Εσείς κρίνετε ένα βιβλίο από το εξώφυλλό του;

Ρεγινόρα

Κοινωνός
Παρά την αντίθετη λαική ρήση, κρίνετε ένα βιβλίο από το εξώφυλλό του? Ένα όμορφα διακοσμημένο εξώφυλλο σας προτρέπει να αγοράσετε και το βιβλίο? Στο μυαλό μου έρχονται παραδείγματος χάριν τα βιβλία του Ναγκίμπ Μαχφούζ που είναι γεμάτα αραβικές, συχνά χρυσοποίκιλτες, τεχνοτροπίες, που δελεάζουν το μάτι. Εμένα πάντως με "κέρδισαν" (άσχετα από τη λογοτεχνική τους αξία φυσικά). :)

Ειφφελ

Κοινωνός
Φυσικά και επηρεάζομαι απο το εξώφυλλο. Διαβάζω μερικές περιλήψεις βιβλίων πριν καταλήξω στην τελική μου αγορά και ξεκινάω πάντα σχεδόν επηρεασμένος απο το εξώφυλλο αλλά δεν φτάνει μονο αυτό οπότε δεν καταλήγω παντα σε διακοσμημένα βιβλία...

Αριάδνη

Κοινωνός
εγω παιδια οχι, εχω καταλάβει οτι ενα καλο περιτύλιγμα , δεν κάνει την διαφορά! πισω και απο ασχημα εξωφυλλα μπορει να κρυβονται αριστουργηματα και πισω απο ωραια περιτυλιγματα, κενότητα και τιποτα άλλο..ειμαι φαν των παλαιοπολειων...φαν των παλιων βιβλιων...

Μήτις

Κοινωνός
Μπορεί ένα βιβλίο με όμορφο εξώφυλλο να μου τραβήξει την προσοχή αλλά δεν τα αγοράζω συνήθως αν δε μου ''πει'' κάτι η περίληψη και ο συγγραφέας. Η αλήθεια είναι πως πιο πολύ με επηρεάζει η έκδοση και, σε περίπτωση που πρόκειται για ξενόγλωσση λογοτεχνία, η μετάφραση. Ειδικά με τη μετάφραση έχω μια ψύχωση μπορώ να πώ:χαχα:

Φένια

Κοινωνός
Never judge a book by the cover- αλλά η αλήθεια είναι ότι τα παλιά, δερματόδετα βιβλία με τους χρυσοποίκιλτους τίτλους ασκούν επάνω μου ακαταμάχητη γοητεία. Πριν από χρόνια, βρέθηκα σε μικρή επαρχιακή πόλη για επαγγελματικούς λόγους. Επισκέφθηκα μία δημόσια υπηρεσία, που στεγαζόταν σε ένα μικρό σπίτι, το οποίο είχε παραμείνει ως είχε, με την παλιά επίπλωση, το σαλονάκι και τους χώρους υποδοχής μιας άλλης εποχής. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση, το σχολίασα και η υπάλληλος μου εξήγησε ότι το οίκημα ήταν κληροδότημα αποβιώσαντος δημότη προς τον Δήμο. Περιμένοντας τη σειρά μου, είδα σε ένα σκονισμένο ράφι μία σειρά βιβλίων που μου προκάλεσαν ζωηρό ενδιαφέρον. Τα μελέτησα και διαπίστωσα ότι ήταν παλαιές εκδόσεις, όλες πριν το 1940, άλλες αγγλόφωνες και άλλες σε άγνωστη γλώσσα (απεδείχθησαν Δανέζικα), κλασσικών και αξιολογότατων έργων- μεταξύ άλλων Κίπλινγκ, Σαίξπηρ κλπ. Τα πανέμορφα βιβλία είχαν και εξαιρετικό περιεχόμενο! Τι να απέγιναν άραγε?

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δεν μου κάνει διαφορά το εξώφυλλο όταν παίρνω ένα βιβλίο, κοιτάω το "εσωτερικό" του. Αν σε υποθετική κατάσταση είχα το ίδιο περιεχόμενο σε άλλο εξώφυλλο, τότε θα το κοίταγα.
Πριν λίγο καιρό πήρα μόνο κανα δυο βιβλία που ήθελα του Ιουλίου Βερν και κυκλοφορούσαν χωρίς εφημερίδα, γιατί αυτά που είχα διαβάσει σαν παιδί, δεν υπάρχουν στην βιβλιοθήκη μου. Χοντρό εξώφυλλο και όμορφη εικονογράφηση, όπως διάβασα είναι επνευσμένο από την πρωτότυπη έκδοση του 19ου αιώνα. Και έτσι έχω σίγουρο περιεχόμενο, σε όμορφο εξώφυλλο. :)

Last edited:

Χρυσηίδα

Κοινωνός
Πιστεύω ότι το εξώφυλλο αναπόφευκτα μας επηρεάζει έστω και σε μικρό βαθμό, γιατί αποτελεί την βιτρίνα του βιβλίου, μαζί φυσικά με τον τίτλο και με το όνομα του δημιουργού που φιγουράρει απ’ έξω.

Προσωπικά, δεν αγαπώ τα σκληρά εξώφυλλα. Είμαι φανατική οπαδός των βιβλίων με μαλακό εξώφυλλο, τα θεωρώ πιο φιλικά, πιο οικεία, και μπορώ πιο εύκολα να γίνω ένα μαζί τους. Με βολεύουν στην ανάγνωση, διπλώνονται, είναι ελαφρύτερα και μεταφέρονται παντού χωρίς πρόβλημα. Τα βιβλία με χοντρό εξώφυλλο μου μοιάζουν απρόσιτα, βαριά και σκοτεινά και γενικότερα μου δίνουν την αίσθηση ότι φτιάχτηκαν όχι για ανάγνωση αλλά για στήσιμο στη βιβλιοθήκη.

Κάτι άλλο που μου αρέσει στα εξώφυλλα είναι όταν πρόκειται για πίνακες ζωγραφικής ή για καλλιτεχνικές φωτογραφίες. Όταν γίνεται αυτό, το θέμα του έργου τέχνης στο εξώφυλλο έχει άμεση σχέση με το θέμα του βιβλίου, οπότε έχουμε ένα όμορφο πάντρεμα τεχνών, πριν ακόμα διαβάσουμε το κείμενο. Άλλωστε, η εικόνα του εξωφύλλου επιδέχεται και αυτή τη δική της ανάγνωση.

Δύο αγαπημένα μου εξώφυλλα:

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όπως φαντάζομαι κι οι περισσότεροι, είμαι πια αρκετά κατασταλαγμένος στα βιβλία. Ξέρω τί με ενδιαφέρει και πώς να το βρω. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα δω ένα βιβλίο και θα πω "Πωπώ!!! τί σούπερ εξώφυλλο είν’ αυτό! το πήρα, φέρ’το μου τώρα!!". Κι αντίστροφα δεν πρόκειται να πω "Τι μάπα εξώφυλλο έχει αυτό το βιβλίο τού Ντοστογιέφσκη! Κι ιστορία μάλλον έτσι σάχλα θα ‘ναι!"

Από εκεί και πέρα, χαίρεσαι να έχει ένα καλό εξώφυλλο το βιβλίο. Εμένα πάντως μου αρέσουν πολύ τα σκληρόδετα!
;)

Αστρολόγχη

Όμορφο Νιάτο
Δεν μπορώ να πω ότι το πολυκοιτάω.
Εν παση περιπτώσει αν το εξώφυλλο είναι κραυγαλέα άσχημο μα αξίζει τον κόπο, μπορείς πάντα να μαζέψεις χρήματα για να το δέσεις με ωραίο δερμάτινο ή υφασμάτινο σκληρό εξώφυλλο, χρυσά γράμματα και άλλα τέτοια όμορφα (:

Ιαβερης

Μύστης
εμενα προσωπικα δε μ'αρεσουν τα φανταχτερα εξωφυλλα,κι οταν λεω φανταχτερα εννοω με τεραστια καλλιγραφικα γραμματα,κατι ζωγραφιες λες κι ειναι λευκωμα της national geographic.οσο γινεται πιο λιτο και κοντα στο υφος του βιβλιου.βεβαια αναφερομαι περισσοτερο σε κλασσικα βιβλια μιας και αγοραζω κυριως τετοια.οπως ειπα και σε αλλο νηματιο,ειδα το εξωφυλλο της "παναγιας των παρισιων" που προσφερεται απο "Το Βημα",με τη lady gaga στο απἐξω (εννοω ενα ξανθο μοντελο φαντασμα) και λεω μεσα που τι σχεση εχει αυτη τωρα με το παρισι,την Εσμεραλδα,τον 18ο αιωνα,ατοπο τελειως!οσον αφορα τη συγχρονη λογοτεχνια,πιστευω οτι επειδη το 99% των βιβλιων που γραφονται ειναι για πεταμα,λογικο ειναι οι καημενοι εκδοτες να προσπαθησουν τουλαχιστον να τα "ντυσουν" ομορφα κι ωραια με τα χρωματακια τους,με τα γυαλιστερα εξωφυλλα τους μπας και πουλησουν κατι παραπανω...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Είν’ ενδιαφέρον πως τα εξώφυλλα στα αγγλικά πέιπερμπακ είναι καμιά φορά σούπερ, με ανάγλυφα και γράμματα που γυαλίζουν ενώ μέσα η ποιότητα τού χαρτιού είναι τελευταία και σε μια πενταετία το βιβλίο έχει κιτρινίσει.

Πάντως, να πως την αλήθεια, ήθελα πριν μερικά χρόνια να αγοράσω Λουντέμη και δεν το έκανα γιατί δεν μου άρεσαν τα εξώφυλλα. Είχαν κάτι ζωγραφιές που όχι πως δεν ήταν καλές, απλά δεν άρεσαν σε ‘μένα. Έτσι χάρηκα όταν πέρσι βγήκε όλος ο Λουντέμης σε προσφορά με σκληρό εξώφυλλο. Τα πήρα όλα. Μεγάλο κρίμα μονάχα που μέσα το χαρτί είναι, πραγματικά, τσιγαρόχαρτο.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Αρκετά από τα βιβλία της Ι. Αλιέντε που έχω διαβάσει έχουν το ίδιο εξώφυλλο, που απλά παραπέμπει στις συγκεκριμένες εκδόσεις. Με την ίδια λογική έχουν και άλλους συγγραφείς, τα ξεχωρίζεις από το όνομα του συγγραφέα και τον τίτλο.
Σίγουρα το εξώφυλλο είναι ένα μέσο προώθησης που ενίοτε μπορεί να προβάλλει το περιεχόμενο, μπορεί όμως και όχι. Σκέφτομαι, όταν είμαι σε κάποιο βιβλιοπωλείο και κοιτάω βιβλία που δεν γνωρίζω τον συγγραφέα, αυτό που με "τραβάει" να τα πρωτοπιάσω στα χέρια μου, είναι οι πληροφορίες που έχουν στην ράχης τους, και συγκεκριμένα ο τίτλος.

Ο Τρίτος Φάουστ

Όμορφο Νιάτο
Πριν από ένα χρόνο έπεσε στα χέρια μου "Η Φόνισσα" του Παπαδιαμάντη με ένα εξώφυλλο που έδειχνε την πρωτότυπη έκδοση. Το καινούριο-παλιό εξώφυλλο με γοήτευσε και το αγόρασα αμέσως.

Όχι, δεν επηρεάζομαι από το εξώφυλλο. Συνήθως επηρεάζομαι από αυτά που διαβάζω στο οπισθόφυλλο όμως.

Μια

Κοινωνός
κι εγώ το ίδιο,και βέβαια πρίν αγοράσω κάθομαι και το διαβάζω λίγο να δω αν μου αρέσει το στύλ της γραφής.Βέβαια επηρεάζομαι κάπως απο από τον τίτλο,(δύσκολα θα αγόραζα ένα βιβλιο με τίτλο,π.χ Μαραμένα νόυφαρα,ή καρδιές απο χρυσάφι κτλ.).αλλά παρολαυτα,να,"Το παιχνίδι του αγγέλου"του Καρλος Ρουιθ Θαβόν είναι ενας τίτλος που δεν μου αρέσει,ένα βιβλιο όμως που αξίζει.Τελικά πιστεύω πως αν ακολουθώ το ένστικτό μου στην αγορά βιβλίου μου βγαίνει σε καλό.Αντιθέτως συχνά οι προτροπές φίλων που ενθουσιάστηκαν με ένα βιβλίο, μου έχουν στοιχίσει λεφτά και αίσθημα απογοήτευσης

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αντιθέτως συχνά οι προτροπές φίλων που ενθουσιάστηκαν με ένα βιβλίο, μου έχουν στοιχίσει λεφτά και αίσθημα απογοήτευσης
Πρέπει να εντοπίσεις τον φίλο με τον οποίο συμφωνεί το γούστο σου σε βιβλία, και κυρίως σε ταινίες! :)

Μια

Κοινωνός
Πρέπει να εντοπίσεις τον φίλο με τον οποίο συμφωνεί το γούστο σου σε βιβλία, και κυρίως σε ταινίες! :)
Σωστά,έχεις δίκιο,αλλά νομίζω πως σε θέματα που έχουν να κάνουν με τέχνη,βιβλία ταινίες,κλπ... ενθουσιαζόμαστε τόσο για αυτα που διεγείρουν την δική μας απόλαυση,σκέψη,γενικά τον θαυμασμό μας,που θέλουμε να πείσουμε και τούς άλλους.Αντλούμε ικανοποίηση αν κάποιος μας πει ναι, το βιβλίο που μου πρότεινες είναι τέλειο....Εγώ ομολογώ πως το έχω νοιώσει,και τις περισσότερες φορές είμαι πεπεισμένη οτι το βιβλιο που λατρευω είναι το απόλυτο αριστουργημα της παγκοσμιας λογοτεχνίας...Εντάξει δεν κυριολεκτω αλλά καταλαβαίνεις...

Ανναμου

Όμορφο Νιάτο
εγω επηρρεαζομαι η αληθεια ειναι αλλα οχι και 100%,γιατι οπως λετε κ παραπανω εαν ενα βιβλιο μου αρεσει τοσο πολυ και εχω ακουσει καλα λογια γιαυτο θα το αγορασω εν τελει.

αλλα ρε παιδια υπαρχουν μερικα βιβλια που πραγματικα ειναι πολυ κιτς εξωτερικα,δηλαδη παραπεμπουν σε αρλεκιν εντελως και ειναι κριμα!!

αυτες που με εκνευριζουν ειναι οι εκδοσεις "ωκεανιδα" που ενω εχουν πολυ ωραια εξωφυλλα εχουν σαν 2πλο εξωφυλλο και το εξωτερικο δεν ειναι κολλημενο και λιγο να το διαβασεις σου φευγει και μενει στο χερι.δεν το περιγραφω πολυ καλα αλλα εαν εχετε διαβασει απο αυτες τις εκδοσεις θα με αντιληφθειτε.

Πολυξενη

Κοινωνός
Δε μου αρέσουν καθόλου αυτά, όσο τα διαβάζω το δεύτερο εξώφυλλο παραμένει στο συρτάρι και περιμένει να ντύσει το βιβλίο όταν πάρει θέση στη βιβλιοθήκη. :)