Ίαν Μακ Γιούαν-Προτάσεις

Ασάρα

Member
Ποιό από τα βιβλία του Ίαν Μακ Γιούαν θα προτείνατε σε κάποιον που έχει διαβάσει την Εξιλέωση και ξετρελάθηκε και το Στην ακτή, και βαρέθηκε?
Έχει διαβάσει κανείς το Καρυδότσουφλο? Αξίζει? Τα παλιότερα βιβλία του όπως την Έμμονη Αγάπη?

Καλημέρα! έχω διαβάσει αρκετά του Μακ Γιούαν, το "Στην ακτή" ήταν το πρώτο του βιβλίο που δίαβασα,και το έναυσμα στο να διαβάσω και τα υπόλοιπα βιβλία του, κάποια με απογοήτευσαν κάποια άλλα όχι. Συμφωνώ μαζι σου για την "Εξιλέωση" μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο του και για εμένα.

Όσον αφόρα το "Καρυδότσουφλο" που είναι και το πιο πρόσφατο έργο του έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλα δεν το έχω διαβάσει ακόμη....

Πάμε στα παλιά του τώρα! "Νόμος περί τέκνων" μικρό και περιεκτικότατο μου άρεσε πολύ, επίσης το "Χαμένο παιδί" ήταν πολύ καλό και ιδιαίτερα συγκινητικό. Το "Σάββατο" και το "Solar" ήταν απλώς καλά.... Το "Επιχείρηση ζάχαρη" ήταν καλό και διαφορετικό απο τα υπόλοιπα καθώς είχε περισσότερο δράση..

Ασάρα

Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Τελικά αγόρασα το Επιχείρηση Ζάχαρη και έχεις δίκιο, είχε αρκετή δράση!
Το Καρυδότσουφλο έχει συγκριθεί με τον Άμλετ, αν και είμαι κάπως επιφυλακτική να το διαβάσω. Φοβάμαι μήπως είναι σαν το Στην Ακτή..