου με το φιλικό περιβάλλον μου και μου έλειψαν όλοι τους.

Τσίου

Μύστης
Στο προάστιο που ζω, πόλη των καλλιτεχνών (να τα λέμε κι αυτα) τα ίδια με πάνω, @Βάγγυ. Χθες πέρασα από την πλατεία για κάτι ψώνια κι έπαθα πλάκα. Όλες οι καφετέριες τίγκα, και οι περισσότερες είχαν τα τραπέζια (σχεδόν) κολλητά, όπως ήταν πριν τον covid...

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Όπως τα λέει η Τσίου, Βάγγυ. Νομίζω ζούμε καταστάσεις επιπέδου Ιονέσκο. Να βγαίνεις από τον ηλεκτρικό που το 99% είναι μασκοφόροι και να αντικρίζεις μια άλλη πραγματικότητα, όπως μουσικούς του δρόμου σε διάφορα κεντρικά σημεία και γύρω ο κόσμος να παρακολουθεί όπως πριν, όπως πάντα - με ελάχιστες μάσκες. Σε καφέ είδα σερβιτόρους να φοράνε μόνιμα την μάσκα ως στηριχτή σαγονιού, επειδή είναι υποχρεωτικό να τις φοράνε οι εργαζόμενοι.

Πέτυχα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης την είδηση ότι αύριο ανοίγουν λέει οι οίκοι ανοχής και γέλασα πολύ με το πως σχολιάζονταν τα επί μέρους της είδησης. Αν την πετύχετε θα καταλάβετε.. Ένα θα σχολιάσω μόνο (για την ώρα :ρ ), πρέπει να αφήνουν κι ένα τηλέφωνο επικοινωνίας που θα κρατιέται για ένα μήνα (*), αχρείαστο να είναι, σε περίπτωση που παραστεί ανάγκη ιχνηλάτησης..

Περάσαμε και θα περάσουμε από διάφορα στάδια, με πολλές αντικροούμενες πληροφορίες σαν θέατρο του παραλόγου και έχω περιέργεια να δω οι τέχνες στο μέλλον πως θα αφομοιώσουν στα έργα τους αυτή την κατάσταση.

(*) Το καρνέ

Last edited:

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Δεν είναι κάτι που με απασχολεί @Νιλς :χαχα: Αν γκουγκλάρεις, λες να βγάλει τίποτα; :χμ:

Πεταλούδα

Προσωπικό λέσχης
Μετά την εμπεριστατωμένη αρθρογραφία που μας μεταλαμπάδευσε ο @Νιλς που βρίσκεται πάντα μέσα στην καρδιά των γεγονότων, σας επισυνάπτω μια μελέτη του εξωτερικού, όπου μετά από πολύμηνες έρευνες απέδωσαν σχηματικά τις αλλαγές στον τρόπο ζωής μας λόγω του κορονοϊού. :ρ

Πάντως, μέσα από την αστεία σχηματοποίηση, βγαίνουν και κάποια χρήσιμα συμπεράσματα, όπως πχ το πότε φοράμε και πότε όχι την μάσκα, δεν ήταν ζήτημα μόνο ελληνικό, απασχόλησε όπως φαίνεται και γείτονες λαούς..

219

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Περάσαμε και θα περάσουμε από διάφορα στάδια, με πολλές αντικροούμενες πληροφορίες σαν θέατρο του παραλόγου
@Πεταλούδα στα σχολεια στα δημοτικά να δεις θεατρο του παραλόγου... ενω τα παιδακια, μιλαω για πρωτη δευτερα δημοτικού, παιζουν, αγκαλιαζονται, ανταλασσουν μολυβια, γομες, ζωγραφιες κ.λ. αλλα κατα τα άλλα στην ωρα της γυμναστικης δεν τους βγάζουν μπάλες να παίξουν γιατι λέει την πιανει το ένα παιδάκι και μετα το άλλο, το αλλο κ.λ. :ζντόινγκ:
Επισης ενω ολη η εστιαση έχει ανοιξει και όλοι τρωγοπινουν ο ενας διπλα στον αλλον τα κυλικεια στο σχολειο παραμένουν κλειστα. Τωρα γιατί ακόμα δεν το έχω καταλαβει. Λες και το προβλημα είναι ένα κρουασαν η μια μπάρα που θα πάρει το παιδί. Ουτε καν για να πάρει κάνα νερακι. Και εμεις εδω που το νέρο της βρυσης δεν πίνεται και δεν μπορει το παιδι να ξαναγεμίσει το παγούρι του πρεπει το πρωι να κουβαλαει όλο το νερο μαζί του. Και είναι και καλοκαιρι. Εγω της κορης μου που ειναι και παιδι που πινει πολυ νερό οταν πηγαινει σχολειο της βάζω τρια μπουκαλακια στην τσάντα της.

Νιλς

Κοινωνός
Φίλε @Χρυσόστομος για το θέμα του νερού, η Νομική Υπηρεσία της ΛτΒ προβληματίστηκε παρά πολύ για ένα τόσο αγαπημένο μέλος της, όπως εσυ. Λοιπόν, έκατσε, ξόδεψε φαιά ουσία και σου παρουσιάζει την λύση:
220