Βιβλίο: Ναι ή όχι στις διακοπές;

ΘοδωρήςΘοδωρής

Όμορφο Νιάτο
Το καλοκαίρι πλησιάζει, η ζέστες έχουν ήδη αρχίσει και δεν έχει σταματήσει το μυαλό μας να βρίσκεται στο πότε θα τελειώσει η δουλειά, πότε θα κλείσουν τα σχολεία, πότε θα ξεχυθουμε στις παραλίες για μπάνια και πότε θα χωσουμε το κεφάλι στις σελίδες του νέου βιβλίου που πήραμε απο το βιβλιοπωλείο, ή :μήπως;: όχι;

:λέσχη:

Το καλοκαίρι είναι εποχή ξεγνοιασιάς, γαλήνης και ηρεμίας. Άλλοι κάθονται στις ξαπλώστρες με τις ώρες μαζί με τα ψαθινα καπέλα και ψήνονται κατω απο τον ήλιο, ενώ άλλοι τρέχουν σε αεροδρόμια για ένα εβδομαδιαίο ταξίδι στο αγαπημένο τους προορισμό. Για άλλους όμως το καλοκαίρι σημαίνει δουλειά. Πολύ δουλειά, απο σερβιτόρους μέχρι ξενοδοχοϋπάλληλους. Όσοι όμως έχουν κουραστεί από την χειμερινή ρουτίνα ξέρουν οτι το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να τεμπελιασουν στον καναπέ, να δουν έναν ολόκληρο κύκλο Game of Thrones και να αράξουν! Έτσι προτιμούν να μην κουρασουν το μυαλό τους με άλλο ένα μυστήριο της Αγκάθα Κρίστι και να παρατήσουν τα βιβλία για λίγο.

Εσείς τι κάνετε στις διακοπές; Ιδού το ερώτημα:ιδέα: "ΝΑΙ Ή ΌΧΙ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ;" Εγω προσωπικά πέρυσι δεν διάβασα κανένα σε αντίθεση με πρόπερσι που είχα διαβάσει 13 βιβλία αλλά φέτος σκοπεύω να ξεσκηστω στο διάβασμα πάλι!! :διάβασμα8::διάβασμα7:

Last edited by a moderator:

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Για να το εχεις απο τωρα στο μυαλο σου σιγουρα το θες και θα διαβασεις πολλα!
Να σου ευχηθουμε καλες επιλογες,καλες διακοπες,οχι σκουπιδια,οχι πλαστικα σε θαλασσες και ακτες!
Για να χαρουμε και φετος ενα ομορφο καλοκαιρι!

Προσωπικα εχω περισσοτερο ελευθερο χρονο (και διαθεση) τις κρυες μερες του χρονου αλλα μου αρεσει και το καλοκαιρι με τα βιβλια.. (ειδικα η φαση με τις εκθεσεις και τα bazaar)
Εχεις καποια λιστα με βιβλια που θα διαβασεις στις διακοπες?

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Κάτσε να πάμε διακοπές πρώτα.
(Ο καθένας με τον καημό του :μαναι: )

Μακρυγιάννης

Κοινωνός
Παίρνω πάντα βιβλίο μαζί μου και αν προκύψει η συγκυρία το διαβάζω. Η αλήθεια είναι πως έχω χάσει πολλά μπάνια και είναι αφορμή τα βιβλία.

Βάγγυ

Κοινωνός
@Ίζι συμμερίζομαι τον καημό σου! Αν το φετινό καλοκαίρι μου είναι όπως το περσινό, την κάτσαμε τη βάρκα! :ρ Αλλά για να απαντήσω και στο Θοδωρή, κουβαλάω ένα βιβλίο μαζί μου πάντα, μέσα στα ΜΜΜ ειδικά όταν κατεβαίνω σχολή. Κουβαλάω μαζί μου βιβλίο ακόμη κι όταν κατεβαίνω με το αμάξι στη σχολή γιατί λέω, μπορεί να φτάσω νωρίτερα στη σχολή και να προλάβω να διαβάσω (ΣΠΟΙΛΕΡ ΑΛΕΡΤ: ποτέ δε φτάνω νωρίτερα :χαχα: ), οπότε εννοείται ναι βιβλίο στις διακοπές ;)

Τσίου

Μύστης
Κάτσε να πάμε διακοπές πρώτα.
@Ίζι συμμερίζομαι τον καημό σου!
Βρε κουτούτσικα, γιατί σκάτε; Όταν οι άλλοι θα κάνουν διακοπές, εμείς (δεν ξέρω για εσάς, εγώ σίγουρα) θα κάνουμε staycation! (τι vacation τι staycation). Για να απαντήσω κι εγώ στον Θοδωρή, πάντα έχω ένα βιβλίο μαζί μου, πολλές φορές και δύο για να γεμίζει η τσάντα (τι να κάνω όταν το παντελόνι μου δεν έχει τσέπες για τον καπνό, τα κλειδιά και τα λεφτά;!:γρμβ:). Φέτος δεν θα παραθερίσω κάπου αλλά παλιότερα τα περισσότερα βιβλία τα διάβαζα καλοκαιρινούς μήνες.

Ναπολέοντας

Όμορφο Νιάτο
Πάντα έχω βιβλία μαζί μου στις διακοπές, συνηθως τρία ή τεσσερα. Επίσης, έχω περισσότερα στο laptop σε ηλεκτρονική μορφή.

ΘοδωρήςΘοδωρής

Όμορφο Νιάτο
Εχεις καποια λιστα με βιβλια που θα διαβασεις στις διακοπες?
Όντως το έχω στο μυαλό μου και γι'αυτό ξεκίνησα αυτό το νήμα νωρίς γιατί δεν μπορώ να περιμένω έχω μια λίστα αλλά δεν ξέρω αν θα προστεθούν κι άλλα μπορεί...
Katherine Neville - Ο Μαγικός Κύκλος
Νίκος Καζαντζάκης - Σπασμένες Ψυχές
Διδώ Σωτηρίου - Ματωμένα Χώματα
Μαρία Λαμπαδαρίδου Πόθου - Το Ξύλινο Τείχος
Λένα Μαντά - Η εκδίκηση των αγγέλων
(Βασικά της Μαντά τα έχω όλα αλλά δεν με πολυενδιαφερουν να τα διαβάσω όλα μόνο μερικά διάβασα αλλά αυτό φαίνεται καλό)

και φυσικά σε ηλεκτρονική μορφης του Stephen King η συλλογή όλη Ο Μαύρος Πύργος και θα διαβάσω και το 22.11.63 στα ελληνικά (αν και έχω όλα τα βιβλία του θα αρκεστώ σε αυτά μέχρι στιγμής)

Σμίλα

Κοινωνός
Μου είναι αδιανόητο να πάω διακοπές χωρίς βιβλίο .Είναι η περίοδος με τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο και δεν θα διαβάσω; αδύνατον

Εξαρταται απο τη διαθεση μου... συνηθως το καλοκαιρι, ναι, διαβαζω. Τα Χριστουγεννα και το Πασχα παλι... οχι. :)))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Τελευταίες φορές που πήρα βιβλίο σε διακοπές, μοναχά το ταλαιπωρούσα κουβαλώντας το από εδώ κι από εκεί, και χειρότερο όλων: ξεχνώντας το μέσα στο αυτοκίνητο, όπου με το φαινόμενο του θερμοκηπίου, χάνει την ευλυγισία του. Δεν νομίζω να ξαναπάρω.