Γιατί αγαπάμε τα κακά παιδιά και κολλάμε

Αριάδνη

New member
Η ιδέα για την δημιουργία αυτού του νέου νήματος είναι ακριβώς αυτός ο ισχυρισμός εδώ από τον φίλτατο Φαρο στο αντίστοιχο νήμα της περηφάνειας και προκατάληψης! Να το εξετάσουμε αλλιως και ψυχολογικώς!
Το γιατί οι γυναίκες είναι εμμονικές με ένα-δυο πολύ συγκεκριμένα πράγματα (π.χ. Ντάρση) έχει ψυχαναλυτικό ενδιαφέρον

Γιατι οι γυναίκες αγαπάμε τον Ντάρσυ;
αυτό παιδιά ειναι το υγιες πρότυπο και το υγιές ταίρι για μας τις γυναίκες με αυτό το πρότυπο να ταυτιστούμε που είναι το καλό αγόρι:)όμως όχι , δεν γίνονται ετσι τα πράγματα πάντα. Ας δούμε λιγο τι μας λέει η λογοτεχνία/ Λεωφορείον ο πόθος : Μπλανς Ντυπουα, ο ορισμός της γυναικείας θυματοποιησης από τον σύντροφο της αδελφής της που της ασκεί βία αλλα και σεξουαλική έλξη παράλληλα και τη φτανει στα όρια της/

Επίσης δείτε την ταινία ''μονομαχία κατά από τον ήλιο'' η πρωταγωνίστρια με τίποτα δεν μπορει να αγαπήσει αυτόν που της δίνει την ψυχη, την αγάπη, τον σεβασμό, την θελει για γυναικα του αλλά ερωτεύεται παράφορα τον αδελφο του που είναι σεξομανής και της φερεται σαν σκουπίδι και την βλέπει σαν χυδαια ερωμένη:ωιμέ:ΓΙΑΤΙ; Και οι ανδρες αγαπάνε τα κακα κορίτσια δηλ. αυτή που θα σε δει για τα λεφτά μόνο, τα διήμερα, το καλό ξενοδοχείο, την καλή ζωή που χεις να της προσφέρεις και να χει και αλλους δυο-τρεις από πίσω και αντιο όταν πια δεν θα δινεις τα υλικά αγαθά! αν δε, το αντίκειμενο του πόθου μας είναι και όμορφο και πονηρό και το ''κακό παιδί'', εκει μας δουλεύει ψιλό γαζι και μας υποβάλλει στις ορέξεις του και το θέλουμε , το τραβάει ο οργανισμός μας. Αν κάποιος μας φερθει καλά κλείουμε πόρτες άμεσα, το λεω και από προσωπική εμπειρια δηλ. το κακο έλκει, το καλό όχι! αυτά, μιλάω πάντως εμπεορικά πως αν τον φτυνεις τον αλλον , κολλαει αυτό είναι το μυστικό για μεγάλη ερωτική αποδοχή και όποιος ξερει να παιζει το παιχνίδι σωστα εχει και μια αλφα εμφανιση, κανει χρυσές δουλειές! Ο τουειν το χει πει ''Το σπάνιο , με αυτό που είναι δυσευρετο και δυσκολο να το βρούμε, με αυτό κολλάμε , είναι εγκεφαλικό παιχνίδι

Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
(Βέβαια, εγώ τον Ντάρση δεν τον έχω για "κακό" παιδί. Το σχόλιό μου ήταν περισσότερη στην εμμονή σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Π.χ. αν ρωτήσεις αγοράκια που μεγάλωσαν την δεκαετία του '80 τί αγαπήσανε από παιδικά, άλλος θα σου πει "την Οδύσσεια του Διαστήματος" άλλος θα σου πει "Τον Σπορ Μπίλλυ" άλλος "την Ομάδα Τζι" κτλ. Αν ρωτήσεις κοριτσάκια, το 97,54% θα σου πει "Κάντυ-Κάντυ". Όμως κατά τ' άλλα τίμιο το ερώτημά σου κι ας συζητηθεί. :))) )

Αριάδνη

New member
Ο νταρση ειναι το καλο παιδι φαρε το προτυπο του καλου παιδιου😅
Οπως λεει και μια αοιδος που βρισκω : " δεν μ αρεσουν τα καλα παιδια ειναι στο κρεβατι βαρετα, αμα θες να γινει η αρχη γινε τωρα ενα κακο παιδι" και οπως εχει πει και η θεα τζουλια" γυναικεια ψυχολογια, ζηταει χρημα και γοητεια" εγω θα ελεγα εξουσια αλλα τεσπα

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Εγω παντως ειχα ενα σχετικο σουξε με γυναικες που προηγουμενως ειχαν μπλεξει με κακα παιδια και ειχαν φαει τα μουτρα τους :))))
...μετα εφαγαν και παλι τα μουτρα τους, αλλα για αλλους λογους :))))

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Αυτό το νήμα μου θυμίζει κάτι τύπους που γκρινιάζουν ότι δεν βρίσκουν γκόμενα "επειδή είναι καλά παιδιά", ενώ οι γυναίκες, ρηχές κι ανούσιες, προτιμούν τους αλήτες. Και πιστεύουν ειλικρινά ότι για τις χυλόπιτες που τρώνε φταίει η μεγάλη τους καλοσύνη κι ο σεβασμός που δείχνουν στις γυναίκες :μαναι:

Έλλη Μ

Well-known member
Iζακι, άηλάβγιου!
Κι αντίστοιχα, εκείνες τις τυπισσες που ΜΟΝΙΜΩΣ γκρινιαζουν για τους αντρες που γνωριζουν, που ταλαιπωρούνται, που εχουν τον μ@λ@κομαγνητη λες και δεν ειναι επιλογές όλα αυτά, δεν εχουν (-με) ευθυνες κλπ κλπ.
Πω, αυτά τα στερεότυπα..
(ειμαι εντός θέματος, ε? :ρ)

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Με προσβάλετε ! θέλετε να πείτε οτι είμαι κακό παιδί δλδ ?? :φρύδια::φιρουλί:

Αριάδνη

New member
Κατα φωνη δηλ.σημερα ειδα μια μπλουζα που εγραφε ανφας good girls love , bad boys απο την πισω πλευρα της μπλουζας οποτε δεν ειναι ολα ενας μυθος

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Από το επεισόδιο του Σάινφελντ όπου μια κοπέλα γουστάρει τον Τζωρτζ γιατί τον παίρνει για "κακό παιδί". :χαχα:

[video=youtube;0UXR8444n8c]https://www.youtube.com/watch?v=0UXR8444n8c[/video]

Αριάδνη

New member
Μια περιτρανη ιστορικη αποδειξει πως τα καλα κοριτσια αγαπουν τα κακα αγορια ειναι πως ιταλιδα κομισσα ερωτευτηκε τον χρηστο νταβελη σε επισκεψη της στους δελφους! Τον ερωτευτηκε και η δουκισσα της πλακεντιας και μια κορη παππα τι να λεμε τωρα ολα αυτα στην βικιπαιδεια

Last edited:

Αριάδνη

New member

μαρλον μπραντο στο λεωφορειον ο πόθος το κακό παιδι , ο μπρουταλ ανδρας που ξερει να ριχνει τα χαστουκια του, αρεσε μην μου πειτε;

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Καλημέρα! Αριάδνη, δεν αντέχω θα ρωτήσω: δεδομένης της διαδικτυακής ανωνυμίας, είσαι γυναίκα;;; Διαβάζω και βγαίνω απ’ τα ρούχα μου...πολύ δε περισσότερο για τα σχόλια περί Pride and Prejudice, ένα εξαιρετικό ανάγνωσμα για το πώς δυό άνθρωποι μέσα απ’ τον έρωτα και σε βάθος χρόνου ξεπερνούν τα όριά τους και σμίγουν στη ζωή...Εδώ μεταφράζεται όλο αυτό “οι γυναίκες που τους αρέσουν οι σκληροί”;;;

Άσε που είναι όλη η κουβέντα σαν να βλέπει κανείς μεσημεριανάδικο κι εκεί αλλάζει κανάλι ή δεν το βάζει ποτέ, εδώ που υποτίθεται είναι ένας χώρος που μοιραζόμαστε την αγάπη της ανάγνωσης, τόση, μα τόση εξοντωτική ανάλυση περί του πώς οι γυναίκες αγαπούν κι ένα χέρι που ρίχνει χαστούκια;;;

Ντρέπομαι για την ανακύκλωση τέτοιου θέματος ειλικρινά.

Όποιος θέλει ας γράψει ό,τι θέλει μετά την παρέμβασή μου...θα ήθελα και θα περίμενα τουλάχιστον οι γυναίκες κάτι να έλεγαν γι’ αυτό το σαλονάκι της μιζέριας!

Αριάδνη

New member
Διανστ.μαλλον δεν καταλαβες και βλεπω κανεις επιθεση πολυ ασχημη χωρις λογο τι σημαινει ειμαι γυναικα; για ονομα του θεου και της παναγιας;δεν εχω να απαντησω κατι αλλο τα παιδια στην λεσχη γνωριζουν καλα ποια ειμαι θες να με προσβαλλεις οκ προσβαλλε με εγω απλα να περασει η ωρα τα γραφω σε συζητησεις που ολες τις κανουμε

Αριάδνη

New member
Κατοπιν τουτο παιδια αποχωρω δεν με εχουν ξαναπροσβαλλει ετσι σε 50 φορουμ που γραφω! Λυπαμαι