Search results

1. Φαροφύλακας

Οι Άθλιοι του BBC στο Mega

Είναι σημάδι των καιρών. Όλα πρέπει να είναι πολιτικά ορθά έτσι που να μην είναι ορθά από καμία άλλη μεριά. :ρ Αφού δεν βάλανε και μία τρανς και μια Ασιάτισα, καλά είμαστε. :χαχα:
  2. Φαροφύλακας

Πινιάτα: ετυμολογία

Η πινιάτα είναι ένα παιχνίδι που γίνεται όλο και πιο δημοφιλές τα τελευταία χρόνια στην χώρα μας, μαζί με λοιπές εισαγωγές όπως είναι το Χέλοουγιν. Η πινιάτα έχει λατινοαμερικάνικο χαρακτήρα κι είναι στην πραγματικότητα μια κατασκευή σε οτιδήποτε σχήμα, στολισμένη και συχνά συμπαθητικά κιτσάτη...
  3. Φαροφύλακας

Ράδιο Φάρος

Πολύ μου αρέσει που σου αρέσουν οι Depeche Mode, Στιλλ. Έχει μερικά άλμπουμ όπου ένα κομμάτι βγαίνει παντελώς εκτός του υπόλοιπου ύφους και συνάμα αριστούργημα. Τέτοια περίπτωση είναι π.χ. το Every Breath you Take, των Police. Τελείως εκτός κλίματος του υπόλοιπου άλμπουμ :ρ Μια τέτοια...
  4. Φαροφύλακας

Λαιμητόμος

Γενικές ή και ειδικότερες οι επιφυλάξεις σου;
  5. Φαροφύλακας

Οίνωψ Πόντος: Τι εννοεί ο ποιητής;

Λοιπόν, στο ακόλουθο βιντεάκι του Vox αναφέρεται ότι το 1858 ο Γούλιαμ Γκλάντστοουν παρατήρησε πως στα ομηρικά κείμενα δεν εμφανίζονταν πολλές λέξεις για τα χρώματα και πως ο Όμηρος χρησιμοποιούσε την ίδια λέξη για χρώματα που "σε εμάς" είναι διαφορετικά. The surprising pattern behind color...
  6. Φαροφύλακας

Νταν Σίμμονς (Dan Simmons): ''Η Πτώση του Υπερίωνα'' (Fall of Hyperion)

Το έχω αναρωτηθεί κι εγώ. Νομίζω πως η ιδέα είναι πως η λέξη αγγελιαφόρος υπήρχε από παλιά και άρα είναι η "σωστή" εκδοχή. Διότι κατά τ' άλλα λέμε μέλισσα αλλά μελισσοκόμος, σημαία αλλά σημαιοφόρος κτλ. Όσον αφορά εμένα, λέω αυτό που μου βγαίνει φυσικά και που νομίζω πως έχει χρήση...
  7. Φαροφύλακας

Παιχνίδια τρόμου

Κρίμα που δεν είναι διαπλατφορμικό να παίζαμε μαζί. Πολύ συνδυασμός :))))
  8. Φαροφύλακας

Παιχνίδια τρόμου

Για δες, το είχα ξεχάσει αυτό το νήμα. Εδώ και μερικούς μήνες ξανάβαλα παιχνίδι στην ζωή μου, και ύστερα από πολλά χρόνια αποχής. Είναι το Dead by Daylight στο PlayStation 4. Πρόκειται για ένα ασύμμετρο παιχνίδι, με άλλους παίκτες. Υπάρχει ένας δολοφόνος (killer) και τέσσερις επιζήσαντες...
  9. Φαροφύλακας

Βίδεο κλιπ μιας άλφα αισθητικής

Ιαβέρη, είσαι εκτός θέματος με αυτό το βιδεάκι, αλλά να είσαι καλά. Αμυγδαλιές και ουράνια τόξα ανθίσανε μέσα στα μάτια μου. :αγαπώ: Στις τρεις καλλονές σου παίζω αυτήν την κάρτα, με άλλες τρεις: Sandu Ciorba: Pe cimpoi
  10. Φαροφύλακας

Αναζήτηση Συγγραφέα

Πολύ κοντά στην λογοτεχνία του βρίσκεται μάλλον η γυναίκα του Ζέλντα. Δες κι εδώ.
  11. Φαροφύλακας

Πώς αντιμετωπίζουμε το Τρολ

Έλα ρε. Δεν έχω δει πιο δύστροπο και κακώς οργανωμένο κειμενογράφο. Αναλόγως και ποια έκδοση χρησιμοποιούσες, βέβαια, διότι μια φορά που τον πέτυχα σε λίνουξ ήταν αριστούργημα σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις. (Δηλ. ήταν απλά πολύ άθλιος :ρ ) Λόγια δεν μπορούν να τον περιγράψουν. Το πρόβλημα...
  12. Φαροφύλακας

150 Βιβλία Ιατρικής Παθολογίας

Παρακαλώ, ακολούθησε τους κανόνες του φόρουμ. Το νήμα θα πέσει.
  13. Φαροφύλακας

Η ιδέα είναι πως μπορούμε να πούμε την γνώμη μας, ακόμη κι αν είναι διαφορετική και αιρετική. Το να πεις μια αντίθετη άποψη, ακόμη και προκλητική, δεν συνιστά τρόλ. Είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω, πως είναι ένα σύνολο πραγμάτων και κυρίως η πρόθεση. Για να δώσω ένα παράδειγμα, κι εγώ, στην...
  14. Φαροφύλακας

Δεν το λέω σαν κάποιο πρόσταγμα. Περισσότερο σαν ενημέρωση για κάτι σχετικά βασικό στην συμμετοχή σε διαδικτυακές κοινότητες. Το τρολ είναι κάτι το πολύ συγκεκριμένο και ομοίως συγκεκριμένος είναι ο τρόπος που το αντιμετωπίζουμε. Δεν είναι κάτι που το ανακαλύπτουμε εμείς εδώ πρώτη φορά. Υπάρχει...
  15. Φαροφύλακας

Έχω ζήσει το ίντερνετ από την απαρχή του ως τον Παγκόσμιο Ιστό που όλοι ξέρουμε. Έχω συμμετάσχει σε κοινότητες από την αρχή και ακόμη και σήμερα. Ανά καιρούς στις διάφορες συζητήσεις μπαίνει κάποιο "τρολ". Τουτέστιν κάποια φωνή η οποία συνήθως επίτηδες κι ηθελημένα προκαλεί. Προκαλεί το κοινό...
  16. Φαροφύλακας

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Το σχόλιο του Κρονίδη δεν είναι ρατσιστικό. Το ότι εισήλθαν στην Ελλάδα τόσοι λαθρομετανάστες μπορεί να είναι μια αντικειμενική αλήθεια. Έχει βέβαια εξυπναδίστικο υφάκι. Αυτό ο καθένας διαλέγει πώς θα το αντιμετωπίσει. Ο χαρακτηρισμός τρολ δεν ήταν για σένα.
  17. Φαροφύλακας

Κι έτσι κάνεις αυτό στο οποίο αποσκοπεί το τρολ
  18. Φαροφύλακας

@Αλανον το να ξέρεις να προσπερνάς εκεί που πρέπει είναι τέχνη που αποκτιέται με την σοφία των χρόνων. Ή να το πούμε με ιντερνετικούς όρους, δεν τρέφουμε το τρολ. (Π.χ. η κουβέντα που γίνεται τώρα, το τρέφει)