Αστυνομική Λογοτεχνία στο Βήμα

Σήμερα ξεκίνησε η σειρά. Η εφημερίδα κοστίζει € 4,25 μαζί με το βιβλίο. Πρώτο το 'Νυχτερινό δελτίο' του Μάργαρη. Η έκδοση πολύ απλή, πλην όμως προσεγμένη. Ελαφρύ βιβλίο, ιδανικό για την παραλία!

Αριάδνη

Κοινωνός
Ψηνομαι να πάρω του Γιαννη Μάρη, εχω ακούσει πολύ καλά λόγια, για να δούμε..μετά εχει γραψει πολλά αστυνομικά που εχουν γινει και ταινίες..

Πολυξενη

Κοινωνός
θα πάρω όλη τη σειρά,μέχρι τον Αύγουστο που παίρνω άδεια θα έχω να διαλέξω ανάμεσα σε αρκετά αυτά που θα πάρω μαζί μου:))

Σόφκι

Κοινωνός
Και εγω θα τα παρω ολα!!!!Μεγαλο παθος τα αστυνομικα γενικοτερα..Και κυριως στην τηλεοραση...Μονο Κριστι εχω διαβασει σε αστυνομικο βιβλιο...

Εύμορφος

Όμορφο Νιάτο
Η σειρά αποτελεί μια πρώτη καλή γνωριμία με το ελληνικό αστυνομικό μυθιστόρημα από τον Γιάννη Μαρή και τον ήρωα του αστυνόμο Μπέκα εως τον Χαρίτο του Μάρκαρη, τον Ανδρέα Αποστολίδη (Έγκλημα στην πανσιόν Απόλλων), την Αθηνά Κακούρη και άλλους.
Φυσικά και θα τα πάρω όλα!:μαναι:

Φένια

Κοινωνός
Κι εγώ τα βρήκα καλή ιδέα. Εχω διαβάσει πολλά του Μαρή και λίγη Κακούρη, οπότε θα καλύψω ασμένως τα κενά που έχω στην ελληνική αστυνομική λογοτεχνία.

Αριάδνη

Κοινωνός
Το πρώτο του Μαργαρη το πήρε κανείς; υπάρχει και κει αστυνομικός σαν τον Μπέκα; του Μάρη ειναι μετά από πολλά χρονια το αντιτυπο αυτό που θα βγει..ανυπομονώ μέχρι την Κυριακή!

Ναι υπάρχει, ο αστυνόμος Κώστας Χαρίτος, ο οποίος στο συγκεκριμένο βιβλίο κάνει το ντεμπούτο του.

Πολυξενη

Κοινωνός
Το "Νυχτερινό Δελτίο" έχει μεταφερθεί στη τηλεόραση με τον πολύ καλό Μηνά Χατζησάββα στο ρόλο του αστυνόμου Χαρίτου.

Αριάδνη

Κοινωνός
Ευχαριστω παιδιά..

το πήρα σημερα, μια μέρα γρηγοροτερα από την συνιθισμένη..γιατί; τεσπα και το αρχισα στο φουλ..ωραια γραφή και ο Μαρής πολυγραφότατος από οτι διαβασα στην αρχή και νομικός σαν επάγγελμα!!

πολύ καλό σαν πρώτη εντυπωση, καλά το πρώτο αστυνομικό που διαβάζω..ξερω το τέλος αλλά αυτο δεν με αποθαρρυνει καθόλου- το ξέρετε και σεις αν έχετε δει τις αμφιβολίες του 64'..με Κουρκουλο και Τσιουνη στους κεντρικούς ρόλους-ο Μπέκας δεν παιζει σε αυτό αλλα κάποιος που του μοιαζει!

Πολυξενη

Κοινωνός
Σήμερα είχε σειρά "το χαμόγελο της τζοκόντας" του Φίλιππου Φιλίππου και ακολουθουν "εγκλήματα στην πανσιον Απόλλων" του Ανδρέα Αποστολίδη στις 31/7 και "επίγραμμα θανάτου" του Τζίμμυ Κορίνη (πρώτη φορά ακούω το όνομα) στις 7/8

Και εγώ για 6 είχα ακούσει. Μάλλον θα είδαν την επιτυχία και αποφάσισαν να το τραβήξουν...Καλό αυτό για μας...Έχω πάρει τα 4 από τα 5 έως τώρα (μου λείπει το Νο3) και αν και δεν τα έχω διαβάσει ακόμα, η έκδοση μου φαίνεται καλή. Το χαρτί ικανοποιητικό, όπως και η γραμματοσειρά. Το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι ότι το εσωτερικό πλαϊνό κενό των σελίδων είναι σχεδόν ανύπαρκτο και πρέπει να ανοίγεις πολύ το βιβλίο για να διαβάσεις κάπως άνετα, με συνέπεια να φθαρεί αρκετά. Βέβαια μιλάμε για εκδόσεις των 4,25 € οπότε μη ζητάμε και πολλά...:))

Φαροφύλακα πρόκειται για τους βασικότερους εκπροσώπους της Ελληνικής αστυνομικής λογοτεχνίας. Η επιλογή είναι καλή. Τώρα βέβαια μόνο αν σου αρέσει το είδος αυτό.

Σημερα πηρα του Αποστολιδη '' τα εγκληματα στην πανσιον Απολλων '' ποσα εχει δωσει ως τωρα?Θα ηθελα τους τιτλους αν γινεται

Σόφκι

Κοινωνός
1.Νυχτερινο Δελτιο-Πετρος Μαρκαρης
2.Το Κοκκινο Βαζο-Γιαννης Μαρης
3.Αστυνομικες Ιστοριες-Νικος Φωσκολος
4.Κυνηγος Φαντασματων-Αθηνα Κακουρη
5.Το χαμογελο της Τζοκοντα-Φιλιππος Φιλλιπου.
Το εκτο ειναι αυτο που εχεις εσυ...Ξερει κανεις ποσα θα ειναι ολα;;

Nαι , εφτά είναι όλα. Ακολουθεί αυτή την εβδομαδα ένα του Τζίμη Κορίνη που δεν θυμάμαι τον τίτλο, και τέλος.

Ιαβερης

Μύστης
κι εγω χθες πηρα το βιβλιο του Αποστολιδη,αλλα αναγκαστικα επειδη η εφημεριδα σκετη χωρις προσφορα ειχε τελειωσει.Παντως εχω παρατηρησει οτι τελευταια,ισως λογω της κρισης,ο κοσμος δεν πολυαγοραζει πλεον τις κυριακατικες εκδοσεις με τις προσφορες.θυμαμαι παλια,τουλαχιστον στην πολη μου,αν δεν προλαβαινες να πας στο περιπτερο μεχρι τις 10-11 η ωρα παει το'χασες το βιβλιο,το dvd ή οτιδηποτε ειχε προσφορα.