Βιβλία που θα θέλατε να δείτε στη μεγάλη ή στη μικρή οθόνη.

Υπάρχουν τόσα βιβλία που έχουμε δει τις σελίδες τους να ζωντανεύουν στον κινηματογράφο και άλλα στην τηλέοραση.Μερίκα ήταν πολυ καλές μεταφορές άλλα πάλι όχι.Όμως τα βιβλία είναι τόσα πολλά που αρκετα ενω θα άξιζε δεν έχουν γίνει ταινίες ή σειρές.Υπάρχει κανένα που θα θέλατε να δείτε στη μεγαλη ή στη μικρή οθόνη?

Κατά τη γνώμη ένα απο αυτά που θα ήθελα να δω στην μικρή οθόνη είναι το "Εσχατοι Καιροι" της Αναστασίας Καλλιοντζή.Αστυνομικό με πολύ αγωνία και αρκετά καλή υπόθεση που πιστέυω θα έπιανε περισσότερο στην τηλεόραση από οτι σαν βιβλίο.

Μια περίληψη του βιβλίου εδώ:Ο Άρης Παγκράτης είναι ένας διάσημος ηθοποιός. Έχει τα πάντα. Το μόνο που λείπει από τη ζωή του είναι το να παίξει το ρόλο του Θεού - ώσπου του δίνεται η ευκαιρία να το κάνει. Ο Φώτης Μπούρμαλης είναι ένας άσημος αρχιφύλακας. Μια ολόκληρη ζωή περιμένει και προσεύχεται για την ευκαιρία να ξεφύγει απ' την αφάνεια, μια ευκαιρία που δεν έρχεται - ώσπου οι προσευχές του εισακούονται. Ο Λευτέρης και η Δάφνη Ματζιούρη είναι ένα πολύ αγαπημένο ζευγάρι που ζει στην Πετρούπολη. Είναι πάμφτωχοι μα έχουν την αγάπη τους, δώρο Θεού, κι αυτό τους φτάνει. Το αληθινό τους πρόβλημα είναι η δεκαπεντάχρονη κόρη τους, η Βενετία. Αποδίδουν τις απόψεις της μικρής για τη ζωή στην ελαφρομυαλιά της ηλικίας. Όμως... δεν μπορούν καν να φανταστούν τι τους περιμένει. Μια στιγμή είναι αρκετή για να συναντηθούν οι ζωές όλων αυτών των άγνωστων ως χθες ανθρώπων. Μια τόση δα στιγμή κι ένα σκοτεινό παιχνίδι της μοίρας είναι αρκετά για να δουν ο Λευτέρης και η Δάφνη Ματζιούρη τον κόσμο τους να καταρρέει και τη ζωή τους να καταστρέφεται. Και τότε, αυτοί οι πάλαι ποτέ φιλήσυχοι χριστιανοί μετατρέπονται σε τέρατα... Οι "Έσχατοι καιροί" είναι μια προφητεία που αναφέρεται μέσα στις Γραφές. Είναι το "σημείο μηδέν" του κόσμου, όπου συμβαίνουν πάσης φύσεως δεινά. Το παράξενο είναι πως οι άνθρωποι δείχνουν εντελώς ανυποψίαστοι - πιστεύουν μάλιστα ότι βρίσκονται στον κολοφώνα της δόξας τους, στο απόγειο της ευτυχίας τους...

Πολύ ωραίο θέμα Μαργαρίτα :μπράβο:

Θα έλεγα πολλά, αλλά σίγουρα πρώτο θα ηταν το αγαπημένο μου βιβλίο, "Η φόρμουλα του Θεού". Περιπέτεια με καταιγιστική δράση και μπόλικα φιλοσοφικά ερωτήματα. :ναι:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ωραίο νήμα, Μαργαρίτα! Όταν είχα διαβάσει το "Αϋπνία" του Σ. Κιγκ, είχα σκεφτεί πως θα ήθελα να γυριστεί σε ταινία. Σίγουρα θα είναι δύσκολο να αποδωθούν οι γερασμένοι πρωταγωνιστές που για λίγο γίνονται νέοι, τα παράξενα ανθρωπάκια που δεν είναι άνθρωποι κτλ. Όμως θα ήθελα πολύ να αποδωθούν όλα αυτά που ζουν παράλληλα με εμάς, αυτές οι δυνάμεις που μας επηρεάζουν και δεν τις βλέπουμε, οι αύρες, το νήμα της ζωής.

Ακόμα, θα ήθελα να δω το "Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Κώστα Καρακάση, που περιγράφει την ζωή της δυναμικής Αθηνάς. Εκτός από την ιστορία του βιβλίου, που μου άρεσε, ένας άλλος λόγος είναι ότι θα είναι εποχής, γιατί περιγράφει μια παλαιότερη εποχή.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Διάφορα αστυνομικά τού Μανσέτ και ειδικά την "Πρηνή Θέση τού Σκοπευτή."

Συμφωνώ με την Πεταλούδα για το "Ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη" (μου αρέσουν πολύ οι ταινίες εποχής!)...Προσθέτω το "Παλιοκόριτσο" του Llosa και το "Στην καρδιά των μουσώνων" της Gregson...

Εγώ θα ήθελα να δω στην μικρή οθόνη σαν σειρά το "Χειρόγραφο της Πράγας" του Παναγιώτη Κονιδάρη. Η υπόθεση εξελίσσεται γύρω από το χειρόγραφο Βόινιτς. Ένας έλληνας βιβλιοδέτης προσπαθεί να λύσει το μυστήριο του χειρογράφου ταξιδεύοντας σε διάφορες περιοχές (από Μονεμβασιά μέχρι Πράγα), ενώ παράλληλα κάποιοι έχουν εξαπολύσει κυνηγητό εναντίον του. Πιστεύω ότι θα ήταν μια πετυχημένη μεταφορά στην μικρή οθόνη. Επίσης, το ίδιο πιστεύω και για την "Θεανώ, η λύκαινα της Πόλης" της Λένας Μαντά. Θα ήταν καταπληκτική ιδέα και επίσης πετυχημένη μεταφορά (ειδικά αν η σκηνοθεσία ήταν του Κώστα Κουτσομύτη). Αν και απ' ό,τι είχα ακούσει ετοιμαζόταν να προβληθεί το " Έρωτας σαν βροχή" από ένα κρατικό κανάλι. Όσον αφορά το "Αθηνά - Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Πρέπει να υποστεί αρκετές αλλαγές για να μεταφερθεί στην μικρή οθόνη......

ενα ακομα που θα ηθελα ειναι το φιλι του δρακου της δημουλιδου πιστευω πως με μια καλη σκηνοθεσια θα ηταν πολυ καλη σειρα.να σας πω την αληθεια βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια στην ελληνικη τηλεοραση ενα νησι ειχαμε φετος και τωρα μας πρηξανε με τα τουρκικα.τοσα και τοσα βιβλια υπαρχουν με πρωτοτυπες ιστοριες,αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που οι μεγαλυτερες επιτυχιες στην μικρη αλλα κυριως στην μεγαλη οθονη ειναι ταινιες βασισμενες σε βιβλια.

ενα ακομα που θα ηθελα ειναι το φιλι του δρακου της δημουλιδου πιστευω πως με μια καλη σκηνοθεσια θα ηταν πολυ καλη σειρα.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό της Δημουλίδου.....έχω όμως ορισμένες αμφιβολίες για το αν θα πετύχαινε η μεταφορά του στην τηλεόραση. Θεωρώ ότι πρέπει ο σκηνοθέτης να είναι αρκετά έμπειρος, προκειμένου να υπάρξει ένα καλό αποτέλεσμα. (Ο Κυρίτσης άραγε; Θα ήταν και στο στοιχείο του... )

οσο το σκεφτομαι και τα δακρυα του θεου της Δημουλιδου θα ηθελα να το δω σε σειρα ,ειχα ακουσει οτι θα αρχιζαν γυρισματα κλπ αλλα τελικα τιποτα ακομα!

Πολυ ωραιο θεμα.
Αυτην την στιγμη μου ερχονται στο νου.
Ο δρομος με τις φαμπρικες--Σταινμπεκ Τζων (μπορει και να εχει γινει ταινια)
Το φυλαχτο--King Stephen και Straub Peter.
Και με το φως του λύκου επανέρχονται--Ζυραννα Ζατελη.

Ωραίο θέμα! :μπράβο:
Ένα βιβλίο που θα ήθελα να δω σε ταινία είναι το Τριανταφυλλάκι της Τζένιφερ Ντόνελι (και γενικά όλη την τριλογία της). Ακόμα, το Ένα παιδί μετράει τα άστρα θα ήταν ωραίο σε σειρά, όπως και το Φιλί του δράκου της Δημουλίδου.
Κοίταξα και τις προτάσεις των υπολοίπων και είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Μακάρι να βλέπαμε κατι παρόμοιο στην τηλεόραση αλλά πού.... Πάντως, είχα διαβάσει σε κάποια συνεντευξη πως η Μαντά (ή η Δημουλίδου;:χμ: θα σας γελάσω δε θυμαμαι) είχε πάει σενάριο στο μέγκα για να γίνει σειρά αλλά της είπαν όχι γιατί προτιμούν τα τούρκικα λόγω χαμηλού κόστους....

Ευφάνταστο νήμα Μαργαρίτα :μπράβο:
Τρία βιβλία μου ήρθαν στο μυαλό:
- ''Λεβιάθαν'' του Paul Auster. Από τους αγαπημένους μου συγγραφείς που θεωρώ ότι το γράψιμο τους είναι κινηματογραφικό.
- ''Το παιχνίδι του Έντερ'' του Orson Scott Card. Θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνει μια εξαιρετική ταινία επιστημονικής φαντασίας.
- και κάτι εξαιρετικά φιλόδοξο ως τετράωρη υπερπαραγωγή ''Το Αλεξανδρινό Κουαρτέτο'' του Lawrence Durrell μόνο και μόνο για να δω στη μεγάλη οθόνη τις εκπληκτικές εικόνες της λατρεμένης μου Αλεξάνδρειας που πλημμυρίζουν το βιβλίο.

Κλεοπατρα κ εγω θα ηθελα πολυ να δω το Τριανταφυλλακι. Πιστευω θα ειναι πολυ ωραια ταινια.

Ανταρη παλια μ'ενδιεφερε να διαβασω το Νεκροσκοπο, αλλα τελικα δεν το ξεκινησα. Τι εννοεις οτι ειναι εξω απο τα συνηθισμενα οσον αφορα τους βρικολακες;; Τι διαφορα εχουν αυτοι;

Ενα φρέσκο βιβλίο που διάβασα σχεδόν με το που βγήκε (από το αγγλικό πρωτότυπο) και είμαι σίγουρος ότι θα κάνει επιτυχία, αν γίνει ταινία, είναι το "Μπρούκλιν" του Ιρλανδού, Κολμ Τόιμπιν.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Το Μαύρο Πύργο του Κινγκ εννοείται! Όμως το μόνο σίριαλ που παίζεται (εδώ και χρόνια μάλιστα) είναι αν θα γυριστεί τελικά, από ποιον θα γυριστεί, ποιος θα πρωταγωνιστήσει κ.ο.κ. Μέχρι και ιστοσελίδα υπάρχει με τις εξελίξεις για την ταινία και τη σειρά που είναι/δεν είναι στα σκαριά. Για τον ρόλο του Ρόλαντ στηρίζω Χιου Λόρι - έχει το πακέτο :) Βέβεια υπάρχει και ο κίνδυνος να το καταστρέψουν. Τι ωραία θα ήταν να το αναλάμβανε κανένας Τζάκσον... :μαναι:

Πολυ ενδιαφερον νημα,πραγματι.Συγχαρητηρια Μαργαριτα!!!

Λοιπον συμφωνω απολυτα για το ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΟΜΟΡΦΗ,θα ηταν μια επικη παραγωγη!!Παρολαυτα θα απαιτουσε μεγαλο προυπολογισμο,διοτι περιλαμβανει πολλες σκηνες απο την αριστοκρατια,θα απαιτουσε πολλα εξωτερικα γυρισματα,ακριβα κοστουμια κλπ.Η ΛΥΚΑΙΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ επισης θα ειχε ενδιαφερον...

Αυτο ομως που θα επιθυμουσα να δω σε ταινια ειναι το εκπληκτικο κλασσικο βιβλιο του ΤΖΑΚ ΛΟΝΤΟΝ Ο ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΣ σε μια μεταφορα της προκοπης που να αποδιδει την ηθικη συγκρουση των ηρωων κ ολο το εωσφορικο μεγαλειο του κεντρικου ηρωα του.

Στο ρολο του ΛΥΚΟΥ ΛΑΡΣΕΝ, δε θα μπορουσα να φανταστω αλλον απο τον αφοπλιστικο κ ιδιοτυπα ωραιο ΑΛ ΠΑΤΣΙΝΟ,με το σαρδονιο χαμογελο του-παρα το μικρο του αναστημα!Ο ρολος αυτος εχει πολλα κοινα με τν Συνταγματαρχη ΣΛΕΙΝΤ στο Αρωμα Γυναικας κ τον Τζον Μιλτον στο ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ-κουτι θα του ερχοταν...
Στο ρολο του διανοουμενου ΧΩΜΦΡΕΥ ΒΑΝ ΓΟΥΙΝΤΕΝ θα εβαζα τον ΤΟΜ ΧΑΝΚΣ κ της γλυκιας ,αλλα πανεξυπνης κ φινετσατης ΜΟΝΤ ,την ΕΥΑ ΓΚΡΙΝ.