Γιατί αποφεύγουμε να διαβάσουμε ένα βιβλίο;

Εσκιβέλ

Όμορφο Νιάτο
Σας έχει συμβεί ποτέ να έχετε αγοράσει ένα βιβλίο που αρχικά σας τράβηξε την προσοχή που όμως βρίσκεται καιρό ανέγγιχτο στην βιβλιοθήκη σας; και ενώ το βλέπετε κάθε μέρα για κάποιο λόγο αρνείστε πεισματικά να το ανοίξετε; Χωρίς να φταίει κάτι συγκεκριμένο, να διαβάζετε άλλα βιβλία και αυτό να το προσπερνάτε. Ώσπου μια μέρα αποφασίζετε να το ανοίξετε και ανακαλύπτετε ότι είναι υπέροχο και εύλογα αναρωτιέστε... Μα γιατί δεν το άνοιγα τόσο καιρό; Ποια είναι η κατάλληλη ψυχολογική κατάσταση και ο κατάλληλος χρόνος για να διαβάσεις ένα βιβλίο; Και τι είναι αυτό που σε ωθεί τελικά να το διαβάσεις; Φταίει η εικόνα, ο τίτλος, οι αναμνήσεις (ευχάριστες ή δυσάρεστες) που ίσως μας φέρνουν αυτά τα δύο σε συνδιασμό;

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πράγματι έχεις δίκιο. Πολλά βιβλία αραγμένα στην βιβλιοθήκη περιμένουν να έρθει η σειρά τους και.. περιμένουν και περιμένουν. :ουχ:

Πιστεύω πως ένας σημαντικός λόγος είναι η γενικότερη διάθεση και οι γενικότερες προτιμήσεις της συγκεκριμένης περιόδου. Π.χ. αγοράζεις να διαβάσεις ένα βιβλίο τού Νίτσε όμως ξαφνικά παρατάς τα φιλοσοφικά βιβλία γενικότερα και το ρίχνεις, ας πούμε, στα ιστορικά ή την λογοτεχνία. Οπότε εκείνο το καημένο περιμένει πότε... θα το ξαναφιλοσοφήσεις το θέμα :ρ

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μου έχει τύχει αρκετές φορές. Δεν θυμαμαι τα βιβλια, αλλά θυμαμαι πολυ καλα το γιατι :

Οταν αποφασιζω να καταπιαστω με κατι, οτι και αν ειναι αυτο, θελω να εχω και την αναλογη διαθεση και επιθυμια. Ετσι παντα ειμαι σιγουρη οτι θα ευχαριστηθω αυτο που θα κανω (και θα επιτυχω αν εχω βαλει κατι στοχο). Το ιδιο ισχυει και με το διαβασμα, θελω να ειμαι και στην αναλογη διαθεση.

Μου ετυχε λοιπον καποιες φορες, οταν πηρα το βιβλιο, λιγο μετα να μην ειμαι ετοιμη να καταπιαστω μαζι του. Η ελλειψη χρονου επισης, ειναι ενας αλλος σημαντικος παραγοντας για μενα, καθώς και η ατμοσφαιρα.

Επίσης μου ετυχε να μην με συγκινησει πια η πλοκη του, απο αυτα που θα διαβασω στο τελευταιο φυλλο στην περιληψη.

Τα παντα ομως, ειναι και θεμα στιγμης.. Μπορει να "πνιγομαι" και εντελως ξαφνικα να πεσει τυχαια στο χερι μου, και να καθισω εκει οπου και το βρηκα (πολλες φορες και μετεωρη στην καρεκλα, οταν σκαρφαλωνω στα πανω ραφια της βιβλιοθηκης μου) και να το διαβασω σχεδον ολο. Φοβαμαι να αλλαξω θεση, γιατι νομιζω πως θα χαθει η μαγεια της στιγμης. (πραγμα που ετυχε)..

Ετσι μια φορα μου ετυχε να εχω διαβασει διακοσες τουλαχιστον σελιδες, με το ενα ποδι στην καρεκλα και το αλλο σε ραφι της βιβλιοθηκης, και στο τελος να πιαστω τοσο που να μην μπορω να κουνηθω :))))

(μα κανω και εγω κατι περιεργα ωρες ωρες.. ειναι μετα να μην απορουν οι δικοι μου, οταν με βλεπουν σκαρφαλωμενη και ακινητη για κανα διωρο να διαβαζω, και με κινδυνο να πεσω ανα πασα στιγμη; :)))))

Παραμυθού

Όμορφο Νιάτο
Ετσι μια φορα μου ετυχε να εχω διαβασει διακοσες τουλαχιστον σελιδες, με το ενα ποδι στην καρεκλα και το αλλο σε ραφι της βιβλιοθηκης, και στο τελος να πιαστω τοσο που να μην μπορω να κουνηθω :)))) :)))))
Το μετέωρο βήμα της Λορένας... :))

Πολυξενη

Κοινωνός
Ετσι μια φορα μου ετυχε να εχω διαβασει διακοσες τουλαχιστον σελιδες, με το ενα ποδι στην καρεκλα και το αλλο σε ραφι της βιβλιοθηκης, και στο τελος να πιαστω τοσο που να μην μπορω να κουνηθω :))))
καλοοοοο :)

Μου συμβαινει να μην διαβασω κατι οταν παρω πολλα μαζι.
Παρασυρμενη την ωρα την αγοράς ή του δανεισμού, τυχαινει να περνω περισσοτερα απο ενα βιβλια.
καποιο απο αυτα μαλλον θα παραμεληθει. Πολλες φορες ετυχε να το επιστρεψω και να μην το διαβασω. Και μια φορα ετυχε να το ξαναβρω και να το δανειστω γιατι εκεινη την στιγμη καταλαβα ποσο ωραιο ειναι.

Ενταξει, δεν ειμαι και πολυ του διαβασματος. Μαλλον του.. ξαναδιαβασματος!

Εσκιβέλ

Όμορφο Νιάτο
Επίσης μου ετυχε να μην με συγκινησει πια η πλοκη του, απο αυτα που θα διαβασω στο τελευταιο φυλλο στην περιληψη.
Ναί και μένα μου χει τύχει πολλές φορές να μη με συγκινήσει η περίληψη κι'όμως όταν ξεκινήσω να το διαβάζω να με ξετρελάνει!

Τα παντα ομως, ειναι και θεμα στιγμης.. Μπορει να "πνιγομαι" και εντελως ξαφνικα να πεσει τυχαια στο χερι μου, και να καθισω εκει οπου και το βρηκα (πολλες φορες και μετεωρη στην καρεκλα, οταν σκαρφαλωνω στα πανω ραφια της βιβλιοθηκης μου) και να το διαβασω σχεδον ολο. Φοβαμαι να αλλαξω θεση, γιατι νομιζω πως θα χαθει η μαγεια της στιγμης. (πραγμα που ετυχε)..
Κι'εγώ αφήνω πολλές φορές άλλες δουλειές στη μέση και να ξεκινήσω να διαβάζω ένα απ'τα ''παραμελημένα'' βιβλία και να μου αρέσει τόσο 'ωστε είμαι ικανή να μαλώσω σοβαρά με όποιον με κουνήσει απ'τη θέση μου :μουάχαχα:

Ντόλυ

Όμορφο Νιάτο
Να σας πω τη αλήθεια για να αγοράσω ένα βιβλίο είναι σίγουρο ότι θα το διαβάσω και θα το ολοκληρώσω σύντομα. Η μοναδική φορά που μου συνέβη κάποιο βιβλίο της βιβλιοθήκης που αγόρασα να μην το διαβάσω, είναι ένα που πήρα επείδη ντράπηκα- πιέστηκα να το πάρω....

Βλέπετε έπεσα πάνω στη συγγραφέα του βιβλίου σε μια παρουσίαση που έκανε το βιβλιοπωλείο που συνηθίζω να πηγαίνω... και ξέρετε τώρα πως είναι αυτά.... Ήταν πολύ ευγενική και εγώ γενικά είμαι από τους ανθρώπους που δυσκολεύομαι να πω όχι, βρέθηκα και σε δύσκολη θέση, όποτε το πήρα.... και απο τότε έχουν περάσει εφτά μηνές και ακόμα τίποτα....

Το βλέπω και το προσπερνάω, τι να πω μαλλόν δεν ήρθε ακόμα η ώρα του:)):)):))

Σε ολους εχει τυχει σιγουρα αυτο Εσκιβελ:) Ειναι θεμα διαθεσης πιστευω.Το δικο μου παραδειγμα εψαχνα το''Κρινο στην κοιλαδα ''του Μπαλζακ 2 χρονια το ειχα παραγγειλει στο διαστημα αυτο 5 φορες και μου ελεγαν ειναι εξαντλημενο.Τελικα το βρηκα στη γιορτη μου το Δεκεμβριο και μεχρι τωρα δεν το εχω ανοιξει!!!!!!

Ιαβερης

Κοινωνός
ενα βιβλιο που δεν μπορω να διαβασω με τιποτα ειναι το ''πολεμος και ειρηνη'',εχω σπασει καθε ρεκορ ξεκινηματος και δε μπορω να το τελειωσω καμια φορα!μαλιστα πριν μερικες εβδομαδες ξαναπροσπαθησα αλλα ματαια, με νικησε το ατιμο!και μαλλον δεν προκειται να το διαβασω ποτε,τζαμπα το αγορασα...αλλο βιβλιοι που εχω στη βιβλιοθηκη μου και ουτε το εχω αγγιξει ειναι το '' για ποιον χτυπα η καμπανα'' του χεμινγουει, και ειχα μια χαρα οταν το αγορασα,αγωστο γιατι ομως δε με τραβαει καθολου να το ανοιξω...

Ώσπου μια μέρα αποφασίζετε να το ανοίξετε και ανακαλύπτετε ότι είναι υπέροχο και εύλογα αναρωτιέστε... Μα γιατί δεν το άνοιγα τόσο καιρό;;
Αυτο το ειχα παθει με το Ναρκισσος Και Χρυσοστομος του Εσσε. Δυο σχεδον χρονια το ειχα στην βιβλιοθηκη και χωρις καποιο συγκεκριμενο λογο δεν το ανοιγα να το διαβασω. Οταν το εκανα ομως (προσφατα) , καταλαβα οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα βιβλια(προσωπικο γουστο) που εχω διαβασει ως σημερα!

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Έχω αρκετά αδιάβαστα βιβλία στη βιβλιοθήκη μου και όμως συνεχίζω να αγοράζω όποτε μου δίνεται η ευκαιρία. Προσωπικά είναι θέμα ψυχολογίας ποιό βιβλίο θα επιλέξω. Ο Πόε στρογγυλοκαθόταν αρκετούς μήνες άθικτος στο ράφι και τον έπιασα σε ανύποπτο χρόνο. Η τελευταία μου αγορά, ο Λύκος της Στέπας, μάλλον θα περιμένει επίσης καιρό γιατί τελικά προτίμησα να ξεκινήσω την Αθανασία του Κούντερα. Ο οποίος Κούντερα είναι από τους πιο αγαπημένους μου συγγραφείς αλλά την Αθανασία άρχισα να τη διαβάζω 2 μήνες μετά την αγορά της! (Σήμερα θα πάω στην έκθεση βιβλίου στον Πειραιά με γεμάτο πορτοφόλι, καταλαβαίνετε πως ο φαύλος κύκλος θα συνεχίσει :χαχα:)

Φαίη

Κοινωνός
Κι εγώ έχω αρκετά αδιάβαστα βιβλία στη βιβλιοθήκη μου (μερικά μάλιστα αγορασμένα εδώ και αρκετά χρόνια). Για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα δανειζόμουν σαν τρελή από δω κι από κει άλλα βιβλία χωρίς να αγγίζω αυτά που ήδη είχα.
Και τώρα πάντως τυχαίνει να αγοράζω βιβλία και να τα αφήνω στη βιβλιοθήκη.
Η διάθεση μου καθώς και το αναγνωστικό μου ενδιαφέρον κατα διαστήματα αλλάζει κι αυτός είναι ο λόγος που κάνω ό,τι κάνω..Χμμμ...

Όπως φαίνεται υπάρχει ένας κοινός τόπος, όπου συναντιόμαστε όλοι, δηλαδή το να αρχίσουμε να διαβάζουμε ένα βιβλίο είναι θέμα διάθεσης της στιγμής. 'Ολοι μας όπως φαίνεται έχουμε βιβλία στη βιβλιοθήκη μας που μας περιμένουν να τα διαβάσουμε κι εμείς τα προσπερνάμε μέχρι που να έρθει η ώρα τους που κανένας δεν ξέρει πότε θα είναι. Η διάθεση της στιγμής δεν μπορεί να προγραμματιστεί. Έχει τη δική της ελευθερία απόφασης.

Αλίκη

Κοινωνός
Για τους εξης λογους:
-Γιατι το πηρα επειδη ειχε ωραιο εξωφυλλο (!)
-Γιατι δεν εχει και τοσο ωραιο εξωφυλλο (εκδοση εφημεριδας)
-Γιατι ειναι ΚΑΙ κλασικο ΚΑΙ τεραστιο
-Γιατι καποιος φιλος που εμπιστευομαι καπως μου ειπε οτι ειναι τοσο βαρετο που οταν το διαβαζε ο ιδιος κοντεψε να πεθανει (!)
-Γιατι παιζει ρολο και η διαθεση
-Γιατι ολο βγαινει καποιο καινουργιο που περιμενα ή βρισκω καποιο που εψαχνα και φυσικα πρεπει να το διαβασω εδω και τωρα!
-Γιατι ειναι Χριστουγεννα
-Γιατι δεν ειναι Χριστουγεννα
-Γιατι διαβασα κατι βαρυ, καποτε, και θελω τωρα κατι χαλαρο

Καπως ετσι εχω αφησει αδιαβαστα: Τους Αθλιους, το Ονομα του Ροδου, το Νημα της Χισλοπ, 2 που δε θυμαμαι πως τα λενε, ενα σχετικο με την Αννα Φρανκ, το Ντεμιαν του Εσσε, τον Φρανκεσταιν της Σελεϊ και κατι αλλα... Και καθε φορα λεω δε θα αγορασω αλλο βιβλιο γτ εχω αδιαβαστα, αλλα που!

Φένια

Όμορφο Νιάτο
Αλίκη, έχεις αφήσει αδιάβαστα τρία αριστουργήματα. Υποθέτω ότι σε αποθαρρύνει ο όγκος τους. Από τα λίγα που έχω καταλάβει για τις προτιμήσεις σου (οι οποίες συμφωνούν με τις δικές μου), θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με τον Φρανκενστάιν. Αποκλείεται να μην σου αρέσει- ένα κλασσικό, gothic, φιλοσοφικό βιβλίο αγωνίας. Αμέσως μετά πιάσε το Ονομα Του Ρόδου. Μεσαιωνικό μυστήριο, αστυνομική πλοκή, φιλοσοφικές προεκτάσεις - super! Για τους Αθλιους, τι να σου πω. ΠΡΕΠΕΙ να το διαβάσεις (ομολογώ ότι παραείναι μεγάλο).

Αλίκη

Κοινωνός
Φενια, αυτο θα κανω! Το βαλα σκοπο φετος που ειμαι και ανεργη κι εχω πολυ χρονο να τα διαβασω ολα αυτα τα αδιαβαστα βιβλια μου. Και ολο το σκεφτομαι πως εχω καποια αριστουργηματα στη βιβλιοθηκη μου που οταν θα τα διαβασω θα πω γιατι δεν τα διαβαζα τοσο καιρο και ολο το αναβαλω! Μολις τελειωσω τον "Μπρουτζινο Καβαλαρη" που διαβαζω τωρα και το "Νημα" που πηρα πριν τις γιορτες θα τα διαβασω σιγουρα. Θα ξεκινησω με τον "Φρανκεσταιν" που ειναι και μικρο, και θα τελειωσω με τους "Αθλιους" που ειναι τεραστιο :)

Μελουζίνα

Όμορφο Νιάτο
Βασικά "Οι Άθλιοι" που επί του παρόντος διαβάζω αγαπητή Αλίκη μπορεί να είναι μεγάλο αλλά διαβάζεται εύκολα (προσωπική μου άποψη). Μην σε αποθαρρύνει ο όγκος του. Συμφωνώ με την καλή μου Φένια ωστόσο. Πρέπει να ξεκινήσεις με το " Όνομα του Ρόδου"...

Ετσι μια φορα μου ετυχε να εχω διαβασει διακοσες τουλαχιστον σελιδες, με το ενα ποδι στην καρεκλα και το αλλο σε ραφι της βιβλιοθηκης, και στο τελος να πιαστω τοσο που να μην μπορω να κουνηθω
Αυτό πάει καρφωτό για το νήμα με τις "περίεργες στάσεις για διάβασμα"