Γουόρις Ντίρι & Καθλήν Μίλλερ (Waris Dirie & Cathleen Miller) : "Λουλούδι της ερήμου"

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης

Τίτλος: Λουλούδι της ερήμου
Πρωτότυπος τίτλος: Desert Flower
Συγγραφέας: Γουόρις Ντίρι & Καθλήν Μίλλερ (Waris Dirie & Cathleen Miller)
Μετάφραση: Μάρα Ευθυμίου
Εκδόσεις: Ωκεανίδα
Έτος έκδοσης: 1999
Έτος πρώτης έκδοσης: 1998 (Αγγλικά)
ISBN: 960-410-102-1

Η Γουόρις (που το όνομα της σημαίνει Λουλούδι της ερήμου), είναι κόρη οικογένειας νομάδων από την Σομαλία. Έγινε γνωστή, καθώς το έσκασε στα δεκατρία της χρόνια και σήμερα είναι γνωστό μοντέλο.
Στη Σομαλία, όπως και σε άλλες χώρες της αφρικανικής ηπείρου, υποβάλλουν στις γυναίκες τον ακρωτηριασμό των γεννητικών οργάνων τους. Με αυτό τον τρόπο, πιστεύουν ότι «καθαρίζονται» οι γυναίκες και είναι σίγουροι ότι θα πάνε άθικτες στο γάμο, ο οποίος μπορεί να είναι ανάμεσα σε ένα κορίτσι στην εφηβεία, με έναν ηλικιωμένο άντρα.
Το βιβλίο είναι γραμμένο λιτά και σε πρώτο πρόσωπο, καθώς πρόκειται για πραγματική ιστορία. Το ενδιαφέρον σε αυτό είναι ότι, με αφορμή το βάρβαρο έθιμο της κλειτοριδεκτομής, μας δίνεται η δυνατότητα να ρίξουμε μια ματιά στη ζωή των νομάδων της Σομαλίας. Η Γουόρις καθώς έφυγε από τον «πρωτόγονο» τρόπο ζωής και συνέχισε την ζωή της στον «πολιτισμό», μας μεταφέρει μια «αντικειμενική» άποψη αυτών των δύο τόσο διαφορετικών τρόπων ζωής.
Άνθρωποι φτωχοί, αγράμματοι, μετακινούνται συνεχώς, βρίσκοντας τροφή και νερό για τα ζώα τους. Η περιπλάνησή τους δεν σταματάει ποτέ, καθώς έχουν μεγάλες περιόδους ξηρασίας. Η περιουσία τους είναι τα ζώα τους, καθώς τα έχουν σαν νόμισμα συναλλαγής. Μεταφορικό τους μέσο, εκτός από τα πόδια τους, είναι οι καμήλες.

«Στην έρημο ο αέρας μεταφέρει τους ήχους σε μεγάλες αποστάσεις κι αυτοί οι ήχοι ήταν για μας κάτι σαν φάροι, όταν χανόμαστε τη νύχτα.»

Έχουν την δική τους φιλοσοφία, όσον αφορά το χρόνο. Ζουν στο παρόν, η νέα μέρα, είναι μια καινούργια μέρα. Χωρίς προγραμματισμούς, προσπαθώντας πάντα να έχουν καλή διάθεση, ξεκινούν το πρωί την καθημερινότητά τους φροντίζοντας τα ζωντανά τους. Αυτό είναι εξάλλου και το κύριο μέλημά τους.

«Σ΄εκείνη την τρυφερή ηλικία δεν μπορούσα να φανταστώ έναν κόσμο αλλιώτικο από εκείνον, όπου ζούσαμε με τις κατσίκες και τις καμήλες μας. Χωρίς ταξίδια σε άλλες χώρες, χωρίς βιβλία, τηλεόραση και κινηματογράφο, το σύμπαν μου περιοριζόταν σε ό,τι έβλεπα γύρω μου κάθε μέρα»

Η ιστορία, σε κάποια σημεία της, προκαλεί θλίψη. Όμως πάνω από όλα, μεταφέρει τον αγώνα μιας γυναίκας, που πάλεψε σε αντίξοες συνθήκες, για να καλυτερέψει την ζωή της.
Σήμερα, η Γουόρις Ντίρι, είναι Ειδική Πρέσβειρα των Ηνωμένων Εθνών.

Last edited by a moderator:

Βασιλης

Όμορφο Νιάτο
Θα παω να το παρω απο αυτα που εγραψες πραγματικα μου κινησες το ενδιαφερον πραγμα που δεν το παθαινω ευκολα :))) !!!!!!!

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Το είχα διαβάσει το βιβλίο αυτό πριν τέσσερα - πέντε χρόνια και το βρήκα τρομερά ενδιαφέρον. Όπως λες κι εσύ, Πεταλούδα, δεν σε μαγεύει τόσο με τον τρόπο γραφής, ο οποίος είναι απλός και χωρίς ιδιαίτερα στολίδια, όσο γι' αυτά που λέει.

Το έθιμο που ανέφερες περιγράφεται με τρόπο ρεαλιστικό και κάπως σκληρό, για μένα τουλάχιστον. Η συγκεκριμένη σκηνή είχε αποτυπωθεί στο μυαλό μου για πάρα πολύ καιρό, προκαλώντας μου αισθήματα όχι και τόσο ευχάριστα.

Γενικότερα πιστεύω ότι είναι καλό να διαβάζουμε τέτοια βιβλία - μαρτυρίες, τα οποία μας μεταφέρουν σε άλλους πολιτισμούς, γιατί μας κάνουν να δούμε τον κόσμο από μια άλλη σκοπιά.

Ανναμου

Όμορφο Νιάτο
το εχω διαβασει και εγω οταν ημουν στο σχολειο.απο τα λιγα βιβλια που με ειχαν συγκλονισει τοτε για τις ωμοτητες που εγραφε και για τα βαρβαρα εθιμα που ειχαν και δυστυχως εχουν ακομα στην Αφρικη..

εχει τυχει να διαβασω πολλα βιβλια σχετικα με παρομοιες ιστοριες -και για γυναικες σε μουσουλμανικες χωρες που τραβουν και εκει τα χιλια μυρια- αλλα αυτο νομιζω ειναι κορυφαιο στο ειδος του.

αξιζει να διαβαστει απο καθε γυναικα-γιατι οχι και απο αντρες βεβαια-.

εχει βγει και σε ταινια ( "desert flower" ονομαζεται ) , την ειδα και αυτην και δε μπορω να πω καλη ηταν, αλλα ξεφευγε σε πολλα σημεια απο το βιβλιο- αυτο δε μου αρεσε- και βεβαια δεν ηταν τοσο συγκλονιστικη οσο τα οσα περιγραφονταν μεσα στο βιβλιο.

Λουκουμάς

Όμορφο Νιάτο
Το βιβλίο δυστυχώς δεν έχει τύχει να το διαβάσω ακόμα... Η ταινία όμως ήταν συγκλονιστική όχι τόσο απο σκηνοθετική άποψη όσο σαν υπόθεση...

Το βιβλίο είναι συγκλονιστικό και περιέχει σκληρές "εικόνες" που σε ταρακουνούν.Η περιγραφή της κλειτοριδεκτομής μου έχει μείνει περισσότερο.Πιστεύω πως κάθε γυναίκα αλλά και κάθε άντρας πρέπει να διαβάσει αυτό το βιβλίο.
Όσον αφορά την ταινία,επειδή την είδα πρώτα από το βιβλίο, ήταν πολύ καλή αν και συνειδητοποίησα πως ξεφεύγει λιγάκι.Αλλά γενικά πάρα πολύ καλή.

Δρακοπυροσβέστης

Όμορφο Νιάτο
Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει αλλά και η μεταφορά του στην κινηματογραφική οθόνη είναι καλή!Δεν γνώριζα ότι υπήρχε αυτό το βιβλίο και αφού είδα την ταινία, το αναζήτησα και το αγόρασα.

Το βιβλιο δεν το εχω διαβασει, αλλα εχω δει την ταινια. Πολυ καλη, μου ειχε κανει εντυπωση τοτε που την ειχα δει... κυριως λογω της κλειτοριδεκτομης (μπρρρ, το λεω και ανατριχιαζω!) :μπρ: