Search results

1. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου άρεσε που μετά από πολύ καιρό(πάνω από τρεις-τέσσερις μήνες) ξανακατέβηκα στο κέντρο της Αθήνας και βρήκα πωλητές της "Σχεδίας". Ήταν μια ανάσα παλιάς καλής κανονικότητας και μια αίσθηση επανασύνδεσης με παλιούς φίλους
  2. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Από κόμιξ σε κινούμενα σχέδια

Αγαπημένη ταινία . Από την καλή εποχή της DC
  3. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

"Τζαστρότσι" του Πέρσυ Σέλλεϋ "Η Βίβλος των Νεκρών" του Ερμού του Τρισμεγίστου "Τσουνάμι - 29 χαϊκού" από επιζήσαντες της φυσικής καταστροφής στην Ιαπωνία το 2011 "Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν" του Κλαρκ Άστον Σμιθ "Το Βιβλίο του Ενώχ" του Ρόμπερτ Χ. Τσαρλς και -δεν ξέρω αν πιάνεται- το...
  4. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

O συγκεκριμένος Batman ήταν από τους καλύτερους που έχουν σχεδιαστεί
  5. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Μια φράση

Αυτό όμως ήταν το λιγότερο που τον απασχολούσε καθώς μόλις έκανε μια μεγάλη ανακάλυψη: είχε αλλεργία στα σκυλάκια!
  6. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Εδώ μπερδεύουν τις ειδήσεις με την προπαγάνδα. Η κάθε ιστοσελίδα και ο κάθε αρθρογράφος έχει διαλέξει μια ιδεολογία, ένα κόμμα, μια ομάδα και γράφουν άρθρα χωρίς να τους πτοούν μικρές λεπτομέρειες όπως η αλήθεια και η πραγματικότητα.
  7. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Είπα να ξεκινήσω ένα νήμα που να αφορά μεταφορές κόμιξ σε κινούμενα σχέδια. Φαίνεται κάπως παιδικό αλλά αν το γράψω "από comics σε animation" αποκτά άλλη διάσταση! Ξεκινώ από την καλύτερη σειρά κινουμ...εεε...animation των τελευταίων ετών, το Invincible της Image comics(μεταφορά από την Amazon)...
  8. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Μια φράση

Πάντως, μέσα στην υγρασία, τη σύγχυση και την πιθανότητα παράνοιας ή ακόμα χειρότερα των χαλασμένων υδραυλικών δεν μπόρεσε να μη προσέξει το πόσο στυλάτη και καλοντυμένη ήταν η μορφή-σωσίας του Κωνσταντίνου Τζούμα που χόρευε υπό βροχή μέσα και έξω από τον καθρέφτη και ίσως και από κάθε γνωστό...
  9. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Μια φράση

Κάτι όμως συνέχισε να τον ενοχλεί και δεν ήταν ο ήλιος που σιγά σιγά έστελνε τις αδιάκριτες ακτίνες του μέσα από κάθε χαραμάδα.
  10. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Θυμάστε όσα διαβάσατε;

Συνήθως μου διαφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες όπως ο τίτλος, η υπόθεση ή οι χαρακτήρες αλλά σε γενικές γραμμές τα θυμάμαι τα περισσότερα
  11. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποιο βιβλίο δεν θα θέλατε να βλέπουν ότι διαβάζετε;

Ω που να πάρει! Με προβλημάτισες βαθέως...Θα το σκεφτώ περαιτέρω διαβάζοντας Κάμα Σούτρα σε δημόσιους χώρους
  12. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Να υποθέσω πως όταν βάζετε κάτι σε λειτουργία δε διαβάζετε πρώτα τις οδηγίες χρήσεως διότι ντρέπεστε μη σας δει κανένα συγκεκριμένο άτομο;
  13. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

Για να διαβάσω ένα βιβλίο χρειάζομαι τόσο χρόνο όσο θέλει το Jack Daniels για να ωριμάσει
  14. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Άρλεκιν! Τι; Έχω κι εγώ μια ευαίσθητη, ρομαντική πλευρά(πάω να βρω κάτι αντρικό να κάνω τώρα, να ρευτώ η κάτι τέτοιο)
  15. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποια βιβλία δεν αντέξατε να τελειώσετε και για ποιο λόγο;

Τα σχολικά...τι, θέλετε και αιτιολόγηση ;
  16. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Γειά σας κι από μένα!

Διαφωνώ. Το Αζκχ είναι καταπληκτικό-και μελωδικό- όνομα! Καλώς ήρθες!
  17. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Μυητικά μυστήρια

Τα βιβλία που αναφέρονται σε τέτοια θέματα είναι αμφιβόλου ποιότητος. Τώρα, για να σε βοηθήσω για τα αρχαία ελληνικά μυστήρια αυτό ίσως σου κάνει: https://www.politeianet.gr/books/9789602680230-otto-walter-iamblichos-ellinika-mustiria-205168 Γενικά με αυτά τα θέματα να έχεις ανοικτό μυαλό αλλά...
  18. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποιήματα, στίχοι και στιχάκια που μας συγκινούν μέχρι δακρύων

Ἀπὸ μικροῦ μὲ ἔλεγεν ὁ γέρων ὁ πατήρ μου· «Τέκνον μου, μάθε γράμματα, καὶ ὡσὰν ἐσέναν ἔχει, βλέπεις τὸν δεῖνα, τέκνον μου, πεζὸς περιεπάτει, καὶ τώρα διπλοεντέλινος καὶ παχυμουλαράτος. 60 Αὐτός, ὅταν ἐμάνθανε, ὑπόδησιν οὐκ εἶχεν, καὶ τώρα, βλέπε τον, φορεῖ τὰ μακρομύτικά του. Αὐτὸς...
  19. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποιήματα, στίχοι και στιχάκια που μας συγκινούν μέχρι δακρύων

Ανθρώπινος κόσμος- και το φεγγάρι ακόμα υποφέρει -Κομπάγιασι Ίσσα