Διακρίσεις εις βάρος του ανδρικού φύλου

Υπεράνθρωπε, πιστεύω κι εγώ πως είσαι λιιιγο υπερβολικός :))))

Ασε που λέγεται συνήθως το ακριβώς αντίθετο, τουλάχιστον για τις γυναίκες οδηγούς, ότι δηλαδή δεν σταματάνε για να περάσει τον δρόμο γυναίκα αλλά μόνο για να περάσει άντρας. Διαφωνώ και με αυτή την απόλυτη άποψη γιατί έχω δει αρκετές φορές να σταματάνε και στις μεν και στους δε, χωρίς διακρίσεις.

Να λέμε την αλήθεια εάν ο άνθρωπος είναι το χειρότερο είδος του πλανήτη, ο λευκός άντρας μοιάζει να είναι το χειρότερο είδος της ανθρωπότητας.
:))))
Δεν συμφωνω καθολου σε αυτο. Ισα ισα νομιζω οτι η συμβολη του λευκου ανδρα στην προοδο της ανθρωποτητας ειναι η καθοριστικοτερη (για να μην παρεξηγηθω προφανως πλεον και οι γυναικες συμμετεχουν και αυτες σε αυτη την προοδο ομως διαχρονικα ειναι λογικο να μην εχουν το ιδιο μεριδιο καθως για αιωνες δεχονταν διακρισεις και δεν μπορουσαν να διαπρεψουν σε τομεις οπως η επιστημη). Στο κατω κατω στα μερη που εχει επελθει η ισοτητα των δυο φυλων ειναι η Ευρωπη και η Αμερικη αντε και καποια αλλα κρατη που εχουν δεχτει σαφεις επιρροες απο την δυτικη κουλτουρα. Δεν βλεπω σε αντιστοιχα κρατη των Αραβων, Ασιατων, που εχουν οικονομικη ευμαρεια, να εχει συμβει κατι τετοιο.

Last edited:

Υπεράνθρωπος

Όμορφο Νιάτο
Υπεράνθρωπε, πιστεύω κι εγώ πως είσαι λιιιγο υπερβολικός :))))
Εντάξει τότε ρε παιδιά αφού όλοι λέτε το ίδιο πράγμα τότε θα έχω εγώ κάποιο θέμα δεν εξηγείται αλλιώς, πάω πάσο. Μάλλον σε κάνα ψυχολόγο με βλέπω να καταλήγω, όχι όμως σε γυναίκα! :ρ

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Στην ταινια ικιμαου με τιτλο Σεβαχ, ο θρυλος των 7 θαλασσων η κατι τετοιο, εδειξε το πλοιο να περναει απο τη θαλασσα των σειρηνων και ολοι οι αντρες να υπνωτιζονται και να οδηγουνται στο θανατο. Ευτυχως που ηταν μια γυναικα στο πληρωμα η οποια ηταν ατρωτη απο το ξορκι και τους εσωσε.

Εμενα μου φανηκε μια χαρα συμβολικα και σημειολογικα, δεν ενιωσα καθολου προσβεβλημενος ως αντρας. Αν ομως εδειχνε ενα πχ. ξορκι που επιδρουσε μονο στις γυναικες, θα θεωρουταν σεξιστικο και θα ειχε γινει χαμος.

Πωλίνα

Κοινωνός
Τι να σου πω; Είναι ο άνθρωπος νομίζω γενικά. Εγώ ας πούμε δεν είμαι τόσο εύθικτη και μια χαρα θα την εβλεπα την ταινια!

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ευγε :))) αλλα μιας και μιλαω για Αμερικανικη ταινια, ειχα στο μυαλο μου την Αμερικη, και αναλογες οργανωσεις ισοτητας και παει λεγοντας.

Πωλίνα

Κοινωνός
Θεωρω πως είναι υπερβολικες καποιες φορες κατι τετοιες οργανωσεις, κι οχι μονο στο εξωτερικο αλλα και εγχωρια.
Νομιζω πως καποιοι ανθρωποι απλως καλλανε το μυαλο τους καπου και λειτουργουν γυρω απο αυτο.
Ισως παλι και να ειμαι εντελως αναίσθητη! :ρ

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ξαναεύγε :))))

Το θεμα ομως ειναι οτι μια ταινια που δειχνει τους ανδρες φυσιολογικα ευαλωτους σε καποιο ξόρκι ή συνθήκες, περνάει (και καλα κανει)
Βρισκω τρομακτικη την προοπτικη να φτασουμε σε τετοια σημεια πολιτικης ορθοτητας ωστε να διαμαρτυρηθουν αντρες οτι προσβαλλονται απο τετοιες ταινιες, σε μερικα χρονια :))))
Αντιθετως, δε μπορω να φανταστω οτι θα περνουσε μια ταινια που θα εδειχνε αντιστοιχη κατασταση με γυναικες.

Ειφφελ

Κοινωνός
Πετάγομαι και γω (χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα σχόλια) να πω δύο ταινίες που μου ήρθαν στο μυαλό.

Demolition man παρουσιάζει τους άντρες ευαίσθητους και η διακριτική γοητεία των αρσενικών στην οποία προσπαθούν να θίξουν τέτοιου είδους διακρίσεις

Καλησπέρα αγαπητέ Φαροφύλακα.
Πιστεύω πως ναι, υπάρχει σεξισμός και διακρίσεις σε βάρος και του ανδρικού φύλου, όμως αριθμητικά είναι τόσο μικρό αυτό το σύνολο ανδρών που φτάνει σαν αστείο. Δεν βλέπουμε εύκολα τέτοια παραδείγματα: γυναίκα να ασκεί βία σε άνδρα (σωματική ή ψυχική), γυναίκα να βιάζει νεαρό άνδρα (δεν μπορώ να φανταστώ ποτέ ομαδικό βιασμό), να γίνεται εμπόριο ανδρικής σάρκας, να μην μπορούν να βγουν καν από το σπίτι, κ.λπ. κ.λπ.

Η γυναίκα πρέπει κάθε μέρα, κάθε λεπτό, να τρέχει να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας, οι κοινωνίες και οι νοοτροπίες είναι τόσο ανδροκρατικές που επιστρέφει σαν μπούμεραγκ σε θύτες και θύματα.
μια χαρά υπάρχει

Last edited by a moderator:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Περσι-προπερσι ειχε γινει ενας χαμουλης με ενα δικηγορο που στην προσωπικη του σελιδα στο φειςμπουκ (σημειωση: οχι σε μπλογκ, οχι σε αρθρο, αλλα στην προσωπικη του σελιδα στο φειςμπουκ) ειχε κανει ενα σχολιο για τις χοντρες γυνακες που βλεπει στην παραλια. Χαμουλης που τον εφεραν μεχρι και στην τηλεοραση

Πιο προσφατα, μια σχετικα γνωστη μπλογκερ, η Ειρηνη Γεωργη, εκανε μια παρεμφερη αναρτηση για τους κοντους αντρες και τα πιτσιρικια που κυκλοφορουν στο Γκαζι. Η αναρτηση της χαρακτηριστικε επικη, ειχε 300 share και δεν ειδα κανενα κοντο, θυμα bullying, να θιγεται και να την κραζει

Αντίβαρο

Κοινωνός

Το είχα δει όταν είχε βγει στη πλατφόρμα του youtube. Διαβασα τις απόψεις του @Φαροφύλακας και ξανά θυμήθηκα αυτό το απλό κοινωνικό πείραμα.
Αν και οι λήψεις της κάμερας δείχνουν πως μάλλον είναι κάτι προσποιητό...δεν νομίζω πως η κατάσταση αυτή διαφέρει από την πραγματικότητα.