Βιβλιοπωλεία

Αστράρχης

Όμορφο Νιάτο
Συμφωνώ μαζί σου Αλίκη, στην επαρχία έχουμε ελάχιστες επιλογές και ακόμα λιγότερες "ευκαιρίες".

Επιδοξε συγγραφεα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.Τους δινεις 10 βιβλια και περνεις ενα.Αν νομιζεται οτι αυτο σας συμφερει οκ.Και προσεχε δεν σου δινουν λεφτα στο χερι.
Δεν λέμε το ίδιο πράγμα:) Δέχονται να σου "αγοράσουν" ένα βιβλίο μόνο αν αγοράσεις κάποιο από εκεί. Και το ποσό της έκπτωσης εξαρτάται από την τιμή του βιβλίου που αγοράζεις και όχι από την τιμή αυτού που σου "αγοράζουν" (συγκεκριμένα είναι 10% της τιμής του βιβλίου που αγοράζεις)

Επίσης, δεν δέχονται να τους δώσεις 2 ή 3 ή 10 βιβλία και να "πατσίσεις" με ένα δικό τους. Πάντα το <δίνεις ένα-παίρνεις ένα, με την όποια έκπτωση> εφαρμόζουν. Α, και δεν νομίζω να δίνουν ποτέ λεφτά στο χέρι.

Αυτά τουλάχιστον μου είχαν πει πριν μερικούς μήνες που είχα ρωτήσει.
(δεν εξατάζω το αν συμφέρει ή όχι, αυτό εξαρτάται από τον καθένα)

Εννοω οτι δεν κανανε εκπτωση 40% σε βιβλια που ειχαν χαμηλες τιμες.Καποια βιβλια που τα ειχαν ποιο χαμηλη τιμη (προσεχε χαμηλοτερη τιμη οχι εκπτωση) τα ανεβασαν λιγο ωστε η εκπτωση να μην ειναι 40% αλλα μικροτερη (ισως οχι πολυ αλλα μικροτερη)

Επιδοξε συγγραφεα πιστευεις οτι θα τους πας ενα βιβλιο το οποιο κοστιζει 2-3ευρω και θα σε αφησουν να αγορασεις ενα αλλο βιβλιο που κοστιζει 100ευρω και θα σου κοψουνε 10ευρω;

Έχεις έναν πόντο με το παράδειγμά σου. Ίσως θα έπρεπε να τους το είχα ρωτήσει αυτό όταν μου είχαν πει το σύστημά τους. Φαντάζομαι πως θα έχουν ένα πλαφόν, λογικά.
(προσωπικά δεν δίνω βιβλία στην Πρωτοπρία, οποτε και δεν με πολυ απασχολει για να ασχοληθω περισσοτερο)

Μαρτίνι

Όμορφο Νιάτο
Ντοστογέφσκι, χωρίς να είμαι ειδικός έχω την εντύπωση πως όταν μιλάμε για μια χ έκπτωση, αυτή πάντα αναφέρεται στην αρχική τιμή του εκδότη. Δηλαδή αν ένα καινούριο βιβλίο το κοστολογεί ο εκδότης 10 ευρώ, σε όλα βιβλιοπωλεία μέσα στην πρώτη διετία το βρίσκεις 9 (με -10%, το νόμιμο). Από τη διετία και μετά ο καθένας κάνει ότι γουστάρει -20%, -30% όσο θέλει. Έστω πως ένα βιβλίο 3ετίας πχ το έδινε στα 7 ευρώ. Λέγοντας τώρα πως κάνει 40% έκπτωση φυσικά και θα το δώσει 6 με βάση την αρχική τιμή των 10 και όχι λιγότερο επειδή ήδη το έδινε 7. Διαφορετικά θα μιλούσαμε για πολύ μεγαλύτερη έκπτωση και όχι 40%.

Τιτανοτεραστιος

Όμορφο Νιάτο
ειτε Αθηνα μενετε ειτε επαρχια,επιλογη μια και λεγεται....ΠΟΛΙΤΕΙΑ

εκπτωσεις της ταξης του 25-30% (εξαιρεση οι τιτλοι που υποκεινται στο Νομο περι ενιαιας τιμης)

απλα να φροντιζετε οι παραγγελιες να ξεπερνουν τα 30 Ε για να γλιτωνετε ταχυδρομικα...

http://www.politeianet.gr/help-guide#eksoda

Οντι

Όμορφο Νιάτο
Θα συμφωνησω απλα σε σπανιες περιπτωσεις η πρωτοπορια εχει καλυτερες τιμες.Π.Χ δειτε το ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ-ΝΟΙΜΑΝ ΡΟΝΙΘ και συγκρινετε τις τιμες των 2 σελιδων!

Δεν ξερω αν ταιριαζει εδω αυτο που θα γραψω αλλα θα το ρισκαρω :)
Το Βημα και τα Νεα διοργανωνουν και στην Θεσσαλονικη μπαζαρι βιβλιου?
ειτε Αθηνα μενετε ειτε επαρχια,επιλογη μια και λεγεται....ΠΟΛΙΤΕΙΑ

εκπτωσεις της ταξης του 25-30% (εξαιρεση οι τιτλοι που υποκεινται στο Νομο περι ενιαιας τιμης)

απλα να φροντιζετε οι παραγγελιες να ξεπερνουν τα 30 Ε για να γλιτωνετε ταχυδρομικα...

http://www.politeianet.gr/help-guide#eksoda

Μαρτινι εχεις δικιο.Ισως ειμουνα αδικος εδω αλλα ρε γαμοτο τι να κανω την εκπτωση 40% σε βιβλια που ειδη εχουν 30%;Θα κερδισω αλλο μισο ευρο,ε και;

Πιο πολυ με στεναχωρεισαι η Αλικη με το σχολιο της.

Οντι χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω πως ναι αλλα καλητερα να μας πει καποιος που ειναι απο εκει.Της Αθηνας θα γινει καπου μεσα Δεκεμβριου στο Μεγαρο.

Last edited:

Οντι

Όμορφο Νιάτο
Ντοστο απο Θεσσαλονικη ειμαι και δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν μπαζαρια που διοργανωνουν εφημεριδες.

10% έκπτωση κάνουν σε όλους τους τίτλους που αγοράζεις, και στους καινούργιους, μου το είπαν στο κατάστημα.
Ολα τα βιβλιοπωλεια εχουν μειον 10% στα καινουρια βιβλια (με ελαχιστες εξερεσεις)
Σχετικά με αυτό το 10%, έχω προσέξει πως στο site της Πολιτείας η έκπτωση 10% αναγράφεται με μαύρο χρώμα, ενώ όταν η έκπτωση είναι μεγαλύτερη τότε το αντίστοιχο ποσοστό αναγράφεται με κόκκινο!
Ισως έτσι να δηλωνεται εμμέσως οτι η έκπτωση 10% στα καινούρια βιβλία είναι κατά κάποιον τρόπο καθιερωμένη και δεδομένη (?)

Τιτανοτεραστιος

Όμορφο Νιάτο
Σχετικά με αυτό το 10%, έχω προσέξει πως στο site της Πολιτείας η έκπτωση 10% αναγράφεται με μαύρο χρώμα, ενώ όταν η έκπτωση είναι μεγαλύτερη τότε το αντίστοιχο ποσοστό αναγράφεται με κόκκινο!
Ισως έτσι να δηλωνεται εμμέσως οτι η έκπτωση 10% στα καινούρια βιβλία είναι κατά κάποιον τρόπο καθιερωμένη και δεδομένη (?)
Νομος περι Ενιαιας Τιμης:

τα 2 πρωτα της κυκλοφοριας ενος τιτλου,η εκπτωση δεν μπορει να ξεπερναει το 10% της τιμης καταλογου.

Αλίκη

Κοινωνός
Πιο πολυ με στεναχωρεισαι η Αλικη με το σχολιο της.
Με συγχωρείς αν σε στενοχώρησα, είδα μια απαξίωση της μοναδικής ευχαρίστησης που έχω στην αγορά βιβλίων (με το online shopping δεν τα πάω πολύ καλά) και πραγματικά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτό. Αν δεν αξίζει ούτε η Πρωτοπορία τότε δεν έχει νόημα να συνεχίζω να αγοράζω βιβλία, ούτε να περιμένω τα Χριστούγεννα ή τα γενέθλιά μου για να πάω Θεσσαλονίκη, ούτε να βιάζομαι να κατέβω από το λεωφορείο για να πάω στο αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο να δω τι "καινούργιο" θα βρω αυτή τη φορά! Το ότι θα έχουν κέρδος και οι ίδιοι εξυπακούεται, αν είναι δυνατόν, δεν έχω την απαίτηση να μου χαρίζει ο άλλος βιβλία για την ψυχή της μάνας του, αλλά τουλάχιστον αυτός με συμφέρει περισσότερο από όλους τους άλλους.

Βέβαια εσύ μιλούσες και για να πας βιβλία και όχι μόνο να πάρεις, οπότε μάλλον δεν μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα.

Ανδρομάχη

Κοινωνός
'Ταξιδεύοντας' κάθε μέρα για την δουλειά, έβλεπα από το λεωφορείο αυτή την εικόνα:

Πριν λίγο καιρό μπήκαμε με δύο φίλες συνλεσχίτισσες και δεν φύγαμε με άδεια χέρια!

Bookato - Book Bazaar
Κηφισίας 90, Αθήνα (λίγο πριν την Πανόρμου, στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας).
Έχει πάρα πολλά βιβλία και σε τιμές 3, 5 και 7€ και ανανεώνεται συνεχώς!

(Φάρε, ελπίζω να εννοούσες αυτό :ντροπή:)

Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
αν έχεις τα στοιχεία (και την άποψή σου σε μία σειρά) θα τα βάλουμε στην αρχική ανάρτηση :ναι:

Ασυζητητι ΠΟΛΙΤΕΙΑ -εχει απιστευτη ποικιλια,ωραιο περιβαλλον,υποβλητικο,τα περισσοτερα βιβλια στα 2/3 της τιμης που βρισκεις σε ολα τα υπολοιπα για να μη μιλησουμε για πληθος προσφορων κατω απο μιση τιμη..Αλλωστε σε τοση ποικιλια εκει χανεσαι-μπορω να ξοδεψω και τριωρα εκει μεσα για πλακα!!!

Ενιοτε ομως μπορει και ο ΙΑΝΟΣ να κανει συγκυριακες προσφορες σε συγκεκριμενους τιτλους-ακομη καλυτερες και απο της ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ.Κατα κανονα,ομως και ο ΙΑΝΟΣ ειναι ελαφρα ακριβοτερος απο την ΠΟΛΙΤΕΙΑ.Θυμαμαι ζητησα ενα βιβλιο απο τον ΙΑΝΟ,Λευκωμα για τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΑΟΥΣΒΙΤΣ,29 Ευρω.Η Πολιτεια σ'το εφερνε με 21 ευρω!!!!!Μιλαμε ενιοτε και για αστρονομικες διαφορες οχι ενα -δυο ευρω...Παντως και στον ΙΑΝΟ η εξυπηρετηση ειναι ικανοποιητικη
Στην δε ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα σε καλη τιμη.Εχω αγορασει best sellers του ΨΥΧΟΓΙΟΥ-απο ΜΑΝΤΑ,ΖΑΙΡΗ 6 ευρω κατω κλπ (κυκλοφοριας 2 μηνων)ελεγχοντας εξωνυχιστικα την κατασταση τους πρωτα-μεχρι και τη μυρωδια ελεγξα...Σε τοσον λιγο καιρο ειναι σαν καινουρια.Γιατι οχι?

Παλια συχναζα στα PUBLIC η ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ giaτι ηταν σχετικα πιο κοντα μου,ειχαν ποικιλια και δεν ειχα ανακαλυψει την ΠΟΛΙΤΕΙΑ ,τον ΙΑΝΟ κ τις προσφορες της ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΣ!Πλεον δεν παιρνω βιβλια απο αλλου!!!!Σε αυτους τους Πολυχωρους απολαμβανεις την Εμπειρια του Βιβλιου!!!

Και βεβαια δεν παταω καν το ποδι μου σε συνοικιακα βιβλιοπωλεια ,που η ποικιλια ειναι περιορισμενη,οι τιμες τους ειναι υψηλες και τα βιβλια τους συνηθως σκονισμενα κ κακοδιατηρημενα.Ειδικα στο ΡΟΚΚΑ -τουλαχιστον της περιοχης μου- ΟΥΤΕ ΑΠ ΕΞΩ -ειναι ακριβα,ειναι αγενεστατοι,δεν κανουν εκπτωση ενω ειμαι και εκπ/κος,η πολιτικη του μαγαζιου ειναι γενικα σχεδον...ληστρικη.

Ειχα ατυχεστατο περιστατικο με βιβλιο 10 χρονων που το πουλουσαν με 50 ευρω ,ενω ο οικος απο το 11 το εδινε νεα τιμη στα 25 ευρω-πραγμα που ανακαλυψα τυχαια 2 μερες αφοτου το ειχα παρει....Οταν τους εδειξα στην ιστοσελιδα του οικου ,καταπιαν τη γλωσσα τους ,γιατι δια νομου δεν επιτρεπεται να πουλας με τοση αποκλιση κ το παραδεχτηκαν κι οι ιδιοι.Με υποχρεωσαν ομως να αλλαξω το πανακριβο βιβλιο σχεδον επι τοπου,χωρις να παρω πιστωτικο ,αλλιως θα εχανα τα χρηματα μου.Ο ολος τροπος τους ηταν απαραδεκτος.Αυτο το περιστατικο επετεινε την αρνητικη γνωμη που ειχα απο καιρο για δαυτους.Κ βεβαια τιμες αθλιες.

Δεν αξιζει ,πιστευω ,να ψωνιζει κανεις απο συνοικιακα μαγαζια αν κι αυτα δεν αφουγκραστουν τις δυσκολιες των καιρων και δεν κατεβασουν τιμες κ φυσικα αν δεν δειχνουν ευγενεια
.

Σταυρούλα

Όμορφο Νιάτο
Από την Πολιτεία έχω παραγγείλει άπειρα βιβλία !!!

Είδα τη λίστα των βιβλιοπωλείων και θέλω να σας προτείνω δυο από τα αγαπημένα μου βιβλιοπωλεία εδώ στη Καβάλα. Και τα δύο έχουν πολύ ζεστό και όμορφο περιβάλλον. Πραγματικός θησαυρός για την πόλη.

1. Βιβλιοπωλείο " Σελίδες με άρωμα καφέ "
Ίωνος Δραγούμη 5, 1ος όροφος - Καβάλα

2. Βιβλιοπωλείο "Εκλογή"
Ομονοίας 133, Καβάλα