Search results

1. Προφέσορας

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σήμερα ολοκλήρωσα το βιβλίο Δύο Πύργοι. 24 μέρες μου πήρε. Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι κατά την γνώμη μου πιο ευχάριστο από τον πρώτο τόμο "Συντροφιά του Δαχτυλιδιού" γιατί περιέχει περισσότερους διαλόγους και λιγότερες περιγραφές της χλωρίδας και της γεωγραφίας της περιοχής. Είχε μεγάλο...
  2. Προφέσορας

Τζ. Ρ.Ρ. Τόλκιν (J.R.R. Tolkien): "Το Σιλμαρίλλιον"

Φυσικά και έχει πράγματα που δεν έχουν τα άλλα τρία για τον λόγο πως τα άλλα τρία αναφέρονται αποκλειστικά στις ιστορίες των Μπέρεν και Λούθιεν,Πτώση της Γκοντόλιν, Παιδιά του Χούριν. 'Ομως όσον αφορά αυτές τις ιστορίες παρουσιάζουν τα πάντα γύρω από αυτές. Δηλαδή το βιβλίο Μπέρεν και Λούθιεν...
  3. Προφέσορας

Αυτό δεν το ήξερα. Γνώριζα πως υπάρχουν περιγραφές του πως δημιουργήθηκε ο κόσμος πχ από θεούς όπως ο Ιλούβαταρ, ο πατέρας όλων, αλλά πίστευα πως οι βασικές ιστορίες του είναι όσες έγιναν ξεχωριστά βιβλία. Βέβαια εγώ είμαι αποφασισμένος να αγοράσω τα 3 ξεχωριστά βιβλία και όχι το Σίλμα.
  4. Προφέσορας

Χρόνια μας Πολλά

Χρόνια Πολλά στην λέσχη ! Και εγώ από εβδομάδα κλείνω 36 χρόνια ζωής. :)))) Και εγώ νέο μέλος είμαι. Συμφωνώ με 1000 σε αυτό που είπες. Τα έντυπα βιβλία για μένα είναι πώρωση και τα προτιμάω από τα ebooks, εκτός του ότι στα έντυπα μπορείς να κρατάς σημειώσεις και αρκετές φορές συγκεντρώνεσαι...
  5. Προφέσορας

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Είναι φορές που σκέφτομαι να αγοράσω τα 3 βιβλία Beren and Luthien, Πτώση της Γκόντολιν και τα Παιδιά του Χούριν. 'Ενα από τα τα 3 θα αγοραστεί σίγουρα για τον λόγο πως αναφέρονται στο παρελθόν του 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών που τόσο με εξιτάρει και έχουν εικονογράφιση. Το Σιλμαρίλλιον δεν...
  6. Προφέσορας

Πρώτον το Σιλμαρίλλιον είναι τόσο βαρύ και εγκυκλοπαιδικό και συνιστά χαρτί και μολύβι που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διαβαστεί πρώτο. Πρώτο το Hobbit το οποίο είναι αρκετά χαλαρωτικό, και αν κάποιος το βρίσκει παιδικό ξεκινάει από 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών. Δεύτερον, η short version στο...
  7. Προφέσορας

Τσέκαρα και τα παρακάτω βίντεο. Το λένε ξεκάθαρα τα Beren and Luthien και Fall of Gondolin είναι Unfinished ενώ το Children of Hurin είναι το πιο ολοκληρωμένο. Επίσης το Beren and Luthien είναι το πιο ανολοκλήρωτο από τα τρία.
  8. Προφέσορας

Βιβλία που εξαντλήθηκαν

Παλιότερα που με ενδιέφερε έψαχνα να βρώ το όνειρο του μισσιπή από Martin και παντού ήταν εξαντλημένο. Ο Martin θεωρείται από τους top συγγραφείς και μου έκανε εντύπωση. Βέβαια τελικά αποφάσισα πως αν αγοράσω από Martin θα είναι βιβλίο από το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου.
  9. Προφέσορας

Σκέφτομαι επίσης και το Πτώση της Γκόντολιν αλλά το Μπέρεν και Λούθιεν μάλλον όχι. Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να διαβάσω κριτικές για το Πτώση της Γκόντολιν. Είναι προσιτό για έναν που δεν έχει διαβάσει Σιλμαρίλλιον ; Παρουσιάζει η ιστορία αρχή, μέση και τέλος ή διαφορετικές εκδοχές ; Κυκλοφόρησε...
  10. Προφέσορας

Προτάσεις για σειρές

Locke & Key προτείνω. Στις 22 Οκτωβρίου αρχίζει η δεύτερη σεζόν. Επίσης αρκετά ενδιαφέρούσα ήταν και η σειρά Carnival Row. Συμμετέχει και ο Orlando Bloom.
  11. Προφέσορας

