Έργα του Ξενόπουλου!

Αριάδνη

Κοινωνός
Αυτό θα σας έλεγα, ότι πρόκειται για τα ίδια βιβλία που δόθηκαν μες το χειμώνα, αλλά δεν θυμόμουν την εφημερίδα!
Είχα πάρει τους Μυστικούς Αρραβώνες, αλλά ούτε το άνοιξα. Το διάβασε κανείς; Καλό είναι;
Νουρμπ μου, δεν μου αρεσαν εμενα οι μυστικοι αρραβωνες και πολυ/ από τα καλά του είναι το φάντασμα, η τερεζα- Δακοστα και ο κατηφορος, αν τα βρεις παρτα με κλειστα μάτια και αλλα βεβαια

Παραξενο κι ενδιαφερον ακουγεται αυτο ΑΡΙΑΔΝΗ.

Εγω απο Ξενοπουλο εχω μπολικα.Με συγκινησε ιδιαιτερα ο Κατηφορος και ειδικα η παραφορα που εβγαλε στο τελος.

Η Στελλα Βιολαντη επισης ειναι ενα εμβληματικο αφηγημα του Ξενοπουλου,βαθια πικρο...

Επισης απο την Τριλογια ξεχωρισα ιδιαιτερα το ΤΥΧΕΡΟΙ-ΑΤΥΧΟΙ-με ειχε συγκλονισει,ενω και το ΤΙΜΙΟΙ-ΑΤΙΜΟΙ ασκει μια δυνατη κοινωνικη κριτικη.
Ο Ποπολαρος ασφαλως ειναι απο τα πιο ξεχωριστα εργα του και θεωρω εκπληκτικη τη μεταφορα του με τον Πρεκα και την αιθερια Μπετυ Λιβανου.
Τι μουσικη!Τι σκηνικα!Και τι ωραιο τελος,στην ταινια-εστω και παραλλαγμενο οταν ο Ζεππος αρπαξε στο ενα χερι την Ελντα -νυφη και την ανεβασε στο αλογο του για να φυγει μαζι της.Αααχ!!!!!

Βαθυτερα με αγγιξε ενα μικρο διηγημα του Ξενοπουλου
,Ο Τρελος με τους Κοκκινους Κρινους
Προκειται για ενα μελαγχολικο 40αρη που ζει απομονωμενος απο τους ανθρωπους με μονη του παρηγορια το περιβολι ,οπου με πολλη αγαπη καλλιεργει αλυκους κρινους.Ποιο ειναι αραγε το μυστικο της πονεμενης ψυχης του??.

Εχω διαβασει παρα πολλα απο Ξενοπουλο-κι εχω κι αλλα τοσα να με περιμενουν.Θα επανελθω σχολιαζοντας εκτενεστερα...

Σε καθε μεγαλη Εκθεση βιβλιου -επισκεπτομαι παντα το περιπτερο των Αδελφων Βλασση,που εχουν την αποκλειστικη διαθεση των εργων του Ξενοπουλου κι οσων μεταφρασεων εχει κανει.Τους συμπαθω πολυ κ μου κανουν καλες τιμες.
Υπεροχοι ειναι!!!.

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, κορίτσια! Αριάδνη, θα τα έχω υπόψη μου, αλλά δεν ξέρω ποια χρονιά θα έρθει η σειρά για Ξενόπουλο...το 2017 ή 2018, έτσι με πρόχειρους υπολογισμούς... :χμ: :ρ

Eγω,απο τη δικη μου πικρη πειρα θα συμβουλευα-ΜΗ βαζετε σειρα σε τιποτα που να αφορα μια ελευθερη δραστηριοτητα οπως το διαβασμα.
Διαβαστε ο,τι τραβαει η περδικουλα σας,οποια στιγμη το" ζητησει".Μονο τοτε θα το ευχαριστηθειτε πραγματικα.

Αύρα

Όμορφο Νιάτο
Γνωρίζει κανένας αν στα ένθετα της espresso έχουν ήδη δώσει τους τυχερούς και άτυχους;;;Είναι το μόνο από την κοινωνική τριλογία που δεν έχω διαβάσει...Σήμερα έδινε την Τερέζα Βάρμα Δακόστα και την πήρα να την ξεκινήσω!

Γνωρίζει κανένας αν στα ένθετα της espresso έχουν ήδη δώσει τους τυχερούς και άτυχους;;;Είναι το μόνο από την κοινωνική τριλογία που δεν έχω διαβάσει...Σήμερα έδινε την Τερέζα Βάρμα Δακόστα και την πήρα να την ξεκινήσω!
Σήμερα που πήρα την Espresso είχε τους τυχερούς και άτυχους :εεε;:

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
@Αύρα καλησπέρα,συμβαίνει συχνά στις προσφορές να δίνονται εναλλακτικά την ίδια φορά περισσότερα του ενός.Το κάνει συχνά το "'Έθνος",καλοκαίρι,σε dvd και βιβλία τις καθημερινές Μάλλον έπεσες σε τέτοια περίπτωση!

Αύρα

Όμορφο Νιάτο
αααααα μάλιστα!!Τώρα καταλαβαίνω!!!Σε ευχαριστώ. Ελπίζω τότε να το βρω την επόμενη Κυριακή έστω...!
@Αύρα καλησπέρα,συμβαίνει συχνά στις προσφορές να δίνονται εναλλακτικά την ίδια φορά περισσότερα του ενός.Το κάνει συχνά το "'Έθνος",καλοκαίρι,σε dvd και βιβλία τις καθημερινές Μάλλον έπεσες σε τέτοια περίπτωση!

Λίλιθ

Κοινωνός
Με τον Γρηγόριο Ξενόπουλο άρχισα να διαβάζω λογοτεχνία. Ξεχωρίζω πολλούς συγγραφείς αλλά αυτός κρατά μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου γιατί τον διαβάζω από παιδί. Τα έργα του που μου αρέσουν περισσότερο είναι ο κατήφορος, η τιμή του αδελφού και ο κόσμος και ο Κοσμάς. Το τελευταίο είναι από τα καλύτερα του.

Αριάδνη

Κοινωνός
Lilith , τον κατήφορο τον ψάχνω χρόνια , θαρρώ θα ναι το καλύτερο του διότι μιλά για ένα πολύ ευαίσθητο θέμα γυναικείο , δύο κοπέλες από διαφορετικές κοινωνικές τάξεις που όπως κατάλαβα δουλεύουν σε οίκο ανοχής ή κάνω λάθος;Τώρα βλέπω πως ξανά κυκλοφορεί από τις εκδόσεις των αδερφών Βλασση. Πρέπει να ναι φοβερό!

Last edited:

Λίλιθ

Κοινωνός
Ναι Αριάδνη αυτή είναι η ιστορία του κατήφορου. Σου συστήνω να διαβάσεις και το ο κόσμος και ο Κοσμάς που κατά τη γνώμη μου είναι από τα καλύτερά του.

Αριάδνη

Κοινωνός
Αυτό το βιβλίο έγινε σειρά στην ερτ, θρυλική σειρά και ή ρετρομανιαξ έχει κάνει ειδικη μνεία διότι το σήριαλ με τον Ρηγόπουλο και την Γωγω Αντζολετακη δεν σώζεται δυστυχώς. Λέγεται ότι ήταν εξαιρετικη σειρά γυρισμενη όπως όλες οι ιστορίες του Ξενοπουλου στην Ζακυνθο με εξαιρετικό καστ. Σώζονται λίγα αποσπάσματα. Ελπίζω να τα βρω τα βιβλία και τα δυο