Search results

1. Ι

Πώς αντιμετωπίζουμε το Τρολ

Μπορεί να πρόκειται για μετενσάρκωση. :ρ
  2. Ι

Πως σας φαίνεται ο Ρόμπιν Σάρμα;

@Καστάλια είμαι κι εγώ πολύ υπέρ των βιβλίων εκλαϊκευμενης ψυχολογίας, και μάλιστα έχω διαβάσει μερικά κατά καιρούς :κόλλα5: Εννοείται πως κάποια βιβλία δεν μπορούν να γίνουν κατανοητά το ίδιο σε όλους (ανάμεσά τους κι εγώ), και ένα εγχειρίδιο από καταξιωμένο ψυχολόγο σίγουρα είναι προτιμότερο...
  3. Ι

Σ'ευχαριστώ @ΚρίτωνΓ . :) Με αφορμή το συγκεκριμένο απόσπασμα της ανάρτησής σου, μπορώ να πω ότι και τα καθαρά ψυχολογικά βιβλία μπορούν να έχουν το ίδιο όφελος. Αν διαβάσει κανείς για παράδειγμα τον Φρόιντ ή τον Γιουγκ, ίσως καταλάβει περισσότερο τι του γίνεται και εν τέλει να επωφεληθεί.
  4. Ι

@Καιστηνκορυφήκανέλα κατ'αρχάς να πω ότι δεν έχω διαβάσει πολλά τέτοιου είδους βιβλία, μόνο αποσπασματικά εάν τύχαινε να πέσει κάποιο στα χέρια μου. Α, τώρα που θυμήθηκα, έχω διαβάσει ολόκληρο, πριν αρκετά χρόνια, το " Πώς να κερδίζεις φίλους και να επηρεάζεις τους ανθρώπους" του Dale Carnegie...
  5. Ι

@Καιστηνκορυφήκανέλα δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο και μάλλον δεν πρόκειται γιατί έχω κάπως αρνητική άποψη για τέτοιου είδους βιβλία. Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει η αυτοβελτίωση μπορώ να σου προτείνω θερμά το " Τα εις αυτόν" του Μάρκου Αυρηλίου, έχει πολλά να δώσει σε όποιον...
  6. Ι

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Να ξέρετε αυτή τη στιγμή σας βρίζω με πολλή αγάπη, λιγούρα με έπιασε κι εδώ που είμαι δεν μπορώ να βρω αυτά τα γλυκά. :ένοχος:
  7. Ι

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Ποια είναι η διεύθυνση της Espresso, θέλω να τους στείλω 2-3 Πούλιτζερ που μου έμειναν από πέρσι. :ρ Τέτοια δημοσιογραφία πρέπει να βραβεύεται και να ενθαρρύνεται.
  8. Ι

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Με αφορμή την ανάρτηση του @Μοκαντάσα αλ Σάφερ θυμήθηκα ένα άρθρο στο οποίο έπεσα τις προάλλες κι είχε τον τίτλο " Ποια μάσκα σου ταιριάζει ανάλογα με το ζώδιό σου." ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων. Αρα @Μοκαντάσα αλ Σάφερ μπορεί απλά να ταίριαξαν τα ζώδια σας και σου είναι τόσο βολική. :ρ
  9. Ι

Βιβλιονέα

Η @Βάγγυ θα ανοίγει σαμπάνιες κάπου τώρα. :χαχα:
  10. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δυστυχώς ο Καζαντζάκης έκανε εντελώς δική του τη Θεία Κωμωδία και, παρόλο που δεν έχω διαβάσει το κείμενο από το πρωτότυπο για να συγκρίνω , είμαι σίγουρος ότι απέχει, σε ύφος, από αυτό που μετέφρασε ο Καζαντζάκης.
  11. Ι

Κυνόφιλοι και γατόφιλοι

Είμαι κυνόφιλος μέχρι αηδίας, λατρεύω τα σκυλιά. Μικρός μεγάλωσα με γάτες γιατί το σόι του Τζέρι μας έκανε τακτικές επισκέψεις στο σπίτι και χρειαζόμασταν τα γατιά για να τους διώχνει. Ποτέ όμως δεν δέθηκα ιδιαίτερα με κάποια από αυτές γιατί και οι ίδιες με είχαν αφοδευμένο. Τα σκυλιά όμως είναι...
  12. Ι

Προτάσεις για ταινίες

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το Don't look up, το είδα τη μέρα που ανέβηκε στο Νέτφλιξ. Μου φτάνει μονο που παίζανε οι δύο αδυναμίες μου ( Στριπ και Ντι Κάπριο), δεν χρειαζόμουν κάτι άλλο. Το Spencer με τη Στιούαρτ το έχει δει κανείς, διαβάζω τρελές κριτικές για την ερμηνεία της;
  13. Ι

Το καλύτερο και το χειρότερο βιβλίο που διάβασα τον τελευταίο χρόνο

Φέτος ήταν η χειρότερη μου αναγνωστική χρονιά, από τον Μάρτιο και μετά, όταν διαβάσαμε τον Μάκβεθ, δεν έχω ολοκληρώσει ούτε ένα βιβλίο, με το ζόρι έφτανα μέχρι τη μέση κάποια βιβλία και ύστερα τα παρατούσα. Από το 2021 όμως θα μου μείνει οπωσδήποτε το Peter the Great του Robert Massie, μια...
  14. Ι

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Εγώ φέτος εξηγήθηκα στους δικούς μου και για δώρο ζήτησα λεφτά, να πάρω ότι πραγματικά μου αρέσει. Φαίνεται ότι τους άρεσε η ιδέα μου γιατί θα βαρέθηκαν να βλέπουν τη ξινή μου φάτσα αλά Μπράτη όταν άνοιγα τα δώρα με τα υπέροχα πουλόβερ και γενικώς με τα εντελώς άσχετα με τη προσωπικότητά μου...
  15. Ι

Μάρκετινγκ

Μην επιμένεις, δεν θα σου πω. Έχω κάποιες αρχές.
  16. Ι

Μάρκετινγκ

Δυστυχώς κι εμένα μου έχει κάνει πολύ αρνητική εντύπωση το μάρκετινγκ που κάνουν οι νέοι Ελληνες συγγραφείς. Ίσως πλέον είναι το νέο στάνταρ, απλώς εμείς έχουμε μείνει λίγο πίσω, δεν ξέρω. Θα αναφέρω δύο περιπτώσεις, χωρίς να αναφέρω ονόματα φυσικά. Στη πρώτη είναι ένας σχετικά νέος συγγραφέας...
  17. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Το βιβλίο του Ρατζίνσκι που αναφέρατε πιο πάνω το έχω διαβάσει, μάλιστα πρέπει να έχω κάνει και παρουσίαση εδώ στη Λέσχη. Θυμάμαι ότι το διάβασα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και μου είχε αρέσει. Από τις πιο συναρπαστικές προσωπικότητες ο Ρασπούτιν πάντως.
  18. Ι

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα ποστ μιας κυρίας Ελληνίδας που ζει στην Αγγλία, το οποίο με συγκίνησε ιδιαίτερα. Αυτά θα έλεγα, εάν είχα μεγαλύτερη ευχέρεια λόγου, σε όσους με ρωτάνε απαξιωτικά στην Ελλάδα τι κάνω " εκεί πάνω στη ξενέρωτη και κρύα Αγγλία που δεν έχουν ήλιο, σουβλάκια...
  19. Ι

Εννοείται! Γιατί νομίζεις βρίσκεται στον Άγιο Όρο; Πήγε να προετοιμαστεί , θέλει να μπει στο πετσί του ρόλου λέει, σαν άλλος Ντάνιελ Ντεϊ Λουίς ένα πράγμα. Πέρα από τη πλάκα, δεν γνωρίζω τίποτα όσον αφορά τους συντελεστές της επικείμενης σειράς, μόνο τον τίτλο της είδησης διάβασα και πήρα τη...
  20. Ι

Η ζωή του Παΐσιου γίνεται τηλεοπτική σειρά. Μάλιστα. :ανέκφραστος: