Βιβλία μικρά...αλλά θαυματουργά

Θεωρώ μικρό αλλά το πλέον θαυματουργό βιβλίο που γράφτηκε ποτέ το: "Μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος" Μαρξ-Ένγκελς.
Επίσης μικρό & θαυματουργό θεωρώ και το: "Εχθροί εξ Αίματος" του Αρκά.
Είναι και το: "Ο Μικρός Πρίγκηπας" του Εξυπερύ.
Είναι πολλά ακόμα, που να κάθεσαι να τα γράφεις! :ναι:

Χήθκλιφ

New member
Στην δική μου λίστα από 'μικρά αλλά θαυματουργά' έργα τοποθετώ τα εξής:

"Η εφεύρεση του Μορέλ" - Κασάρες
"Ο σωσίας" - Ντοστογιέφσκι
"Το υπόγειο" - Ντοστογιέφσκι
"Ο μάστρο - Ζαχαρίας" (Ο ρολογάς της Γενεύης) - Βερν
"Πρόσκληση σε έναν αποκεφαλισμό" - Ναμπόκοφ
"Το μάτι" - Ναμπόκοφ
"Σκακιστική νουβέλα" - Τσβάιχ
"Η μάσκα του κόκκινου θανάτου" - Πόε
"Περιπέτειες της παραμονής πρωτοχρονιάς" (Περιπέτειες τη νύχτα του Αγίου Σιλβέστρου) - Χόφμαν
"Το στρίψιμο της βίδας" - Χ. Τζέιμς
"Γράμματα ενός ασήμαντου δολοφόνου" - Χοσέ Κάρλος Σομόθα.
'Ο αισθησιαστής' - Πάλισερ
"Ονειρεμένη ιστορία" - Σνίτζλερ.

Last edited:

Μαρτίνι

New member
Το σπίτι των κοιμισμένων κοριτσιών - Kawabata
Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου - Marquez
Ο ταχυδρόμος του Νερούδα - Skarmeta
Η τυφλή ακτή - Dominguez
Η καταραμένη αυλή & Η δεσποινίδα - Andric
Το τούνελ - Sabato Τι βιβλιάρα ήταν αυτό!!

Μίθρι

New member

Η τελευταία διάλεξη παίδες είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, το οποίο σου δείχνει μια άλλη οπτική γωνία της ζωής. μόλις διάβασα βιβλία μικρά αλλά θαυματουργά αυτό μου ήρθε κατευθείαν στον νου

Είχα αναρτήσει ξανά λίστα για το συγκεκριμένο νήμα,όμως το σκέφτηκα καλύτερα και κατέληξα στα εξής:

1)Η Φάρμα των ζώων,Τζώρτζ Όργουελ

2)Ο Ξένος,Αλμπέρ Καμύ

3)Η Πτώση,Αλμπέρ Καμύ

4)Άνθρωποι και Ποντίκια,Τζον Στάινμπεκ

5)Στόμα γεμάτο χώμα,Μπράνιμιρ Στσεπάνοβιτς

6)Το ζώο που ξεψυχά,Φίλιπ Ροθ

7)Η Ταπείνωση,Φίλιπ Ροθ

8)Το καλοκαίρι του κυρίου Ζόμμερ,Πατρίκ Ζισκίντ

9)Ήσυχες μέρες στο Κλισί,Χένρι Μίλλερ

10)Άνθρωπος για όλες τις δουλειές,Τσάρλς Μπουκόφσκι

11)Θα φωνάξω την αστυνομία,Ίρβιν Γιάλομ

12)Ο μεγαλοβιομήχανος,Μπ.Τρέηβεν

Χήθκλιφ

New member
"Το Τούνελ" - Ερνέστο Σάμπατο
"Φλογισμένη σελήνη" - Μέμπο Τζιαρντινέλι
Ολιγοσέλιδα & άκρως συγκλονιστικά!!! Τα διάβασα πρόσφατα, όμως έχουν ήδη κερδίσει την θέση τους ανάμεσα στα δικά μου κορυφαία (ακριβέστερα, δεν μπορώ να τα ξεπεράσω..).

Το Ακου Ανθρωπακο δεν ειναι πολυ μικρο παντωσ...

Συντομα βιβλια που με συγκλονισαν:Αφεντης &Δουλος του Τολστοι!Μεσα σε ελαχιστες σελιδες με κανονικη,αν οχι κ μεγαλη γραμματοσειρα-συμπυκνωσε με ακρως συγκινητικο τροπο το νοημα της ζωης!Στην καρδια με βρηκε...Δεν μπορουσα να ξεπερασω τη συγκινηση που μου προκαλεσε!Καιρο ειχα να το νιωσω αυτο με βιβλιο!Διαβαστε το!

Αμεσως μετα διαβασα το επισης συντομο ,αλλα βαθια αλληγορικο και υπαινικτικα πολιτικο "Ανθρωποι κ Ποντικια" του Σταινμπεκ!Πολυ δυνατο ψυχογραφημα και τοιχογραφια της κοινωνιας...

Αλλο ειναι ο Τρελος Με τους Κοκκινους Κρινους,ενα διηγημα του Ξενοπουλου σε εκδοση τσεπης!Αφορα σε εναν μοναχικο 40αρη που εχει αποσυρθει απο τν κοσμο με μονη συντροφια τον κηπο με τους αλυκους κρινους που κρυβουν ενα τραγικο μυστικο...Συγκλονιστικο αθηναικο μελοδραματικο ρομαντζο-ψυχογραφημα...

Η Πανουκλα δεν πιανεται για μικρο βιβλιο,εε;.

Last edited:
Κατά σειρά προσωπικής αξιολόγησης, απ' αυτά που έχω διαβάσει:

1. Μπάρτλμπυ, ο γραφέας (Χέρμαν Μέλβιλ)
2. Σωφρονιστική αποικία (Κάφκα)
3. Το ημερολόγιο ενός τρελού (Γκόγκολ)

...και ένα αουτσάϊντερ, απλά το αναφέρω επειδή με είχε εντυπωσιάσει για την ευρηματικότητα του

"Έλος", του Πέτρου Τσαλπατούρου

Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Έχω εδώ και καιρό που ανατρέχω ξανά και ξανά σ’ ένα όμορφο βιβλίο από κάθε άποψη. Πρόκειται για το έργο του Ράϊνερ Μαρία Ρίλκε, Το βιβλίο της φτώχειας και του θανάτου. Την έκδοση, που έγινε σε 1000 αντίτυπα, υπογράφει ο εκδοτικός οίκος “Ίνδικτος”, τον Οκτώβριο του 2008. Μεταφράστηκε απ’ την Βασιλική Παπαγεωργίου. Προλογίζει ο Άρθουρ Αντάμωφ και το επίμετρο γράφει ο Σωτήρης Γουνελάς. Είναι όλο μαζί το κείμενο 65 σελίδες. Το σχήμα του είναι 9.6Χ16 εκ.

Μικρά και θαυματουργά;
Χμμ
αλωπαρμένοι κώλοι κι άλλα θαυμαστά (sic / λέμε sic).
«Kakoriziki», Ανώνυμου (ασφαλώς), εκδόσεις Εξαρχείων Τοποβόρος / προϊόν αυστηρά τοπικής προσέγγισης.
Τιμή: 480 λιρέτες εξαρχείων (12χ16), δεν γράφει σελίδες, τις μέτρησα με το χέρι: 31.

Telika mono egw thn agaphsa toso polu.
Den exw ti na pw. Tetoia upokrisia.
Na einai kataramenoi se olh th zwh tous.
Tous a3izei mono h kolash.
Ekei 8a prepeires oles panw sas.

3:08:21μμ, Δευτέρα 13 Μαρτίου 2006

Last edited:
H ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ-Σωτη Τριανταφυλλου
Αφεντης και Δουλος -Τολστοι
Υπογειο -Ντοστογιεφσκι
Ξαναβρηκα το Φιλο μου-Φρεντ Ουλμαν
Το Αγορι Με τη Ριγε Πιτζαμα-Τζον Μπόυν
Σκακιστικη Νουβελα οπως επεσημανε η Μητις
Ασκητικη του Καζαντζακη οπως προαναφερθηκε.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Δυό βιβλιαράκια της “Στιγμής". Πώς μου ξεφεύγουν τόσα πολλά δεν είναι παράξενο...Αγαπημένες οι εκδόσεις “Στιγμή”. Αυτά μου είχαν ξεφύγει...

Αντόν Τσέχωφ, Σχετικά με τα ψάρια. Μετάφραση Γιώργου Τσακνιά. Εκδόθηκε το 1999. Μετράει ύψος 18εκ και πλάτος 12.7εκ. Είναι μόλις 6χιλ. παχύ κι αριθμεί 60 σελίδες κείμενο, αλλά πληροί όλους τους κανόνες της κλασσικής τυπογραφίας, όπως λευκό φύλλο εμπρός με το copyright στη πίσω πλευρά του, σελίδα ψευδότιτλου, σελίδα τίτλου, περιεχόμενα. Στο τέλος σελίδα κενή με μικρό σχέδιο και μετά ο κολοφώνας.

Στιχάκια του φλαμένκο, επιλογή-σημειώσεις-μετάφραση του Ξ. Α. Κοκόλη. Είναι η επανέκδοση του 2007, με πρώτη έκδοση το 1989. Ίδια ακριβώς διάσταση με το προηγούμενο 8χιλ. παχύ με 93 σελίδες συμπεριλαμβανομένων των σημειώσεων και των περιεχομένων...

"Ασκήσεις Ύφους" του Ραιημόν Κενώ και το "Θαυμαστό Ταξίδι του Καμπέθα ντε Βάκα" του Χάνιελ Λογκ: μικρά αλλά θαυματουργά!
Το πρώτο, πανέξυπνο και απροσδόκητο, ενώ το δεύτερο περιγράφει πως μια ομάδα Ισπανών κατακτητών, μέσα από μια επώδυνη και μακρά πορεία ανάμεσα σε έρημες και αφιλόξενες εκτάσεις που κατοικούνται από πρωτόγονες φυλές, χάνει κάθε επίκτητο πνευματικό αλλά και φυσικό στοιχείο του "πολιτισμού" φτάνοντας στον πυρήνα της ανθρώπινης φύσης.

Μορέλλα

New member
Καλημέρα...δύο μικρά αλλά θαυματουργά όπως αναφέρεται...

'Αιμομιξία' Μαρκήσιος ντε Σαντ
'Η μοναξιά είναι από χώμα' Μαρώ Βαμβουνάκη

Μιντόρι

New member
Το πρώτο μικρό αλλά θαυματουργό βιβλίο που μου έρχεται κατά νου είναι ο ""Χρυσός σκαραβαίος" του Edgar Allan Poe!!!
Και "Ο μικρός πρίγκιπας" βέβαια ,που νομίζω ότι εννοείται!!!

Το πιο μικρο και αγαπημένο βιβλίο που έχω είναι "Η μηχανή του χρόνου" του Χεμπερτ Τζορτζ Γουεπς από τη σειρά micro books του ΣΚΑΙ, "για ταξίδια στο χρόνο"...
γενικά τα μικροσκοπικά βιβλία είναι ότι πρέπει για διάβασμα μέσα σε τρόλεϊ, μετρό κτλ...

Last edited: