Αναζήτηση εξαντλημένων βιβλίων

Κρονόπιο

Όμορφο Νιάτο
Αναζητώ τα παρακάτω βιβλία τα οποία είναι εξαντλημένα εδώ και καιρό. Αν κάποιος διαθέτει οποιοδήποτε απ' αυτά και ενδιαφέρεται για πώληση, ανταλλαγή, εκτύπωση σε αντίγραφα...κτλ ας επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ! :))

Κρασί από Πικραλίδα - Ray Bradbury
Τα βραβεία - Julio Cortazar
Η φωλιά της γάτας - Kurt Vonnegut

Κρονόπιο

Όμορφο Νιάτο
Για την φωλιά της γάτας κάνε μια ερώτηση εδώ!

Φαίνεται να υπάρχει!!

http://www.protoporia.gr/i-folia-tis-gatas-p-32904.html

Έχω παραγγείλει κατά καιρούς διάφορα βιβλία από την πρωτοπορία που φαίνονταν διαθέσιμα ή σε περιορισμένη διαθεσιμότητα, ενώ ήταν παντού εξαντλημένα. Ανάμεσα τους το Μάτι γάτας της Άτγουντ, το ημερολόγιο του πολέμου των χοίρων του Κασάρες και πολλά άλλα. Δυστυχώς, όπως με ενημέρωναν μετά από μέρες, τα βιβλία τελικά δεν ήταν διαθέσιμα, γιατί όπως γράφει και στο site η ενημέρωση των αποθεμάτων δεν γίνεται σε πραγματικό χρόνο και γι' αυτό ίσως υπάρχουν αποκλίσεις. Οπότε δεν έχω πολλές ελπίδες ούτε και γι' αυτό. (Πιθανότατα αν το τσεκάρεις σε 2-3 μέρες θα γράφει μη διαθέσιμο!)
Παρόλα αυτά έστειλα μία ερώτηση και αναμένω! :)

Ειφφελ

Κοινωνός
Έχω παραγγείλει κατά καιρούς διάφορα βιβλία από την πρωτοπορία που φαίνονταν διαθέσιμα ή σε περιορισμένη διαθεσιμότητα, ενώ ήταν παντού εξαντλημένα...
Την έχω πατήσει και γω έτσι... πολύ σπαστικό

Έχω παραγγείλει κατά καιρούς διάφορα βιβλία από την πρωτοπορία που φαίνονταν διαθέσιμα ή σε περιορισμένη διαθεσιμότητα, ενώ ήταν παντού εξαντλημένα.
Συνήθως η Πρωτοπορία κρατάει αρκετά ενημερωμένη την σελίδα της.
Εγώ πάντως αυτό το βιβλίο το είχα βρει από ένα βιβλιοπωλείο στην Κομοτηνή...

Το άλλο της Άτγουντ που ψάχνεις δεν είναι δύσκολο να βρεθεί...

Κρονόπιο

Όμορφο Νιάτο
Τελικά με ενημέρωσαν ότι η φωλιά της γάτας υπάρχει στο κατάστημα και μόλις το παρήγγειλα. Ποια είναι η άποψή σου για το βιβλίο μιας και το έχεις διαβάσει; Έχω διαβάσει τον Κυανοπώγωνα και μου φάνηκε ιδιαίτερο βιβλίο.

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Αν και δεν με ρώτησες είπα να χωθώ και να πω και εγώ την άποψη μου :ρ

Για μένα το κορυφαίο του είναι το "Σφαγείο Νο5". Αν δεν το έχεις διαβάσει, κάνε μια προσθήκη στην παραγγελία σου ;)
Από κει και πέρα εγώ θα τα έβαζα μάλλον στην ακόλουθη σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο:
Σφαγείο Νο5 > Breakfast for champions (το διάβασα στα αγγλικά και ίσως να το βοήθησε και αυτό) > Κυανοπώγων>= Η φωλιά της γάτας

Προσοχή! Όταν λέω "χειρότερο", δεν εννοώ κακό. Μου άρεσε και η φωλιά της γάτας και νομίζω πως θα σου αρέσει αφού λες πως σου άρεσε ο Κυανοπώγων

Λοιπον Κρονόπιο, το "Η φωλιά της γάτας" δεν το έχω διαβάσει ακόμη...

Έχω διαβάσει κι εγώ το "Σφαγείο Νο5" το οποίο μου φάνηκε απλά καλό... Γενικά αυτού του είδους η "αμερικάνικη" λογοτεχνία με βρίσκει λίγο αδιάφορο.
Ο Κυανοπώγων πάλι μου άρεσε πιο πολύ από το Σφαγείο αλλά και πάλι όχι σε σημείο που θα το πρότεινα σε κάποιον! :)

Γρίλος

Κοινωνός
Όπως ο Νικόλας και εγώ έχω διαβάσει το Σφαγείο Νο5 και τον Κυανοπώγων. Το σφαγείο δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, σε καμία περίπτωση δεν θα το πρότεινα. Ο Κυανοπώγων αντίθετα μου άρεσε αρκετά. Ανάλαφρα βιβλία σε κάθε περίπτωση.

Κρονόπιο

Όμορφο Νιάτο
Πολλές φορές ήμουν έτοιμη να αγοράσω το Σφαγείο Νο5, αλλά για κάποιον λόγο στο τέλος πάντα κάτι δεν μου πήγαινε καλά και επέλεγα κάποιο άλλο. Ίσως κάποια στιγμή πέσει στα χέρια μου! Γρίλε δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου σαν ανάλαφρο βιβλίο:χμχμ: γραφή, θέμα ή νόημα...Ο Κυανοπώγων είναι όντως πολύ ευκολοδιάβαστο βιβλίο και γραμμένο με χιούμορ, αλλά ταυτόχρονα σε προβληματίζει για την τέχνη, την ανθρώπινη έκφραση και την απομόνωση. Νομίζω ότι το ίδιο το βιβλίο είναι σαν τον πίνακα που κρυβόταν στο δωμάτιο, επιφανειακά βλέπεις αφηρημένες γραμμές, ενώ όταν το παρατηρείς καλύτερα μπορεί να ανακαλύψεις πολλές λεπτομέρειες.:))):)))

Γρίλος

Κοινωνός
Κρονόπιο αυτό ακριβώς λέω και εγώ, ότι διαβάζεται πολύ εύκολα και σου δίνει πολλές αφορμές για να σκεφτείς αν θέλεις, χωρίς να σε κουράσει.

Ιωαννάκι

Όμορφο Νιάτο
Καλησπέρα, αναζητώ εδώ και 2-3 μήνες τρια βιβλία..
1. Γλυκιά καταστροφή
2. Κινούμενη καταστροφή
και 3. Γαμήλια καταστροφή
Το θέμα όμως είναι ότι έψαξα παντού και διαθέσιμο πλέον είναι μόνο το τρίτο..
Αν ενδιαφέρεται κάποιος για πώληση ή ανταλλαγή ας με ενημερώσει.. :)

Αζαθοθ

Κοινωνός
Last edited:

Αζαθοθ

Κοινωνός
Μη θες να με καταστρέψεις κι εσύ τέκνον @Νιλς;

Τι να τα κάνεις τα βραβεία, αν δεν έχεις χώρο στα ράφια; ;)

Νιλς

Κοινωνός
Είσαι τυχερός γιατί σήμερα η ΛτΒ μοιράζει για βραβείο...
...
...
(Παίζουν ντραμς)
...
...
ΤΟΣΤΙΈΡΑΑΑΑ

Τσίου

Μύστης
Αναζητώ το: Χειρουργική και εγχειριτική νοσηλευτική της Κωνσταντίνας Πετρακάκου-Δαδινοπούλου.