Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα)

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Δεν φέρνει μόνο ο Άγιος Βασίλης, δώρα! Αλλά και εμείς θα σας αφήσουμε μετά τις δώδεκα την λίστα για να τη βρείτε σήμερα το πρωί, όσοι σαν καλά παιδιά πήγατε για ύπνο νωρίς νωρίς ή κακά παιδιά αργά αργά! :χαχα::γιούπι:

Εδώ παρακάτω θα βρείτε το ταίρι σας! Ελπίζουμε να απολαύσετε το παιχνίδι και να ανυπομονείτε εναγωνίως για του χρόνου. :))))
Πρέπει να διαβάσετε μια επιλογή τουλάχιστον του ζευγαριού σας. Επίσης, αν το ζεύγος σας έχει βιβλία που έχετε διαβάσει ξανά, είτε ένα, είτε δύο, είτε τρία, πρέπει να αλλάξει αυτό/ά τα βιβλία με άλλους διαθέσιμους τίτλους, ώστε να έχετε 3 επιλογές προς ανάγνωση. Δεν αλλάζουμε βιβλία επειδή δεν μας αρέσουν, μιας και το νόημα του παιχνιδιού είναι να διαβάσετε κάτι που δύσκολα θα επιλέγατε οι ίδιοι.
Όσοι δεν προλάβατε να επιβεβαιώσετε την συμμετοχή σας και δεν βλέπετε το όνομά σας παρακάτω, εάν υπάρξει ζυγός αριθμός εκπρόθεσμων επιβεβαιώσεων και άλλων μελών θα δημιουργηθεί ζευγάρι.

1ο ζευγάρι: Ιπποπόταμος και Πίκος Απίκος
@Ιπποπόταμος
α. Ένας διαφορετικός τυμπανιστής, William Melvin Kelley
β. Εμείς οι θνητοί, Atul Gawande
γ. Το χαμένο νησί, M.Καραγάτσης

@Πίκος Απίκος
α. Ο κόμπος των εχιδνών, Francois Mauriac
β. Σιμπλίκιος Σιμπλικίσιμος, Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen
γ. Δαιμονικό πορτραίτο, Masterton Graham


2ο ζευγάρι: Μαρία Κοκ και Σωτηρία
@ΜαρίαΚοκ
α. Εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες, Delia Owens
β. Η σιωπή της λευκής πόλης, Eva García Sáenz de Urturi
γ. Οι καλοί, Hannah Kent

@Σωτηρία
α. Δόκτωρ Γκλας, Hjalmar Söderberg
β. Ιστορίες της ζωής σου και άλλες ιστορίες, Ted Chiang
γ. Μπαρ Φλωμπέρ, Αλέξης Σταμάτης


3ο ζευγάρι: Νικορούσκι και Σελεφά
@Νικορούσκι
α. Είμαι όσα έχω ξεχάσει, Ηλίας Μαγκλίνης
β. Ο βασιλιάς της, Χρήστος Χωμενίδης
γ. Μέση Αγγλία, Jonathan Coe

@Σελεφά
α. Το Άρωμα, Patrick Suskind
β. Ζωντανός Θρύλος, Richard Matheson
γ. Το κορίτσι της διπλανής πόρτας, Ketchum Jack


4ο ζευγάρι: Τοσκάνη και Ζουλί
@Τοσκάνη
α. Το βαλς του αποχαιρετισμού, Milan Kundera
β. Αγαπητέ Θεέ, Eric-Emmanuel Schmitt
γ. Νορβηγικό δάσος, Haruki Murakami

@Ζουλί
α. Κόρκυρα, Κατερίνα Χανδρινού
β. Η θάλασσα, Μιχάλης Μακρόπουλος
γ. Το αρχέγονο και άλλοι καιροί, Tokarczuk Olga


5ο ζευγάρι: Ιαβέρης και Βάγγυ
@Ιαβερης
α. Leonardo da Vinci, Walter Isaacson
β. Ο Καλός Στρατιώτης Σβέικ, Hasek Jaroslav
γ. Ο Εξάδελφος Πονς, Honore de Balzac

