Search results

1. Α

Καλύτερος

Ειδες; Κατι τετοια κανουν και μπερδευουν το φιλο Σαλατα.
  2. Α

Καλύτερος

Φαίνεται η λάθος μορφή "καλλίτερος" έιναι άλλη μια περίπτωση υπερδιόρθωσης, ωστε να ομοιάζει με την αρχαίοτερη ορθογραφία (καλλίων και κάλλιστος). Αυτή η μορφή λοιπόν προϋποθέτει μια ανάλυση όπως καλλι- + -τερος ή καλλ- + -ίτερος, ενω δεν υπάρχει τέτοια παραγωγική κατάληξη. Οπότε θεωρείται...
  3. Α

Μελλοντολογικά βιβλία

Βεβαιως θα ηθελα, μεχρι να βρω χρονο να το διαβασω ολο μπορεις να γραψεις τις αποψεις σου. Οι "προφητειες" με ενδιαφερουν γιατι συνηθως υπεθεταν το μελλον απο τη δικη τους σκοπια. Εχει πολυ πλακα δηλαδη να βλεπω πως περιγραφει ο William Gibson το μελλον και την τεχνολογια. Ενω δηλαδη απο...
  4. Α

Μελλοντολογικά βιβλία

Διαβασα αποσπασματικα, φαινεται ενδιαφερον. Μου θυμιζει εκεινη την εποχη που ελεγαν οτι η τηλεοραση, και κατοπιν οι υπολογιστες αποβλακωνουν. Σημερα μας αποβλακωνουν τα σοσιαλ και οι σειρες.
  5. Α

Ανάλυση

Ισως η τυπισσα παλι να ειναι μπερδεμενη, να νιωθει κατι ασαφες και να μη μπορει να το πει με λογια, γι' αυτο λεει κατι αφηρημενο με μορφη ποιηματος
  6. Α

Ήλπιζα

Εγω παντως μερικες φορες έλπιζα λέω Το ημερολόγιο όπως και άλλες λέξεις ίσως είναι δάνειο απο την Καθαρεύουσα
  7. Α

Λαιμητόμος

Θα θελα κι εγω ενα παραδειγμα
  8. Α

Αναζητώ: το βιβλίο Μικρές Κυρίες από την ταινία Little Women

Παντως τοσες πληροφοριες εγω δεν ηξερα ουτε για τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, που εχω και μια εμμονή.
  9. Α

Λαιμητόμος

Πως το ηξερα οτι θα απαντουσες ετσι;
  10. Α

Αναζητώ: το βιβλίο Μικρές Κυρίες από την ταινία Little Women

Αζαθ πρεπει να εισαι μεγαλος φαν του συγκεκριμενου βιβλιου, σε βλεπω δηλ να συλλεγεις και να μελετας καθε διασκευη και επανεκδοση του!
  11. Α

Ανάλυση

Προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα Το λιγο που μπορω να καταλαβω ειναι οτι αναφερεται σε ενα ταξιδιωτη που τρεχει μονος απο δω κι απο κει εχοντας καποια προβληματα και σκοτουρες, με δακρυα και καρδιοχτυπια, και ο αφηγητης συμπασχει με αυτο. Καταληγει οτι το ταξιδι ειναι καλυτερο οταν μοιραζεσαι το...
  12. Α

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Καμια φορα χαζευω στο φεισμπουκ να δω τι λεει το feed μου. Πραγματικα εχω αηδιάσει, απο τη μια συνωμοσιολογοι, απο την αλλοι καποιοι που κανουν αντιπολιτευση και κριτικαρουν τους χειρισμους της κυβερνησης, αλλοι εκθειαζουν τον Τσιοδρα, αλλοι τον θαβουν, αλλοι που υποστηριζουν το Μενουμε Σπιτι...
  13. Α

Τοῦ λαλοῦντὸς μοι

Ε ναι αυτη ειναι η μαγεια της ελληνικης γλωσσας. Καθαρευουσα πλαι πλαι σε αργκο. Θυμαμαι κατι μαγκες και ρεμπετες σε ελληνικες ταινιες που μιλανε καθαρευουσιανικα με μαγκικο υφος (δε θυμαμαι ποιες συγκεκριμενα δυστυχως).
  14. Α

Πώς αντιμετωπίζουμε το Τρολ

Παγιδα το τρολάρισμα, και ομολογω οτι σποραδικα εχω πεσει κι εγω στην παγιδα να θελω να γραψω κατι για να προκαλεσω αντιδρασεις. Κατι σαν αθωο πειραμα αλλα και ενοχη απολαυση (σκανταλιά). Και μια εγκυκλοπαιδικη πληροφορια για την ετυμολογια της λεξης: Η λεξη trolling στα αγγλικά σημαινει αρχικα...
  15. Α

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Ρε παιδια μολις θυμηθηκα κατι. Οταν η επιδημια ξεκινουσε, ακομα στην Κινα δηλαδη, οι ειδησεις ειχαν δειξει ενα βιντεο τυπου σκηνες zombie apocalypse, με κινεζους γιατρους στο νοσοκομειο να στριγγλανε, να παραπατανε, να καταρρεουν στους διαδρομους κλπ. Τωρα πλεον, εχοντας παρακολουθησει καπως τα...
  16. Α

Άλλη μία μέρα

Θυμαμαι θαψιμο για τα Ημισκουμπρια τοτε που ηταν στο φορτε τους απο τους μεινστριμ ραπερ και μουσικους. Τωρα αυτα δειχνουν αριστουργηματα σε συγκριση με τα τραπ, το "δε με θελουν", το "μαμααααα" κλπ. Κατα τα αλλα, δε θελω να πω για την καθημερινοτητα μου γιατι θα σας προκαλεσω καταθλιψη
  17. Α

Τοῦ λαλοῦντὸς μοι

Επισης εγω σκεφτομαι μηπως ειναι απο καποιο ύμνο, οπου ο τονισμός ίσως ακολουθει καποιους κατ' εξαιρεση κανονες μετρικής.
  18. Α

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Εχει κανενας στα Ελληνικα το "Νευρομαντη" του Γουλιελμου Γίβσωνος Ουίλιαμ Γκίμπσον; Αν το εχει καποιος θα θελα να ρωτησω για καποιο σημειο, πως μεταφράστηκε
  19. Α

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μα γιατι σε τρομαζει; Εγω θα ηθελα πολυ να κλειστω εκει μεσα μια ολοκληρη νυχτα και να κοιμηθω στο σκοταδι ενω με κοιταζουν ολα τα κουκλακια και οι μαριονετες των ξωτικων και των καλικατζαρων... χμμμ, για κατσε...
  20. Α

Τηγανιτές πατάτες

Μπορεις να αυτοσχεδιαζεις, λεγοντας πχ. "εισαι υπεροχος, πάνσοφος, μα που τα ξερεις ολα αυτα, μα γιατί δεν κοιταξα στο λεξικο πριν ρωτησω" κλπ :))))