Έχετε ακούσει για τα μάνγκα;

Διας

Κοινωνός
Και αυτό είναι κακό επειδή;;; Είναι ξεκάθαρο στην παρουσίαση και όποιος τη διαβάσει καταλαβαίνει το τι είναι το ένα και το τι είναι το άλλο. Και αν κάποιος δηλαδή δεν έχει διαβάσει μάνγκα αλλά έχει γνωρίσει τη φιλοσοφία τους μέσα από τα άνιμε (που όλα σχεδόν έχουν βάση ένα μάνγκα) να μη μιλήσει γι'αυτό που του άρεσε και του έκανε εντύπωση; Κι εγώ δεν το διαβάζω το one piece, το βλέπω. Αυτό αυτόματα σημαίνει πως δεν μπορώ να πω πως είναι ένα κορυφαίο μάνγκα και να προτείνω σε κάποιον να δει το άνιμε;
Απλά ανέφερα ότι το manga είναι έντυπο και το anime τηλεοπτικό. Τώρα τα σενάρια που πλάθεις δεν ξέρω πως προέκυψαν.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ωραία, ξεκινάμε το νήμα της συνανάγνωσης; Ποιος θα τη συντονίσει; Αξία;

Απλά ανέφερα ότι το manga είναι έντυπο και το anime τηλεοπτικό. Τώρα τα σενάρια που πλάθεις δεν ξέρω πως προέκυψαν.
Αυτό μας το είχε εξηγήσει η Αξία στην παρουσίασή της. :)

Αξία

Κοινωνός
Ωραία, ξεκινάμε το νήμα της συνανάγνωσης; Ποιος θα τη συντονίσει; Αξία;
Μεγάλη μου τιμή! :) Αν και δεν έχω ανάλογη εμπειρία συντονισμού, θα έχει πολύ γούστο !

Συγνώμη που το ξανά ανέφερα.
Μην ζητά συγγνώμη, έχεις δίκιο. Πάντα χρειάζεται κάποιος να βάζει τα πράγματα σε τάξη.

Αλίκη

Κοινωνός
Κι εγώ μέσα για συνανάγνωση!! Το είχα ξεκινήσει να το βλέπω το death note αλλά το σταμάτησα. Ευκαιρία να το τελειώσω!!!

Καστάλια

Κοινωνός
Ωραία ευκαιρία να τελειώσω τα λίγα κεφάλαια που μου έχουν μείνει "προς ανάγνωση", με παρέα θα έχει πλάκα. Μέσα και εγώ για την συνανάγνωση.

Αξία

Κοινωνός
Τέλεια τέλεια!!! Να μαζευόμαστε!!! Έχει ανοίξει νήμα συναναγνωσης οποτε οποιος θελει ας το δηλώσει εκεί να οργανωθούμε :)))

Μήτις

Κοινωνός
Ίζι, έχει και σινιγκάμι, και δαιμόνια και μάχες και ανατροπές, απ' όλα! Βλέπω παράλληλα και το άνιμε, εξίσου ωραίο. Κι έχω ήδη πολλούς αγαπημένους χαρακτήρες!:γιούπι:

Η ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ ηταν χαρακτηριστικοτατο νεανικο -κι επουδενι οχι παιδικο!!!-σπαρακτικο μανγκα της Γιαπωνεζας ΜΙΖΟΥΚΙ,στα τελη της δεκαετιας του 70(αρχεις 80 για την Ελλαδα).Μια συγκλονιστικη ιστορια γεματη πονο,ηθικους κ κοινωνικους προβληματισμους και αρτια δομημενους,βαθιους χαρακτηρες.Κυκλοφορησε και στην Ελλαδα κι ειναι τυχεροι οι συλλεκτες που το διαθετουν ακομη στην κατοχη τους.

Αργοτερα σε συμπραξη με την ΤΟΕΙ εγινε εκεινο το εκπληκτικο ,θρυλικο anime CANDY -CANDY-σχεδιασμενο απο τη φανταστικη ΙΝΓΚΑΡΑΣΙ.Στο anime υπαρχουν μικρες αλλαγες απο το μανγκα που ηταν ακομη πιο ριομαντικο.

Εμεις το ειδαμε στην τελειοτερη ισως μεταγλωττιση που γνωρισε σε παγκοσμιο επιπεδο ,αυτην της "αειμνηστης" της ΕΡΤ,που παρα τις ατελειες ανεδειξε τη γλυκια Ματινα Καρρα ως την καλυτερη ΚΑΝΤΥ απο ολες τις αλλογλωσσες "Καντυ"της Ευρωπης.

Δυστυχως, δικαστικη διαμαχη αναμεσα στη ΜΙΖΟΥΚΙ κ την ΙΝΓΚΑΡΑΣΙ εχει παγωσει καθε παραγωγη προιοντος σχετικο με την ΚΑΝΤΥ -ειτε ανατυπωση,ειτε εκδοση σε επισημα dvd της σειρας anime κλπ.Ετσι εχει μεινει μια νοσταλγικη αναμνηση που μοιραζομαστε σε σχετικα φορουμς,οσοι σημαδευτηκαμε απο το εργο αυτο κ τις αξιες που διδαξε...

Αξιεπαινη η προσπαθεια της ομαδας Candy In Greek Project που ψηφιοποιησε το 2006 τις βιντεοκασετες με ολη τη σειρα και ανεβασε τη σειρα στο you tube αναβιωνοντας για ολους συγκλονιστικες στιγμες απο τη δυσκολη ζωη της τρυφερης ξανθοκοτσιδους μας!!!Θα εχουν την ευγνωμοσυνη μιας ολοκληρης γενιας,γιατι η προσπαθεια τους ηταν αγνη κ αφιλοκερδης με σκοπο να δωσει χαρα σε οσους ψαχναμε τα επεισοδια χρονια ολοκληρα.

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ίζι, έχει και σινιγκάμι, και δαιμόνια και μάχες και ανατροπές, απ' όλα! Βλέπω παράλληλα και το άνιμε, εξίσου ωραίο. Κι έχω ήδη πολλούς αγαπημένους χαρακτήρες!:γιούπι:
Πολλές μάχες; (Δεν μ' αρέσουν οι μάχες :ρ )

Μήτις

Κοινωνός
Ούτε εμένα μου αρέσουν, εκτός κι αν είναι τρομερό το σκίτσο, αλλά στο bleach είναι εμπλουτισμένες με πολύ διάλογο, γιαυτό και μου αρέσουν τόσο!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
μέσα :))))
(Τον τελευταίο καιρό όλο σε συναναγνώσεις συμμετέχω. Θα μου κακοφανεί όταν ξαναδιαβάσω κάτι μόνη μου :ωιμέ: )

EDIT: Μισό... έχει ολοκληρωθεί το Bleach;

Μήτις

Κοινωνός
Όχι, δεν έχει ολοκληρωθεί, έχουν κυκλοφορήσει περίπου 500 τεύχη μέχρι τώρα. Πάντως είναι τέλειοοοο :ρ

Σινιγκάμι! :γιούπι:

Υβριδικός Νους

Όμορφο Νιάτο
Βλέπω το μόνο seinen manga(για ενήλικο κοινό) που έχει αναφερθεί είναι το deathnote.Χμ...τσεκάρετε τα Eden:It's an Endless World, 20th Century Boys(Αν βαριέστε να τα διαβάσετε υπάρχουν τρεις live-action ταινίες), Gantz, Lone Wolf and Cab και το Monster(νομίζω τα 50 επεισόδια anime καλύπτουν όλη την πλοκή).Επίσης υπάρχει ένα spin-off του Astro Boy ονόματι Pluto.
Επίσης στα shonen θα έβαζα τα Soul eater και Fullmetal Alchemist(και τα δύο έχουν τελειώσει.)
Αναφορικά με τα anime,ένας παράδεισος για να δει κανείς χωρίς χρεώση και σε ποιότητες 720p και 1080p,αναλόγως φυσικά και την εποχή παραγωγής, είναι το kissanime.com

Αξία

Κοινωνός
Για το full metal Alchemist έχω ακούσει κι εγώ πολλά καλά και θα θελα να το διαβάσω, οπότε μιας κι έχει ολοκληρωθεί γιατί όχι...

Ίζι μην αγχώνεσαι... θα είναι απλά μια ατέλειωτη συνανάγνωση :)))))