Έκανα το λάθος και είδα πρώτα την ταινία...

Με αφορμή το νήμα του Συμπριέν για το βιβλία που θα ήθελα να ξεχάσω για να ξαναδιαβάσω, μου γεννήθηκε ένα άλλο ερώτημα.
Έτυχε να δείτε πρώτα την ταινία, η οποία να είναι βασισμένη σε ένα βιβλίο; Είτε γιατί δεν ξέρατε πως ήταν βασισμένη σε βιβλίο και το μάθατε μετά, είτε γιατί δεν είχατε χρόνο για να διαβάσετε πρώτα το βιβλίο, είτε για όποιον άλλο λόγο σας έρχετε στο μυαλό; Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να είπατε "πραγματικά λυπάμαι που είδα πρώτα την ταινία;"
Εμένα μου έρχονται αρκετά στο μυαλό, όπως πχ το Νησί των καταραμένων, που όταν το διάβασα, πραγματικά ευχόμουν να μην είχα δει την ταινία. :γρμβ: Εν αντιθέση από τα Παραδεισένια Οστά, που παρόλο που είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία, δε μετάνιωσα που είδα πρώτα την ταινια, γιατί ήταν τελείως διαφορετικό από την ταινία, οπότε δε με χάλασε καθόλου.
Για πείτε κι εσείς... :))

θα σου απαντησω κατι ανάποδο. Οταν διαβασα τη Λαμψη, σκέφτηκα οτι η ταινία απείχε τόσο απο το βιβλίο, που εμοιαζε περιττή η ανάγνωση του. :ουχ:

Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών: Η συντροφιά του Δακτυλιδιού και Κώδικας DaVinci. Αυτές είναι oι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό, σίγουρα θα είναι κι άλλες. Δεν έχω δει ακόμη ταινία που να είναι καλύτερη από το βιβλίο...

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Έχει τύχει, όμως δεν το θεωρώ πάντα λάθος. Ας πούμε, το "Πρέπει να Μιλήσουμε για τον Κέβιν" και το "Μη μ' Αφήσεις Ποτέ" τα είδα πρώτα σε ταινίες, που επειδή με ξετρέλαναν αναζήτησα μετά και τα βιβλία (και τα δύο τώρα είναι αγαπημένα μου). Απ' την άλλη θα ήθελα να μην είχα δει το "Κορίτσι με το Τατουάζ" για να πιάσω ανυποψίαστη κάποια στιγμή το βιβλίο.

Είδα πρώτα την ταινία "Οδύσσεια του διαστήματος" μετά διάβασα το βιβλίο και μετά ξαναείδα την ταινία γιατί πολύ απλά το βιβλίο με καθοδήγησε καλύτερα!!:))))

Συμφωνώ 100% με την Έλλη για την Λάμψη. Αν δεις την ταινία το βιβλίο είναι περιττό!!!

Επίσης είδα πρώτα την ταινία "Princess Bride" και μετά διάβασα το βιβλίο "Η πριγκίπισσα και ο πειρατής" το οποίο το ευχαριστήθηκα διπλά, διότι είχε την διπλάσια δράση και πλοκή!!! :))))

Ωραίο νήμα Βάγγυ!!!:πάνω:
Θα επανέλθω....

Την σειρα πουαρο και μις μαρπλ που δειχνει η ερτ αυτην την εποχη..πολλα επεισοδια δεν τα χω διαβασει σε βιβλια αλλα και δυσκολα θα τα βρησκα ομως ειναι εξαντλημενα και να τα βρισκα τωρα που ξερω το τελος δεν θα χε σημασια πια

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
"Ανατολικά της Εδέμ" . ειχα δει την ταινία,έλεγα τη ωραία ταινια με τζαιμς Ντην κλπ κλπ και μετα διάβασα το βιβλίο.Και σιχάθηκα τον Καζάν που απο αυτό το αριστουργηματικό βιβλίο έκανε αυτή την οικτρή ταινία.αυτά.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Συμφωνώ 100% με την Έλλη για την Λάμψη. Αν δεις την ταινία το βιβλίο είναι περιττό!!!
Να πω την αμαρτία μου, το βιβλίο (το οποίο το διάβασα μετά την θέαση της ταινίας) μου άρεσε εξίσου και με διαφορετικό τροπο.

Τι εννοείται για τη Λάμψη; Είναι τόσο καρμπόν (ούτε ξέρω πως γράφεται) η ταινία με το βιβλίο γι' αυτό το βιλίο μετά είνα περιττό; Την ταινία την είχα δει όταν ήμουν 10, οπότε δε θυμάμαι τίποτα -πέρα των παιδικών εφιαλτών που μου προκάλεσε- οπότε θα ήθελα να διαβάσω το βιβλίο. :ναι:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Να πω την αμαρτία μου, το βιβλίο (το οποίο το διάβασα μετά την θέαση της ταινίας) μου άρεσε εξίσου και με διαφορετικό τροπο.
Αυτό δεν είναι αμαρτία, είναι απολύτως λογικό. Αμαρτία είναι να χαρακτηρίζεις "περιττή" την ανάγνωση της Λάμψης μετά τη θέαση της ταινίας. :θρρρ:

@Βάγγυ, η ταινία δεν είναι καρμπόν, κάθε άλλο. Υπάρχουν πολλές και σημαντικές αλλαγές. Προσωπικά μου αρέσουν εξίσου.

Εγώ έχω να πω πάντως πως πάλι καλά που ο Κιούμπρικ δεν άφησε να βάλει το χεράκι του ο Κινγκ στην Λάμψη, διότι σε όσες μεταφορές των βιβλίων του ανακατώθηκε το αποτέλεσμα ήταν μέτριο ως κακό!!! :χαχα:

Το βιβλίο ήταν κουραστικό (ειδικά η περιγραφή του λέβητα:μαναι: σε 50 σελίδες!!!), η ταινία άψογη...:θρρρ:

Ιζι, με αποκαλεσες αμαρτωλη; Μεγαλοβδομαδιατικα; που νηστευω; που αφησα τις "γαλλικούρες" για το βραδυ της αναστασης; που εφτιαξα σπανακορυζο με φαγοπυρο (Ντόινγκ!); Αισχος! :ρ
Νικολα, εισαι αμαρτωλος! :))))

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ιζι, με αποκαλεσες αμαρτωλη; Μεγαλοβδομαδιατικα; που νηστευω; που αφησα τις "γαλλικούρες" για το βραδυ της αναστασης; που εφτιαξα σπανακορυζο με φαγοπυρο (Ντόινγκ!); Αισχος! :ρ
:χαχα: Με ανάγκασες να γκουκλίσω το "φαγόπυρο". Λέει χάνεις 10 κιλά σε 7 μέρες με δαύτο :μουάχαχα:

Ρητορικο το ερωτημα : Θα θελατε να δειτε το τρειλερ απο την ζωη σας μεχρι το τελος της, να ξερετε δηλ.την συνεχεια

"Ανατολικά της Εδέμ" . ειχα δει την ταινία,έλεγα τη ωραία ταινια με τζαιμς Ντην κλπ κλπ και μετα διάβασα το βιβλίο.Και σιχάθηκα τον Καζάν που απο αυτό το αριστουργηματικό βιβλίο έκανε αυτή την οικτρή ταινία.αυτά.
Πες τα, ρε φιλε! Δε μπορεις να φανταστεις ποσο ξενερωσα με την ταινια του Καζαν, ηταν ο'τι να'ναι! Ξερω οτι ειναι λαθος να συγκρινουμε δυο διαφορετικα ειδη τεχνης αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορω να το δω ετσι. Η ιστορια στην ταινια μεταφερθηκε τερμα πετσοκομμενη, οι ηρωες πραγματικα μονοδιαστατοι και γι' αυτο ισως εφταιγαν κι οι πρωταγωνιστες, δεν ξερω, αλλα δεν με επεισαν καθολου στις ερμηνειες τους. Αντε ο Ντην παλευοταν, σαν να μπηκε λιγο στο πετσι του Καλ, μα οι υπολοιποι αισχος. Δεν με συγκινησε καθολου η ταινια γι' αυτο και δεν εχω δει ακομα '' Τα Σταφυλια της Οργης'' γιατι κι εκει φοβαμαι οτι θα απογοητευτω.

Και για να απαντησω στο θεμα του νηματος. θα ηθελα να ειχα διαβασει πρωτα τον '' Κωδικα Ντα Βιντσι'' πριν δω την, ομολογουμενως, μετρια ταινια απο την οποια μου εμεινε μονο το soundtrack. Αν και παλι μου αρεσε το βιβλιο αργοτερα που το διαβασα, το γεγονος οτι ηξερα τις ζουμερες αποκαλυψεις περι Χριστου και Μαγδαληνης, μου χαλασε το σασπενς.