Εξελέγη/Εξελέχθη

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Νομιζω ελεγην και ελεχθην σημαινουν το ιδιο πραγμα, αλλα απ'ο,τι βλεπω, το δευτερο ειναι πιο αρχαϊκό ή και σπάνιο

Σαλάτας

Κοινωνός
Αα, okay! Ευχαριστώ πολύ! Μού φαίνεται, όμως, πιό "καλό" το "εξελέχθη", γιατί νομίζω ότι αν δέν χρησιμοποιούσαμε το "εξελέγη"/"εξελέχθη", θα λέγαμε "εκλέχθηκε", καί όχι "εκλέγηκε".

Αζαθοθ

Κοινωνός
Κανονικά ο παθητικός αόριστος απαρτίζεται από τα εξής στοιχεία:
την αύξηση, όπως είναι λογικό, στην οριστική, συν το ρηματικό θέμα, συν το πρόσφυμα (χρονικό) -θη- ή -θε-, συν την κατάληξη αναλόγως το πρόσωπο.
Παραδείγματος χάριν: ιδρύθην (ιδρύομαι), εκαλύφθην (καλύπτομαι), εδιδάχθην (διδάσκομαι· όπου η μετατροπή του χαρακτήρα -εν προκειμένω του κ σε χ, είναι κοντά στον προβληματισμό σου), εδικάσθην (δικάζομαι).
Προσπάθησα να συμπεριλάβω ρήματα όλων των κατηγοριών σε σχέση με τον χειλικό, ουρανικό κτλ χαρακτήρα της κατάληξής τους ή φωνηεντόληκτων· σίγουρα μου διαφεύγουν κάποιες.

Εξαίρεση του κανόνα αποτελούν -ανάμεσα σε αρκετές- τα σύνθετα του ρήματος λέγομαι.
Παραδείγματος χάριν: εκλέγομαι, συλλέγομαι, επιλέγομαι (εξελέγην, συνελέγην -ω! μη ρωτήσεις για το ένα λάμδα :p-, επελέγην).

Το εξελέχθη δε μπορώ να το εντάξω σε κάποιον κανόνα, αν και το έχω συναντήσει σε πολλά κείμενα.
Προσωπικά, θεωρώ σωστό το εξελέγη ή μου είναι έστω προτιμότερο στη χρήση.

Last edited:

Σαλάτας

Κοινωνός
Αα, μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ! Στο Wiktionary έχει "εξέλεξα, εξελεξάμην καί εξελέχθην" σε έναν αόριστο, καί το "εξελέγην" σε άλλον (δέν ξέρω πώς αλλιώς να τό εξηγήσω :Ρ)

Μα, το συλλέγομαι είναι συν + λέγομαι, άρα στον αόριστο κάνει "συνελέγην" με ένα λάμβδα :Ρ