Αγαπημένα ιστορικά μυθιστορήματα

Μέγας Μάγιστρος

Όμορφο Νιάτο
δεν διάβασα και τις 10 σελίδες του νήματος οπότε δεν ξέρω αν το πρότεινε κανείς: " Σέργιος και Βάκχος" του Καραγάτση

Αιγαιόγλαρος

Όμορφο Νιάτο
Τελικά αποφάσισα να αγοράσω το Οι καβαλάρηδες της Σκιάς του Μπερναρντ Κορνγουελ ΑΛΛΑ έμεινα με την όρεξη! Επισκέφτηκα μερικά βιβλιοπωλεία για να μάθω πως αυτό το βιβλίο πλέον είναι ανάρπαστο! Το ζητάνε σε κάθε βιβλιοπωλείο τόσο που οι πωλητές πριν καν τους πω περί τίνος ακριβώς πρόκειται και ερευνήσουν το θέμα ήξεραν να μου πουν ότι έχει εξαντληθεί και ο εκδοτικός οίκος δεν το εκδίδει πλέον! Παρόλο λοιπόν που είναι μετάφραση από τα φινλανδικά(!) και έχουν πωληθεί όλα τα αντίτυπα της πρώτης του έκδοσης ο εκδοτικός οίκος αντιλαμβανόμενος την τεράστια ζήτηση σε αυτό το βιβλίο εντελώς παράλογα ΔΕΝ το επανεκδίδει!!!;; Αν είναι δυνατόν!! Αυτό μάλιστα δεν συμβαίνει μόνο για το συγκεκριμένο βιβλίο! Τα περισσότερα απ τα βιβλία αυτού του συγγραφέα που έχουν εκδοθεί ήδη και έχουν πωληθεί όλα δεν τα επανεκδίδει ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος - ούτε το δεύτερο μέρος της συγκερκιμένης τριλογίας υπάρχει πουθενά μόνο το τρίτο που κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα, τα ίδια και για την άλλη σειρά του συγγραφέα! Μόνο σε εμένα φαίνεται εντελώς παράλογο κάτι τέτοιο; Παίρνοντας τηλέφωνο στα κεντρικά του εκδοτικού οίκου η απάντηση τους ήταν ότι απλά δεν ξέρουν. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Και τώρα εγώ που ήθελα να διαβάσω ακριβώς αυτό το βιβλίο γιατί ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα για αυτό τον καιρό τι θα κάνω;

Last edited:

Αλανον

Όμορφο Νιάτο
3 σειρες του κορνγουελ εχει εκδοσει ο ψυχογιος. Οι 2 του αρθουρου και του γκρααλ εχουν ολοκληρωθεί ενω τα σαξονικα χρονικα συνεχιζονται και μαλιστα 20/2 βγαινει το 6ο. Δυστυχως μονο σε μικρα επαρχιακα βιβλιοπωλεια ισως τα βρεις, εγω τα ριδα το καλοκαίρι στο ξυλοκαστρο
Τελικά αποφάσισα να αγοράσω το Οι καβαλάρηδες της Σκιάς του Μπερναρντ Κορνγουελ ΑΛΛΑ έμεινα με την όρεξη! Επισκέφτηκα μερικά βιβλιοπωλεία για να μάθω πως αυτό το βιβλίο πλέον είναι ανάρπαστο! Το ζητάνε σε κάθε βιβλιοπωλείο τόσο που οι πωλητές πριν καν τους πω περί τίνος ακριβώς πρόκειται και ερευνήσουν το θέμα ήξεραν να μου πουν ότι έχει εξαντληθεί και ο εκδοτικός οίκος δεν το εκδίδει πλέον! Παρόλο λοιπόν που είναι μετάφραση από τα φινλανδικά(!) και έχουν πωληθεί όλα τα αντίτυπα της πρώτης του έκδοσης ο εκδοτικός οίκος αντιλαμβανόμενος την τεράστια ζήτηση σε αυτό το βιβλίο εντελώς παράλογα ΔΕΝ το επανεκδίδει!!!;; Αν είναι δυνατόν!! Αυτό μάλιστα δεν συμβαίνει μόνο για το συγκεκριμένο βιβλίο! Τα περισσότερα απ τα βιβλία αυτού του συγγραφέα που έχουν εκδοθεί ήδη και έχουν πωληθεί όλα δεν τα επανεκδίδει ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος - ούτε το δεύτερο μέρος της συγκερκιμένης τριλογίας υπάρχει πουθενά μόνο το τρίτο που κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα, τα ίδια και για την άλλη σειρά του συγγραφέα! Μόνο σε εμένα φαίνεται εντελώς παράλογο κάτι τέτοιο; Παίρνοντας τηλέφωνο στα κεντρικά του εκδοτικού οίκου η απάντηση τους ήταν ότι απλά δεν ξέρουν. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Και τώρα εγώ που ήθελα να διαβάσω ακριβώς αυτό το βιβλίο γιατί ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα για αυτό τον καιρό τι θα κάνω;

Αιγαιόγλαρος

Όμορφο Νιάτο
Μετά από πολύ ψάξιμο εκείνη την ώρα τελικά κατέληξα να το βρω και εγώ διαθέσιμο αλλά ξέχασα να σας το πω στο κατάστημα http://www.bestbookhunters.gr όπου και το παρήγγειλα. Eυχαριστώ πάντως!

Last edited:

Αλανον

Όμορφο Νιάτο
φιλε το συγκεκριμενο βιβλιοπωλειο το οτι λεει στο site διαθεσιμο δεν σημαινει οτι το εχει κιολας. για καντους ενα τηλεφωνο

Αιγαιόγλαρος

Όμορφο Νιάτο
Ναι ισχύει αυτό.. το διαπίστωσα γιατί τελικά αγόρασα και ένα άλλο.. Πάντως το συγκεκριμένο βιβλίο το είχε! :D

Αιγαιόγλαρος

Όμορφο Νιάτο
Κάποιος σε αυτό το νήμα νομίζω είχε πει για ένα βιβλίο που είχε να κάνει με κάποιον ιππότη και το άλογο του νομίζω ή κάτι τέτοιο όπου ο συγγραφέας μας μιλούσε μέσω του αλόγου και του τι σκεφτόταν... Και είχε πει οτι τον είχε βοηθήσει να γράψει με ηρεμία στις εξετάσεις του...

Έχω φάει το νήμα και πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται.. δεν το βρίσκω.. μήπως δεν ήταν σε αυτό το νήμα(απίθανο μου φαίνεται); Έχετε ιδέα ποιό βιβλίο λέω;

Προχειρα μου ερχονται

ΤΑ ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΩΜΑΤΑ
ΤΟ Νο 32312....του ΒΕΝΕΖΗ(Αδυνατον ,μα αδυνατον να μαθω τον αριθμο απ'εξω!)
ΤΟ ΔΙΚΙΟ -Νικος Αραπακης.
...και κατι μου λεει πως επεται κι αλλο ενα πολυ μεγαλειωδες....Ιδωμεν

Σίζο

Όμορφο Νιάτο
Κάποιος σε αυτό το νήμα νομίζω είχε πει για ένα βιβλίο που είχε να κάνει με κάποιον ιππότη και το άλογο του νομίζω ή κάτι τέτοιο όπου ο συγγραφέας μας μιλούσε μέσω του αλόγου και του τι σκεφτόταν... Και είχε πει οτι τον είχε βοηθήσει να γράψει με ηρεμία στις εξετάσεις του...

Έχω φάει το νήμα και πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται.. δεν το βρίσκω.. μήπως δεν ήταν σε αυτό το νήμα(απίθανο μου φαίνεται); Έχετε ιδέα ποιό βιβλίο λέω;
Δεν έχω δει την αναφορά αυτή κάπου αλλα ενδέχεται να μιλάς για έργο του Νίκου Τσιφόρου. Αν ναι, ειναι οι "σταυροφοριες" ή το "εμεις και οι Φράγκοι".

Σίζο

Όμορφο Νιάτο
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ιστορικά μυθιστορήματα αφού αναφέρω κι εγώ ποια έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει τα ματωμένα χώματα (Διδώ Σωτηρίου) και το εκκρεμές του Φουκώ (Ουμπέρτο Έκο). Τί να πω τώρα για τη Διδώ Σωτηρίου, αυτό που θυμάμαι είναι ότι οι εικόνες που μου έδινε ήταν τόσο δυνατές και ζωντανές που σε κάποια σημεία βούρκωνα. Τρομερό βιβλίο! Πρέπει να το διαβάσουν όλοι οι Έλληνες! Το εκκρεμές του Φουκώ είναι για εμένα ένα βιβλίο εγκυκλοπαίδεια. Αναφορές σε μακρινές εποχές και σε τόπους γεμάτους μυστήριο, ιστορίες με πρωταγωνιστές αινιγματικές φιγούρες, ένα μεγάλο δώρο του Ουμπέρτο Έκο προς το κοινό του και τον πολιτισμό γενικότερα. Η ερώτηση που έχω να κάνω όμως είναι η εξής: Διαβάζοντας ένα ιστορικό μυθιστόρημα συμβαίνει να παραφράζεται η πραγματική ιστορία; Στα δύο μυθιστορήματα που ανέφερα δε συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω τί γίνεται με τα υπόλοιπα. Θα ήθελα να διαβάσω ιστορικά μυθιστορήματα αλλά σαν ένα πιο διασκεδαστικό τρόπο να μελετήσω ιστορία και όχι να την μάθω λάθος. Πχ, σχεδιάζω να διαβάσω την κάθοδο των μυρίων από Μανφρέντι επειδή έχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτό το βιβλίο εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω αν θα μάθω και την ιστορία σωστά μέσα από αυτό το βιβλίο. Σας ευχαριστώ!

Ερημίτης

Όμορφο Νιάτο
Τα ιστορικά μυθιστορήματα ηταν από τα πρώτα μου διάβασμα τα μπορώ να πω, τελευταία δεν πολύ διαβάζω τέτοια, προτιμώ πιο εύπεπτα για να λέμε την αλήθεια αναγνώσματα...
Ωστόσο, στην εφηβική μου ηλικία είχα ήδη διαβάσει όλα σχεδόν (ένα μόνο μου είχε διαφύγει με τον τίτλο "Ή μανιατισσα" ) του Κώστα Κυριαζή .
Δηλαδή τα εξής:
Ηράκλειος,
Κωνσταντίνος ο Μέγας
Θεοφανω
Βασίλειος ο Β'
Ρωμανός ο Δ' ο Διογένης
Ή τέταρτη σταυροφορια
και ίσως το καλύτερο του αναφορικά με το Βυζάντιο, το "Κωνσταντίνος Παλαιολόγος ". Και όπως καταλαβαίνετε φυσικά, ως έντονα μυθιστορήματα και καθαρώς ιστορικά με απόλυτα ταιριαστή μυθοπλασία μέσα τους, τα ξαναδιαβασα αρκετές φορές αργότερα και θυμάμαι την πλοκή σε όλα τους.

Last edited:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Για το αν τα ιστορικά μυθιστορήματα παραποιούν την ιστορία ή όχι η απάντηση είναι ναι φυσικά. Ας πούμε κανένα μα κανένα βιβλίο που διαδραματίζεται ακόμα και στον 19ο αιώνα δεν θα έχει κανέναν άντρα ήρωα να αντιμετωπίζει τις γυναίκες ή τους ξένους όπως θα τις/τους αντιμετώπιζε ένας φυσιολογικός άντρας της εποχής γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς εσφαλμένο πολιτικά τοποθετώντας το βιβλίο και τον συγγραφέα του στα τάρταρα*. Προσωπικά βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν θα θεωρούσα ιστορικό μυθιστόρημα το Εκκρεμές του Φουκό αλλά ναι έχει σχέση με ιστορικά γεγονότα και την ερμηνεία που διαφορετικές ομάδες ατόμων δίνουν σε αυτά.

Υπάρχουν μυθιστορήματα που είναι πιο πιστά στα ιστορικά γεγονότα όπως η Κάθοδος των μυρίων του Μ.Κ.Φορντ (και όχι του Μανφρέντι. Γενικά ο Φορντ είναι πιστός στα ιστορικά γεγονότα ενώ ο Μανφρέντι όχι και τόσο), Οι πύλες της φωτιάς του Πρέσφιλντ, Οι τελευταίες ημέρες του Καίσαρα του Μανφρέντι, Πτολεμαίοι: Ο οίκος του αετού του Ντ. Σπροτ, Ένας σκούφος από πορφύρα της Μ. Δούκα. Φυσικά όταν λέμε ότι ένα μυθιστόρημα είναι πιστό στα ιστορικά γεγονότα (ειδικά όταν μιλάμε για γεγονότα που έχουν γίνει πριν από χιλιάδες χρόνια) εννοούμε ότι είναι πιστό στην κρατούσα ιστορική άποψη για τα γεγονότα αυτά.

Υπάρχουν μυθιστορήματα που αλλάζουν αρκετά τα ιστορικά γεγονότα για να ταιριάσουν με το μήνυμα που θέλει να περάσει ο συγγραφέας ή για να αναδείξουν καλύτερα τον ήρωα όπως Οι δολοπλόκοι της Τ. Κίνκελ, Η ξεχασμένη λεγεώνα του Μπεν Κέιν, η Ασπίδα της Σπάρτης του Β.Μ. Μανφρέντι αλλά και η Σαλαμπό του Γκ. Φλομπέρ για πιο κλασσικά αναγνώσματα (και φυσικά σχεδόν εξολοκλήρου το κλασικό ρομαντικό ή και θρησκευτικό ιστορικό μυθιστόρημα όπως ο Ιβανόης του Γ. Σκοτ, Το Κβο Βάντις του Ε. Σιέγκιεβιτς, οι διάφοροι κλασικοί Ρομπέν των Δασών, οι Τρεις σωματοφύλακες του Δουμά, το Μαύρο βέλος του Ρ.Λ.Στήβενσον κτλ).

Υπάρχουν μυθιστορήματα που ασχολούνται με "σκοτεινές/άγνωστες" περιόδους στην ζωή διάσημων ιστορικών προσώπων όπου φυσικά ο συγγραφέας παίρνει μεγάλη ελευθερία για να αναδημιουργήσει την εποχή και την υποθετική ζωή του ήρωά του για αυτά τα χρόνια. πχ Το ξίφος του Αττίλα του Μ.Κ. Φορντ (με μεγάλο μέρος της δράσης να ασχολείται με τα άγνωστα νεανικά χρόνια του Αττίλα) ή Η τελευταία λεγεώνα του Β.Μ.μανφρέντι (που ασχολείται με την ενήλικη ζωή του Ρωμύλου Αύγουστου του τελευταίου Δυτικού Ρωμαίου αυτοκράτορα)

Υπάρχουν ακόμα μυθιστορήματα που προσπαθούν να εξορθολογήσουν σε κάποιο βαθμό μυθικές διηγήσεις. Έτσι έχουμε τον Τρωικό πόλεμο του Λ. Κλαρκ, την Επιστροφή από την Τροία του Β.Μ.Μανφρέντι (που ασχολείται με τον Διομήδη), τον Βασιλιά του χειμώνα του Μπ. Κόρνγουελ (που ασχολείται με τον μύθο του Βασιλιά Αρθούρου) ακόμα και την Τελευταία λεγεώνα που προσπαθεί να συνδέσει (εντελώς αυθαίρετα) τον Ρωμύλο Αύγουστο με τον βασιλιά Αρθούρο. Εδώ ο συγγραφέας τοποθετώντας τον μυθικό ή ακόμα και αμφίβολα ιστορικό ήρωα στο ιστορικό περιβάλλον της εποχής που υποτίθεται ότι έζησε προσπαθεί να πλάσει μια πιο ρεαλιστική εκδοχή του μύθου με πολύ ελευθερία όμως.

Πρέπει να αναφερθούν και τα μυθιστορήματα που η δράση τους τοποθετείται σε μια συγκεκριμένη ιστορική εποχή, ο συγγραφέας προσπαθεί να αναπλάσει περισσότερο την εποχή και την ζωή των ανθρώπων σε εκείνη και όχι να εντυπωσιάσει τον αναγνώστη με περιγραφές συγκλονιστικών ιστορικών γεγονότων. Εδώ θα τοποθετούσα κάποια ιστορικά αστυνομικά μυθιστορήματα όπως το Όνομα του Ρόδου του Ου. Έκο, την σειρά με τις ιστορίες του Διακαστή Τι του Ρ. βαν Γκούλικ, τις ιστορίες της αδερφής Φιντέλμα του Π. Τρεμέιν, Γοτθικά μυθιστορήματα (που διαδραματίζονται κάπου μακρυά κάποτε παλιά αλλά χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην ρεαλιστική ιστορική απεικόνιση της εποχής ή και του τόπου όπου λαμβάνει χώρα η δράση) αλλά και μυθιστορήματα όπως Ο άνθρωπος που γελά και Η Παναγιά των Παρισίων του Β. Ουγκό, Η μαύρη τουλίπα του Α. Δουμά, το Νησί των θησαυρών του Ρ.Λ. Στίβενσον το Γεφύρι με τις τρεις καμάρες του Ι. Κανταρέ, Ο νάνος του Π. Λάγκερκβιστ αλλά και το Νησί της προηγούμενης μέρας ή το Κοιμητήριο της Πράγας του Έκο. Οι ήρωες εδώ ζουν και δρουν σε συγκεκριμένες ιστορικές περιόδους (διαφορετικές από αυτές που ζουν οι συγγραφείς τους) αλλά ζουν και δρουν παράλληλα με τα συνταρακτικά γεγονότα της εποχής τους και δεν παίρνουν μέρος σε αυτά.

Τέλος έχουμε τα πατριωτικά ιστορικά μυθιστορήματα όπου οι καλοί εμείς (οι κάθε "εμείς" του συγγραφέα) που υποφέρουμε από την καταπίεση των κακών άλλων περνάμε από σαράντα κύματα ώσπου να αλλάξουμε τα φώτα στους κακούς κτλ χαρακτηριστικό παράδειγμα το Για την πατρίδα της Π.Σ. Δέλτα.

Τελικά άσχετα από το σε ποια κατηγορία ανήκει ένα ιστορικό μυθιστόρημα υπάρχουν καλά και κακά και σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει η προσωπικότητα του αναγνώστη για το αν θα θεωρήσει ένα βιβλίο καλό ή κακό (αν και υπάρχουν και κάποιοι σχεδόν "αντικειμενικοί" παράγοντες). Θεωρώ πάντως ότι ένα ιστορικό μυθιστόρημα (ή και μια ιστορική ταινία) στην καλύτερη περίπτωση να δώσει το κίνητρο στον αναγνώστη για να ψάξει περισσότερο και να ενημερωθεί για την ιστορία ενός με΄ρους σε μια συγκεκριμένη ιστορική περίοδο. Ακόμα και ένα επιστημονικό (ή και "επιστημονικό") ιστορικό βιβλίο να διαβάσει κάποιος αν μείνει μόνο σε αυτό το βιβλίο δεν θα έχει μάθει ιστορία, θα έχει παπαγαλίσει την άποψη κάποιου για την ιστορία.

*Προφανώς χαίρομαι που η κοινωνία έχει γίνει λιγότερο ανδροκρατούμενη (αν και υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα για να μιλήσουμε για ισότητα). Αυτό που λέω είναι ότι ο συγγραφέας "φυτεύει" αξίες της εποχής του σε ήρωες που υπό φυσιολογικές συνθήκες όχι μόνο δεν θα τις ασπαζόταν αλλά ενδεχομένως θα τις καταπολεμούσαν.

Last edited:

Ερημίτης

Όμορφο Νιάτο
Σίγουρα αγαπητέ Κόρτο το να διαβάζει κανείς ένα συγκεκριμένο βιβλίο ενός μόνο ιστορικού στην περίπτωση μας, εννοείται πως καταλαβαίνει την άποψη που έχει αυτός για την ιστορία και μόνο, ωστόσο οι περισσότεροι σε αυτό θα παραμείνουν στο ένα και.μοναδικό βιβλίο είτε ιστορίας είτε ιστορικού μυθιστορήματος γιατί πολύ απλά δεν είναι μέσα στα άμεσα ενδιαφέροντα τους ή έρευνα μιας ολόκληρης εποχής, απλά θέλουν να ψυχαγωγηθούν με την πλοκή του έργου. Αυτό βέβαια σημαίνει πως θα αποκομίσουν και κάποια συμπεράσματα για την συγκεκριμένη ιστορική εποχή στην οποία αναφέρεται το έργο αυτό αναπόφευκτα.
Τώρα για τα έργα την Π. Δέλτα που ανέφερε παραπάνω (τα έχω διαβάσει κι εγώ όταν ήμουν παιδί) ας μην ξεχνάμε πως γράφτηκαν σε μια εποχή που ή Ελλάδα είχε σχεδόν διπλασιαστεί μέσα από μια δεκαετία πολεμων, ήταν ή εποχή της προσπάθειας για πραγμάτωση της Μεγάλης Ιδέας...με την γνωστή κατάληξη τελικά, αναμενόμενο να ειμασταν εμείς οι "καλοί" λοιπόν και γιατί όχι άλλωστε...

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Ναι οκ η Δέλτα έγραψε σε μια συγκεκριμένη εποχή και με συγκεκριμένους στόχους στα γραπτά της (αν και το Για την πατρίδα μου που είναι και το πρώτο της αν θυμάμαι καλά γράφτηκε το 1907, πριν ξεκινήσουν οι Βαλκανικοί αλλά το κλίμα ήταν πολεμικό έτσι κι αλλιώς, ειδικά επί της κυβέρνησης Θεοτόκη) το ζήτημα μου με την Δέλτα δεν είναι η παραποίηση της ιστορίας αλλά το γεγονός ότι γράφει άθλια (βάσει του προσωπικού μου γούστου)

Ασημενια

Κοινωνός
Από Δέλτα είχα διαβάσει μικρός το Για την πατρίδα που και αυτό διαδραματίζεται την περίοδο της βασιλείας του βασιλείου Β' του Βουλγαροκτόνου. Το μόνο θετικό που βρήκα ήταν το ότι ήταν σύντομο. Πιθανά το Στον καιρό του Βουλγαροκτόνου να είναι καλύτερο μιας και είναι γραμμένο μερικά χρόνια αργότερο, σε μια περίοδο που ίσως να είχε ωριμάσει συγγραφικά (αν δεν κάνω λάθος το Για την πατρίδα ήταν το πρώτο της μυθιστόρημα) αλλά λέω να το αφήσω και να το διαπιστώσω σε κάποια άλλη μετενσάρκωση μου. Εξίσου δύσκολο και βαρετό βρήκα και τους Εμπόρους των εθνών του Παπαδιαμάντη (αυτό πρέπει κάποια στιγμή να το ξαναπιάσω μπας και καταφέρω να το τελειώσω)
Το αγαπημένο μου της Δέλτα, να το διαβάσεις... έχει ενδιαφέρον... είναι το "τα μυστικά του βάλτου". Το είχα διαβάσει άπειρες φορές μικρή, αλλά και τώρα που το ξαναδιαβάζω έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον. Επίσης επειδή έχω πρόσφατους τους εμπόρους των εθνών... αν θες να σου πω το τέλος.. :))) για να μην έχεις αγωνία.

Ερημίτης

Όμορφο Νιάτο
Το " Στα μυστικά του βαλτου" που ανςφερες είναι και μένα το αγαπημένο μου από τα βιβλία της Πηνελόπης Δέλτα, αναφέρεται στα γεγονότα του Μακεδονικού Αγώνα πριν τους Βαλκανικούς πολέμους και την απελευθέρωση της Μακεδονίας.

Αυτό που είπε ο Κόρτο για τη γλώσσα της Δέλτα, εντάξει.αντικατοπτρίζει κι αυτή την όλη εποχή μέσα στην οποία γράφτηκαν τα έργα αυτά, μην ξεχνάμε πως όταν τα έγραψε νομίζω πως ζούσε στο εξωτερικό και εντός Ελλάδος εμαινετο ή μάχη μεταξύ δημοτικιστών.και υπέρμαχων της καθαρεύουσας, έπαιξε κι αυτό το ρόλο του κατά την άποψη μου, ή Π. Δέλτα ήταν ακραιφνής οπαδός του δημοτικισμού.