Διαβάζεις βιβλία στην τουαλέτα; (βγάλ' το από μέσα σου!)

Διαβάζεις στην τουαλέτα; και τί;

• Βιβλία

Votes: 39 43,8%
  • Περιοδικά

Votes: 27 30,3%
  • Κόμιξ

Votes: 23 25,8%
  • Εφημερίδες

Votes: 14 15,7%
  • Για τα τασιενεργά στην ετικέτα τού Tide και ό,τι άλλη συσκευασία βρω τριγύρω μου

Votes: 27 30,3%
  • Άλλο υλικό

Votes: 12 13,5%
  • Δεν διαβάζω στην τουαλέτα! (άκου εκεί, λέει!)

Votes: 21 23,6%

• Total voters
    89
Εννοείται πως ναι! Είναι ιδανικό μέρος, έχει ησυχία, χωρίς τηλέφωνα και ενοχλητικές ερωτήσεις από τον περίγυρο. Γι' αυτό και διατηρώ βιβλιοθήκη στην αγαπημένη μου γωνιά, ο δε άντρας μου αγανακτεί (ευτυχώς, υπάρχει και άλλο μπάνιο στο σπίτι). Η μαμά μου λέει ότι είχα αυτή τη συνήθεια από πολύ μικρή, και τρόμαζε να με σηκώσει από το σχετικό, παιδικό αξεσουάρ (τότε δεν ήξερα να διαβάζω, αλλά ζωγράφιζα!).
Υπάρχει σχετικός λογικός συλλογισμός, που αποδεικνύει το προσφιλές της δραστηριότητος.

H γιαγιά τρέχει με τους Financial Times ανά χείρας, προς άγνωστη κατεύθυνση.
Η γιαγιά δεν γνωρίζει αγγλικά.
Συμπέρασμα. Η γιαγιά πηγαίνει στην τουαλέτα.
-

Ναι ναι φυσικα και το κανω...Βασικα ειμαι και εγω γρηγορη...Αλλα οταν διαβαζω καποιο βιβλιο που δεν θελω να το αποχωριστω (σχεδον παντα δηλαδη :ρ ) το παιρνω μαζι μου...Και κανω το αλλο το τραγικο.....Αφου εχω τελειωσει οσα ητανε να κανω...ξεχνιεμαι εκει καθισμενη και συνεχιζω την αναγνωση μεχρι να χτυπησει καποιος την πορτα η να πιαστω η να τελειωσει το κεφαλαιο :ρ
:χαχαχα: Το έχω πάθει κι εγώ. Αν δεν έχω τίποτε να διαβάσω, κάνω γρήγορα...αλλιώς τυχαίνει να ξεχνιέμαι μέχρι να μου θυμήσει κάποιος πως δεν είμαι σε δανειστική βιβλιοθήκη :φιρουλί:

Βασικά δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί έχουμε τόση δυσκολία να το παραδεχτούμε ή γιατί μερικοί κάνουν γκριμάτσες και λένε "απαπαααα". Το άσχημο θα ήταν να κάνεις την ανάγκη σου στη βιβλιοθήκη και όχι να διαβάζεις στην τουαλέτα.

Kαι μερικες ιδέες διακόσμησης....:))))

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Ψήφισα τα τασιενεργά, μιας και έχω διαβάσει όλες τις ετικέτες που υπάρχουν στο χώρο το μπάνιου. Με ευχαριστεί ιδιαίτερα όταν προσπαθώ να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης πάνω στα προϊόντα όταν αυτές είναι σε πολλές γλώσσες (πχ αφρό ξυρίσματος, αποσμητικό, μάσκα μαλλιών, κ.α).

Νηρηίδα: τέλεια η τελευταία φωτογραφία! Βιβλιοθήκη-κωλοχαρτιέρα μπάνιου! Εδώ μιλάμε για επαγγελματική δουλειά... :)))

Αυτό το νήμα ήταν κρίμα που έμεινε τόσο καιρό στην αφάνεια! Παρακαλώ για νέες απαντήσεις :))))

Ο χρόνος στην τουαλέτα είναι ιερός. Είναι η απόλυτα προσωπική στιγμή. Η στιγμή της απόλυτης χαλάρωσης.
Το ομολογώ : στην τουαλέτα έχω διαβάσει πολλά κεφάλαια από λογοτεχνία, πολλές εφημερίδες, πολλά περιοδικά, πολλά κόμιξ, ακόμα και μαθήματα για το σχολείο, τις πανελλήνιες και το πανεπιστήμιο (σε συνδυασμό με φραπέ βεβαίως βεβαίως)
Κλασσική σκηνή στο σχολείο : Βγαίνω από την τουαλέτα (μετά από μισάωρο) με την κοινωνιολογία παραμάσχαλα. Μου λέει η μάνα μου "καλά, την κοινωνιολογία βρήκες να πάρεις εκεί μέσα;;". Και της απαντώ "Ε, τόσο σκατά που έχει γίνει η κοινωνία, τι άλλο να πάρω;". Σκληρές αλήθειες...

Last edited:
Με φραπέ; Μήπως και με τσιγάρο;; Μεαυτόν τον συνδιασμό διευκολύνεται κατά πολύ πάντως η...διαδικασία :χαχαχα:

Παλιοτερα δεν εμπαινα στο "μερος" αν δεν ειχα εφημεριδα ή περιοδικο.Υπηρξαν φορες που το σφιξιμο( :p ) εφτανε στα ορια του,στην προσπαθεια μου να βρω κατι που δεν ειχα διαβασει(ελπιζω να μην εγινα πολυ αηδιαστικος).Μετα αρχισα να παιρνω μαζι μου το βιβλιο που διαβαζω καθε φορα,οποτε ησυχασα!Τερμα το σφιξιμο!Α και φυσικα δεν βγαινω αν δεν τελειωσω το κεφαλαιο!

Δηλαδή το παλαιό: "μην το πιείτε... λουστείτε" (που αναφερόταν σε σαμπουάν μπύρας) αντικαθίσταται με το σύγχρονο: "μη λουστείτε...διαβάστε"! :)
(Μάλιστα... να δούμε τι άλλο ακόμα θα βιώσουμε)!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Σε τουαλέτες εστιατορίου στην Αθήνα είδα με έκπληξη μια μικρή βιβλιοθήκη δίπλα στους νιπτήρες! Είχε ποίηση, λογοτεχνία, φιλοσοφία κ.ά. Ανάμεσα στα βιβλία αρκετά best sellers. Επίσης, μέσα στις τουαλέτες, πάνω από τις λεκάνες είχε ράφια με βιβλία (Νταν Μπράουν, Βαμβουνάκη, Σεφέρης και άλλα). Επίσης, είχε από μια λάμπα πάνω από κάθε λεκάνη. :χαχα:

Ίζι, τα λες όλα εκτός από το πιό ενδιαφέρον: ποιό είναι το εστιατόριο, όταν ανέβουμε Αθήνα να το έχουμε στα υπόψη να επισκεφθούμε;;;:ρ:ρ
(βέβαια με βάση την περιγραφή, εγώ αν πάω το κόβω σε κανα μισάωρο να έρχονται οι φίλοι μου να μου χτυπάνε τις πόρτες της τουαλέτας νομίζοντας ότι λιποθύμισα:χαχα::μουάχαχα:)

Πάει, έχει χαθεί κάθε δικαίωμα στην ιδιωτική ζωή μ' αυτά τα θέματα! :))))

Άλλο υλικό και αυτό είναι σταυρόλεξα!

Δεν έχω διαβάσει ποτέ στην τουαλέτα, κυρίως επειδή επιδιώκω οι επισκέψεις μου εκεί να είναι σύντομες.
Αν ωστόσο υπήρχε κάποιος τρόπος να διαβάζω στην μπανιερα όταν κανω τα μεγαλης διαρκειας αφρολουτρά μου χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να βραχεί το βιβλίο, θα το έκανα.

Εχω παει σε σπίτι πάντως που είχε ολόκληρο έπιπλο-βιβλιοθηκη στην τουαλέτα γεμάτο βιβλία...

Φυσικά και διαβάζω τα πάντα (αν και τελευταία αποφεύγω τα Τάιντ γιατί έχω αγωνία για το τι θα συμβεί στο τέλος και δεν βγαίνω έξω αν δεν τελειώσω την ετικέτα). Είναι μια συνήθεια μπου μου έμεινε από την Ιστορία Δέσμης...

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Φυσικά και διαβάζω τα πάντα (αν και τελευταία αποφεύγω τα Τάιντ γιατί έχω αγωνία για το τι θα συμβεί στο τέλος και δεν βγαίνω έξω αν δεν τελειώσω την ετικέτα).
:χαχα::χαχα: