Βιβλίο για Ιθαγενείς της Αμερικής

Οινοχόος

Κοινωνός
Θέλω να μου προτείνετε ένα βιβλίο για τους ιθαγενείς της Αμερικανικής ηπείρου (ινδιάνους).
Όχι την ιστορία ενός προσώπου η φυλής αλλά γενικά.
Θέλω να μάθω για τον τρόπο ζωής, τα ήθη και έθιμα μέχρι την εποχή που εισέβαλαν οι απολίτιστοι λευκοί.
Δεν με πειράζει να είναι παλιό, ίσα ίσα :φρύδια:
Επίσης δεν με πειράζει να είναι στην αγγλική γλώσσα. Ίσως είναι και καλύτερα.
Ευχαριστώ

Σελεφά

Κοινωνός
Υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία όσον αφορά τους Προ-Κολομβιανούς πολιτισμούς. Επειδή δεν διευκρινίζεις τι ακριβώς ψάχνεις (πχ. για τους πολιτισμούς της Μεσοαμερικής, για τους πολιτισμούς της Καραϊβικής, για Παλαιολιθική Περίοδο, για Κλασική Περίοδο κτλ.), σου παραθέτω μια ενδεικτική βιβλιογραφία.
Από αυτή, από κάποια βιβλία διάβασα συγκεκριμένα κεφάλαια που με απασχολούσαν, ενώ κάποια άλλα τα έχω στη βιβλιογραφία μου προς τσεκάρισμα (γενικά είναι πολλά). Τώρα αν θέλεις για κάποιον συγκεκριμένο πολιτισμό, πες μου μήπως και έχω κάποιο βιβλίο υπόψη μου.

Υπάρχουν κάποια βιβλία που αποτελούν συλλογές διάφορων μύθων και μυθολογιών, όπως:
1. Bogoras, Waldemar. 1910. Chukchee Mythology
2. Dorsey, George. 1997. Traditions of the Arapaho
3. Lippincott, Joshua B. 2009. Folklore and Legends, North American Indians

Για Αζτέκους, Μάγια, Παλαιο-Ινδιάνους και γενικά για την αρχαιολογία κτλ.
1. Headrick, Annabeth . 2010. The Teotihuacan Trinity: The sociopolitical structure of an ancient Mesoamerican city
2. Carrasco David και Sessions Scott. 1998. Daily Life of the Aztecs: People of the Sun and Earth
3. Rojas, Jos, de. 2012. Tenochtitlan: Capital of the Aztec Empire
4. Prem, J., Hanns και Kurbjuhn, Kornelia. 1997. The Ancient Americas: A Brief History and Guide to Research
5. Kowalski, Jeff, Karl. 1999. Mesoamerican Architecture as a Cultural Symbol
6. Jablonski, Nina G. 2002. The First Americans: The Pleistocene Colonization of the New World
7. Meltzer, David J. 2009. First peoples in a new world: colonizing ice age America
8. Nichols, L., Deborah (επιμ.). 2012. The Oxford Handbook of Mesoamerican Archaeology
9. Sonneborn, Liz. 2007. Chronology of American Indian History
10. Ganteaume, R., Cécile (επιμ.). 2010. Infinity of Nations: Art and History in the Collections of the National Museum of the American Indian

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Εδώ με το ζόρι έχουμε καθηγητές για τους πολιτισμούς της Εγγύς Ανατολής...

Οινοχόος

Κοινωνός
Υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία όσον αφορά τους Προ-Κολομβιανούς πολιτισμούς. Επειδή δεν διευκρινίζεις τι ακριβώς ψάχνεις (πχ. για τους πολιτισμούς της Μεσοαμερικής, για τους πολιτισμούς της Καραϊβικής, για Παλαιολιθική Περίοδο, για Κλασική Περίοδο κτλ.), σου παραθέτω μια ενδεικτική βιβλιογραφία.
Από αυτή, από κάποια βιβλία διάβασα συγκεκριμένα κεφάλαια που με απασχολούσαν, ενώ κάποια άλλα τα έχω στη βιβλιογραφία μου προς τσεκάρισμα (γενικά είναι πολλά). Τώρα αν θέλεις για κάποιον συγκεκριμένο πολιτισμό, πες μου μήπως και έχω κάποιο βιβλίο υπόψη μου.

Υπάρχουν κάποια βιβλία που αποτελούν συλλογές διάφορων μύθων και μυθολογιών, όπως:
1. Bogoras, Waldemar. 1910. Chukchee Mythology
2. Dorsey, George. 1997. Traditions of the Arapaho
3. Lippincott, Joshua B. 2009. Folklore and Legends, North American Indians

Για Αζτέκους, Μάγια, Παλαιο-Ινδιάνους και γενικά για την αρχαιολογία κτλ.
1. Headrick, Annabeth . 2010. The Teotihuacan Trinity: The sociopolitical structure of an ancient Mesoamerican city
2. Carrasco David και Sessions Scott. 1998. Daily Life of the Aztecs: People of the Sun and Earth
3. Rojas, Jos, de. 2012. Tenochtitlan: Capital of the Aztec Empire
4. Prem, J., Hanns και Kurbjuhn, Kornelia. 1997. The Ancient Americas: A Brief History and Guide to Research
5. Kowalski, Jeff, Karl. 1999. Mesoamerican Architecture as a Cultural Symbol
6. Jablonski, Nina G. 2002. The First Americans: The Pleistocene Colonization of the New World
7. Meltzer, David J. 2009. First peoples in a new world: colonizing ice age America
8. Nichols, L., Deborah (επιμ.). 2012. The Oxford Handbook of Mesoamerican Archaeology
9. Sonneborn, Liz. 2007. Chronology of American Indian History
10. Ganteaume, R., Cécile (επιμ.). 2010. Infinity of Nations: Art and History in the Collections of the National Museum of the American Indian
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Μετα από αναζήτηση στο διαδίκτυο μου φάνηκε ότι τα βιβλία δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά σε ανθρώπους με εξειδικευμένες γνώσεις η αυτούς που θέλουν να τις αποκτήσουν.
Εγώ ανήκω στο ευρύ κοινό οπότε θα ήθελα κάτι ανάλογο.
Το βιβλίο "Οι Αζτέκοι" του soustelle jacques για παράδειγμα. Ποια είναι η γνώμη σου;
Διαβάζοντας το θα έχω μια γενική εικόνα για την ζωή ,τα έθιμα και τις συνήθειες αυτού του λαού πριν του επιβληθούν οι λευκοί δήθεν πολιτισμένοι;

Σελεφά

Κοινωνός
Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το έχω ούτε το έχω διαβάσει, ωστόσο ο ίδιος συγγραφέας έχει γράψει και το "Η Καθημερινή ζωή των Αζτέκων", η οποία αποτελεί μέρος σειράς βιβλίων σε σχέση με την καθημερινή ζωή διάφορων πολιτισμών και προσφέρει αρκετές πληροφορίες. Οπότε θεωρώ ότι "Οι Αζτέκοι", που όπως είπα είναι το ίδιου θα είναι ένα καλό εισαγωγικό που θα σου δώσει τις βάσεις για να πας παρακάτω, αν φυσικά σε ενδιαφέρει.
Ααα! επίσης είχε βγει μια σειρά "Οι Μεγάλοι Πολιτισμοί", από την Καθημερινή και το βιβλίο για τους Αζτέκους το έχει το Λεμόνι: Αζτέκοι, από τις απαρχές έως τον 16ο αιώνα. Εγώ έχω τον 1ο τόμο για την Ελλάδα, οπότε συγκριτικά πάντα, θα σου πω ότι είναι προσεγμένη έκδοση, με αρκετές φωτογραφίες και για το ευρύ κοινό.

Όσοn αφορά τα βιβλία που σου πρότεινα τα 2 και 4 (είναι νεότερες εκδόσεις από αυτή του Soustelle-1970), όπως και από τα βιβλία 1 και 3 για μύθους/μυθολογία είναι για το ευρύ κοινό. Τώρα που θυμήθηκα το βιβλίο με τους μύθους είναι κάτι ανάλογο του βιβλίου "Μύθοι των Αζτέκων και Μάγια" του Karl Taube, οπότε μπορείς να δεις και αυτό.

Κάθε ένα από τα παραπάνω πιστεύω θα σου καλύψουν τη γενική εικόνα που θέλεις. (Ξέρω πάρλα με έπιασε :χαχα:)

@Σαώρη εε αφού κάναμε την αρχή, σιγά-σιγά θα πάμε και κατά εκεί.

Σαώρη

Προσωπικό λέσχης
@Σελεφά Ποια αρχή καλέ με έναν καθηγητή εδώ και χρόνια και κάποια τμήματα χωρίς; :χαχα:

Σελεφά

Κοινωνός
@Σαώρη Είσαι υπερβολική... Υπάρχουν 2 καθηγητές. Ένας Αθήνα και ένας Ρόδο. Υπάρχει και ένας στο Αγρίνιο που κάνει 2 μαθήματα για την ιστορία των πολιτισμών.:χαχα:

Σαώρη

Προσωπικό λέσχης
Αυτό ουσιαστικά λέω, ένας σε κάποια τμήματα και κάποια χωρίς, χωρίς διάθεση να προστεθεί προσωπικό και άλλες κατηγορίες όπως η αρχαιολογία κεντρικής και νότιας αμερικης πχ. Αλλά σταματώ γιατί ξεφύγαμε. :ρ

Αντίβαρο

Κοινωνός
1) Αυτό;
2) ή αυτό;
(Όχι; Είμαι εκτός θέματος; Ή τα έχεις δει;
Αν και φαίνονται εξαντλημένα, σε κάθε περίπτωση ρώτα την εθνική βιβλιοθήκη ή καμία ακαδημαϊκή, μήπως βρεθεί καμία λύση μέσω σκαναρίσματος κ.λπ.)

Οινοχόος

Κοινωνός
Τελικά παραγγειλα "οι Αζτέκοι"', φαίνεται εύπεπτο και αναφέρεται στη πραγματικότητα γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι μύθοι. Διαβάζω αυτό και βλέπουμε.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Λεπόν οινοχόε βάλε έναν κράσο και ακού επειδή οι φίλοι παραπάνω δεν στα λένε όμορφα! Το μόνο που χρειάζεται να μελετήσεις για τον πολιτισμό των ιθαγενών της Αμέρικας είναι η αργοναυτική εκστρατεία. Είναι γνωστό τοις πάσι ΜΕ αποδείξεις οτι οι αργοναύτες ήταν οι πρώτοι που πήγαν εκεί και αυτοί αντέγραψαν οτι μπορούσαν από τον πολιτισμό μας. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους. Ακου με και θα με θυμηθείς...

ΥΓ: Αφού είπες και για αγγλικά δες αυτή τη λίστα: https://www.reddit.com/r/AskHistorians/wiki/books/americas (έχει βιβλία για όλη την ιστορία κατηγοριοποιημένα ανάλογα με το θέμα/ την περίοδο/ την περιοχή/ τον πολιτισμό μαζί με ένα μικρό σχόλιο για το καθένα για να δεις αν σου κάνει ή όχι)

Ιαβερης

Κοινωνός
@Οινοχόος Έχω στη βιβλιοθήκη μου μια πολύ όμορφη συλλεκτική έκδοση της National Geographic που λέγεται Indian Nations of North America και όπως λέει και ο τίτλος ασχολείται με τις ινδιάνικες φίλες της Βόρειας Αμερικής ( κομάντσι, απάτσι κλπ). Φυσικά δεν το έχω διαβάσει γιατί είναι προσβλητικό για μένα να μην έχω ΚΑΙ ΑΥΤΟ το βιβλίο αδιάβαστο στην ατελείωτη λίστα μου, όμως από μια πρόχειρη ματιά που έριξα θεωρώ ότι ίσως καλύπτει κάπως αυτό που ζητάς. Εχει αρκετες πληροφορίες για τα ήθη, έθιμα και τους μύθους των Βορείων ινδιάνων όμως περισσότερο εστιάζει στη μετά Κολόμβου εποχή με ιδιαίτερο βάρος στην εποχή της λεγόμενης Άγριας Δύσης που γνωρίζουμε από τις ταινίες γουέστερν. Αν μη τι άλλο είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη έκδοση, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει.

Ένα άλλο βιβλίο που θα ήθελα να σου προτείνω, το οποίο παρόλο που σίγουρα δεν είναι ακριβώς που ζητάς, αξίζει να του ρίξεις μια ματιά είναι το Bury my heart in Wounded Knee του Dee Brown. Πραγματευεται τους πολέμους των ινδιάνων με τους Γιανκηδες που δυστυχώς είχαν ως αποτέλεσμα την ολοκληρωτική καταστροφή των πρώτων και την εξόντωση κάθε ελπίδας τους να ξαναπαρουν τη γη που δικαιωματικά τους ανήκε. Ελάχιστες φορές έχω κλάψει με βιβλία, αυτό όμως με έκανε και δάκρυσα. Όσο κλισέ κι αν ακούγεται θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ιστορικό βιβλίο θα'πρεπε να διδάσκεται στα σχολεία.

Οινοχόος

Κοινωνός
Ιαβέρη ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα διαβάσω αυτο που πήρα τώρα και το αμέσως επόμενο θα είναι του dee brown καθώς καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι εστίαζει σε θέματα που με ενδιαφέρουν. Εγώ κλαίω με οτιδήποτε έχει καταστρέψει ο δυτικός τρόπος ζωής στο πέρασμα του αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση... :ματιά: