Search results

  1. Ι

    Χριστουγεννιάτικες Ευχές

    Έχετε παρατηρήσει πόσο βαρετές και κλισέ είναι καμιά φορά οι ευχές για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά; Λέω να κάνουμε μια προσπάθεια να τις ανανεώσουμε. Πέρσι έμαθα ένα πολύ ενδιαφέρον χριστουγεννιάτικο έθιμο που, αν θυμάμαι καλά, μας έρχεται απ' τη Δανία. Εκεί, λοιπόν, όποιος κάνει...
  2. Ι

    Τι θα διαβάσεις το 2000 και 17!

    ...αν μείνεις ζωντανός μέχρι το τέλος του, βεβαίως-βεβαίως! Ήρθε, λοιπόν, η ώρα για το χριστουγεννιάτικο νήμα που όλοι αγαπήσαμε. Έλα, κόσμε! Μην ντρέπεσαι! Μοιράσου μαζί μας τα μεγαλόπνοα σχέδιά σου. Μας τελειώνει το 2000 και 16! Πάμε δυναμικά για το '17! Μην το φοβόμαστε, παιδιά! Εκφράστε τις...
  3. Ι

    Καφές και βιβλίο ή καφές στο βιβλίο...

    Ωραίο πράγμα οι διακοπές! Ωραίο πράγμα και η ελεύθερη κατασκήνωση! Τι πιο ωραίο απ' το να σε ξυπνάει ο ήλιος ξημερώματα, να βγαίνεις απ' τη σκηνή, να έχεις τη θάλασσα στα πόδια σου, να κάθεσαι σε μια ακρούλα με το βιβλίο σου και να πίνεις καφεδάκι; Αυτό το ειδυλλιακό σκηνικό ήρθε να χαλάσει...
  4. Ι

    Τι θα διαβάσεις το 2016 (αν μείνεις ζωντανός μέχρι το τέλος του)

    Επειδή το ζήτησε ο Μικρός Μαλτέζος... Επειδή η Καστάλια ήδη φτιάχνει άστεγες λίστες... και για όλους εσάς... ...το νήμα για τα βιβλιο-πλάνα του 2016!:))) Πες μας, λοιπόν, ταπεινέ βιβλιοσκώληκα, τι προτίθεσαι να διαβάσεις...
  5. Ι

    Βοηθήστε παρακαλώ

    Επειδή στα εφήμερα δε μου δίνετε σημασία, φτιάχνω ξεχωριστό νήμα.Όπως λοιπόν έλεγα... Έξτρα πληροφορίες: είναι ηθοποιός, 28 ετών και δεν έχει πολύ χρόνο στη διάθεσή της. Θέλει κάτι για να διαβάζει πριν κοιμηθεί. Σκέφτηκα μήπως της προτείνω Πίνστον, χωρίς να τον έχω διαβάσει και η ίδια, και...
  6. Ι

    Ελ τρούκο (το κόλπο;) J.L.Borges

    Το παλεύω μήνες αυτό το ποίημα να το μεταφράσω... Το πιάνω, το αφήνω, με πιάνει ενθουσιασμός, με πιάνει απελπισία, είπα λοιπόν να σας το δείξω, εκεί που το έχω φτάσει μέχρι τώρα. Ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα δεν θα είμαι ποτέ, μάλλον. Ελπίζω μόνο να μην έχω γράψει καμιά τιτανοτεράστια...
  7. Ι

    Φινλανδική Γλώσσα (Suomi)

    Σε ένα μήνα φεύγω για Φινλανδία! Μια συμφοιτήτριά μου κάνει εκεί Erasmus και θα της κατσικωθώ μια ολόκληρη εβδομάδα! Απ' τον πολύ ενθουσιασμό άρχισα να κάνω έρευνα για τον πολιτισμό, τα έθιμα και τα αξιοθέατα της χώρας. Και φυσικά, έπιασα και τη γλώσσα! Έχω ακούσει να λένε πως τα Φινλανδικά...
  8. Ι

    Τι θα διαβάσετε μέσα στο νέο έτος;

    Αφού σιγά σιγά φέρνουμε τα γιορτινά νήματα στην επιφάνεια, είπα να μοιραστούμε και τα βιβλιο-πλάνα μας για το 2015! Ελάτε λοιπόν, αγαπητοί συνλεσχίτες, να φτιάξουμε λίστες με τα βιβλία που έχουμε σκοπό να διαβάσουμε μέσα στους επόμενους 12 μήνες. Του χρόνου τέτοια εποχή θα γελάμε όλοι μαζί με...
  9. Ι

    Ακροστιχίδα

    Είπα να προτείνω κι εγώ ένα παιχνίδι! Η έμπνευση μου ήρθε από το νήμα "με πέντε γράμματα". Η ακροστιχίδα δημιουργείται όταν τα πρώτα γράμματα κάθε στίχου, αν διαβαστούν κάθετα, συνδιαμορφώνουν μία λέξη ή μία φράση, ανάλογα με την έκταση του ποιήματος. Συνήθως αυτή η λέξη, που θα προκύψει κατά...
  10. Ι

    Φανταστικά Διώνυμα

    Όπως μας έμαθε η Χρυσηίδα, τα Φανταστικά Διώνυμα είναι ένα παιχνιδάκι που επινόησε ο Τζιάνι Ροντάρι, ένας Ιταλός δάσκαλος και συγγραφέας, για να μυήσει τους μαθητές του στον μαγικό κόσμο της γραφής και για να δώσει ερέθισμα στη φαντασία τους. Τους έδινε δυο λέξεις και τους ζητούσε να φτιάξουν μ'...
  11. Ι

    Πως επιλέγετε ποιό βιβλίο θα διαβάσετε;

    Πιστεύω πως δεν είμαι η μόνη που, ανά πάσα στιγμή, βρίσκεται αντιμέτωπη με μια στοίβα αδιάβαστων βιβλίων που πρέπει και θέλεις να διαβαστούν όσο γίνεται πιο γρήγορα. Όταν λοιπόν ήμουν στο γυμνάσιο, έχοντας πραγματικά πελαγώσει, αποφάσισα να φτιάξω μία κλήρωση, με όλα τα βιβλία που έχω στη...
  12. Ι

    Γεία σε όλους!!

    Χαιρετώ την ομήγυρη! Μόλις έγινα μέλος της λέσχης και πιστεύω πως θα χρειαστώ βοήθεια σε πολλά θέματα γιατί είναι η πρώτη φορά που γίνομαι μέλος σε φόρουμ. Μέχρι στιγμής προτιμούσα να διαβάζω αναρτήσεις χωρίς να συμμετέχω. Αγαπώ όμως πολύ την λογοτεχνία κι επίσης αγαπώ τις συζητήσεις γύρω απ' τη...
Top