Ζωγραφιές από συνεδριάσεις

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μπράβο, Λιακάδα. Νομίζω πως όσο πιο πολύ επιμένει κάποιος στην λεπτομέρεια δηλ. όσο πιο πολύ χρόνο βάζει, τόσο πιο καλό βγαίνει.
:πάνω:

Έλλη, το κλειδί είναι ποια γράμματα πέφτουνε πού, στην διακεκομένη γραμμή, δίπλα.

Τετράωρη τηλεδιάσκεψη σήμερα :ανέκφραστος:
Africheart (14/02/2018)

Κοιτιέται κι έτσι:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
(Λιακάδα, πού πήγε η ζωγραφιά σου; αν θες δώσε μου σύνδεσμο να την ανεβάσω στον δικό μας εξυπηρετητή...)

fantasma (01/06/2018)
όχι σε συνεδρίαση αλλά κατά την διάρκεια μιας σοβαρής κουβέντας... :ανέκφραστος:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μέσα στις δεκαετίες, όποτε θυμηθώ, έχω και ζωγραφίζω έναν ήρωα καρτούν, τον Μπόμπη. Κάτι σαν κόμιξ, δηλαδή. Γενικότερα από τις ιστορίες μάλλον δεν βγαίνει ιδιαίτερο νόημα και είναι μόνο για μένα. Εμένα μου φαίνονται αστείες, κάποτε γελούσε κι η αδερφή μου με αυτές.

Έπεσα τώρα σε μια περσινή και μιας κι έχει θέμα το βιβλίο, είπα να την ανεβάσω εδώ. :))))

Ο Μπόμπης και η Πτώση

Last edited:
Ρε συ Φάρε, δεν ξέρω αν στο έχω ξαναπεί, αλλά είσαι ταλεντάκι. :)
Επίσης, θέλω κι άλλο Μπόμπη κι ας μην είναι με βιβλίο η πλοκή του. :)))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Προσβάλεις τα ταλέντα, Βάγγυ. :)

Να κι ένας φρέσκος:
Ο Μπόμπης και η Ζωή στο Έγκλημα

Είναι πανέμορφες οι ζωγραφιές, το έχεις πραγματικά! Σού εύχομαι περισσότερες συνεδριάσεις (όσο και να βαριέσαι) και συνεπώς περισσότερη δημιουργία! Μπράβο

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ευχαριστώ. Νομίζω πως οι περισσότεροι "το έχουν" σε έναν τέτοιο βασικό βαθμό, χωρίς να το γνωρίζουν. Είναι απλά θέμα να διαθέσεις χρόνο. Να κάνεις την απλοϊκή σου ζωγραφιά αργά και υπομονετικά και κάτι βγαίνει.

Φαρε κι όμως δεν το έχουν όλοι. Πραγματικά έχω προσπαθήσει, έχω διαθέσει πολύ χρόνο ακόμη και για εργασία στη σχολή όπου έπρεπε να κάνουμε ένα παραμύθι και ειλικρινά καλά που ήταν και η αδερφή μου και βοήθησε. :ένοχος:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Action

Τα Drivers
(προφανώς, καθώς καθόμουν στον υπολογιστή κι έψαχνα για drivers)

Λάγνα Καρδιά

Job
(skype από το γραφείο μου, οπότε είχα δίπλα και νερομπογιές ;) )

Νο 5
(ομοίως)

Δεν ξέρω, άμα είμαι εντός, εκτός κι επί τα αυτά. Κάποια στιγμή στη πρακτική μου, δεν είχαμε κόσμο και με έπιασε το mode "χαζό παιδί, χαρά γεμάτο". Πήρα χαρτάκια, κάτι μαρκαδόρους λεπτής γραφής που είχα, ψαλίδια κ.λπ. Σε πρώτη φάση έμεινα με το χαρτάκι, μετά σκέφτηκα "κρίμα είναι μωρέ, έτσι μονάχο του". Έκανα eye contact με τον πλαστικοποιητή, και μου έκλεισε το μάτι.
Και σαν τον κλέφτη, μέσ' τ' αμπέλι, πήγα να πλαστικοποιήσω την τέχνη μου. Έκτοτε, το βάφτισα "σελιδοδείκτη"!.

Όσο ήταν ανοιχτά τα βιβλιοπωλεία, είχα προμηθευτεί τα βασικά.
Στο νήμα "Πιάσε Τέχνη...", είχα προτείνει κάποια κανάλια τα οποία παρακολουθώ (στην τελευταία ανάρτηση)
Συγκεκριμένα ακολούθησα βήμα-βήμα αυτό το Βιντεάκι
(Αρκετά βοηθητικό γενικά το κανάλι)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιασω.
Να σχολιάσω εγώ, μπορώ; :))))

Αν το μάτι είχε χρώμα, το φαντάζομαι εμπνευσμένο από την Day of the dead και σε μια παραλλαγή του Coco, το μικρό δρακουλάκι κάτω δεξιά, επιστρέφει για να παίξει άλλη μια μέρα με τον αγαπημένο του αρκούδο. :μαναι:

το μικρό δρακουλάκι κάτω δεξιά, επιστρέφει για να παίξει άλλη μια μέρα με τον αγαπημένο του αρκούδο. :μαναι:
Δεν νομίζω ότι είναι δρακουλάκι. Είναι μελισσάκι που έχει ντυθεί νυχτερίδα-βαμπίρ για το halloween και κάνει trik or treat στον έκπληκτο αρκούδο (είναι έκπληκτος το δίχως άλλο) που πήγε στην κυψέλη να κλέψει μέλι. Η κυψέλη είναι πάνω δεξιά φτιαγμένη σε μπρουταλιστική αρχιτεκτονική.
Καλά δεν τα είπα @Τσίου;

Last edited:
Δεν ξέρω, άμα είμαι εντός, εκτός κι επί τα αυτά. Κάποια στιγμή στη πρακτική μου, δεν είχαμε κόσμο και με έπιασε το mode "χαζό παιδί, χαρά γεμάτο". Πήρα χαρτάκια, κάτι μαρκαδόρους λεπτής γραφής που είχα, ψαλίδια κ.λπ. Σε πρώτη φάση έμεινα με το χαρτάκι, μετά σκέφτηκα "κρίμα είναι μωρέ, έτσι μονάχο του". Έκανα eye contact με τον πλαστικοποιητή, και μου έκλεισε το μάτι.
Και σαν τον κλέφτη, μέσ' τ' αμπέλι, πήγα να πλαστικοποιήσω την τέχνη μου. Έκτοτε, το βάφτισα "σελιδοδείκτη"!.
βασικά, σκάλωσα με τον ΝΕρουντα. :πάνω:

αυτό κι οτι το καταλαβα στο πρωτότυπο:ευχαριστώ: