Εικόνες σε βιβλία

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Είστε υπέρ ή κατά της ύπαρξης κάποιας εικόνας σε βιβλιο;

Είναι δυνατον να χαλάσει την γνώμη μας, μια εικονα ενος ηρωα πχ που δεν ειναι όπως τον έχουμε φανταστει; ή εστω αν δεν ειναι και τοσο καλη αισθητικα;

Οι πολλές εικόνες στο εσωτερικο, χαρακτηρίζουν "παιδικο" ενα βιβλιο; Μήπως αυτός είναι ο λόγος που τις αποφεύγουν;

Και τι γνώμη έχετε για τα εξώφυλλα και τις εικόνες που χρησιμοποιούν; Επηρεαζει εστω και στο ελαχιστο την προτιμηση για καποιο βιβλιο; Και..τι προτιματε, φωτογραφιες ή ζωγραφιές;

Πιούζυ

Κοινωνός
Απαντωντας στα γρηγορα και χωρις πολλη σκεψη, θα μοιραστω μια στιγμη που φλερταρα με ενα βιβλιο του Οσκαρ Γουαιλντ στο στυλ "... να σε παρω; ... να μη σε παρω; ...". η αληθεια ειναι οτι η εικονα του εξωφυλλου με τραβηξε και τελικα οταν ειδα οτι ειναι στιγμιοτυπο απο φωτογραφια ενος πολυ αγαπημενου μου φωτογραφου, ενθουσιαστηκα και τελικα το αγορασα.Σ αυτη την περιπτωση δλδ, η εικονα με επηρεασε. Γενικα ειμαι ανθρωπος που συγκινειται απο μια ωραια εικονα, με αποτελεσμα να με τραβαει αρκετα ενα εξωφυλλο οχι μονο στα βιβλια αλλα και σε δισκους. Σπανια,ομως -εως ποτε- αποτελει το εξωφυλλο καθοριστικο παραγοντα για την αγορα ή την απορριψη ενος βιβλιου.

να και το εξωφυλλο του βιβλιου.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Προσωπικά μού αρέσουν οι εικόνες στα βιβλία. Καταρχήν είμαι και άνθρωπος των κόμιξ, οπότε τί να λέμε.

Μου έρχονται όμως τώρα στον νου τα βιβλία τού Βερν με εκείνες τις κλασικές γκραβούρες που αληθινά έχουν γίνει μέρος τού βιβλίου. Δεν θα ήθελα να διαβάσω Βερν δίχως αυτές (βασικά το έχω κάνει και δεν μου άρεσε :) ).

από το Ταξίδι στο Κέντρο τής Γης

Δείτε όλες!!! τις γκραβούρες των ιστοριών τού Βερν >>> εδώ <<<

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
αααααα :ααργκ: την εχω και εγω αυτη τη γκραβουρα (γιατι εχω το βιβλιο :)))))

Πραγματι οι παλιες (και καλες αισθητικα εικονες) ειναι πολυ ομορφες

Πολυξενη

Κοινωνός
Μου αρέσουν οι καλαίσθητες εικόνες στα βιβλία και ειδικά οι ζωγραφιές. Στο εσωτερικό λίγες φορές που είδα, δεν μου άρεσαν, μου χάλασαν τις εικόνες που εγώ είχα στο μυαλό. Σαν εικόνες ανθρώπων μου αρέσει να μην φαίνεται πρόσωπο, γιατί έτσι κρατά μια μαγεία

Άρης

Όμορφο Νιάτο
Αναλόγως το βιβλίο. Και βέβαια προτιμώ οι εικόνες να είναι από το πρωτότυπο. Π.χ. οι γκραβούρες στα βιβλία του Ιούλιου Βέρν που παρατέθηκαν από πάνω είναι άπαιχτες και τις συναντάς μόνο σε σοβαρές εκδόσεις. Όσοι λατρέυουν τον ιούλιο Βερν θα καταλαβαίνουν ποιες εννοώ..
Και στο εξώφυλλο προτιμώ ζωγραφιά, σε καμμία περίπτωση φωτογραφία. Αλλιώς θα έπαιρνα περιοδικό:ρ

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Τελευταία φορά που πέτυχα εικόνες σε βιβλίο ήταν στο "Κοιμητήριο της Πράγας" του Ουμπέρτο Έκο. Όχι, δεν με χάλασε καθόλου η οπτική αναπαράσταση κάποιων σκηνών του βιβλίου, αντίθετα πολλές φορές με βοηθάει να δω με περισσότερες λεπτομέρειες σκηνές από άλλες περιόδους, αν είναι π.χ ένα βιβλίο εποχής. Τα ρούχα, την αρχιτεκτονική των κτιρίων, την φύση σε ένα μέρος που δεν έχω επισκεφτεί κτλ.

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Δε μου αρεσουν, διοτι κανω μια συγκεκριμενη εικονα στο μυαλο μου, γυρναω σελιδα, βλεπω την εικονογραφηση που δεν εχει σχεση με αυτο που φανταστηκα και με ξενερωνει διοτι απο τη στιγμη που θα μου χαλασει την εικονα που εχω ηδη σχηματισει, δεν μπορω απλα να κανω πως δεν την ειδα.

Φαίη

Κοινωνός
Τελευταία φορά που είχα πετύχει εικόνες ήταν στους Άθλιους. Γενικότερα δεν το βρίσκω άσχημη ιδέα να υπάρχουν στα βιβλία αρκεί, όπως σωστά ειπώθηκε, να είναι καλαίσθητες.

Άντζελα

Όμορφο Νιάτο
Δεν μου αρέσουν οι εικόνες. Εκεί που τις έχω φτιάξει στο κεφάλι μου, έρχεσαι και μου τις ανατρέπεις; Όχι. Κατηγορηματικά όχι.

Πολυξενη

Κοινωνός
Δείτε όλες!!! τις γκραβούρες των ιστοριών τού Βερν >>> εδώ <<<
Τι ωραία σελίδα! Χάρηκα που είδα τις εικόνες από τον Μιχαήλ Στρογκώφ και τον Νέμο, ήταν τα αγαπημένα μου και δεν τα έχω πια.
Μου αρέσουν οι εικόνες στα βιβλία, με βοηθούν να μπω στον κόσμο που φτιάχνει ο συγγραφέας, δεν είναι όπως όταν βλέπεις μια ταινία και διαβάσεις το βιβλίο αργότερα, εκεί ακόμα κι αν προσπαθήσεις να φτιάξεις δικές σου εικόνες δέχεσαι επίθεση από αυτές της ταινίας.

Πραγματικά υπέροχες οι γκραβούρες...Τι αναμνήσεις! Εικόνες μπορεί να μην με χάλαγαν μια στο τόσο, για να ξεκουράζεται και το μάτι, αλλά όχι και φωτογραφίες, κάτι καλλιτεχνικό και αφηρημένο. Κάπως έτσι ήταν Η Φωλιά του Κούκου που διάβασα πρόσφατα, με κάτι απλά άλλα όμορφα σκιτσάκια του συγγραφέα, που παρεμβάλλονταν στις σελίδες και ήταν ό,τι έπρεπε.

Μούσα

Όμορφο Νιάτο
Ξέρω, λάθος μου, αλλά έχω συνδυάσει τις εικόνες σ' ένα βιβλίο με παιδικό ή εφηβικό βιβλίο, γι αυτό όταν βλέπω σκίτσα με ξινίζουν λίγο. Το ίδιο γίνεται επίσης και με την γραμματοσειρά, αν είναι τα γράμματα μεγάλα δεν το προτιμώ.

Αλίκη

Κοινωνός
Όταν ήμουν μικρή δεν ήθελα να μεγαλώσω και να διαβάζω τα βαρετά βιβλία των μεγάλων που δεν έχουν εικόνες. Σαν ονειροπόλα που ήμουν πάντοτε, μπορεί να καθόμουν με τις ώρες και να χαζεύω μια ωραία εικόνα σε ένα παραμύθι. Τώρα που μεγάλωσα το συνήθισα να μην υπάρχουν εικόνες, αν και δεν θα με χαλούσε αν επρόκειτο για καμιά δυό σοβαρές ζωγραφιές.
Όσον αφορά το εξώφυλλο, ναι, για μένα παίζει ρόλο, εκτός αν πρόκειται για κάποιο βιβλίο που θα το αγοράσω έτσι κι αλλιώς. Αν ταλαντεύομαι και δεν μου πολυαρέσει το εξώφυλλο δεν θα το πάρω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο "Δράκουλας" του Μπραμ Στόκερ που είχα γυρίσει δυό φορές όλο το φεστιβάλ στη Θεσσαλονίκη μέχρι να βρω την έκδοση με το καλύτερο εξώφυλλο. Τελικά κατέλειξα σε αυτό!
Επίσης έχω αγοράσει βιβλίο μόνο και μόνο γιατί μου άρεσε η εξωτερική του εμφάνιση, χωρίς να ξέρω καν το περιεχόμενο, αλλά ακόμα δεν το έχω διαβάσει. Ήταν μια τρέλα της στιγμής :χαχα:

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Μου αρέσουν πολύ οι εικόνες στα βιβλία και θα προτιμούσα να τις έβρισκα πιο συχνά. Η φαντασία μου δύσκολα περιορίζεται, συνεπώς αν θέλω να πλάσω κάποια μορφή ή σκηνή με το νου μου κατά τρόπο διαφορετικό, σίγουρα η ύπαρξη της εικόνας δεν θα λειτουργήσει ανασταλτικά. Αντίθετα, συνήθως με πυροδοτεί και κοιτώντας μία εικόνα, αυτομάτως ξεπηδούν και άλλες νοερές.. Όσο αφορά στο εξώφυλλο, δεν με απασχολεί αν θα αποτελείται από φωτογραφία ή πίνακα ζωγραφικής, με ενοχλεί όμως η αυθαίρετη, δίχως κάποιο κριτήριο επιλογή τους. Πολύ συχνά βλέπω εξώφυλλα διαφορετικών βιβλίων, διαφορετικών εκδοτικών οίκων να κοσμούνται από τον ίδιο πίνακα, ή βιβλία 'ενδεδυμένα' με έναν οποιονδήποτε τυχαίο πίνακα, που συνήθως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το περιεχόμενο τους. Αυτό είναι κάτι ιδιαίτερα απωθητικό για μένα. Προτιμώ τα εξώφυλλα εκείνα για τα οποία καταβάλλεται ο ελάχιστος κόπος και επενδύεται λίγη σκέψη ώστε να ταιριάζουν στο συγκεκριμένο βιβλίο σε βαθμό που δύσκολα θα πετύχαιναν για κάποιο άλλο.

Last edited:

Άλντερ

Όμορφο Νιάτο
Σαφώς και οι εικόνες βοηθούν και είναι χρήσιμες. Τόσο στα εξώφυλλα, όσο και κατα την διάρκεια του βιβλίου. Καλώς η κακώς, με το που παίρνουμε ένα βιβλίο ασυναίσθητα θα το ξεφυλλίσουμε στα γρήγορα να δούμε τι στύλ γραφής έχει, γραμματοσειρές κλπ.. έτσι και έχει δε καμιά εικόνα θα αναφωνήσουμε "Ααααα" και θα την χαζέψουμε μια χαρά, μην γελιόμαστε. Μια εικόνα (η και περισσότερες) θα δείξει μέρος του κόσμου που διαδραματίζεται η ιστορία και πάνω σε αυτή θα αναπτυχθεί το βιβλίο όσο το διαβάζουμε. Τόσο απο το εξώφυλλο που είναι και αυτό που θα μας τραβήξει στο να πάρουμε το βιβλίο τις περισσότερες φορές. όσο και οι διάσπαρτες εικόνες που σχετίζονται με την πλοκή. Δεν θεωρώ πως οι εικόνες προορίζονται για παιδικά αναγνώσματα και καλό είναι να βγεί κάποτε αυτή η ταμπέλα. Όλα έχουν να πουν ιστορίες άσχετα το κοινό που απευθύνονται. Έχω βαρεθεί να ακούω για τις "παιδικές" εκδόσεις του Βερν και τις "πλήρης" που απευθύνονται σε μεγάλους. Μια χαρά διαβάζονται και τα μέν και τα δέ, εμείς έχουμε το πρόβλημα που θέλουμε να τα κατηγοριοποιούμε όλα. Και η ψήφος μου φυσικά για τις ζωγραφιές σε σχέση με τις φωτογραφίες. Καμιά φωτογραφία δεν μπορεί να είναι κομένη και ραμμένη για το ύφος και την θεματολογία ενός βιβλίου.

Last edited: