Search results

1. Δουλτσινέα

Αγαπημένες γυναίκες συγγραφείς!

Ως παιδί-έφηβη λάτρεψα την Ζωρζ Σαρρή και τη Λουϊζα Μέι Άλκοτ (τις ''Μικρές Κυρίες'' τις έχω διαβάσει καμιά πενηνταριά φορές! :))))). Ως ενήλικη, ασφαλώς επιλέγω τη Διδώ Σωτηρίου, ανέδειξε ένα κομμάτι της ελληνικής ιστορίας δινοντάς του υπόσταση και ουσία. Μου άρεσε πολύ η Ρόζαμουντ Πίλτσερ στο...
  2. Δουλτσινέα

Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Παιδιά, εγώ δεν μπόρεσα να κρατηθώ και το ξεκίνησα ήδη, μην φανταστείτε τις πρώτες είκοσι σελίδες:)))). Φαίνεται όντως πολύ ενδιαφέρον. Και από εμένα ένα μπράβο στον Νικόλα για τον χωρισμό την σελίδων, πιστεύω ότι θα είναι εφικτό για όλους. Καλή μας αρχή!!!
  3. Δουλτσινέα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασατα το ''Βερολίνο Αλεξάντερπλατς''του Άλφρεντ Ντέμπλιν για τη συνανάγνωση της Λέσχης μας και το ''Οι στάχτες της Άντζελας'' του McCourt Frank.
  4. Δουλτσινέα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σίγουρα δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή να αρνηθώ την αποψή σου Χρυσόστομε, από την άλλη πλευρά όμως και τα μισά από αυτά που περιγράφονται να είναι πραγματικά, δεν παύει η ιστορία να είναι συγκλονιστική. Έπειτα, υπάρχουν αποδεδειγμένα οικογένειες στην Αμερική που ζουν και εργάζονται δημιουργώντας...
  5. Δουλτσινέα

@Βασίλισσα Προς το παρόν έχω διαβάσει περίπου το 1/5 του βιβλίου ( είναι συνολικά 500 σελίδες) και έχω εντυπωσιαστεί από τη σκληρότητα και την παράνοια του τρόπου ζωής της οικογένειας: δεν πήγαιναν ποτέ σε γιατρό ή νοσοκομεία, συγκέντρωναν τρόφιμα για κάποιον επικείμενο πόλεμο από τους...
  6. Δουλτσινέα

Διαβάζω την ''Μορφωμένη'' της Tara Westover, περιγράφει τη ζωή της ίδιας της συγγραφέως που μεγάλωσε σε μία σκληροπυρηνική οικογένεια Μορμόνων και της προσπάθειά της να ξεφύγει από όλη αυτή την κάτασταση, να μορφωθεί και να αλλάξει ουσιαστικά την ζωή της. Είναι ενδιαφέρον ανάγνωσμα, κυρίως αν...
  7. Δουλτσινέα

Διαβάζω το ''Πεθαμένο Λικέρ'' του Γ. Ξανθούλη. Εϊναι το τέταρτο βιβλίο του συγγραφέα που διαβάζω και ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν τον λατρεύω ή τον απεχθάνομαι! Πολύ απλά βρίσκω πως ο τρόπος γραφής του έχει έναν ιδιαίτερο λυρισμό, μου αρέσει επίσης πολύ η περιγραφή του εκάστοτε κοινωνικοπολιτικού...
  8. Δουλτσινέα

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

@Ιαβέρης, θα συμφωνήσω μαζί σου για το " Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν" . Το πολύ ενδιαφέρον στο βιβλίο αυτό είναι η παρουσίαση μια ολόκληρης κοινωνίας τις δεκαετίες 1980 & 1990, που προσωπικά μου ήταν παντελώς άγνωστες. Σίγουρα όμως οι κριτικές που έχουν γραφτεί θεωρώ ότι είναι κάπως...
  9. Δουλτσινέα

Μήπως συνανάγνωση εν έτει 2020;

@Φαροφύλακας, κάποιοι από εμάς συμμετέχουμε και στο ''Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο'', οπότε η ημερομηνία βολέυει απίστευτα!
  10. Δουλτσινέα

Παραπήρα φόρα Ιαβέρη μου, σκέψου ότι ήδη ξεκίνησα τον ''Θάνατο του Εμποράκου'':τρέχω: . Μάλλον φταίει το γεγονός ότι οι προτάσεις σου πραγματικά μου ταιριάξανε! Έχεις δίκιο για τον Ίψεν, πρωτοπόρος για την εποχή του, τα έργα τελικά πρέπει να τα εξετάζουμε σύμφωνα με την εποχή που γράφτηκαν και...
  11. Δουλτσινέα

@Ιαβέρης, τελείωσα και τους ''Βρικόλακες'' του Ίψεν. Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω ένα κλασσικό θεατρικό έργο και χάρηκα που είχα ξανά την ευκαιρία! Το θέμα που πραγματεύεται δεν είναι σίγουρα πρωτότυπο, όμως ο τρόπος που παρουσιάζεται είναι -αν όχι ιδιαίτερος-, σίγουρα άμεσος για τον αναγνώστη...
  12. Δουλτσινέα

Μήπως συνανάγνωση εν έτει 2020;

Νικόλα είσαι μέσα στο μυαλό μου, σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες ότι έχει καιρό να γίνει συνανάγνωση ση Λέσχη. Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω. Όπως και η Αννετούσκα τελειώνω το 2ο από τα 3 βιβλία στο ''Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο'', οπότε και θα είμαι διαθέσιμη από τον επόμενο μήνα σίγουρα!
  13. Δουλτσινέα

@Ιαβερης καλή χρονιά με υγεία και χαρά! Λοιπόν εδέησα να ολοκληρώσω την ΄΄Έρημο των Ταρτάρων'' και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: Κατ'αρχάς από την αρχή έως το τέλος είχα την αίσθηση ότι η ιστορία διαδραματιζόταν σε σκηνικό θεάτρου. Το Οχυρό Μπαστιάνι, σύμβολο των προσωπικών φιλοδοξιών του...
  14. Δουλτσινέα

Ξεκίνησα τους ''Βρικόλακες'' του Ίψεν από πρόταση του αγαπητού @Ιαβερης. Είχα αρκετό καιρό να ασχοληθώ με ένα θεατρικό σύγραμμα και έχω ενθουσιαστεί.
  15. Δουλτσινέα

Τέλεια!!! Χαίρομαι που τελικά βρήκαμε τη λύση, περιμένω εντυπώσεις, καλές αναγνώσεις!!
  16. Δουλτσινέα

@Ιαβερης καλημέρα! Σου γράφω τις καινούργιες μου προτάσεις. Ελπίζω να μην δυσκολευτείς, αν ναι τα ξαναλέμε:μιαμ:: 1) Carl Ferey: Ούτου 2) Juan Gabriel Vasquez: Ο ήχος των πραγμάτων ότνα πεφτουν 3) Έρνεστ Χεμινγουέι: Τα χιόνια του Κιλιμάντζαρο
  17. Δουλτσινέα

Βιβλία μικρά...αλλά θαυματουργά

Θα τα ψάξω και στην δανειστική βιβλιοθήκη, ευχαριστώ!
  18. Δουλτσινέα

Βιβλία μικρά...αλλά θαυματουργά

Τσίου, έψαχνα στο διαδύκτιο για τα βιβλία που προτείνεις και τα δύο πρώτα είναι εξαντλημένα στον εκδότη. Πού τα ανακάλυψες?????
  19. Δουλτσινέα

Plan B(ook) 2019 ή Τι σκοπεύεις να διαβάσεις μέσα στο 2019

Κατάφερα μόνο τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστυ, οτιδήποτε άλλο είχα στη λίστα του 2019 πήγε περίπατο, μεταφέρεται για τη λίστα του 2020!
  20. Δουλτσινέα

Εάν δυσκολευτείς στην εύρεση των βιβλίων σου κάνω κάποια άλλη προταση ευχαρίστως:ματιά: