Επιτραπέζια παιχνίδια

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ίζι, να' σαι καλά, το Dixit αποδείχθηκε πραγματικός θησαυρός! Σχετικά εύκολο στην εκμάθηση, καλλιεργεί τη φαντασία, και μπορεί να οδηγήσει σε πολύ γέλιο όταν έχεις κάποιον τελείως άσχετο συμπαίκτη ο οποίος εν τέλει προσφέρει και τις πιο απολαυστικές περιγραφές. Είναι ωραίο ότι σε κάθε νέο παιχνίδι πρέπει να βρίσκεις καινούριες περιγραφές για τις ίδιες κάρτες, που αποτελεί μια κάποια πρόκληση για τους λιγότερο φαντασιόπληκτους από μας, αν και κατανοώ γιατί ο κόσμος θα αγόραζε και συμπληρωματικές τράπουλες εν καιρώ. Μεγάλη επιτυχία, ευχαριστώ που μας άνοιξες τα μάτια.
Πολύ χαίρομαι :))) Καλά έχουν γίνει τρομερά σκηνικά με το Ντίξιτ. Η μεγαλύτερη πλάκα γίνεται όταν κάποιος έχει μόνο παντελώς άσχετες κάρτες με την περιγραφή που έχει δοθεί και προσπαθεί να εξηγήσει εκ των υστέρων την επιλογή του. Και εν τω μεταξύ ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα. :)))) Ας πούμε στην περιγραφή "ταξίδι στα Καρπάθια" (για μια εικόνα με μια άμαξα που ταξιδεύει) είχε δώσει κάποιος απ' την παρέα την κάρτα με το βάζο με τα μάτια, και μετά μας έλεγε ότι έτσι ταξιδεύει ο Κόμης Δράκουλας, σε τεφροδόχο, και κοιτάει από μέσα :χαχαχα:

Ή το άλλο που όλοι βάζουμε περιγραφές που παραπέμπουν στο Game of thrones κι ο ένας στην παρέα που δεν ξέρει τίποτα σχετικό, μας βρίζει και μας καταριέται :χαχα:

Αχ τι ωραίο το ντίξιτ. :))))

Κόμης

Member
Ίζι θα πρέπει να βρεθούμε όλοι μαζί να παίξουμε μαραθώνιο 12 ατόμων με όλες τις κάρτες!

@Κόμη, πόσο ζηλεύω που έχετε διατηρήσει αυτόν τον "θεσμό". Εγώ έχω να παίξω από φοιτήτρια - μαζευόμασταν είτε σε σπίτια είτε σε φοιτητοκαφετέριες της Θεσσαλονίκης - και έχω πάθει στερητικό σύνδρομο.
Εντάξει, είχαμε λιώσει το Ταμπού, εννοείται, αν και προσωπικά λάτρευα το Trivial Pursuit. Πολλή πλάκα είχε και το Jenga. Μια φορά είχαμε παίξει και Ubongo και μας άρεσε πολύ. Μην σας ξεγελάει που λέει ότι προτείνεται σε ηλικίες 8+, έχει την δυσκολία του.

Αντε, βρε παιδιά, να μαζευτούμε μια φορά!!!

Κόμης

Member
Εντάξει, μέσα στα 20 χρόνια έχουν υπάρξει κάποιες περίοδοι που "χαθήκαμε", αλλά πάντα γίνεται επαναφορά.
Δοκίμασε να παίξεις Jenga Uno, εκεί να δεις!

Last edited:

Βάγγυ

Active member
Επιτραπέζια! Τα αγαπώ!! Εγώ που ακόμη είμαι φοιτητρια στη Θεσσαλονίκη κάνω αυτό που περιγράφει η Μεταλλαγμένη. Και ευτυχώς αρκετά συχνα, αλλά είναι πολυ θετικό που έχω παρέα που της αρεσει τα επιτραπεζια και δεν αρέσουν μονο σε μένα. Το αγαπημένο μου μς διαφορά απο ολά τα αλ.α είναι το Cluedo! Να βρεις το δολοφονο , να λύσεις το μυστήριο, να μπλοφαρεις και να παίζεις με πονηριά για να μην καταλάβουν οι αλλοι/ες οτι το βρηκες! Τρομερό!!! Απο τα παρεΐστικα ωραία παιχνίδια είναι το partini που ηδη αναφέρθηκε, το cranium που είναι παρόμοιο και ακόμη πιο ωραίο και διασκεδαστικό. Μου αρέσουν επίσης τα επιτραπέζια με αυτοσχεδιασμους όπως το, Φτιαξε το σεναριο, γιατί όταν μιλάμε για αυτοσχεδιασμούς, καταλαβαίνετε το γέλιο που πέφτει έτσι; :μουάχαχα::μουάχαχα: Αυτό το Dixit πρωτη φορά το ακούω και μου φάνηκε τόσο ωραίο, θέλω να το παίξω οπωσδήποτε, οποτε με τη νέα χρονια που έρχεται όταν θα μαζευτω για κάποιο παιχνιδι θα το έχω στα υπόψη μου! :ναι:
Να κανονισουμε και στη Θεσσαλονίκη μια συνάντηση για επιτραπέζια!! @Κασταλια, τι προτιμας, το ημιγυμνο καραόκε ή κάποιο επιτραπέζιο παιχνιδι; :ρ

Μιντόρι

New member
Τελεια τα επιτραπέζια!!!Αγαπημενα φυσικά το scrubble tabbo, cluedo!!!τελευταια παιζουμε και το Σαντιάγκο Κούβα απο "Κάιςςα" που ειναι πολυ ωραιο!!!
Το dixit φαινεται πολυ καλο!!!

Ιζι παιζεται με δύο ατομα όμως ;;Μαλλον οχι εε;;;
Γενικώς ψαχνω επιτραπέζια να παιζονται με 2 παικτες αλλά και με περισσότερους!!

Κόμης

Member
Το Dixit δεν παίζεται με 2 άτομα, είναι για από 3 και πάνω, αλλά, έχοντας παίξει άπειρες ώρες και με διάφορους τρόπους και αριθμό ατόμων, πιστεύω ότι το minimum είναι 5 άτομα για να μπορέσει κανείς να το απολαύσει πλήρως.

Έλλη Μ

Well-known member
Το dixit ειναι εξαιρετικό, αλλά παι το βαριεμαι. Εχω λιωσει το Aquire, πολυ καλό ειναι και το Power grid.

Το πιο ενδιαφερον παιγνιδι που εχω παιξει τα τελευαία χρόνια και ειναι για 2 (και ακριβό) είανι το twilight struggle.

Αγαπημένο το set

LUDO

LUDO. Ήταν ένα δώρο που πήρα στα 6 χρόνια μου τέτοιες μέρες, Χριστούγεννα. Ξετρελάθηκα. Πρόκειται για το γνωστό "γκρινιάρη" που βγήκε σε ελληνική έκδοση αργότερα. Το LUDO ήταν γαλλικό και πανέμορφο. Στα λατινικά LUDO σημαίνει "παίζω". Από τότε δεν έπαιξα άλλο επιτραπέζιο εκτός από σκάκι, που είχα ασχοληθεί μερικά χρόνια στην εφηβεία μου χωρίς να διαπρέψω.

Last edited:
Μάλιστα... Το ευχάριστο είναι ότι θα έχω πολλές ιδέες για τις επόμενες αγορές μου. Το δυσάρεστο είναι ότι θα έχω ΠΟΛΛΕΣ ιδέες για τις επόμενες αγορές μου.

Έχει παίξει κανείς το Cards Against Humanity? Το έχω βάλει και αυτό από καιρό στο μάτι, αλλά δε νομίζω ότι είναι και πολύ κατάλληλο για παιδάκια στις τρυφερές ηλικίες κάτω των 20 - 30, εκτός και αν θέλεις να τους κάνεις κυνικά και στερημένα από ιδεαλιστικές ψευδαισθήσεις πλάσματα σαν τα μούτρα σου...

@Βάγγυ, η κοινή λογική λέει ότι έχω να δώσω περισσότερο στο κοινό με χαρτιά στο χέρι, παρά με μικρόφωνο (που φοβάμαι ισχύει σε μεγάλο βαθμό και για εκείνους που δεν το παραδέχονται ούτε στον εαυτό τους), και ο νοών νοείτο.

Μιντόρι

New member
Το Dixit δεν παίζεται με 2 άτομα, είναι για από 3 και πάνω, αλλά, έχοντας παίξει άπειρες ώρες και με διάφορους τρόπους και αριθμό ατόμων, πιστεύω ότι το minimum είναι 5 άτομα για να μπορέσει κανείς να το απολαύσει πλήρως.
Ευχαριστώ Κόμη!Το περίμενα ότι δεν θα παιζόταν μόνο με δύο..

Καμιά πρόταση για κανένα παιχνίδι λέξεων για δύο ατομα κ άνω μήπως????

Κόμης

Member
Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο εκτός από το Scrabble... :χμχμ:

Αγαπω ολα τα επιτραπεζια γνωσεων και το TABOO γιατι ειναι τα πιο παρειστικα...
Δε μου αρεσουν τα παιχνιδια που εχουν "πλοκη" κ "χαρακτηρες" , βαριεμαι τα παιχνιδια στρατηγικης η εκεινα που ειναι πολυπλοκα...
Το παιχνιδι για μενα ειναι συνοδευτικο της παρεας οχι ο σκοπος.Αρα μου αρεσει κατι χαλαρο.

Και σαφεστατα λατρευω το σκακι

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Ωραία και τα πιο φαρμπαλατζίδικα, πράγματι. :ναι:

Παίζεις σκάκι, Φαντίνα; Με χαρά να πάμε ένα αποδεκτό γκαμπί της βασίλισσας, όταν ξανανταμώσουμε! :)

Λεξιθήρ

New member
Μου αρέσουν διάφορα επιτραπέζια όπως σκραμπλ , μονοπολυ , ταμπου και άλλα , όμως δυστυχώς έχω χρόνια να παίξω:κλαψ::κλαψ:
Α και το ονομα ζωο πραγμα

Ωραία και τα πιο φαρμπαλατζίδικα, πράγματι. :ναι:

Παίζεις σκάκι, Φαντίνα; Με χαρά να πάμε ένα αποδεκτό γκαμπί της βασίλισσας, όταν ξανανταμώσουμε! :)

Αχ,ναι ναι ναι ,Φαρε μου οποτε θες...
Παιζω αποκαρδιωτικο σκακι αλλα παραλληλα το αγαπω τοσο που ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος που χαιρεται ακομη κι οταν χανει απλως κ μονο επειδη επαιξε!!!!!!Εγω μια παρτιδα κερδισα στη ζωη μου-αυτην που περιγραφει η σαραντασελιδη ελέγεια που βραβευτηκε...Ισως η απωθημενη/.ανεκπληρωτη αγαπη για το σκακι γεννησε αυτο το ποιημα τελικα.

Μιντόρι

New member
Πρόσφατα πήρα δωρο από τον αγιο Βασίλη την "Μάχη των φύλων" .Χωριστά ομάδες αντρών και γυναικων:αντρικές ερωτήσεις για τις γυναικες κ αντιστροφως.Διασκεδαστικό φαίνεται!Μόλις το εγκαινιάσουμε θα σας πω εντυπώσεις!!

Βάγγυ

Active member
Το άλλο όμως... То Munchkin έχει φοβερές κάρτες, ρίξαμε πολύ γέλιο να τις διαβάζουμε, αλλά ο γέλωτας μας κόπηκε γρήγορα όταν ξεκινήσαμε να διαβάζουμε τους κανόνες. Μετά από μια ώρα μελέτης, δε νομίζω ότι διαφωτίστηκα πλήρως για το πώς παίζεται, και θα χρειαστεί να ψάξω τίποτα σκονάκια στο νετ, μπας και καταφέρω να βγάλω άκρη. Και η πλάκα είναι ότι περίμενα αυτό να είναι το εύκολο, και το άλλο - δύσκολο...
Με έπιασαν οι αϋπνίες μου σήμερα και "ξεθάβω" νήματα. :ρ Καστάλια, το κατάλαβες τελικά πως παίζεται το munchkin; Έχω εθιστεί με αυτό το παιχνίδι... Καθόμαστε με την παρέα μου και το παίζουμε ώρες ατελείωτες. Μια φορά, που είμασταν πολλά άτομα, παίζαμε 4 ώρες σερί, μία παρτίδα!! Κι όλως τυχαίως, σήμερα πήρα μία μέρα ρεπό από την εξεταστική και κάλεσα την παρέα μου να καούμε στο munchkin. :)))