Αγαπημένος συγγραφέας και γιατί!

Συμπριεν Μερε

Όμορφο Νιάτο
Βασικά καποιος δεν μπορει να βρει τον αγαπημμενο του συγγραφεα αλλα το αγαπημμενο του ειδος λογοτεχνιας.Καθε συγγραφεας υποστηρίζει και ενα ειδος για αυτον τον λογο καταληγουμε σε λαθος συμπερασματα...

Μακρυγιάννης

Κοινωνός
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης. Γιατί είμαι γιός ιερέα, γιατί όλα τα παιδικά μου χρόνια τα πέρασα στα μοναστήρια τις εκκλησίες και τα ξωκλήσια, γιατί είμαι νησιώτης, γιατί ποτέ δεν προσαρμόστηκα στη ζωή της πόλης, γιατί ήμουν ψάλτης (όχι μόνο Λαμπριάτικος) όταν ήμουν μικρός, γιατί μου αρέσει πολύ η καθαρεύουσα του Παπαδιαμάντη (και όχι μόνο), γιατί έχω γνωρίσει πολλούς Αλιβάνιστους βοσκούς, γιατί...

Τζο

Όμορφο Νιάτο
Ζωρζ Σαρή , Νίκος Καζαντζάκης, Τσάρλς Ντίκενς, Βίκτωρ Ουγκό

Ειρηνημιν

Όμορφο Νιάτο
Stefan Zweig και Ζυράννα Ζατελη για τον ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης και τους δύο τους θεωρώ πραγματικούς ΛΟΓΟΤΕΧΝΕΣ!

Αγαπημένοι μου συγγραφείς είναι αρκετοί αλλά μπορώ να ξεχωρίσω 2!

Τον Ντίκενς ο οποίος με συντρόφευε από τα παιδικά ως τα φοιτητικά μου χρόνια και ο Αλμπέρ Καμί του οποίου η φιλοσοφία ταιριάζει απόλυτα με την ιδιοσυγκρασία και τον τρόπο σκέψης μου!! :)

Ιαβερης

Κοινωνός
Καρλ Μάι, Αλεξανδρος Δουμας, Μαρκ Τουεην, Ελιν Πελιν γιατι ηταν οι πρωτοι συγγραφεις που διαβασα μικρος και με εκαναν να ερωτευτω το διαβασμα.
Ιρβινγκ Σω, γιατι ηταν ο πρωτος συγγραφεας που με εισηγαγε στον κοσμο των μεγαλων και μου εδειξε οτι στη ζωη δεν υπαρχουν μονο περιπετειες, πειρατες, ινδιανοι και πιστολιδια.
Τζων Στάϊνμπεκ. γιατι πολυ απλα εγραψε αριστουργηματα, βλπ Ανατολικα της Εδεμ κι Ανθρωποι και Ποντικια που δεν γινεται να αφησουν ασυγκινητο τον αναγνωστη.
Ντοστογιεβσκι και Τολστόϊ, οι δυο στυλοβατες της ρωσικης λογοτεχνιας. Στην ιδια κατηγορια, αν και λιγο χαμηλοτερα συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια, αλλα δυο τερατα της κλασσικης πεζογραφιας, Ο Γκογκολ κι ο Τσεχωφ. :πάνω:
Βικτωρ Ουγκω και Ντικενς, γιατι εγραψαν τους ''Αθλιους'' και τις '' Μεγαλες Πρσδοκιες'' αντιστοιχα. Ετσι απλα.
Καζαντζακης, γιατι ειναι ο μοναδικος Ελληνας συγγραφεας τον οποιο θεωρω ισαξιο των προηγουμενων που ανεφερα πιο πανω. Ζορμπας κι Αναφορα στον Γρεκο, τι αλλο να απαιτησει κανεις;
Ουμπερτο Εκο, αν και τον χανω ωρες ωρες και αναρωτιεμαι τι θελει να μας πει ο τυπος ( Μπαουντολινο, Το Νησι της Προηγουμενης Μερας ), με το Ονομα του Ροδου και το Εκκρεμες ομως μπηκε στο πανθεον των μεγαλων δημιουργων.
Ερμαν Εσσε και Τομας Μαν. Ο Λυκος της Στεπας και οι Μπουντενμπροκς, τα αγαπημενα μου βιβλια της γερμανικης λογοτεχνιας.
Στιβεν Κινγκ, γιατι ειναι ο καλυτερος στο ειδος που υπηρετει, πριν και μετα απ' αυτον τιποτα δεν με συγκινησε τιποτα περισσοτερο.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Ο Ντοστγιέφσκι μακράν νουμερο ένα.δεν χρειάζετε να το δικαιολογήσω.ειναι απλα ο καλύτερος.
Μετά υπαρχει μια μεγαλη αγαπη για τους ρωσους συγγραφεις γενικά αλλά και απο τους υπολοιπους εκτος των ρώσων,πολυαγαπημένοι μου ειναι οι : Κάρολος Ντίκενς,Εριχ μαρία Ρεμαρκ,Ζοζέ Σαραμάγκου,Μάριο βάργκας Λιόσα,Τζων Στάινμπεκ!

Χάρντκορ μπιλ

Όμορφο Νιάτο
Αγαπημένος μου -εν ζωή- συγγραφέας είναι ο ελληνικής καταγωγής Τζορτζ Πελεκάνος. Οι λόγοι πολλοί. Η απλή και ευκολοδιάβαστη γραφή, γιατί όσο πιο καλά τα ξέρεις τόσο πιο απλά τα λες. Γιατί οι άκρως ρεαλιστικές ιστορίες του και οι προβληματισμοί του πατάνε στην γη. Για το γεγονός πως αν και τα έργα του ανήκουν στο αστυνομικό είδος, τα μυθιστορήματα του είναι εξίσου με το μέρος του εγκληματία και του αστυνομικού, δίνει βάθος και φωνή και στους δύο το ίδιο. Κάτι που συμβαίνει σπάνια ή καλύτερα, σχεδόν ποτέ στο συγκεκριμένο είδος. Γιατί τα βιβλία του είναι γεμάτα αληθινή μουσική, πάρτε μια ιδέα. Γιατί δίνει πάντα μια δεύτερη ευκαιρία στους πρωταγωνιστές του.
Αυτό που μου αρέσει στον Τζορτζ Πελεκάνος είναι το γεγονός πως στα βιβλία του θέτει ερωτήματα και δημιουργεί προβληματισμούς χωρίς να «φωνάζει». Διαχωρίζοντας έξυπνα την θέση του από το καλό ή το κακό, το σωστό από το λάθος. Αποδεικνύοντας με έναν πανέξυπνο τρόπο πως στην κοινωνία που ζούμε η απόσταση που χωρίζει το ήθος από την ηθική πολλές φορές απέχει παρασάγγας, όσο η απόσταση που χωρίζει την αγάπη από την φιλανθρωπία και την δικαιοσύνη από το νόμο. Και τέλος γιατί πιστεύω πως τα βιβλία του με κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

Σμίλα

Κοινωνός
Πολλά τα όμορφα βιβλία, πολλοί οι καλοί συγγραφείς .Αλλά κάποιοι είναι στην καρδιά σε θέση ξεχωριστή
Μενέλαος Λουντέμης για την αγνή ψυχή των ηρώων, τη συμπόνια, την καλοσύνη τους, πολλά δάκρυα έχυσα με τα βιβλία του ως έφηβη
Νίκος Καζαντζάκης - για όλη την φιλοσοφία και τα νοήματα των βιβλίων του , για την ψυχή των ηρώων, σε κάνει να νοιώθεις πιο δυνατός άνθρωπος , με διάθεση να ζεις τη ζωή όπως της αξίξει, να μη τη σπαταλάς , να αγωνίζεσαι, να μαθαίνεις, να υψώνεσαι
Ζοζέ Σαραμάγκου - για την αγάπη του σε κάποιους , ευαίσθητους, ξεχωριστούς , καλύτερους ανθρώπους, για την απαισιοδοξία του για τον άνθρωπο γενικά, που με βρίσκει -δυστυχώς- τόσο σύμφωνη.

Αμάντα

Όμορφο Νιάτο
Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι πέραν πάσης αμφιβολίας ο Βασιλιάς (κατά κόσμον Stephen King). Όχι μόνο διότι αγαπώ τον τρόπο γραφής, τις ιδέες και το ταλέντο του -και πραγματικά τα αγαπώ πολύ-, αλλά κυρίως διότι το σύμπαν που έχει δημιουργήσει από το 1974 ως σήμερα έχει ιδιάιτερη σημασία για εμένα- όπως πιστεύω πως έχει για όλους τους εξίσου φανατικούς αναγνώστες του. Οι ήρωες κι οι ιστορίες του αποτελούν ουσιώδες μέρος της ζωής μου από τα δώδεκά μου χρόνια, και το λέω αυτό δίχως υπερβολή.
Κατ' εμέ, ένας από τους σημαντικότερους συγγραφείς της εποχής του.

Ιαβερης

Κοινωνός
Αμάντα, καλώς ήρθες στο φαν κλαμπ του Βασιλιά, είμαστε αρκετοί εδώ μέσα οι θαυμαστές του. :) Αλήθεια, ποια βιβλία του έχεις ξεχωρίσει;

Αμάντα

Όμορφο Νιάτο
Ιαβέρη, καλώς σας βρήκα 😄 απομένει να διαβάσω πολύ λίγα ακόμη ώστε να ολοκληρώσω τη συλλογή μου, κι από αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα ξεχώρισα τα εξής:
1) Το 22/11/63 πάνω από όλα, απλώς ανυπέρβλητο.
2) Το αυτό. (επικό)
3) Μίζερι (η ανάγνωση του βιβλίου θυμίζει νοσηρό εφιάλτη, τον οποίο όμως κατά βάθος απολαμβάνεις. Μόνο ο Βασιλιάς μπορεί να το καταφέρει:)
Άλλα που μου άρεσαν πολύ ήταν τα Χρήσιμα Αντικείμενα, η μακριά πορεία, και η Κριστίν, την οποία διαβάζω το τρέχον χρονικό διάστημα.
Εσύ ποια θα έλεγες πως είναι τα αγαπημένα σου; :)

Ιαβερης

Κοινωνός
Εσύ ποια θα έλεγες πως είναι τα αγαπημένα σου; :)
Αμάντα, τα δικά μου αγαπημένα του Κίνγκ είναι:
Μίζερι γιατί με ξανασύστησε στον Βασιλιά και με έκανε να τον δω με άλλο μάτι.
Ανάμεσα στο Αυτό και Το Κοράκι, τα δύο έπη του, με μικρή διαφορά ψηφίζω το δεύτερο γιατί δεν το βαρέθηκα ούτε στιγμή και δέθηκα πάρα πολύ με τους πρωταγωνιστές.
Το Νεκροταφείο Ζώων γιατί είναι ίσως το πιο τρομακτικό και συνάμα συγκινητικό βιβλίο του.
Η σειρά του Μαύρου Πύργου, από την οποία" χρωστάω" ακόμα το τελευταίο, όμως και πάλι τη βρίσκω από τις καλύτερες και πιο συναρπαστικές δουλειές του. Είναι και πολλά άλλα βέβαια,τι να πρωτοαναφέρει κάνεις αλλά σίγουρα τα παραπάνω βιβλία του είναι εκείνα που μου έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση.
Φυσικά υπάρχουν και οι πατάτες του, όπως η Ονειροπαγίδα και το Κινητό, όμως εκεί κάνω τα στραβά μάτια. :))))
Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, τώρα πρόσεξα τι με ρώτησες. :(