Search results

1. Καστάλια

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Πραγματικά θα ήθελα να μάθω πού το πέτυχες αυτό!
  2. Καστάλια

Βίδεο κλιπ μιας άλφα αισθητικής

Νομίζω ότι αυτό το βίντεο αποδεικνύει πως όλοι μπορούμε να γίνουμε καλλιτέχνες, αρκεί να μην ντρεπόμαστε να γίνουμε ρεζίλι. (Αν και για τον εαυτό μου μάλλον προσβλέπω σε μια καριέρα στα εικαστικά, με μερικά αόρατα έργα. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως και το τραγούδι δεν αποκλείεται, με κάποια πιο...
  3. Καστάλια

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Λένκοβιτς, αν δεν το έχεις διαβάσει, βρες το Ινσαλλάχ της Φαλάτσι. Πάνε 25 χρόνια που το πρωτοδιάβασα, κι ακόμα μου σηκώνεται η τρίχα όταν σκέφτομαι ορισμένες σκηνές. Συγκλονιστικό βιβλίο, σίγουρα θα σου αρέσει (πιστεύω...)
  4. Καστάλια

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Ιαβέρη, σ' αγαπώ και σε εκτιμώ, αλλά στο θέμα του Μπέζος ειδικά, θα διαφωνήσω. Δέχομαι ότι η πρόοδος επιτυγχάνεται KAI με τέτοιες ιδιωτικές πρωτοβουλίες, αλλά σκέψου πώς θα ένιωθες αν το αφεντικό σου έβγαζε σε ένα δευτερόλεπτο, σε ΚΑΘΕ δευτερόλεπτο, τα διπλάσια απ' όσα βγάζεις εσύ σε ένα χρόνο...
  5. Καστάλια

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Είχε και τη μουσική των Queen...
  6. Καστάλια

Καινούριος στην παρέα

Βρε καλώς μας ήρθες! Τι αναζωογονητικό ήταν να διαβάσω τη σύντομη παρουσίαση για τον εαυτό σου! Θα χαρούμε πολύ να σε έχουμε στην παρέα μας, να ανταλλάσσουμε απόψεις σχετικά με όσα διαβάζουμε και να συζητάμε γενικότερα θέματα. Αν έχεις λογαριασμό στο Goodreads, έλα στην ομάδα μας και εκεί. Σε...
  7. Καστάλια

Έχω μια έντονη υποψία ότι οι οικείοι σου έχουν καταχαρεί με την τροπή των πραγμάτων και ενδόμυχα εύχονται το λοκνταουν να κρατήσει για πάντα. Εκτός κι αν έχουν θέμα με τα κιλά. Τότε θα σε μισούν λιγάκι...
  8. Καστάλια

@Τσίου, να 'σαι καλά, ξεκίνησε μουντά η μέρα μου σήμερα, αλλά το κλιπάκι σου μου έφτιαξε το κέφι όσο δεν περίμενα.
  9. Καστάλια

Συνανάγνωση: "Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ" Απόστολος Δοξιάδης

Το ανάρτησα στο μύδια της Λέσχης, οπότε αν υπάρχουν κι άλλοι που θα ήθελαν να εκμεταλλευτούν αυτήν την ευκαιρία, θα το μάθουν εγκαίρως και θα μπορέσουν να δηλώσουν κι αυτοί συμμετοχή. Είναι ένα πολύ συναρπαστικό βιβλίο και σίγουρα θα είναι μια διασκεδαστική συνανάγνωση. Καλά να περάσετε, παιδιά!
  10. Καστάλια

Ακουστικά βιβλία ( Audiobooks )

Δεν ξέρω τι σου πρότειναν, αλλά αυτό που θα σου έλεγα εγώ (που λατρεύω τα ακουστικά βιβλία) είναι το www.isobitis.com για βιβλία στα ελληνικά (είναι λίγο ταλαιπωρία να τα κατεβάζεις, αλλά αξίζει ο κόπος), και το Librivox για ξενόφωνα (κυρίως αγγλικά, προφανώς) με ληγμένα τα πνευματικά...
  11. Καστάλια

Τι βιβλία για βελτίωση προφορικού λόγου

Γεια σου, Νίκο, και καλώς μας ήρθες. Στο θέμα που ρωτάς, ούτε κι εγώ μπορώ να προσφέρω κάποια χειροπιαστή σύσταση, αλλά θα μοιραστώ τη δική μου εμπειρία, παίρνοντας αφορμή από την αναφορά σου στα βιβλία του Βερν. Που λες, τα ελληνικά δεν είναι η μητρική μου γλώσσα, και πέρα από τη βασική...
  12. Καστάλια

Αναζητώ: "Η άλλη εκδοχή" του Έρικ Εμάνουελ Σμιτ

Εγώ πάλι σε ευχαριστώ που μας έμαθες να ψαρεύουμε κιόλας, αντί να απλά να μας δώσεις ένα ψάρι. Χτες πήγα να ποστάρω για ένα εξαντλημένο βιβλίο που δεν υπάρχει πουθενά στα βιβλιοπωλεία, αλλά διάβασα όσα είπες για αυτές τις ομάδες, και, να μη σας τα πολυλογώ, σήμερα το κρατώ στα χέρια μου. Τις...
  13. Καστάλια

Πώς αρχίζει, πώς τελειώνει

Χαχαχα ρε Ιαβέρη, γι' αυτό ακριβώς περίμενα ότι σαν ένας σοφός σενσέι θα έλεγες με βαριά και έγκυρη φωνή "Εγώ το ξέρω, αλλά ας πει κάποιος άλλος". Με έκανες και γέλασα! Τέλος πάντων, λίγο μεταξύ μας το παίζουμε εδώ, οπότε αν θέλει κάποιος άλλος, ας προτείνει οτιδήποτε του άρεσε, και έτσι, χωρίς...
  14. Καστάλια

Χμ... αυτό που λες είναι σχεδόν εγκληματικό, και θα έπρεπε να τιμωρηθείς! Μόνο αυτό έχω να πω. :αράχνη:
  15. Καστάλια

Είναι ένα από τα πιο κλασικά έργα της ρώσικης λογοτεχνίας (Ιαβέρη, συγκεντρώσου, από σένα περίμενα καλύτερα - τα λεφτά μας πίσω! ) :θρρρ::χαχα::))))
  16. Καστάλια

Α, ωραία. Ένα ευκολάκι. Ήταν αρχές του Ιούλη. ................................. ................................. Αυτό θα αποτελούσε το θέμα ενός άλλου αφηγήματος, αυτό εδώ τελείωσε.
  17. Καστάλια

Κάνε μια τρελή μαντεψιά και λέω "Η αλήθεια για την υπόθεση Χάρρυ Κέμπερτ". Και το βιβλίο του πρωταγωνιστή είχε κάνει ντόρο, και Χάρι έχουμε... Για να δούμε.
  18. Καστάλια

Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, ας πει άλλος αν τον ξέρει τον Μαουρίσιο, αλλά θέλω να πω ότι στην πρώτη ανάρτηση υπάρχει λίστα με όσα έχουν παίξει ως τώρα (αν και δεν ξέρω ποιος την ενημερώνει τώρα, είχαμε καιρό να παίξουμε). Για πάμε λοιπόν!
  19. Καστάλια

Χαχα μ' αρέσεις, στην ψύχρα και χωρίς δισταγμό. Δικό σου το γήπεδο, μάστορα.
  20. Καστάλια

Για πάμε ξανά, ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, ευκαιρία να το αναβιώσουμε (συν την ευκαιρία να παίξω μπάλα, τώρα με την κλεισούρα είναι ό,τι πρέπει, ευχαριστώ, @Έλλη Μ). Σήμερα, κηδεύεται ένας συγγραφέας. ........................................... ........................................... Μετά την...