Επιστρέφει το βιβλιοπωλείο της Εστίας

Μία καλή είδηση έρχεται να ανατρέψει το «λουκέτο» που έβαλε πριν μήνες το ιστορικό βιβλιοπωλείο της Εστίας καθώς έγινε γνωστό ότι ετοιμάζεται να ανοίξει ξανά τις πύλες του. Ο νέος χώρος που θα πουλάει μόνον τα βιβλία των εκδόσεων της Εστίας βρίσκεται στην οδό Ναυαρίνου και Δελφών πολύ κοντά στην Ελληνο-αμερικάνικη ένωση και το Γαλλικό Ινστιτούτο.
Μετά το κλείσιμο του γενικού βιβλιοπωλείου της Εστίας στην οδό Σόλωνος, η είδηση αυτή είναι μια παρηγοριά για τους φίλους του ιστορικού εκδοτικού οίκου καθώς στο νέο στέκι
θα μπορούν να αναζητήσουν παλιά και νέα βιβλία της Εστίας

«Η κρίση αλλάζει και τα βιβλιοπωλεία» σημειώνει στο «Βήμα» η Εύα Καραϊτίδη, ιδιοκτήτρια του εκδοτικού οίκου της Εστίας και συμπληρώνει πως «περνάμε στην εποχή των μικρών και ενημερωμένων βιβλιοπωλείων όπως είναι το Λεμόνι στο Θησείο, το Bookloft στο Κολωνάκι και το νεοσύστατο Πλειάδες στη Σπύρου Μερκούρη στο Παγκράτι», λέει η κυρία Καραϊτίδη.

Το νέο βιβλιοπωλείο της Εστίας θα έχει υπεύθυνο έναν έμπειρο πωλητή, τον Πολύκαρπο Νικολόπουλο.

Χρυς, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Τί θάλεγες να το κάναμε ένα στέκι μας χειμωνιάτικο? Από τη μεριά μου, καιρό λογάριαζα να προτείνω για στέκι του Ελευθερουδάκη -Σταδίου-
που είναι μεγάλο με καναπέδες και σε δέχονται όση ώρα κάτσεις και διαβάζεις ελεύθερα κλπ. Και βέβαια τη μέρα της τούρτας να το κάψουμε...όλο το βράδυ με χορό και φασαρία Ετσι ονειρεύομαι εγώ το θέμα...

Last edited:

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Το βιβλιοπωλείο της Εστίας το αγαπούσα για την ακαταστασία του. Μου θύμιζαν εμένα εκεί μέσα. Ενώ δεν τα είχαν ποτέ ιδιαίτερα τακτοποιημένα, ειδικά στο υπόγειο, πάντα, αν ρωτούσες, σου έβρισκαν αυτό που θέλεις. Φυσικά στα συν του χώρου ήταν η μεγάλη γκάμα τους αλλά και το ενημερωμένο προσωπικό. Αν ο νέος χώρος ενδείκνυται για στέκι, είμαι μέσα.

Τώρα για τους χορούς που ονειρεύεσαι, μάλλον σε λάθος πρόσωπο απευθύνεσαι. Σπανίως χορεύω :)

Χρυσηίδα οταν ανοιξει με το καλο παλι το βιβλιοπωλιο νομιζω οι μπορω να μιλησω και να συνεννοηθώ με την κυρια Εύα Καραϊτίδη ωστε να παμε καποια στιγμη και να μας δεχτει σαν ομαδα...Θα ηταν ωραια πιστευω να την συναντησουμε και να μιλησουμε μαζι της και γενικα να στηριξουμε την νεα προσπαθεια που γινεται.

Χρυσηίδα οταν ανοιξει με το καλο παλι το βιβλιοπωλιο νομιζω οι μπορω να μιλησω και να συνεννοηθώ με την κυρια Εύα Καραϊτίδη ωστε να παμε καποια στιγμη και να μας δεχτει σαν ομαδα...Θα ηταν ωραια πιστευω να την συναντησουμε και να μιλησουμε μαζι της και γενικα να στηριξουμε την νεα προσπαθεια που γινεται.
Μακάααααααααααααρι. :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: Εγώ είμαι μέσα. :γιούπι:

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Τι εννοείς Ντοστογιέφσκι; Την γνωρίζεις την κυρία; Ή απλώς να συστηθούμε σαν λεσχήτες; Όχι ότι έχει και πολύ σημασία, απλώς ρωτάω. Κατά τα άλλα, δεν έχω πρόβλημα. Και μαζί, αλλά και ο καθένας ξεχωριστά, αν του ταιριάξει το μέρος, μπορεί να το στηρίξει.

Τι εννοείς Ντοστογιέφσκι; Την γνωρίζεις την κυρία; Ή απλώς να συστηθούμε σαν λεσχήτες; Όχι ότι έχει και πολύ σημασία, απλώς ρωτάω. Κατά τα άλλα, δεν έχω πρόβλημα. Και μαζί, αλλά και ο καθένας ξεχωριστά, αν του ταιριάξει το μέρος, μπορεί να το στηρίξει.
Δεν την γνωριζω τοσο καλα γι αυτο εβαλα την λεξη νομιζω στην αρχη αν και ειμαι σιγουρος πως αμα της το ζητησουμε δεν θα το μας αρνηθει...

Νομίζω ότι η Χρυς (Ισόβια Δούλη κλπ ) θα αναλάβει να το φέρει σε πέρας το εγχείρημα είτε με το ένα βιβλιοπωλείο είτε με το άλλο. Το καθένα έχει τη χάρη του και θα βρεθούμε από Οκτώβριο με στέκι... Τί καλά!

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Νομίζω ότι η Χρυς (Ισόβια Δούλη κλπ ) θα αναλάβει να το φέρει σε πέρας το εγχείρημα είτε με το ένα βιβλιοπωλείο είτε με το άλλο. Το καθένα έχει τη χάρη του και θα βρεθούμε από Οκτώβριο με στέκι... Τί καλά!
Εσύ όταν θα δούλευες, φαντάζομαι ότι θα ήσουν ειδική στο να χώνεις όλους τους υπόλοιπους σε αγγαρείες. Θα βρίσκονταν μπλεγμένοι όλοι τους χωρίς να το καταλάβουν :χαχα:

Πέρα από τα αστεία, ας ανοίξει με το καλό το βιβλιοπωλείο και θα τα βρούμε. Αλλά αν έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη από στέκι γιατί δεν το λέμε τόσο καιρό; Εγώ πάντως δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, αλλά όσο τη σκέφτομαι την ιδέα της Φεγγαράδας τόσο μου αρέσει.

Πολυξενη

Κοινωνός
Έτσι, να υπάρχει ένα στέκι για να σας βρίσκουμε μαζεμένους όταν κατεβαίνουμε οι βόρειοι. :) Για το βιβλιοπωλείο της Εστίας χαίρομαι, το είχα επισκεφτει 2 φορές πριν από χρόνια και μου άρεσε πολύ.

απ'οτι διαβασα την κυριακη στο εθνος, το παλιο βιβλιοπωλειο εστια ηταν ''ανεξαρτητο'' απο τις εκδοσεις. ηταν διαφορετικες επιχειρησεις τα τελευταια 15 χρονια.

αυτο που ανοιξε ή θα ανοιξει τωρα ειναι στην ουσια υπο τη διοικηση των εκδοσεων. μικρη σημασια ισως εχει αλλα το θεωρησα ενδιαφερον στοιχειο

Ανοιξε τελικά, πήγε κανένας; Είναι μεγάλο, έχει βιβλία και από άλλους εκδοτικούς οίκους (όπως το παλιό) ή κυρίως τα δικά τους;

Δεν εχει ανοιξει ακομα,καθυστερησε λιγακι η επισττοφη του.Λογικα θα γινει σε λιγες μερες αφου ειναι ετοιμο απο μερικες φωτογραφιες που ειδα και ειναι πανεμορφο.