Search results

1. Δρουλιάνοφ

Νέα συνανάγνωση;

Μήπως να πέσουν κι άλλες προτάσεις βιβλιων μήπως κινηθεί το θέμα της συνανάγνωσης; (μας αρέσει να μοιραζόμαστε αναγνώσεις)
  2. Δρουλιάνοφ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αντικαπιταλιστική οικολογία, λουδίτες και Μαρξ στο ίδιο πακέτο.
  3. Δρουλιάνοφ

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

Κατέβασα ένα αρχείο αρχείο 200mb azw3, όταν το καταφέρω να παίξει θα σου πω τι είναι.
  4. Δρουλιάνοφ

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

Φαίνεται ωραίο. Κατέβασα audiobook. Thanks.
  5. Δρουλιάνοφ

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

Πάντα θεωρούσα οτι το "πόσο γρήγορα διαβάζεις" είναι το λάθος ερώτημα. Ωστόσο με την ανάγνωση να είναι η κύρια ασχολία μου, έχω καταντήσει τόσο αργός αναγνώστης που δεν ανταποκρινομαι σε προθεσμίες. Τελευταία κατεβάζω βιβλία και αφήνω το ταμπλετ να μου τα διαβάζει ενώ εγώ απλώς παρακολουθώ το...
  6. Δρουλιάνοφ

Νέα συνανάγνωση;

Αλλάζω τη ψήφο μου στο 2666. Πόσοι είμαστε;
  7. Δρουλιάνοφ

Δύσκολος ο Νίτσε

Για εμένα το καλύτερο εισαγωγικό κείμενο για τον Νίτσε είναι του Ντελέζ το "Νίτσε και φιλοσοφία". Υπάρχει στις εκδόσεις πλεθρον. Παραδόξως απίστευτα κατανοητό αν σκεφτείς ότι ο Ντελέζ είναι συνήθως πολύ δύσκολος. Παρουσιάζει τις βασικές έννοιες. Υπάρχουν πολλά ακόμα εισαγωγικά ή ακόμα και κομιξ...
  8. Δρουλιάνοφ

Νέα συνανάγνωση;

Κάτι να μας κρατήσει το ενδιαφέρον, να προσφέρεται για κουβέντα, να μην είναι χαωδες και να έχει εκδοθεί πρόσφατα για να υπάρχει ευρύτερα ένα ενδιαφέρον. Πχ τα βιβλία του De Luca
  9. Δρουλιάνοφ

Βιβλία που εξαντλήθηκαν

Καλό είναι να ελέγχουμε τις δημόσιες βιβλιοθήκες. Έχουν και ηλεκτρονική αναζήτηση από το ίντερνετ. Συνήθως αν θέλεις ένα βιβλίο, αφήνοντας μια ταυτότητα δε λένε όχι να στο δώσουν για φωτοτυπίες. Ειχα πάρει παλιά από τους συγκεκριμένους βιβλία. Όμως τώρα με τα πρωτόκολλα κοβιντ μπορεί να μη...
  10. Δρουλιάνοφ

Βιβλία που εξαντλήθηκαν

Είναι πολλά που ψάχνω χρόνια. Αυτό που ψάχνω πιο συχνά είναι το "εργοστάσιο εφιαλτών" του Τόμας Λιγκότι από οξύ. Και το "Ελεν" του Αλεξάντερ Τρόκκι. Θα τα βρώ, που θα μου πάνε. @Αλουκαρδ το σπιτι από φύλλα εμφανίζεται σε 2 βιβλιοθήκες. Στο πανεπ. Ιονίου και στην αναγν. Λεσχη του πανεπ Αθηνών...
  11. Δρουλιάνοφ

Βιβλία που εξαντλήθηκαν

Πιστεύω, σε βιβλία εκτός κυκλοφορίας θα έπρεπε να αίρεται και τυπικα η απαγόρευση ανατύπωσης και να διακινουμε ελευθερα φωτοαντίγραφα. Είναι απίστευτος ο όγκος βιβλίων που βρίσκεται εκτός κυκλοφορίας. Είπα κάποτε να μεταφερω αυτά τα βιβλία που ειχα σε μια "βιβλιοθήκη προστατευόμενων βιβλίων"...
  12. Δρουλιάνοφ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τέλειωσα σήμερα το Κεφάλαιο του Μαρξ (εκδόσεις ΚΨΜ). Απαιτητικό και δεν θα μπορούσα να το διαβάσω χωρίς στήριξη. Το διάβασα παρέα με μια ομάδα συνανάγνωσης από τις ΗΠΑ με συζητήσεις κάθε βδομάδα μέσω zoom. Θυμήθηκα ότι και οι συναναγνώσεις της λέσχης με είχα βοηθήσει στο παρελθόν. Ελπίζω να...
  13. Δρουλιάνοφ

Συνανάγνωση : ''Εγώ, το Ρομπότ (I Robot)'' Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov)

SPOILER ALERT Έχει πολύ υλικό το κείμενο, πολλά μοτίβα. Νομίζω όμως το πιο συναρπαστικό για μένα αφορά το σχόλιο που κάνουν αυτοί "οι τρεις νόμοι της ρομποτικής" στο ίδιο το ζήτημα του νόμου: που ζουν γενικά οι νόμοι και από τι υλικό είναι φτιαγμένοι. Συνήθως όταν λέμε νόμος φανταζόμαστε μια...
  14. Δρουλιάνοφ

Απλώς παρασύρθηκα στην ανάγνωση του πρωτότυπου. Η μετάφραση δεν έχει λάθη. Ο Ρόμπυ είναι όντως γκουβερνάντα που αναγνωρίζουν ως αρσενικό ρομπότ (όλα αυτά βέβαια δεν έχουν να κάνουν με μια άμεση σχέση ανθρώπου μηχανής αλλά διαμεσολαβούνται από τον εμπορευματικό τους χαρακτήρα, όντας πρωτίστως...
  15. Δρουλιάνοφ

Καλησπέρα. Εγώ προτίμησα το αγγλικό κείμενο από αυτό του κάκτου, όχι ότι το ελληνικό ήταν άσχημο, απλώς γύρισα στο αγγλικό για να επιβεβαιώσω το φύλο του Ρόμπυ και κόλλησα. Επίσης στο αγγλικό δεν αναφέρουν στην αρχή του κειμένου τους τρεις νόμους της ρομποτικής όπως το ελληνικό. Είμαστε στο...
  16. Δρουλιάνοφ

Συνανάγνωση: "Ο Ένοικος" του Ρολάν Τοπόρ

Κι εγώ μέσα για τη συνανάγνωση.