Search results

1. Πεταλούδα

Ερώτημα σε απάντηση εκδότη

Η απάντηση είναι με τα σημερινά δεδομένα. Πιθανόν θα ίσχυαν άλλα και γενικότερα οι συνθήκες της κοινωνίας θα ήταν διαφορετικές σε άλλες χρονικές περιόδους. Καλή συνέχεια των προσπαθειών σου!
  2. Πεταλούδα

Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

"Κάθε αναστεναγμός είναι και μια γουλιά ζωής που χάνεται." "Λένε ότι οι σκέψεις των ονείρων πηγαίνουν κατευθείαν στον Ουρανό." "Πέδρο Πάραμο" - Χουάν Ρούλφο
  3. Πεταλούδα

Βιβλία με θέμα τα βιβλία

Το βιβλίο που διαβάζω αυτή την περίοδο, το "Ιστορία χωρίς τέλος" του Μιχαήλ Έντε, αναφέρεται σε ένα παιδί που διαβάζει, κλεισμένος σε μια σοφίτα, ένα βιβλίο με τον ίδιο τίτλο. Είμαι ακόμα στην αρχή, αλλά γνωρίζω ότι αυτό το παιδί με κάποιο τρόπο θα πάρει μέρος στην ιστορία του, που...
  4. Πεταλούδα

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Σ΄ ευχαριστώ! Θα τα ξεφυλλίσω και σε βιβλιοπωλείο με την πρώτη ευκαιρία, με τα λεγόμενά σου όμως τείνω να ξεκινήσω με το "Αμερικανική Λήθη" κάποια στιγμή.
  5. Πεταλούδα

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Σχετικά με το μυθιστόρημα "Αμερικανική Ψύχωση" του Έλις Μπρετ-Ίστον και το βιβλίο με τα διηγήματα "Αμερικανική Λήθη" του Γουάλας Ντέιβιντ-Φόστερ για όποιον τα έχει διαβάσει (@Τσίου :ματιά: που ξέρω σίγουρα ή όποιος άλλος) αν έχω καταλάβει καλά πραγματεύονται το ίδιο πάνω κάτω θέμα, γενικότερα τα...
  6. Πεταλούδα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δεν έχω διαβάσει Ντυράς, μόνο το "Χιροσίμα Αγάπη μου" έχω δει και είναι από τις ταινίες που τις ξαναβλέπω!
  7. Πεταλούδα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Συμφωνώ στα λεγόμενά σου, ότι μια συμπεριφορά δεν περιορίζεται στην οθόνη, με την διαφορά πιστεύω ότι το ίντερνετ την απελευθερώνει πιο άμεσα. Για να κάνω πιο συγκεκριμένο το παράδειγμα που είχα αναφέρει , κάτω από μια ανάρτηση ενός ανθρώπου που λέει ότι θα αυτοκτονήσει, ένας που θα του γράψει...
  8. Πεταλούδα

Αν βάλουμε στην άκρη το ίδιο το περιστατικό -γιατί όπως είπες δεν ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει- ως φαινόμενο, η αντίδραση του κόσμου είναι ίδια που παρατηρείται γενικότερα στα social, δηλαδή είναι μη προβλεπόμενη και ανάμεικτη. Δεν γνωρίζουμε ο καθένας για ποιο λόγο και με ποια διάθεση...
  9. Πεταλούδα

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Μου θύμησες ένα βιντεάκι που είχε φτιάξει ο σκηνοθέτης Βιμ Βέντερς για μια έκθεση με πίνακές του και (όπως αναφέρετε και μέσα στο άρθρο), κάποιες ταινίες του έχουν επιρροές από τα χρώματα και την αισθητική των πινάκων του.
  10. Πεταλούδα

@Βιβλιολάγνος, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Λόγω διάφορων δρώμενων σταμάτησα να το διαβάζω τότε και άφησα στην μέση την συνανάγνωση. Είχα ψιλοτελειώσει το α΄μέρος και με είχε συνεπάρει. Ένα από τα πράγματα που ήθελα να γράψω τότε ήταν ότι η γραφή του μου έφερνε στο νου πίνακες του Vincent...
  11. Πεταλούδα

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα τους, γράψε μας κάποια στιγμή πως σου φάνηκαν και πιο θα προτείνεις από τα δύο.
  12. Πεταλούδα

Έχω να διαβάσω Κινγκ καμιά δεκαριά χρόνια λόγω κορεσμού @Ασάρα και το τελευταίο του ήταν το "11/22/63". Παρόλο που δεν έχω διαβάσει άλλο από εκεί και πέρα, όπου πιθανόν να έβλεπα το μοτίβο που λες, την νοσταλγία την διέκρινα κι εγώ σε αυτό το βιβλίο και την απόδωσα στο θέμα του και στο ότι...
  13. Πεταλούδα

Πέρασα κι εγώ το τελευταίο δίμηνο το σύνδρομο του @Ιαβερης (δεν ήξερα ότι κολλάει μέσα στα φόρουμ :)))) ) κι αφού κατάφερα να τελειώσω το βιβλίο που είχα ξεκινήσει, συνεχίζω με κάτι χαρούμενο και ανάλαφρο, ένα παραμύθι -όπως διάβασα ότι είναι- για μικρούς και μεγάλους, το "Ιστορία χωρίς τέλος"...
  14. Πεταλούδα

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα)

@Άρτζι, διάβασα την μία από τις προτάσεις σου, το "Τυχεροί και Άτυχοι" του Γρηγόριου Ξενόπουλου. Δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να διαβάσω βιβλίο του, χάρηκα την δροσιά της γλώσσας του. Το θέμα του βιβλίου είναι ένα ερώτημα διαχρονικό που περικλείει την συνεχή αναζήτησή μας γύρω από την ύπαρξη...
  15. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Pink Martini - Let's Never Stop Falling in Love
  16. Πεταλούδα

Είχαμε μια συζήτηση σχετικά πρόσφατα για τον κ. Μπαλάσκα και είδα σήμερα την είδηση ότι τον έβγαλαν σε διαθεσιμότητα για να ελεγχθεί από την εισαγγελία, αυτά που είπε εκείνη την ημέρα κατά πόσο "στοιχειοθετούν το αδίκημα της διέγερσης σε διάπραξη αδικήματος, καθώς και εκείνο της διασποράς...
  17. Πεταλούδα

Μαγειρικές και μαγειρέματα στην παγκόσμια λογοτεχνία

Το βιβλίο «Αφροδίτη, ιστορίες, συνταγές και άλλα αφροδισιακά» της Ιζαμπέλ Αλιέντε δεν είναι μυθιστόρημα, έχει μια ενδιαφέρουσα θεματολογία και όπως αναφέρεται στο εξώφυλλο περιέχει "Ιστορίες, συνταγές και άλλα αφροδισιακά", με τον μαγικό ρεαλισμό της γραφής της και με ωραία εικονογράφηση. Σε ένα...
  18. Πεταλούδα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

@Τσίου, περαστικά! Από ότι έχω ακούσει 2 - 3 μέρες κρατάει η αδιαθεσία, ελπίζω και σε σένα το ίδιο. Ευτυχώς εγώ δεν είχα συμπτώματα εκτός από μια ελαφρά υπνηλία μετά την δεύτερη δόση, που ίσως οφειλόταν και σε έναν συνδυασμό κούρασης, ζέστης κτλ. Έχω απορία γιατί αντιδράει ο κάθε οργανισμός...
  19. Πεταλούδα

@Αλληφορα, θα σου πρότεινα την συλλογή διηγημάτων "Εφιάλτες και ονειρότοποι" για να δεις σφαιρικά τον τρόπο γραφής του μέσα από ωραίες ιστορίες. Και από μυθιστορήματα θα σου πρότεινα κι εγώ την "Λάμψη", αλλά και τα "Χρήσιμα Αντικείμενα".