Search results

1. Ο

Νέα μικρής και μεγάλης οθόνης

Και μια και γράφετε για ερτφλιξ, αν είστε φίλοι της ποιότητας, δείτε Βαρδιανο στα σπορκα και καρτ ποσταλ. Γήινες, ανθρώπινες, καθημερινές ιστορίες, μακριά από πλαστικά πρόσωπα, δολοφονίες , απάτες , πισώπλατα μαχαιρώματα , μοιχείες και τα υπόλοιπα που προβάλλονται τα τελευταία χρόνια ως...
  2. Ο

Τζoν Στάινμπεκ, ο αγαπημένος μου

Τελειώνοντας το βιβλίο, είδα και την ταινία, την ασπρόμαυρη φυσικά του 1940. Ήταν καλή , παρέλειψε βέβαια σημαντικά πράγματα ,όπως είναι η τελευταία σκηνη. Και ενώ ήμουν έτοιμος για το επόμενο, μου πήρε το μυαλό ο Ντοστογιέφσκι , διάβασα τον "παίκτη" και τώρα τους "ταπεινούς και καταφρονεμενους...
  3. Ο

Χρόνια μας Πολλά

Χρόνια πολλά λοιπόν, προκαταβολικά :φρύδια:. Φυσικά και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, εδώ συντηρούνται βιβλία ηλικίας 500 χρόνων, το διάβαζα σήμερα. Το βιωματικό σε οτιδήποτε είναι απαραίτητο, γιατί αυτό ζητάει η ψυχή μας, τουλάχιστον για εμάς τους ανθρώπους "παλαιού τύπου'. Οι "άλλοι" που...
  4. Ο

Χρόνια μας Πολλά

Χρόνια μας πολλά, εγώ βέβαια είμαι λίγο καιρό μέλος αλλά έχω περάσει καλά. Δεν νομίζω ότι ο ιός πρέπει να σταθεί εμπόδιο στην επιθυμία μας για συνάντηση καθώς η φυσική παρουσία δεν αντικαθιστάται με οποιοδήποτε άλλο μέσο όσο κι αν οι τάσεις της εποχής προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο...
  5. Ο

Όταν διαβάζουν στην οθόνη

Σπάνια να δεις σε ταινία να διαβάζουν. Έχω και μια αδυναμία στον vintage κινηματογράφο..του1971 είναι η ταινία;
  6. Ο

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

https://www.daynight.gr/daynight-specials/tributes/hikikomori-iapones-anahorites-afieroma/ Παθολογική κατάσταση, πολύ μακριά από την ανθρώπινη φύση καθώς ο άνθρωπος είναι κατά βάση κοινωνικό ον. Οι ερημίτες, αναχωρητές είναι σε εντελώς διαφορετική κατάσταση. Σου εύχομαι να μη γίνεις ποτέ...
  7. Ο

Τζoν Στάινμπεκ, ο αγαπημένος μου

Τελειώνω τα σταφύλια της οργής με ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μια έχω μια θλίψη για αυτά που βίωσε η ανθρωπότητα εκείνη τη περίοδο της κρίσης από την άλλη συνειδητοποιώ πόσο τυχερός είμαι που ζω σε αυτή την εποχή και στον πολιτισμό. Μου έφυγε η όποια γκρίνια είχα και κατάλαβα ότι όλα τελικά...
  8. Ο

Βιβλία που εξαντλήθηκαν

Πάντως αυτό με τις παλιές η πρωτες εκδόσεις είναι μικρόβιο που άμα το κολλήσεις δεν καθαρίζεις εύκολα. Μπαίνεις στη διαδικασία του "συλλεκτικού" και εκεί υπάρχει εκμετάλλευση. Τα παλαιοβιβλιοπωλεια πάντως έχουν πολύ καλά και οργανωμένα e shop για να κοιταξετε
  9. Ο

Διαβάζω "τα σταφύλια της οργής " για δεύτερη φορά μετά από 20 χρόνια. Κρίση της δεκαετίας του 20...

Διαβάζω "τα σταφύλια της οργής " για δεύτερη φορά μετά από 20 χρόνια. Κρίση της δεκαετίας του 20 και οι τράπεζες διώχνουν του νοικιασμένους εργάτες με τις οικογένειες τους. Τη θέση τους θα πάρουν τα τρακτέρ. Μέσα στην απόγνωση τους λένε: Η γη είναι δική μας. Ξέρεις πόσους Ινδιάνους σκότωσε ο...
  10. Ο

Ντοστογιέφσκι ποιες εκδόσεις;

Κλασικός και αγαπημένος.Εχω διαβάσει το έγκλημα και τιμωρία μεταφρασμένο από τον Άρη Αλεξάνδρου και τους αδελφούς Καραμαζώφ και τον ηλίθιο στην αγγλική γλώσσα. Θέλω να ξεκινήσω από τον "φτωχοκοσμο" ,το πρώτο του έργο και σταδιακά να διαβάσω και τα υπόλοιπα. Πρέπει να κάνω καλή αρχή όμως. Οπότε...
  11. Ο

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Καλημέρα, θα ήθελα να διαβάσω : Τσερνόμπιλ της Αλεξιεβιτς Σβετλάνα. Περιέχει αληθινές μαρτυρίες απλών καθημερινών ανθρώπων που υπέφεραν της επιπτώσεις της καταστροφής . Ακριβώς επειδή εστιάζει στον απλό καθημερινό άνθρωπο και όχι στους επιστήμονες η στη πολιτική η στο τι έφταιξε . Αν κάποιος το...
  12. Ο

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Και για την ειδική περιοχή διαβίωσης το 1908 ήταν ένας χρόνος άδειος απογυμνωμένος από κάθε ζεστασιά. Τότε κόπηκαν τα τελευταία μεγάλα δέντρα.Το τελευταίο κόκκινο πεύκο που στεκόταν σε αυτή τη γη επί τριακόσια χρόνια κόπηκε από το κέντρο του νησιού μανιτού,στη μέση της λίμνης μας.Μείναμε μόνο με...
  13. Ο

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο. Τηλεόραση δεν βλέπω γενικά αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι η Ετ 3 έχει πολύ ωραία ντοκιμαντέρ, το ερτφλιξ επίσης. Πλέον στο σύγχρονο κόσμο που ζούμε, έχοντας ασπαστεί τον δυτικό τρόπο ζωής είμαστε εκτεθειμένοι σε πολύ μεγάλο όγκο αχρήστων πληροφοριών...
  14. Ο

Παράλληλη ανάγνωση - θέαση

Εγώ που τα διαβάζω στα αγγλικά; Φαντάζομαι να κοιτάξω εκδόσεις penguin?
  15. Ο

Κοίταξε αυτό επέλεξα εγώ για να έχει σασπένς και να μη ξέρω το τέλος. Είναι δύσκολο πάντως. να περιμένεις αλλά από την άλλη σε βάζει σε διαδικασία να προχωρήσεις το βιβλίο πιο γρήγορα. Σου προτείνω τη σειρά. Το βιβλίο που αναφέρεις δεν το έχω διαβάσει, θα μπει στη λίστα. Το αγαπημένο μου του...
  16. Ο

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω αυτές τις μέρες το bleak house του αγαπημένου Ντίκενς. Παράλληλα βλέπω και την εξαιρετική απόδοση του σε σειρά 15 επεισοδίων. Το βιβλίο προηγείται της σειράς αν και δυσκολεύομαι λίγο να κρατηθώ καθώς θέλω να δω το επόμενο επεισόδιο. Είναι από τα λίγα έργα που προτιμώ...
  17. Ο

Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

Ακριβώς! Στον καταιγισμό της ποσότητας επιλέγω τη ποιότητα. Έχω την δισκοθήκη μου και δεν περιμένω την κάθε συνδρομητική υπηρεσία να μου δώσει την άδεια να ακούσω μουσική. Παράλληλα επιμορφωνομαι για αυτό που ακούω διαβάζοντας τις πληροφορίες που μου παρέχει το υλικό του LP /cd ,το οποίο έχει...
  18. Ο

Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

Διαβάζω e book ως έσχατη λύση και μόνο. Φανατικός του φυσικού και όχι του άυλου. Το ίδιο κάνω και με τη μουσική. Θέλω να είμαι παρών στην ανάγνωση και το ψηφιακό μέσο δεν βοηθάει.ας διαβάσω μόνο δύο σελίδες. Με τη μουσική το ίδιο.
  19. Ο

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Βασικά θέλω να κάνω τη πρώτη επαφή με τη γλώσσα καθώς θαυμάζω το λαό και τον πολιτισμό του. Στη πορεία αν μου αρέσει και θέλω να το εξελίξω είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστώ δάσκαλο ,το ξέρω από πρώτο χέρι.
  20. Ο

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Συμφωνώ απόλυτα καθώς έτσι τελειοποιησα κι εγώ τα αγγλικά μου. Το πτυχίο που πήρα ήταν το 50 % των γνώσεων. Μετά άρχισα να διαβάζω κλασική λογοτεχνία στην αγγλική και είχα και ένα κορυφαίο λεξικό δίπλα μου(από αγγλικά σε αγγλικά). Για το λεξικό συμφωνείς? Δεν είναι απαραίτητο τουλάχιστον στην...