'Εχω σκοπό να το αγοράσω τον Ιανουάριο καθώς τώρα βρίσκομαι στο δεύτερο βιβλίο του 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών. Επίσης να αναφέρω πως τα γεγονότα των Παιδιών του Χούριν διεξάγονται κατά την διάρκεια της πρώτης εποχής της Μέσης Γης και όχι της δεύτερης.
  12. Προφέσορας

Κανείς δεν είπε πως για να διαβάσεις 'Αρχoντα των Δαχτυλιδιών θα πρέπει πρώτα να διαβάσεις Σιλμαρίλλιον.Λένε ακριβώς αυτό που είπες εσύ. Εγώ λέω να πάω ενάντια στο συνηθισμένο route και να διαβάσω Τα Παιδιά του Χούριν μετά τον 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών.
  13. Προφέσορας

Πάρα πολλοί προτείνουν το Σιλμαρίλλιον και λένε πρώτα Σιλμαρίλλιον και μετά όλα τα άλλα. Το Σιλμαρίλλιον όμως είναι ένα "δύσκολο" ανάγνωσμα και εγώ που τρελαίνομαι με τον 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών θέλω να διαβάσω ένα εξίσου εύκολο και συνάμα απολαυστικό ανάγνωσμα χωρίς να ανατρέχω συνεχώς σε...
  14. Προφέσορας

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

22 μέρες μου πήρε ο πρώτος τόμος της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού. Τώρα θα κάνω μια μέρα διάλειμμα και από Παρασκευή ξεκινάω το Δύο Πύργοι. Θα το προχωράω χαλαρά και θα διαβάζω 20-24 σελίδες την ημέρα. Η Συντροφιά του Δαχτυλιδιού ήταν ευχάριστη τελικά. Απογοητεύτηκα λίγο με τις συνεχείς...
  15. Προφέσορας

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Εκτός από το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου που προανέφερα, πιο πρίν σκέφτομαι να αγοράσω το Σιλμαρίλλιον γιατί μου άρεσε αρκετά ο τόμος Συντροφιά του Δαχτυλιδιού τελικά και θέλω να μάθω για το παρελθόν της Μέσης Γής καθώς και να έχω πλήρη εικόνα.
  16. Προφέσορας

Διαβάζετε πολλά βιβλία συγχρόνως;

Εν ώρα δουλειάς συνήθως είμαι σε ετοιμότητα, ακόμα και αν κάθομαι άπραγος. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με βιβλίο και να συγκεντρωθώ. Συνήθως σερφάρω στο internet για να περάσει ο χρόνος αν δεν με χρειάζονται οι συνάδελφοι. Επιπλέον ότι βιβλίο πληρώνω είναι ευχάριστο τις περισσότερες φορές. Σκέφτομαι...
  17. Προφέσορας

Πρώτα διαβάζω το βιβλίο και μετά βλέπω την ταινία ή αντίστροφα;

Για αυτό διστάζω να δω την δεύτερη σεζόν Witcher από Netflix,μην απογοητευτώ, αλλά εφόσον έχω διαβάσει μέχρι και το Time of Contempt δεν θα φάω spoiler. Αυτό το παθαίνουμε όταν μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης.Μπορεί να πρόκειται για μεταφορά αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πλήρης αναπαράσταση του...
  18. Προφέσορας

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

'Εφτιαξα το εν λόγω topic γιατί καθώς έψαξα στο forum και στην μηχανή αναζήτησης δεν βρήκα παρόμοιο. Λοιπόν ξεκινάω, Εγώ προσωπικά για ένα βιβλίο 300-400 σελίδων που έχει ενδιαφέρον, κάνω από 7 εώς 10 μέρες , γιατί θέλω να διαβάσω κάθε λεπτομέρεια, λέξη πρός λέξη, και να κάνω εικόνα στο μυαλό...
  19. Προφέσορας

Θυμάστε όσα διαβάσατε;

Δεν τα θυμάμαι με κάθε λεπτομέρεια αλλά σε γενικές γραμμές, ναι τα θυμάμαι. Βέβαια, το να ξεχνάμε δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά αφορμή να τα ξαναδιαβάσουμε και να περάσουμε όμορφα, περισσότερες μέρες με αυτά.
  20. Προφέσορας

Ποιο βιβλίο δεν θα θέλατε να βλέπουν ότι διαβάζετε;

Harry Potter Παρόλο που τις ταινίες εγώ προσωπικά τις λάτρεψα , νιώθω άβολα, γιατί στην συνειδησή μου έχει μείνει η αίσθηση πως είναι παιδικά τα βιβλία, για κάποιον λόγο, άσχετα αν δεν το πιστεύω πραγματικά, και θεωρώ πως είναι για όλες τις ηλικίες.