Από πού το αβατάριό σου;

Πίκος Απίκος

Κοινωνός
Δεν το καταλαβα.
Όμως το κρατος πρέπει να διασφαλισει τα διακαιώματα τους. Αν οχι το κρατος τοτε ποιος θα τους δωσει δικαίωμα υιοθεσίας, γαμου και τα λοιπά.

Ναπολέοντας

Όμορφο Νιάτο
Δεν το καταλαβα.
Όμως το κρατος πρέπει να διασφαλισει τα διακαιώματα τους. Αν οχι το κρατος τοτε ποιος θα τους δωσει δικαίωμα υιοθεσίας, γαμου και τα λοιπά.
Στο ποστ μου μιλούσα για τη θρησκευτική δεξιά που θέλει το κράτος να προωθεί 'χριστιανικές αξίες', κλπ. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν πιστεύω ότι το κράτος πρέπει να επιβάλει κάποιου είδους ‘ηθική’ ή να λέει στους πολίτες τι μπορούν να κάνουν στην ιδιωτική τους ζωή (αν μπορούν ή δεν μπορούν να είναι ομοφυλόφιλοι, κλπ).

Τέλσον

Όμορφο Νιάτο
To δικό μου δεν ξέρω, πάντως της Στιλλ ιλλ είναι από έναν υπέροχο καλλιτέχνη, τον perfume genius! :γιούπι:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Τον έχω ερωτευτεί εδώ και μέρες και παίζω σε λούπα τα δύο τελευταία άλμπουμ που έχει κυκλοφορήσει. The Bowie vibes are strong and me likey very much :γιούπι:

Τέλσον

Όμορφο Νιάτο
Με συγκινείς! :κλαψ: Να ακούσεις και τα normal song, all waters και hood από το άλμπουμ Put your back n2 it!!
Συγγνώμη για το εκτός θέματος μήνυμα

Τσίου

Μύστης
^ :χαχαχα::χαχαχα: Τώρα το είδα.
Είναι η Σαμάρα απ'την ταινία "The Ring". Ορμώμενη από το γουδριντς έχω οργανώσει εβδομάδα (που βλέπω να γίνονται εβδομάδες) Horror week(s) με βιβλία τρόμου :))

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Εμένα είναι από ένα καφέ στο αγρινιου το νέο αβαταρ με το ποδήλατο μου άρεσε και το τραβηξα φωτογραφία είναι ρομαντικό και τονίζει την προσωπικότητα μου χα χα!!!

^ :χαχαχα::χαχαχα: Τώρα το είδα.
Είναι η Σαμάρα απ'την ταινία "The Ring". Ορμώμενη από το γουδριντς έχω οργανώσει εβδομάδα (που βλέπω να γίνονται εβδομάδες) Horror week(s) με βιβλία τρόμου :))
Μα τι γλυκό κοριτσάκι :))))

Εχει γίνει μια κούκλα, βέβαια!

Το νέο αβατάριο είναι εμπνευσμένο από την υπέροχη αφίσα για το φεστιβάλ Enter Afrofuturism, της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών, που τελειώνει σήμερα και αφορά στον "αφροφουτουρισμό", το αφροαμερικάνικο καλλιτεχνικό ρεύμα που αρχικά εμφανίστηκε στον χώρο της επιστημονικής φαντασίας, της μουσικής, των κομικ κτλ και πλέον σήμερα έχει επεκταθεί και στα πεδια της επιστήμης και της έρευνας.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Afrofuturism is a cultural aesthetic, philosophy of science, and philosophy of history that combines elements of science fiction, historical fiction, fantasy, Afrocentrism, and magic realism with non-Western cosmologies in order to critique not only the present-day dilemmas of black people, but also to revise, interrogate, and re-examine the historical events of the past.

Afrofuturism addresses themes and concerns of the African diaspora through a technoculture and science fiction lens, encompassing a range of media and artists with a shared interest in envisioning black futures that stem from Afrodiasporic experiences.
Ο Βέλτσος το έγραψε; Δεν καταλαβα τιποτα ομως :νατώρα:

Last edited:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Μαύροι σαμάνοι που ζουν έξω από την Αφρική και έχουν σπαθιά και διαστημόπλοια

(Ό,τι απορίες έχετε εδώ...)

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Οι σαμάνοι που διηγούνται στο λαό τους μύθους της δημιουργίας...

@Αντέρωτα, ζητάς πολλά. Εδώ εγώ που επισκέφτηκα το φεστιβάλ την μία από τις 6 μέρες (γιατί ως γνωστόν, όπου κουλό και περίεργο, η Μεταλλαγμένη από πίσω :τρέλα: ) τα κενάκια μου τα έχω. Είχε ενδιαφέρον όμως!

Για τα philosophy of history και philosophy of science, δες wiki. Πάντως, σου έμαθα μια καινούργια λέξη, δεν μπορείς να πεις :))))

Αμάντα

Όμορφο Νιάτο

Το δικό μου αβατάριο είναι η Γοργόνα και το Λιοντάρι.
Δεν ξέρω την ιστορία πίσω από την εικόνα, αλλά τη βρίσκω όμορφα ατμοσφαιρική.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειτε ειναι κατι απο Ναρνια ειτε ειναι καποιο πειραμα στο Φωτοσοπ :) εχεις αφησει επιτηδες τα μαυρα περιθωρια δεξια και αριστερα; (αν θες μπορω να σου το διορθωσω)

Για το δικο μου εχω πει; Δε θυμαμαι. Ειναι ενα απο τα αγαλματα Τολτέκων πολεμιστών. Προκειται για μια αυλη στο Μεξικο με στοιχισμενα αγαλματα. Τα αγαλματα δεν τα εφτιαξαν οι ιδιοι οι Τολτεκοι αλλα (αν δεν κανω λαθος) οι Ολμεκοι. Οπως βλεπετε ειναι σχηματοποιημενα σαν κυλινδροι ωστε μοιαζουν πιο πολυ με κολωνες παρα αγαλματα. Επειδη ειναι ψηλα οι αρχαιολογοι τα εχουν ονομασει Ατλαντες.

Οι Τολτεκοι ειναι αρχαιολογικος λαος οι οποιοι ειχαν εξαφανιστει πριν την αφιξη του Κολομβου, και τους γνωριζουμε μονο απο αρχαιολογικα ευρηματα, κατασκευασματα και αλλες αναφορες.

Αμάντα

Όμορφο Νιάτο
Ειτε ειναι κατι απο Ναρνια ειτε ειναι καποιο πειραμα στο Φωτοσοπ :) εχεις αφησει επιτηδες τα μαυρα περιθωρια δεξια και αριστερα; (αν θες μπορω να σου το διορθωσω)
Δεν είναι ανάγκη, μόνο αν έχεις χρόνο! Ευχαριστώ πάντως:)