Βιβλία τσέπης

Σε λιγες μερες οι εκδοσεις Μεταιχμιο θα κυκλοφορισουν 10 γνωστους τιτλους βιβλιων τους (οπως Νεσμπο,Παπαδημητριου,Τατσοπουλο κ.α) σε βιβλια τσεπης.Θα ειναι ακριβως η ιδια μεταφραση με τα κανονικα απλα θα ειναι με μαλακο εξωφυλλο της πλακας και χαμηλης ποιοτητας χαρτι (περιπου σαν τις ξενες εκδοσεις).Οι τιμες τους θα ειναι χαμηλες 5,5 ευρω και 6,5 για τα βιβλια πανω απο 400 σελιδες.Αν πουλησουν τα συγκεκριμενα βιβλια ισως το συνεχισουν να το κανουν.Δηλαδη να κυκλοφορουν στην αρχη κανονικα τα βιβλια τους και μετα απο 2-3 μηνες να τα βγαζουν και σε πιο χαμηλη ποιοτητα.
Τι γνωμη εχετε εσεις γι αυτο το πειραμα;

Το θεωρώ πάρα πολύ καλό να ακολουθήσουν την τακτική των ξένων εκδόσεων δηλαδή να το βγάζουν πρώτα σε χαρντμπακ:

και μετά πέιπερμπακ:

διότι μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα πορτοφόλια :)
Επίσης πολλές ξένες εκδόσεις (Πένγκουιν) βγάζουν πέιπερμπακ βιβλία που είναι public domain, όπως Σέξπιρ, Όστεν, Στόουκερ κ.ά σε πολύ χαμηλές τιμές (συνήθως 2€)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μ'αρεσουν παρα πολυ τα βιλια τσεπης :)

Ειναι τοσο.. γλυκουλια.

Καλα κανουν και πονταρουν στην αισθητικη ενος μικρου βιβλιου.. πιστευω θα πιασει, ειδικα αν συνοδευτει και απο μια μικρη τιμη :))

Αμφισβητίας

Όμορφο Νιάτο
πιστευω πολυ σωστη κινηση που καλο θα ηταν να την ακολουθησουν και αλλοι εκδοτικοι οικοι.
το βιβλιο οφειλει να κυμαινεται σε προσιτες τιμες ωστε να μπορουν και τα κατωτερα λα'ι'κα στρωματα να αγορασουν περισσοτερα βιβλια με τα ιδια χρηματα.
το βιβλιο μορφωνει και για αυτο δεν πρεπει να ειναι ακριβο.
Αλλωστε ο μονος τροπος για να βγουμε απο την κοινωνικη κριση που διανυουμε ειναι η διαμορφωση παιδειας

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικά το βασικό πλεονέκτημα του βιβλίου τσέπης θεωρώ την τιμή του. Στην εν λόγω σειρά του Μεταίχμιου τα βιβλία που θα με ενδιέφεραν έχουν ήδη τιμή γύρω στο δεκάευρω οπότε 3-4 ευρώ φτηνότερα με αισθητά κατώτερη ποιότητα δεν το θεωρώ και την τρελή ευκαιρία.

Το Μεταίχμιο είχε κάνει άλλη μια απόπειρα γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 2000 για να δημιουργήσει μια σειρά κλασικής λογοτεχνίας τσέπης χωρίς θεαματικά αποτελέσματα, την ίδια περίοδο είχε κινηθεί και ο Anubis για μια σειρά βιβλίων φαντασίας σε εκδόσεις τσέπης που και αυτή δεν μακροημέρευσε, αλλά και η πιο πρόσφατη σειρά Anubis Pocket που προσπάθησε να μιμηθεί τις εκδόσεις Bell (που κυριαρχούν στην αγορά βιβλίου τσέπης από την δεκαετία του 80-90) στην επιλογή θεμάτων αλλά και συγγραφέων (σε σημαντικό βαθμό νέων εκδόσεων και όχι μόνο βιβλία που κυκλοφορούν στα Ελληνικά αλλά σε κατώτερη έκδοση) και που όμως δεν είχε ιδιαίτερη επιτυχία.

Πιθανά να αγοράσω κάποια βιβλία από την σειρά, αλλά μόνο αν είναι αισθητά φθηνότερα από την έκδοση βιβλιπωλείου

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Στην εν λόγω σειρά του Μεταίχμιου τα βιβλία που θα με ενδιέφεραν έχουν ήδη τιμή γύρω στο δεκάευρω οπότε 3-4 ευρώ φτηνότερα με αισθητά κατώτερη ποιότητα δεν το θεωρώ και την τρελή ευκαιρία.
Άσε που πολλά απ' τα βιβλία του Μεταιχμίου, εκτός από φθηνά γενικά, είναι και πολύ ελαφριά, σαν τσέπης.

Μπουγάτσα

Όμορφο Νιάτο
Εμενα μου αρεσουν κυριως λογω βαρους. Ενας απο τους λογους που παιρνω μεσω εφημεριδων. Το βρισκω καλη κινηση.

Άγγελος Κ

Όμορφο Νιάτο
Δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο τσέπης αλλά έχω την αίσθηση πως θα είναι λίγο κουραστικό στο διάβασμα.:διάβασμα9:

Παρόλα αυτά τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα. :ωραίος:

Γιούγκερμαν

Όμορφο Νιάτο
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα βιβλία στην Ελλάδα είναι τόσο ογκώδη. Τεράστια γράμματα, χοντρό χαρτί, αραιοτυπωμένα. Και η τιμή διπλάσια πολλές φορές από την αντίστοιχη του εξωτερικού. Γιατί ρε παιδιά; Μακάρι να πιάσει το εγχείρημα του Μεταίχμιου, και να βρει και μιμητές.

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Κατ'αρχήν σαν κίνηση ακούγεται πολύ καλή.Το φτηνό βιβλίο είναι η μόνη λύση με τις οικονομικές δυσκολίες που έχουμε όλοι μας.Πρέπει όμως να δούμε πρώτα την ποιότητα της έκδοσης και την καλαισθησία της.Ακόμη, υπάρχει ο κίνδυνος να λείπουν στοιχεία της κανονικής έκδοσης στα τσέπης(σημειώματα εκδότη,παλιές κριτικές,βιβλιογραφία κλπ.).Νεοελληνικές πονηριές!!!

Σταυρούλα

Όμορφο Νιάτο
Μ'αρέσει! :γιούπι: Όλα τα βιβλία που έχω στα γαλλικά είναι τσέπης! Είναι εύχρηστα και πολύ φθηνότερα! :))))

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Μ'αρέσει! :γιούπι: Όλα τα βιβλία που έχω στα γαλλικά είναι τσέπης! Είναι εύχρηστα και πολύ φθηνότερα! :))))
Για τα ξενόγλωσσα τσέπης θα αναφέρω ένα παράδειγμα:Οδηγός τουριστικός της σειράς TOP-10 πόλεων στα αγγλικά 9€.Ο αντίστοιχος μεταφρασμένος στα ελληνικά 16€(χωρίς το χάρτη τσέπης που υπάρχει στην ξενόγλωσση έκδοση).

Πολυξενη

Κοινωνός
Πολύ καλή κίνηση από το Μεταίχμιο, έχω αγοράσει ήδη δύο και μάλλον θα αποκτήσω περισσότερα. Μικρα, ελαφριά, οτι πρέπει για την παραλία και την τσέπη μου. :)
Το καλό είναι πως αντίθετα με τις προσφορές των ηλεκτρονικών βιβλιοπωλείων, το αγοράζω φθηνά εκείνη τη στιγμή. Δε χρειάζεται να συμπληρώσω την παραγγελία και να τη φτάσω στο ποσό που δεν θα με επιβαρύνουν έξοδα αποστολής.

Προφέσορας

Όμορφο Νιάτο
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που το μαλακό εξώφυλλο είναι της πλάκας.Πολλά βιβλία έχουν μαλακό εξώφυλλο.Επίσης αν αναφέρεσαι στην σειρά "Μετέχμιο Pocket" τα βιβλία λόγω διαστάσεων και μόνο δεν χωρούν στην τσέπη με την κυριολεξία της λέξης απλά είναι πιο οικονομικά.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στο βιβλίο η εκδίκηση από Yrsa Sigurdardottir θα μπορούσε να είχε το εξώφυλλο της αγγλικής έκδοσης i remember you που μου αρέσει καλύτερα.

Προφέσορας

Όμορφο Νιάτο
Σήμερα παρέλαβα το βιβλίο η εκδίκηση από τα Public και πραγματικά οι διαστάσεις είναι πολύ μικρές ! Σε μεγάλη τσέπη χωράει !