Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Βιβλιοφαγικά "μου αρέσει"- "δεν μου αρέσει"
Μου αρέσει αν μπαίνω στο βιβλιοπωλείο. Να μυρίζω, να ψηλαφώ, να περιεργάζομαι το βιβλίο.
Δεν μου αρέσει η ιντερνετική παραγγελία (αλλά εκ των συνθηκών τη συνηθίζω πια).
Μου αρέσει το δικό μου βιβλίο. Δεν μου αρέσει να δανείζω και να δανείζομαι.
Μου αρέσει να αναζητώ, δεν μου αρέσει να μου το τρίβει στη μούρη η διαφήμιση (ευπώλητο /αυτό που όλοι περιμέναμε κλπ).
Μου αρέσει να υπηρετεί η αφήγηση την πλοκή - δεν μου αρέσει ο "αφηγηματικός αυνανισμός" για να δείξουμε "πόσο περίτεχνοι και ικανοί αφηγηματικά είμαστε".
Μου αρέσει να διαβάζω και να "χάνομαι", δεν μου αρέσει να διαβάζω και να "αγωνίζομαι".
(να δείτε που θα σκεφτώ και άλλα).

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μου αρέσει όποτε πήγαινα (υπομονή και και θα ξαναπάμε) στο βιβλιοπωλείο να πάρω συγκεκριμένα βιβλία, έφευγα με παραπάνω από αυτά που είχα προγραμματίσει. Πόσο μου λείπει το shopping therapy του βιβλιοπωλείου.. :))))

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
(Μπράβο Ασάρα) - σχετικό.
Δεν μου αρέσει να χάνω τη σελίδα / παράγραφο που το άφησα.
Μου αρέσει να χρησιμοποιώ σελιδοδείκτη την απόδειξη, το εισιτήριο του καλοκαιρινού πλοίου, τα χαρτάκι-σκουπιδάκι που πέτυχα τυχαία. Δεν μου αρέσει να τσακίζω τα φύλλα.

Βασίλισσα

Κοινωνός
Μου άρεσε πολύ όταν πήγαινα στις συναντήσεις του Gutenberg που ένιωθα σαν να πηγαίνω σε κάποια κρυφή συνάντηση και μάθαινα πράγματα που ο άλλος κόσμος δεν ήξερε. (Ονειροπόλα nevermind).
Δεν μου αρέσει που πήρα κάποια βιβλία από εφημερίδα και μου καταστράφηκαν με το πρώτο άνοιγμα... Εγώ τα βιβλία μου τα ανοίγω και τα τσακίζω αν θέλω... δικά μου είναι... δεν θα τα δώσω. Έχω σκόρπιες σελίδες από βιβλία... δεν βαριέσαι; τα κάνω φωτογραφίες.

Χρυσένια

Κοινωνός
Μου αρεσει ο βιβλιοπωλης να ειναι συζητήσιμος , να μου προτεινει , να μου πει, τί εχει διαβασει απο τα καινουργια κλπ.
Μου εχει τυχει σε μεγαλο βιβλιοπωλειο χωρις να εχουμε πει κουβεντα, να ερθει ο τυπάς μαλλιάς, σκουλαρικάς και να μου δωσει στα χερια δυο βιβλια.
Μου λεει "αυτα θα παρεις!". Και εγω ετσι απλα υπεκυψα και βγηκαν διαμαντάκια!
Μου αρεσει να ανεβαινω στην σκαλα, που εχουν, και να ψαχνω τα πανω-πανω ραφια.
Αισθανομαι ενας Γιγαντας που ειναι ώρα να μεταλλαχθεί σε Υπερήρωα!
Μου αρεσουν οι σελιδοδείκτες-μαγνητες με τις εξυπνες φρασουλες τους.
Μου αρεσουν οι αφιερωσεις στην πρωτη σελιδα , οταν προκειται για δωρο.
Ειναι αμαρτημα να κανεις δωρο βιβλιο και να μην γραψεις κάτι ουσιαστικό και κιούτικο στο κενό φυλλο.
Μου αρεσουν τα βιβλια με ιστορικα στοιχεια και ψυχογραφικές προεκτάσεις.
Μου αρεσει να μυριζουν θαλασσα και αντηλιακο το καλοκαιρι και που φαινονται λιγο ταλαιπωρημενα επειδη τα αφηνω πανω στην αμμο, τα βαζω πανω στην πετσετα κλπ.
Μου αρεσει καθε φορα , που λεω σε φιλους "ΠΡΕΠΕΙ να το διαβασεις!" με υφος, που θυμιζει διαταγη , εκεινοι αναντίρρητα να υπακούουν....
Γιατι δε σηκωνω και πολλα πολλα!:))))