Search results

1. Αζαθοθ

Ράδιο Φάρος

από τα αποσπάσματα ενός εφηβικού (non-brain) ημερολογίου: Novak - Rapunzel
  2. Αζαθοθ

Νὰ προσέχῃς ὅπως μανθάνῃς

(ή απλά επειδή συνειδητοποιούμε(ν) με πόση ευκολία χρησιμοποιούσαμε τον αόριστο, όταν είναι πλέον πολύ αργά για να αλλάξουμε τους χρόνους των ρημάτων :p)
  3. Αζαθοθ

( επίτηδες το έγραψα έτσι;) )
  4. Αζαθοθ

Για το ὅπως, ξέρεις πλέον που -περίπου :p- κινείσαι. Στην αρχαία ελληνική κλασσική (αττική) πεζογραφία ο πιο συνηθισμένος (τελικός) σύνδεσμος είναι το ἵνα. Για κάθε δευτερεύουσα πρόταση που εισήγαγε το ὅπως -όταν έπαιζε ρόλο τελικού συνδέσμου, ανάμεσα σε τόσους άλλους-, το ἵνα εισήγαγε τις...
  5. Αζαθοθ

Ακολουθώντας νήματα (ή πως επιλέγω το επόμενο βιβλίο).

Ένα βιβλίο κατάλληλο για κάθε διάθεση, πολλοί επιλέγουν αυτόν τον τρόπο ανάγνωσης και πάντα θα τους θαυμάζω ως παρατηρητής, όχι ως συμμέτοχος. Είναι, στην περίπτωση της ταυτόχρονης ανάγνωσης, η επιλογή -όχι πλέον μοναχά ενός, αλλά- επόμενων βιβλίων άρρηκτα συνδεδεμένη με μια προσωπική δεξιότητα...
  6. Αζαθοθ

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Διάβαζα την πρόταση αυτή ξανά και ξανά κι όσο επαναλάμβανα μέσα μου πως δεν πρόκειται για κάποια δίνη εδώ, τόσο πιο βαθιά με τραβούσε. Κι ας έγραφα στην εισαγωγική ανάρτηση πως δε θα πλατειάσω, κι ας ξεφ(ε)ύγω από το θέμα. Στην τελική, πόσο εφικτό είναι να υπάρχει...
  7. Αζαθοθ

Ναι ναι, είδα σχετικές αναρτήσεις· και για τις δικές μου προτιμήσεις (καπρίτσια;) φαντάζει ιδανικός τροχός για να γυρίσει και να υποδείξει τον επόμενo αναγνωστικό μου προορισμό. Ένα θεματάκι που προκύπτει μιας και δεν έχω ένα αγαπημένο βιβλίο -ή γενικώς που δε συνδυάζω τη μετοχή αγαπημένος με...
  8. Αζαθοθ

ω ναι! Βασικός πρωταγωνιστής, που εντούτοις αρέσκεται στο να ερμηνεύει τις πράξεις του έργου πίσω από τα φώτα της σκηνής, με τη μεγαλύτερη αδυναμία του να έγκειται σε αυτές ακριβώς τις στιγμές των: «Απλά πιστεύω γενικά πώς τα ίδια τα βιβλία με βρίσκουν». Όσο για τα κελύφη, αρκεί κάποιος να...
  9. Αζαθοθ

Και από τότε τον φωνάζουμε Νανά; (ή τα χαρτάκια δεν είχαν σχέση με βιβλία; :p)
  10. Αζαθοθ

τι όμορφα που εξέφρασες τη λέξη παιχνίδι (εν αντιθέσει με την απόπειρα του γράφοντος) ;) Αν ο γάτος έχει και τον τρόπο του να επιλέξει από τη στοίβα με τα αδιάβαστα (να «πει»), τότε μια συναισθηματική (δια)μάχη ξεσπάει μέσα μου μεταξύ τσιόσκυλου και πεταλουδόγατου (αν και αγαπώ όλα τα έμβια...
  11. Αζαθοθ

Την τηλεόραση δεν την είχα καθόλου κατά νου (ίσως το γεγονός πως δεν έχω tv να επηρεάζει την παραπάνω πρόταση :p). Όσον αφορά την ιστορία «χαρτάκια και σκύλος», αγάπησα την ιδέα και (για) το τυχαίο/μοιραίο του αποτελέσματός της. Τώρα μου μένει μοναχά να βρω έναν σκύλο που να μην καταπίνει τα...
  12. Αζαθοθ

Το ερώτημα (τώρα) είναι τι θα σε οδηγήσει στην επιλογή της ακριβώς επόμενής σου ανάγνωσης.
  13. Αζαθοθ

Υπάρχουν τα νήματα ενός φόρουμ, όπως και αυτά που υφαίνουν ενδύματα ή προσδοκίες σε ακούραστους αργαλειούς που τους χειρίζονται έμπειρα χέρια ή άπειρες ματαιότητες· αλλά υπάρχουν και νήματα που λειτουργούν ως ένας άλλος μίτος της Αριάδνης, τα οποία μας οδηγούν από το -ή (και) μέσα στο- σύθαμπο...
  14. Αζαθοθ

Συνανάγνωση: "Κάτω από το ηφαίστειο" Μάλκολμ Λόουρυ (Malcolm Lowry)

Ανάρτηση -ενός (Κ)κάποιου. Πώς τολμάς να αποκαλείς, δίνοντας λόγο σε ένα σκονισμένο πληκτρολόγιο πίσω από μια τρεμάμενη οθόνη, μπούρδα, ένα βιβλιό που χωρίς αυτό η ζωή μου θα ήταν άδεια και οι νύχτες μου εφιάλτες; Ένα βιβλίο που κατέχει θέση περίοπτη στη γωνίτσα των εικονισμάτων του...
  15. Αζαθοθ

Πολύ πιο μεστή η κατάβασή σου σε σχέση με την «Τι διάολο ήταν αυτό που μόλις διάβασα;;;» εντύπωση που μου άφησε το πέρας της πρώτης ανάγνωσης του βιβλίου, τότε, στο Τέξας.. ;)
  16. Αζαθοθ

Ράδιο Φάρος

από τα αποσπάσματα ενός αντισυμβατικού (non-mainstream) ημερολογίου: Cockroach Prophets - Tumša nakte
  17. Αζαθοθ

Αναγνωστικές επιστροφές.

Ίσως ένα τέτοιο συναίσθημα να ήταν και η αφορμή εκείνου του ψιθύρου κάποια χρόνια πίσω. Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, πόσο άδικος υπήρξα. Με το καλό όταν πάρω στα χέρια μου το βιβλίο, θα επανορθώσω -μετά του παρόντος- για την αδικία εις βάρος της ανάμνησης -αρχικά. *Οι επιστροφές στο Πέδρο Πάραμο...
  18. Αζαθοθ

Κι από το φανάρι του Φινιστέρο (μιας και μας ταξίδεψες στο Ουεσάν -48° 26' 19'' N • 5° 6' 40'' E-), έναν φάρο που ίσως κάποτε να του έδειχνε τον δρόμο, στους σιωπηλούς πάγους του αρκτικού -78° 29' 101'' N • 014° 17' 986'' E-, όπου βρήκε απάγκιο η ψυχή του.
  19. Αζαθοθ

Αναγνωστικές επιστροφές.

Dimitar Inkiow, Dimitar Inkiow.. Είτε, κατά κάποιον περίεργο τρόπο, δεν πέρασα ποτέ από την τρίτη δημοτικού, είτε συνειδητοποιώ πόσο πτωχός τω πνεύματι είμαι, έχοντας στο μυαλό μου ένα μονάχα όνομα να εκπροσωπεί τη βουλγάρικη λογοτεχνία, αυτό του «σύγχρονου» -υπέροχου- Georgi Gospodinov. Να...
  20. Αζαθοθ

Αναγνωστικές επιστροφές.

Να που επιστρέφουμε όχι μόνο σε αναγνώσεις, αλλά και σε συγκεκριμένες αισθήσεις που μας αφύπνισε ένα βιβλίο -αχ αυτή η αφή! Και για εμένα η φθορά ενός βιβλίου λόγω αναγνωστικών επιστροφών σε αυτό (ή και σε ειδικές περιπτώσεις λόγω δανεισμού του) αποτελεί στην πραγματικότητα αίγλη.