Επιτραπέζια παιχνίδια

Οπότε, Νικόλα, καταλαβαινεις οτι τα άλλα Παιχνιδια πήραν μια μικρή παράταση.
Δεν πειράζει! Ούτως ή άλλως χαλαρά το πηγαίνουμε!:)

Αγόρασα το καινούργιο Τρίβιαλ...
Δυστυχώς οι κανόνες άλλαξαν και έγινε εντελώς χαζό! :κάτω::κάτω::κάτω:
Οι καινούργιοι κανόνες κάνουν το παιχνίδι βαρετό και χωρίς ρυθμό. Μα καλά, τι τους ήρθε να το αλλάξουν;;;:μαναι:

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Αν και το καλύτερο κομμάτι των επιτραπέζιων παιχνιδιών είναι η άμεση αλληλεπίδραση που έχεις με τους συμπαίκτες σου για όσους θέλουν να παίζουν διαδικτυακά κάποια από τα γνωστότερα παιχνίδια (από ταβλάκι ως terra mystica, carcassonne, hanabi κλπ κλπ) υπάρχει το boardgamearena.com.

Γράφεσαι και παίζεις δωρέαν από τον browser σου ( = παίζει σε όλα τα λειτουργικά/ συσκευές) με παίκτες από όλο τον κόσμο.

Έφτιαξα και ένα γκρουπάκι lesxigr αν γραφτεί κάποιος ας μπει στο γκρουπ για να γίνουμε "φίλοι" και να παίξουμε και τίποτις ;)

Last edited:
Το Cluedo και το Φιδακι μου αρεσουν και μερικα επιτραπεζια γνωσεων. Αλλα το αγαπημενο μου επιτραπεζιο ειναι το Taboo. :))))

Last edited:

Έλλη Μ

Μύστης
Το τελευταιο παιχνιδι που επαιξα ειναι η Απαγορευμένη Νήσος. Κατάλληλο και για 2 ατομα, ανταγωνιστικά, που ενωνουν τις δυναμεις τους εναντιον του παιχνιδιου, αντι να τσακωνονται για τη νικη. Συμπαθες, εχω παιξει και καλύτερα.

Επισης πολυ παρεϊστικο ειναι και το wizard (δε θυμαμαι να εχει αναφερθει) και δε χρειαζεται χρονος για να στηθει ή να το εξηγησει καποιος. Σπαω το κεφαλι μου, αλλα δεν μπορω να θυμηθω πώς παιζεται, κανονες κλπ. :ωιμέ: Το εχω παιξει απειρες φορες, αλλα στο μυαλο μου χω ενα κενο να! :ναι:

Κόμης

Κοινωνός
Τον τελευταίο καιρό έχω ενθουσιαστεί με 3 επιτραπέζια:

1. Mysterium
Είναι κάτι σαν συνδυασμός Cluedo και Dixit, όπου προσπαθείς να βρεις δολοφόνο/όπλο/δωμάτιο δολοφονίας χρησιμοποιώντας κάρτες σαν του Dixit. Mάλιστα, αν κάποιος έχει και τις κάρτες του Dixit, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να αποκτήσει ακόμα περισσότερη αντοχή στο χρόνο.

2. Κατάσκοπος (1 και 2)
Κάτι σαν το "Πέφτει η Νύχτα στο Παλέρμο", όπου όλοι οι παίχτες παίρνουν μία κάρτα μίας τοποθεσίας όπου βρίσκονται, αλλά ένας παίρνει κάρτα κατάσκπου (κρυφά όλα αυτά), και μετά ο κατάσκοπος προσπαθεί να βρει που βρίσκονται οι άλλοι παίχτες, ενώ οι άλλοι παίχτες προσπαθούν να βρουν ποιος είναι ο κατάσκοπος.

3. Κατσαριδοσαλάτα!
Πολύ γρήγορο παιχνίδι με κάρτες για 2-6 παίχτες, κάτι σαν Uno με σαλατικά και κατσαρίδες! Τρελό γέλιο!

Βάγγυ

Μύστης
Θυμάμαι το mysterium ήθελα να το παίξω ένα φεγγάρι αλλά όταν άρχισα να διαβάζω τις οδηγίες και να βλέπω βιντεακια στο γιουτιουμπι για να το καταλάβω, το παράτησα. Ακόμη με την απορία έχω μείνει. :ρ

Κόμης

Κοινωνός
:))) Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και το πιο εύκολο παιχνίδι να το πιάσεις και να ξεκινήσεις να παίζεις. Εμείς είχαμε την τύχη να το πρωτοπαίξουμε σε επιτραπεζιοκαφέ, οπότε ο gm βοήθησε πολύ στην πρώτη παρτίδα. Αξίζει όμως τον κόπο, είναι καταπληκτικό επιτραπέζιο! Ίσως να δοκίμαζες κι εσύ να το παίξεις αρχικά σε καφέ με gm να βοηθάει.

Βάγγυ

Μύστης
Είμαι σίγουρη ότι θα είναι ωραίο :)) Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει κάτι τέτοιο στη Θεσσαλονίκη, ότι καφέ με επιτραπέζια έχουμε δε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιος να σε βοηθάει στο πως παίζεται.

Κόμης

Κοινωνός
Θεσσαλονίκη έχει το Playhouse. https://www.playhouse.gr/stores.php
Γενικά, σε αυτού του είδους τα μαγαζιά (όχι δηλ στα καφέ που έχουν απλά και μερικά επιτραπέζια) υπάρχει πάντα game master που βοηθάει, και στην επιλογή του παιχνιδιού (αφού συνήθως υπάρχουν άπειρα και χάνεσαι) αλλά και με τους κανόνες για όσους παίζουν πρώτη φορά.

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Αν ψάχνετε για συνεργατικά παιχνίδια δείτε και το pandemic.
Βάγγυ για μένα ένας από τους καλύτερους τρόπους για να μάθω τουλάχιστον τα βασικά από κάποιο παιχνίδι είναι να δω βιντεάκι με τον Will Wheaton (βάλε στο youtube το όνομά του + tabletop) όπου εξηγεί τους κανόνες παίζοντας παράλληλα το παιχνίδι με καλεσμένους (youtubers, ηθοποιους κλπ). Το mysterium μου είχε φανει χειρότερο από cluedo/dixit πάντως.

@Ελλη το wizard είναι σαν τράπουλα (4 χρώματα x 13φύλλα + 4(?) μηδενικά + 4Ζ κάρτες που κερδίζουν τα πάντα).
Κάθε γύρο οι παίχτες παίρνουν 1 παραπάνω χαρτί (1ος γύρος ->1 χαρτί -> (ανακάτεμα όλων των φύλλων) 2ος γύρος -> 2 κοκ μέχρι τον τελευταίο γύρο που μοιράζεται όλη η τράπουλα). Αφού δουν τα φύλλα τους προβλέπουν πόσες φορές θα κερδίσουν σε αυτό το γύρο. Ρίχνουν με την σειρά όλοι ένα φύλλο και κερδίζει πρώτο Ζ> ατού με μεγαλύτερο νούμερο> ατού > άλλες κάρτες > πρώτο Η (ατού= χρώμα πρώτης κάρτας). Αν κάποιος έχει Ζ/ ατού πρέπει να το ρίξει. Όποιος τα πάρει ξεκινάει την επόμενη γύρα (στον ίδιο γύρο πάντα). Στο τέλος του γύρου αναλόγως του αν έκανε σωστή πρόβλεψη κερδίζουν ή χάνουν πόντους. Στον πρώτο γύρο σε αντίθεση με τους άλλους οι παίκτες δεν βλέπουν την κάρτα τους αλλά την κάρτα των άλλων παιχτών. Αυτά εν συντομεία (υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες αλλά αυτός είναι ο κορμός του παιχνιδιού).

Last edited:

Έλλη Μ

Μύστης
Ιππο, ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου, αλλα το εχω το παιχνιδι!!!!:)))) Εχω καιρο να το παιξω, ομως.

Αντίβαρο

Κοινωνός
Έχω κολλήσει με το Dixit από την Κάισσα. Είναι απλούστατο. Οι κάρτες μοιράζονται στους παίκτες. Αυτός που κάνει τη μάνα κοιτάζει μια απ' τις κάρτες του και την περιγράφει στους υπόλοιπους με τέτοιο τρόπο, ώστε να καταλάβουν κάποιοι αλλά όχι όλοι. Με βάση αυτό που λέει οι υπόλοιποι επιλέγουν μια απ' τις δικές τους κάρτες, και μετά οι κάρτες ανακατεύονται και οι παίκτες καλούνται να βρουν αυτήν που έβαλε η μάνα. Θέλει φαντασία, λογική και στρατηγική. Οι κάρτες είναι καταπληκτικές!
Βαθιά ποιητικό παιχνίδι. Έτυχε να μου το δείξουν σε ένα σπίτι που είχα πάει. Παίζεται με ανθρώπους που γνωρίζεις καλά, αλλά η αληθινή πρόκληση έρχεται με ανθρώπους που δεν τους ξέρεις.
Οι δε εικονογραφημένες κάρτες είναι από μόνες τους τόσο όμορφες που θες να τις κορνιζαρεις!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Το Dixit έτυχε τελικά να το παίξω πριν μερικά χρόνια, σε κάποιο ταξίδι που έκανα. Πραγματικό ωραίο παιχνίδι.

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Πωωωω, @Βάγγυ , έχω παίξει και εγώ Code names και είχε πολλή πλάκα. Το θέμα με το συγκεκριμένο είναι ότι ναι μεν έχει την πλάκα του και είναι και τέρμα ευχάριστο, αλλά πρέπει να κάτσεις με παρέα που ξέρει τον τρόπο σκέψης σου έστω και λίγο (εμπειρικά μιλώντας :φιρουλί::χαχα: ), γιατί ειδικά τις στιγμές που πρέπει να συνδυάσεις άκυρες έννοιες μεταξύ τους με έναν χαρακτηρισμό, μπορείς να χάσεις στο τσακ από λάθος συνεννόηση και αντίληψη. Μιλάμε για τραγικούς συνειρμούς που είχα κάνει μ' αυτό το παιχνίδι στην αρχή και λυπήθηκα τους συμπαίκτες πού δεν με ήξεραν καλά τότε. :φιρουλί::μουάχαχα: