Αγαπημένα... σχολικά βιβλία!

Εσκιβέλ

Όμορφο Νιάτο
Όλοι εδω φαντάζομαι πηγαίναμε (ή πηγαίνουμε :ρ ) σχολείο.
Υπάρχουν μαθήματα που μας ελκύουν περισσότερο και άλλα λιγότερο..και μερικά καθόλου βεβαίως, βεβαίως.
Σ'αυτό συμβάλουν πολλοί λόγοι τους οποίους ξέρετε λίγο πολύ. ( Ο καθηγητής, αν είναι πχ. αντρας κούκλος και σε εμπνέει, ή αντίστοιχα καθηγητρια για τα αγοράκια της λέσχης ;) , αν ταιριάζει βρε αδερφε στην ιδιοσυγκρασία σου ή τελος πάντων δεν είναι κανένα στραβόξυλο αλλα κανονικός άνθρωπος που ενδιαφέρεται να διδάξει.) Σημαντικός είναι όμως και ο τρόπος που είναι γραμμένο το βιβλίο και κατα πόσο σε διευκολύνει να το διαβάσεις και το αν σου κινεί το ενδιαφέρον.

Λοιπόν έχει τύχει σε όλα τα σχολικά μου χρόνια ως ώρας να συναντήσω βιβλία που μου άρεσαν και βιβλία, που κατέστρεψαν τη διάθεσή μου για μάθηση ( σε συνδιασμό με τον καθηγητή :ρ )
Αν θέλετε μπορείτε να αναφέρετε αυτά που θεωρείται κορυφαία και ευκολοδιάβαστα, τα αγαπημένα σας ας πούμε (βέβαια είναι κάπως οξύμωρο να μιλαμε για αγαπημένα σχολικά βιβλία :ρ ) και αυτά που "μισήσατε".

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Κι όμως είχα αγαπημένο σχολικό βιβλίο. Ήταν η Αντιγόνη. Νομίζω β' λυκείου, αλλά αυτό με επιφύλαξη. Πολύ αγαπημένο.

Μισούσα πάντα τα μαθηματικά γιατί μου θύμιζαν πόσο χαζή είμαι. Και, ναι, Εσκιβέλ, σ' αυτό έπαιξε πολύ και ο συνδυασμός που αναφέρεις ....

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Το αγαπημενο μου σχολικο βιβλιο ηταν και ειναι : η μελετη του περιβάλλοντος της Α' Δημοτικου (απο κει και περα το χάος)

Το ανθολογιο της Α' δημοτικου, οπως και τα υπολοιπα δυο.

Εδω θελω να τονισω πως και τα βιβλια αργοτερα της Νεοελληνικης Λογοτεχνιας ολων των ταξεων γυμνασιου- λυκειου ηταν αξιολογα, και χαρη και σε αυτα γνωρισαμε σημαντικα αποσπασματα συγγραφεών και ποιητών.

Ιστορια και θρησκευτικα Γ' Δημοτικου (μυθολογια και παλαια διαθηκη αντιστοιχα, σαν παραμυθια τα μαθαινα)

Οι γεωγραφίες της ΣΤ' Δημοτικου (Ευρώπης) και της Α' Γυμνασίου (παγκοσμια)

και η Οδύσσεια

Ολα τα παραπάνω μου άρεσαν λογω βιβλιου

Μονο η φυσικη 1ης Δεσμης μου αρεσε γιατι ειχα ερωτευτει παραφορα τον φυσικο στα ιδιαιτερα :ρ.

Υ.Γ. αναφερομαι για τα βιβλια της γενιας μου. Τα περισσότερα εχουν αλλαξει (δυστυχως, ηταν πανεμορφα βιβλια)

Last edited:

Εσκιβέλ

Όμορφο Νιάτο
Πωπω... Λορένα με έχεις αφήσει σύξυλη..
Οκ.. Ομολογώ ότι περίμενα οτι θα έλεγες αρκετά, επειδή θυμόμουν οτι είχες αναφέρει πως τα διάβαζες σα παραμυθάκια, μονορούφι....... Αλλά που θυμάσαι το ανθολόγιο και τη μελετη του περιβάλλοντος της πρώτης δημοτικού;;;;;;;;;;
Δε θυμάμαι καν αν έκανα αυτά τα μαθήματα στη πρώτη δημοτικού!
Φαίνεται ότι όταν μοίραζαν μνήμη με αδίκησαν λιγάκι... Θέλω λίγο απ'το πλεόνασμά σου :ρ

Πιούζυ

Όμορφο Νιάτο
Πωπω... Λορένα με έχεις αφήσει σύξυλη..
Οκ.. Ομολογώ ότι περίμενα οτι θα έλεγες αρκετά, επειδή θυμόμουν οτι είχες αναφέρει πως τα διάβαζες σα παραμυθάκια, μονορούφι....... Αλλά που θυμάσαι το ανθολόγιο και τη μελετη του περιβάλλοντος της πρώτης δημοτικού;;;;;;;;;;
Δε θυμάμαι καν αν έκανα αυτά τα μαθήματα στη πρώτη δημοτικού!
Φαίνεται ότι όταν μοίραζαν μνήμη με αδίκησαν λιγάκι... Θέλω λίγο απ'το πλεόνασμά σου :ρ
Εσκιβελ, εγω θυμαμαι το "Εμεις και ο Κοσμος" του δημοτικου!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!! ΣΑΣ ΕΣΚΙΣΑ;;;

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Εσκιβελ, εγω θυμαμαι το "Εμεις και ο Κοσμος" του δημοτικου!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!! ΣΑΣ ΕΣΚΙΣΑ;;;
ναι, οντως.. εχεις δικιο :ουχ: Εμεις και ο κοσμος λεγοταν :μαναι:

Να με συμπαθας, περασαν και κατι .. αιωνες απο τοτε που ημουν 1η δημοτικου :))))

(αν μου πεις ομως.. θυμαμαι ολο το βιβλιο σχεδον απεξω ;))

Πολυξενη

Κοινωνός
Οτιδηποτε με ταξίδευε, είτε ιστορία ήταν είτε λογοτεχνία είτε γλώσσα.
Τα μάθαινα σαν παραμύθια.

Μισητό βιβλιο : τα μαθηματικα (ειδικα του δημοτικου, που τα έτρεμα)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ψυχολογια 2ας Λυκειου :) Το μονο βιβλιο που εβρισκα ευκολοδιαβαστο και καταλαβαινα, και τα πηγαινα και καλα

Το οποιο ειναι εντελως παραξενο γιατι απο EQ και εμπαθεια ημουν και παραμενω εντελως ασχετος. Οσο γνωριζω τους ανθρωπους τοσο περισσοτερο αγαπαω τους υπολογιστες :ρ

Εσκιβέλ

Όμορφο Νιάτο
Οτιδήποτε έχει σχέση με κείμενα και λογοτεχνία, όλων των τάξεων.
Μπορώ να θυμηθώ ( κάποιο θαύμα μάλλον! :ρ ) ότι μου άρεσε πολύ η φυσική στην έκτη δημοτικού. Εκτοτε δεν μου ξαναάρεσε ποτέ η φυσική... Βασικά ήταν το μόνο μάθημα που μισούσα... Φέτος που δεν άνοιξα βιβλίο εδέησε να μου βάλει 20 ο φυσικός!! Και πέρσυ είχα λιώσει για να τη καταλάβω!! Όλοι οι κόποι λοιπόν κάποτε ανταμοίβονται..
Η φυσική του δημοτικού μου άρεσε διότι το μάθημα έπιανε μερικές σειρούλες, και εμείς μαθαίναμε μόνο αυτά που είχε σε πλαίσιο :)
Επίσης κάναμε "πειράματα", δηλαδή φυτεύαμε σε βαμβάκι, φακή.. Τώρα αυτό σε βιολογία φέρνει πιο πολύ, αλλά τι να κάμνομεν;

Ο θειος κου

Όμορφο Νιάτο
:προσκυνώ::προσκυνώ::προσκυνώ: :ρ:ρ

Αγαπημενα, ανεκαθεν, ηταν το κειμενα! Αλλα δυστυχως οχι με τον τροπο με τον οποιο μας τα διδασκαν στο σχολειο, μα, μονος στο σπιτι με προσωπικες επιλογες απο λογοτεχνια κ ποιηση

Ηλιοτρόπιο

Όμορφο Νιάτο
Κανένα βιβλίο ελληνικό δε θυμάμαι να αγαπούσα ιδιαίτερα στο σχολείο. Τα βιβλία που με ταξίδευαν ήταν των Αγγλικών που μέσα από τις έγχρωμες φωτογραφίες Λονδίνου και γενικά Αγγλίας καθώς και τα χαριτωμένα σκίτσα, τους ξένους διαλόγους, παρουσιαζόταν μπροστά μου ένας κόσμος πιο προχωρημένος, πιο μοντέρνος, πιο εξελιγμένος από τον δικό μου κόσμο τον πάτριο.

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Η ιστορία της τρίτης δημοτικού μου άρεσε πάρα πολύ, θυμάμαι ακόμα και το εξώφυλλο με μια μινωική τοιχογραφία! Στο λύκειο μου άρεσαν η γεωμετρία , τα αρχαία της γ λυκείου και τα λατινικά.

Φένια

Όμορφο Νιάτο
Μητις, καθόλου δεν αμφέβαλλα ότι αγαπούσες τα Λατινικά!
Εγώ πάλι είχα την τύχη να έχω εξαιρετικούς δασκάλους. Στο δημοτικό απέκτησα γνώσεις που διαπιστώνω ότι ακόμα και σήμερα δεν έχουν απόφοιτοι λυκείου. Οσο για το γυμνάσιο (εξατάξιο τότε), ήταν ελληνοαμερικάνικο, με καταπληκτικούς καθηγητές. Επειδή αγαπούσα πολύ τα βιβλία, ουδέποτε σκέφθηκα να τα επικρίνω, ότι έγραφαν ήταν για μένα νόμος. Οι καθηγητές μας, ιδίως οι Αμερικάνοι, ήταν τρομερά φιλελεύθεροι και το μάθημα ήταν πολύ ενδιαφέρον. Θυμάμαι ότι μονίμως τους ζητούσα να μας διδάξουν περισσότερα θέματα κι εκείνοι γελούσαν. Ειδικά στη Φυσική, η θεωρία της Σχετικότητας, η Κβαντομηχανική (θυμάστε τη γάτα του Σρέντιγκερ?) ήταν για μένα θαυμαστά, όσο πιο δυσνόητα, τόσο πιο γοητευτικά τα εύρισκα.
Φυσικά δεν ήταν όλα τα παιδιά τόσο φιλοπερίεργα, αντιλαμβάνομαι αυτά που επισημαίνει ο Αντέρωτας. Αλλά, καλέ μου φίλε, δείχνεις ότι τα ξεπέρασες μια χαρά τα προβλήματά σου!

Πολυξενη

Κοινωνός
Τα βιβλία της ιστορίας μέχρι την άλωση και ότι είχε σχέση με κείμενα. Μισητά βιβλία ήταν των μαθηματικών (μέχρι τον πολλαπλασιασμό δεν είχα πρόβλημα,όταν φτάσαμε στη διαίρεση :κατάρα!: σταμάτησα να αγωνίζομαι)

Σόφκι

Κοινωνός
Χμμμ απο δημοτικο των μαθηματικων, της μελετης και της φυσικης...αα και το ανθολογιο....(ποσο το αγαπουσα το αρνιτσι-μπιτσι.....) απο γυμνασιο της φυσικης,των μαθηματικων και της βιολογιας...και απο λυκειο αλγεβρα πρωτη-δευτερα λυκειου,της χημειας,της φυσικης πολυ λατρεμενα βιβλια αλλα τεραστια αγαπη....ερωτας πραγματικος τα βιβλια της βιολογιας...σαν βιβλια μου αρεσαν και των κειμενων αλλα δεν μου αρεσε το μαθημα με εξαιρεση στην τριτη λυκειου γιατι δεν μου αρεσει για οποιοδηποτε βιβλιο-ποιημα να μου "επιβαλλουν" μια γνωμη...μπορει να θελω να παρω απο ενα βιβλιο κατι πολυ διαφορετικο απο το προφανες......Αυτα τα λιγα.....να σας πω και για την σχολη;;;;;μου αρεσει η νευρολογια-νευροφυσιολογια και οτι εχει σχεση με νευρολογικες παθησεις...τελειωσα δεν εχω αλλα.... :ρ

Ιαβερης

Κοινωνός
ολα τα βιβλια της Ιστοριας των Αρχαιων και φυσικα των Κειμενων.Ειχα μεγαλη αγαπη επισης για την Οδυσσεια και την Ιλιαδα,ολα εκει μεσα ηταν ενας καινοριος κοσμος για μενα,καθως λιγα ηταν αυτα που γνωριζα απο ελληνικη μυθολογια,και θυμαμαι διαβαζα με μεγαλο ενδιαφερον τις σημειωσεις κατω,ηθελα να μαθω ολες τις λεπτομερειες.Τα πιο μισητα ηταν οτι σχετικο με αριθμους και θετικες επιστημες γενικως,χημεια,φυσικη,μαθηματικα κλπ,μεχρι την τριτη γυμανσιου τα ανοιγα αναγκαστικα για να μαθω κατι και να βγαλω καλο βαθμο,αλλα απο κει και μετα εμεναν ατσαλακωτα,ουτε τ'αγγιζα!

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Στο δημοτικό αγαπημένο νομίζω είχα το ανθολόγιο. Στο γυμνάσιο το βιβλίο βιολογίας κι έπειτα της ανθρωπολογίας. Στο λύκειο (πήγαινα σε τεχνικό) το βιβλίο ιστορίας της τέχνης και το νέο-τότε- βιβλιο κειμένων νεοελληνικής (τα έχω κρατήσει κίολας) . Των μαθηματικών σίγουρα ήταν το χειρότερο μου....