@Βάγγυ
α. Τσέρνομπιλ: ένα χρονικό του μέλλοντος, Alexievich Svetlana
β. Έθιμα ταφής, Hannah Kent
γ. Στις στάχτες, Lupton Rosamund


6ο ζευγάρι: Χρυσένια και Γρίλος
@Χρυσένια
α. Όσα δεν σου είπα ποτέ, Celeste Ng
β. Με τις πόρτες ανοιχτές, Ιan Rankin
γ. Το φονικό κελάηδισμα, Ηayder Mo

@Γρίλος
α. Η γιορτή του τράγου, Mario Vargas Llosa
β. Μόνος στο Βερολίνο, Hans Fallada
γ. ...καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς, Χρόνης Μίσσιος


7ο ζευγάρι: ΜαΜαΝτα και Φεγγαρόλουστη
@ΜαΜαΝτα
α. Έθιμα ταφής, Hannah Kent
β. Οι καλοί, Hannah Kent
γ. Σώσε με -Δημήτρης Σίμος

@Φεγγαρόλουστη
α. Η Μεγάλη χίμαιρα, Μ. Καραγάτσης
β. Η Αίθουσα του θρόνου, Τάσος Αθανασιάδης
γ. Εκατό χρόνια μοναξιά, Márquez Gabriel García


8ο ζευγάρι: Θελόνιους και Σαώρη
@Θελόνιους
α. Το δωμάτιο του Τζοβάνι, James Baldwin
β. Η σκιά της σκιάς, Paco Ignacio Taibo II
γ. Εάν αυτό είναι ο άνθρωπος, Primo Levi

Σαώρη
α. Το μυστήριο της τράπουλας, Jostein Gaarder
β. Η αυλή μας, Μαρία Ιορδανίδου
γ. Οἱ λησταί στὰ πρόθυρα τῶν Αθηνῶν, Μ. Καραγάτσης


9ο ζευγάρι: Νικαγιαν και Γιώργος Γιώργος
@Νικαγιαν
α. Εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες, Delia Owens
β. Ο γυμνός ήλιος, Isaac Asimov
γ. Χωρίς πρόσωπο, Stefan Ahnhem

@Γιώργοσγιώργος
α. Ο άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά, Leonardo Padura
β. Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου, Muriel Barbery (μη διαθέσιμο)
γ. Η Δίκη, Franz Kafka


10ο ζευγάρι: Πεταλούδα και Άρτζι
@Πεταλούδα
α. Το Τανγκό του Σατανά, László Krasznahorkai
β. Το Σπίτι των Πνευμάτων, Isabel Allende
γ. Το Φάντασμα της Όπερας, Gaston Leroux

@Άρτζι
α. Η λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων, Guenassia Jean-Michel
β. Τυχεροί και άτυχοι, Γρηγόριος Ξενόπουλος
γ. Ταξίδι στην άκρη της νύχτας, Celine Louis-Ferdinand


11ο ζευγάρι: Έλεν και Το χω σου λέω
@Έλεν
α. Υφαντόκοσμος, Clive Barker
β. Φεστιβάλ, Γιώργος Γούσης, Παναγιώτης Πανταζής (Pan Pan), Γεωργία Ζαχάρη
γ. Καλοί οιωνοί, Neil Gaiman, Terry Pratchett

@Το χω σου λέω
α. Το βαμμένο πουλί, Jerzy Kosinski
β. Η γνώση των αγγέλων, Gillian Paton Walsh
γ. Η κόλαση, Henri Barbusse


12ο ζευγάρι: ΕβίταΚαλ και Μαριώ
@Εβίτακαλ
α. Η θάλασσα, Μιχάλης Μακρόπουλος
β. Χωρίς πρόσωπο, Κατερίνα Μαλακατέ
γ. Η χορτοφάγος, Han Kang

@Μαριώ
α. Συμβίωση, Rhidian Brook
β. Σπίτι με ονόματα, Colm Toibin
γ. Η μεγάλη Χίμαιρα, Μ.Καραγάτσης


13ο ζευγάρι: Τουραντό και Αντίβαρο
@Τουραντό
α. Χαρταετοί πάνω απ' την πόλη, Khaled Hosseini
β. Δόκτωρ Ζιβάγκο, Boris Pasternak
γ. Στη σκιά της πεταλούδας, Ισίδωρος Ζουργός

@Αντίβαρο
α. Τα μυστικά όπλα, Cortázar Julio
β. Η ψυχή του κόσμου, Lenoir Frederic
γ. Το χρονικό ενός πολυταξιδεμένου γάτου, Arikawa Hiro

14ο ζευγάρι: Τουραντό και Ροζ τριανταφυλλο
@Τουραντό
α. The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society, Mary Ann Shaffer, Annie Barrows
β. The Shadow of the Wind, Carlos Ruiz Zafón
γ. Ιμαρέτ: Στη σκιά του ρολογιού, Γιάννης Καλπούζος

@Ροζ τριανταφυλλο
α. Κόμης Μόντε Κρίστο, Αλέξανδρος Δουμάς
β. Το μυστικό της περγαμηνής, Kuzneski Chris
γ. Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε, Doerr Anthony

Περιμένουμε όπως και τα ζεύγη σας τους σχολιασμούς για το ανάγνωσμα που θα επιλέξετε σ' αυτό εδώ το νήμα! Καλές και απολαυστικές αναγνώσεις, καλές γιορτές με υγεία και αγάπη να έχετε!
 
@Σαώρη Σ'ευχαριστω προσωπικά που μπήκες στον κόπο να διοργάνωσεις αυτόν τον γύρο του παιχνιδιού κι εύχομαι στα υπόλοιπα μέλη να απολαύσουν το παιχνίδι.

Όσο για το ταίρι μου:
@Βάγγυ , πιδίμ, άσε τη κουρτίνα α και β και πιάσε τον Εξάδελφο Πονς! Θα μου ανάψεις μια λαμπάδα όσο το μπόι μου μετά, 1.78 για την ακρίβεια. :))) Βέβαια όλες οι προτάσεις είναι καλές και πιστεύω ότι έχουν κάτι να σου δώσουν, ό,τι σε βολεύει εσένα.
Όσο για μένα, θα διαβάσω το αστυνομικό της Lupton μιας και τα άλλα δύο όπως ξέρεις τα έχω διαβάσει κι επίσης τα έχω αγαπήσει πολύ. :)
 
Καλημέρα, και Χρόνια Πολλά σε όλους!

@Χρυσένια τα βιβλία που πρότεινα είναι βιβλία που θα πρότεινα όλοι να έχουν στη βιβλιοθήκη τους, ελπίζω να τους δώσεις μία ευκαιρία. Με βάση ότι και τα τρία βιβλία που πρότεινες είναι "αστυνομικά", διάβασε τελευταίο του Μίσσιου γιατί δεν είναι "αστυνομικό". Τα άλλα δύο όχι ότι είναι "αστυνομικά" αλλά έχουν κάποια μακρινή σχέση. Το "Η γιορτή του τράγου" είναι λίγο πιο ιδιαίτερο αλλά σε καμία περίπτωση μη το φοβηθείς θα σε αποζημιώσει στο τέλος. Βρήκα σε ηλεκτρονική μορφή τα:
1. Όσα δεν σου είπα ποτέ
2. Το φονικό κελάιδισμα

και με αυτή τη σειρά λέω να τα διαβάσω.
 
@Νικορούσκι το Μέση Αγγλία είναι το 3ο βιβλίο τριλογίας.:ανέκφραστος:
Το 1ο είναι "η λέσχη τιποτένιων" και το 2ο βιβλίο "ο κλειστός κύκλος".

@Σαωρή υπάρχει περίπτωση αλλαγής του συγκεκριμένου γιατί είναι το τελευταίο μέρος τριλογίας;
Διαφορετικά δεν υπάρχει θέμα.:διάβασμα7:

Καλές γιορτές σε όλους.
 

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Χρονια Πολλά σε όλους, παιδια! :)


@Γρίλος
Θα παραγγείλω και τα τρία βιβλία, που προτείνεις και φυσικα θα τα διαβάσω ολα.
Σε ευχαριστώ πολύ, που διευρυνεις με αυτον τον τρόπο τους λογοτεχνικούς ορίζοντές μου.

Το φονικο κελάηδισμα ειναι λιγο σοκαριστικο.
Εμενα δηλαδη με σοκαρε σε αρκετα σημεια.
Το λεω για να μη βρεθεις προ εκπληξεως.

Το οσα δεν σου ειπα ποτε εχει και ψυχογραφικες προεκτασεις.

Ευχομαι να σου αρεσουν. :διάβασμα4:

(Εχω διορθωσει την απαντηση 100 φορες και παλι ολο λαθη βρισκω. Δεν εχω πιει καφε. :καφεδάκι: )
 
Last edited:
@Νικορούσκι το Μέση Αγγλία είναι το 3ο βιβλίο τριλογίας.:ανέκφραστος:
Το 1ο είναι "η λέσχη τιποτένιων" και το 2ο βιβλίο "ο κλειστός κύκλος".

@Σαωρή υπάρχει περίπτωση αλλαγής του συγκεκριμένου γιατί είναι το τελευταίο μέρος τριλογίας;
Διαφορετικά δεν υπάρχει θέμα.:διάβασμα7:

Καλές γιορτές σε όλους.
Ευχαριστούμε πολύ Σαώρη!! :) :)

Καλημέρα @Σελεφά! Εγώ το διάβασα εκτός τριλογίας και θεωρώ ότι μπορεί να σταθεί και μόνο του, αυτό έχω διαβάσει και από άλλους σχολιασμούς δηλαδή. Δεν χρειάζεται να ξέρεις την ζωή της οικογένειας πριν, σου δίνει μια πολύ καλή ιδέα για το τη συμβαίνει ήδη αλλά αν προτιμάς να διαβάσεις πρώτα τα προηγούμενα, και αν δεν διαφωνεί η @Σαώρη, το αλλάζω με το "Ο Κατάσκοπος που γύρισε από το κρύο" του John Le Carre.

Καλή ανάγνωση και καλές γιορτές σε όλους! :)
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους :)
Εύχομαι τα καλύτερα για αυτό το νέο χρόνο που θα έρθει χωρίς ιό τουλάχιστον και με όσο λιγότερες επιπτώσεις σε όλους :)

Ευχαριστούμε Σαωρή :)

@Το χω σου λέω
Εννοείται ότι με την πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω τα βιβλία για να τα διαβάσω. Δεν έχω διαβάσει κανένα από αυτά και η αλήθεια είναι ότι αν δεν μου τα πρότεινε κάποιος μάλλον δε θα τα διάλεγα από μόνη μου, χωρίς κάποιο λόγο ή αυτό να υπονοεί κάτι.
Αν θες όμως να αλλάξεις το «Βαμμένο πουλί» δεν το βρίσκω πουθενά (ή τουλάχιστον Πολιτεία και Πρωτοπορία που έψαξα ιντερνετικά). Ακόμη και στο Μεταίχμιο λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο.

Θα χαρώ πολύ να τα διαβάσω.
Αν έχεις οποία απορία ή παράκληση για τις επιλογές μου θα χαρώ να βοηθήσω.

Και πάλι χρόνια πολλά σε όλους :) Καλη ανάγνωση, και αν είναι ένα από τα καλά του χρόνου τούτου χάρηκα που γνώρισα τη Λέσχη!
 
Αν θες όμως να αλλάξεις το «Βαμμένο πουλί» δεν το βρίσκω πουθενά (ή τουλάχιστον Πολιτεία και Πρωτοπορία που έψαξα ιντερνετικά). Ακόμη και στο Μεταίχμιο λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο.
Υπαρχει στο metabook
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Καλημέρα και να περνάτε όμορφα!!

@Έλεν, η Σαώρη τα κοιτούσε ενδελεχώς και είχε δει ότι αυτό πιθανόν να δυσκολέψει στην εύρεσή του. Υπάρχει και στον Ιανό, αλλά μου το εμφανίζει μόνο ως e-book. Όπως και να 'χει, επειδή έχεις λίγες επιλογές και δεν είναι εύκολα τα πράγματα αυτόν τον καιρό με τις παραγγελίες, δες τι θα ήταν καλύτερο για σένα.
Ίσως να σου δώσει έτσι κι αλλιώς άλλη μια επιλογή το ταίρι σου και στην πορεία βλέπεις πως θα σου βγει.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
@Άρτζι, μου αρέσουν όλα τα βιβλία που προτείνεις. Θα ξεκινήσω από του χρόνου κάποια στιγμή, μιας και τώρα συμμετέχουμε στην συνανάγνωση. Μάλλον πρώτο θα είναι το βιβλίο "Η λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων", μιας και το είχα κι εγώ στα προσεχώς μου και να συνεχίσω έπειτα με τον Ξενόπουλο, που έχω χρόνια να διαβάσω βιβλίο του. Το "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας" είναι ένα βιβλίο που θα ήθελα κάποια στιγμή να το διαβάσω, οπότε από ότι φαίνεται το '21 θα έρθει η στιγμή του.

Αν έχεις διαβάσει κάποιο από τα βιβλία που προτείνω, πες μου να το αλλάξω.
 
@Νικορούσκι και του Le Carre είναι το 3ο σειράς :μουάχαχα:
Δε πειράζει. Θα διαλέξω κάποιο από τα άλλα δυο που έχεις :)
Εεε θα τρελαθώ εγώ! Γι’αυτό ομολογώ δεν το ήξερα (και πάλι δεν το κατάλαβα) αλλά απ’ότι φαίνεται έτσι τα διαβάζω εγώ, από τέλος προς την αρχή:μουάχαχα: Λοιπόν, άλλη μια προσπάθεια, “Μορφωμένη”, Tara Westover, ελπίζω να σου άρεσει κάποια απο τις επιλογές μου! Εγώ ομολογώ δεν είχα ακούσει κανένα από τα βιβλία (αν και ήξερα τον Matheson) αλλά ανυπομονώ να τα διαβάσω!
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Ναι κανονικά δεν επιτρέπεται τριλογία, αν όμως δεν υπάρχει ανάγκη να διαβάσεις και τα υπόλοιπα και υπάρχει αυτοτέλεια στην ιστορία του βιβλίου, είναι δεκτό, αλλά εφόσον το αλλάξατε εν τέλει και συνεννοηθήκατε μια χαρά! ^^

Και για να ξέρετε αν δεν ήταν και η Πεταλούδα δεν θα γινόταν ό,τι έγινε. Οπότε μην ευχαριστείτε μόνο εμένα!
Να είστε καλά και επανέρχομαι με σχόλια αργότερα ένεκα της ημέραςςςς! ::γιούπι:
 
Φίλτατε @Ιαβερης επιτέλους συναντιομαστε. Βρε μιας κι είσαι δικός μου άνθρωπος, να σου βάλω τίποτα από Σαντερσον να το χαρώ; :ρ Λοιπόν, άσε που θα πιάσεις τη Λαπτον, δώσε μου μέχρι το βράδυ να σου βάλω άλλα δύο, να έχεις να διαλέξεις. :ματιά: Θα ψάξω τα δικά σου επίσης το βράδυ, αλλά αφού προτείνεις τόσα θερμά την κουρτίνα γ, δεν μπορώ να τ παραβλέψω.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Όσων τα ταίρια σας έχουν διαβάσει ένα, δύο ή όλα της λίστας σας θα πρέπει να αντικαταστήσετε τα εν λόγω, για να έχουν όπως και εσείς διαθέσιμες τρεις επιλογές να διαλέξουν.

Η Σαώρη έχει εμφανιστεί 2 φορές, στο 8ο και στο 13ο ζευγάρι (?)
Ναι αν δεις την επισήμανση κάτω από το τρίτο ζευγάρι εξηγεί ότι έγινε γιατί έπρεπε να καλυφθεί το 13ο ζευγάρι, καθώς ήμασταν μονός αριθμός συμμετεχόντων. Θες να πάρεις μέρος για να παίξεις ζευγάρι με τον Τουραντό; :φρύδια::φιρουλί:

Φίλτατε @Ιαβερης επιτέλους συναντιομαστε. Βρε μιας κι είσαι δικός μου άνθρωπος [...]
Αυτό θα πει ταίριασμα! @Πεταλούδα τι χέρι ήταν αυτό καλέ; :χαχα:


@Θελόνιους έχω διαβάσει την τρίτη σου πρόταση του Primo Levi, οπότε όταν μπορέσεις γράψε μου μία άλλη πρόταση, αν και λογικά θα καταλήξω στη πρώτη πρόταση «Το δωμάτιο του Τζοβάνι».

@Τουραντό, σκόπευα να διαβάσω με την νέα χρονιά τους χαρταετούς πάνω από την πόλη, οπότε είναι και ευκαιρία ακόμα περισσότερο να πω πως μου φάνηκε, όταν το τελειώσω και όχι απλά να το κλείσω και να το αφήσω στην άκρη. :))))
 
Εγώ ομολογώ δεν είχα ακούσει κανένα από τα βιβλία (αν και ήξερα τον Matheson) αλλά ανυπομονώ να τα διαβάσω!
Το πιο σεκταριστικό είναι "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας" που βασίζεται σε αληθινή ιστορία. Αν διαβάσεις αυτό απλά μη διαβάσεις το εισαγωγικό σημείωμα από την αρχή γιατί κάνει σπόιλερ. Τα άλλα 2 είναι νορμάλ και πραγματικά δε ξέρω πιο από αυτά τα δυο είναι το αγαπημένο μου. Γενικά δυσκολεύτηκα με την επιλογή των βιβλίων γιατί πολλά που ήθελα να βάλω ήταν είτε στα αγγλικά ή σειρές είτε εκτός κυκλοφορίας.

Από τα δικά σου έχω ακούσει μόνο το "Είμαι όσα έχω ξεχάσει" , που σαν τίτλος μου αρέσει απίστευτα και το "Ο Κατάσκοπος που γύρισε από το κρύο " ενώ γνώριζα το "η λέσχη τιποτένιων ", αλλά όχι το "Μέση Αγγλία" (σήμερα το είδα). Αγνοούσα πλήρως το "Ο βασιλιάς της" και το "Μορφωμένη"
 
@Ιαβερης Σου ήρθα. Λοιπόν να βάλω κάτι από Έλληνα, ή δε θα μπορείς να το βρεις; Επίσης, να βάλω βιβλίο στα αγγλικά μιας που είσαι εκτός Ελλάδας;
 
@Ιαβερης Σου ήρθα. Λοιπόν να βάλω κάτι από Έλληνα, ή δε θα μπορείς να το βρεις; Επίσης, να βάλω βιβλίο στα αγγλικά μιας που είσαι εκτός Ελλάδας;
Βάγγυ, βάλε ξένους γιατί ελληνικά βιβλία δύσκολα θα βρω εδώ που είμαι. Πάντως τη Lupton θα τη διαβάσω να ξέρεις, έχω παραγγείλει κιόλας το βιβλίο. 👌
 
Top