Search results

1. Αννετούσκα

Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Γεια και χαρά σε όλους τους συναναγνώστες! Προσωπικά το χαρακτήρισα ζόρικο με την έννοια ότι η αφήγησή του είναι σχετικά "μεθυσμένη", μπλέκονται εσωτερικοί μονόλογοι και αλλαγή προσώπων ακόμα και μέσα σε μία πρόταση οπότε, ναι, θέλει κάποιον χρόνο να εγκλιματιστεί κανείς στο στιλ γραφής του...
  2. Αννετούσκα

Από πότε το "στριμώχνομαι" γράφεται με "υ"; Το συνάντησα καμία τρεις φορές και δεν άντεξα να μην το πω.
  3. Αννετούσκα

Ζόρικο αλλά ταυτόχρονα ενδιαφέρον το κείμενο! Θέλει λίγο χρόνο για εγκλιματισμό και θα τα καταφέρουμε. Καλή αρχή σε όλους :μπράβο::διάβασμα10:
  4. Αννετούσκα

Κι εγώ σε μουντ ready steady go! Αφού διαβάζω επιφυλακτικά διάφορα άλλα με τη λογική να μην έχω εκκρεμότητα στις 17 📖
  5. Αννετούσκα

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

@Λύρα Όπως προφανώς αντιλήφθηκες από το GR, τελείωσα και τον Αστερισμό ζωτικών φαινομένων. Τι να πω γι'αυτό το βιβλίο; Ενώ στις αρχές του με μπέδρεψε, έλεγα, μα καλά, τι στο καλό, για 6 συνολικά χαρακτήρες μιλάμε, γιατί δεν μπορώ να το παρακολουθήσω με συνοχή όπως θα ήθελα; Φυσικά στη συνέχεια...
  6. Αννετούσκα

Μήπως συνανάγνωση εν έτει 2020;

@Νικόλας Δε Κιντ Το ξέρω ότι και με το ένα ξεμπερδεύω, ωστόσο επειδή τα 2 ήταν στη λίστα μου και για το τρίτο επηρεάστηκα από μερικές θετικές κριτικές, αποφάσισα να το παίξω 3 στα 3. Αλλά το τρίτο μπορεί να περιμένει και να μπει εμβόλιμα η συνανάγνωση, ορίστε ο τρόπος σκέψης μου :)
  7. Αννετούσκα

Μήπως συνανάγνωση εν έτει 2020;

Καλημέρα! Δεν έχω ξανακάνει συνανάγνωση και το βρίσκω μια καλή αφορμή μέσω της λέσχης αυτής να κάνω τη δική μου αρχή. Θεωρώντας ότι θα γίνει αυτό από τις αρχές του επόμενου μήνα, θα φροντίσω να τελειώσω αυτά που διαβάζω (διότι έχωσα τη μύτη μου και στο "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο..." και...
  8. Αννετούσκα

@Λύρα Να ένα αρκετά καταθλιπτικό βιβλίο, μικρό στο μάτι αλλά μεγάλο στην επεξεργασία, για να ξεκινήσει κανείς τη νέα χρονιά. Σε όλη τη διάρκεια του βιβλίου αισθανόμουν ότι κάτι συνεχώς μου διέφευγε, κάτι συνεχώς ξεγλιστρούσε από την αντίληψή μου και αυτή η θολούρα μου έκοβε τη θέα των...
  9. Αννετούσκα

@Λύρα γεια! Να σε ενημερώσω ότι έχω προμηθευτεί σε πρώτη φάση το Υπόγειο από το οποίο και ξεκινάω, καθώς και τον Αστερισμό ζωτικών φαινομένων. Είμαι ακόμη σε jet lag λόγω γιορτών και απόλυτης κραιπάλης που τις συνόδευσε οπότε μπαίνω σιγά και απαλά στον...αστερισμό της νέας αναγνωστικής χρονιάς...
  10. Αννετούσκα

Κόμικς που αγαπάμε και προτείνουμε

Αν ενδιαφέρεται κανείς για ξενόγλωσσα έχω αρκετά να προτείνω, απλώς περιορίστηκα σε ό,τι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Από τους αγαπημένους μου κομίστες είναι οι Γάλλοι Manu Larcenet, Penelope Bagieu, Margaux Motin, Cyril Pedrosa, Riad Sattouf, Joann Sfar, ο Καναδός Guy Delisle, η Σουηδή Liv...
  11. Αννετούσκα

Κόμικς που αγαπάμε και προτείνουμε

Γεια σε όλους! Μερικά κόμικς που προτείνω και κυκλοφορούν στα ελληνικά είναι: 1. Αϊβαλί του Soloup 2. Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ από Άρι Φόλμαν και Ντέιβιντ Πολόνσκι (γιατί κυκλοφορούν διάφορα) 3. Scrooge, A Christmas carol - Σκρουτζ, μια χριστουγεννιάτικη ιστορία (για παιδιά αλλά και για...
  12. Αννετούσκα

@Λύρα γεια και χαρά! Βλέπω ότι κι εσύ πρώτη φορά συμμετέχεις σε κάτι τέτοιο και ότι θα πορευτούμε αναγνωστικά μαζί. Μου άρεσαν πολύ οι επιλογές σου, δεν έχω διαβάσει κανένα από τα τρία και τα δύο τα είχα στα υπόψιν, οπότε τέλεια. Νομίζω όμως ότι θα τα δρομολογήσω πιο κοντά στις γιορτές, ελπίζω...
  13. Αννετούσκα

Ωραία περίπτωση. Οι επιλογές μου: 1/ Η έρημος των Ταρτάρων - Dino Buzzati 2/ Τρεις σκιές - Cyril Pedrosa 3/ Άγρια - Cheryl Strayed